İçeriğe Yönlendir

Motoru Kapatınca Gelen Ses

Burak Sarıkaya

Recommended Posts

Burak Sarıkaya

2008 model 70000 km de dizel focus aracım var. motoru kapattıktan 20 sn sonra motordan bir ses geliyor ortalama 5 sn sürüyor acaba ne olabilir teşekkürler

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki
2008 model 70000 km de dizel focus aracım var. motoru kapattıktan 20 sn sonra motordan bir ses geliyor ortalama 5 sn sürüyor acaba ne olabilir teşekkürler

Bu soruya yanıt bulabilmeniz için bahsettiğiniz sesi tanımlamanız gerekir. Ben yinede tahmin etmeye çalışayım. motoru durdurduktan hemen sonra hafif bir vınlama sesi duyuyorsanız 5-6 saniyeliğine, aracınızdaki elektrikli dreksiyon pompasındaki elektrik motorunun dönmeye devam ederken çıkardığı sestir. ve tüm fokuslarda bu sesi duymanız mümkündür. Herhangi bir anormallik yoktur. ilk aldığım da bende epey bu konuya kafa yormuştum çünkü. oradan biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya

direksiyon sesinden sonra dışarıdan çok rahatça duyulacak bir ses geliyor sanki bişey hava boşaltıyor gibi ama tam anlayamadım

Yorum bağlantısı
Kaan Aykut

bizimkide 1.6 115ps benzinli bazen kontağı kapattıktan sonra önden 4-5 sn tıkırtı gibi ses geliyor sanki birşey dönüyoda takılıyo gibi :bravo:

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya
bizimkide 1.6 115ps benzinli bazen kontağı kapattıktan sonra önden 4-5 sn tıkırtı gibi ses geliyor sanki birşey dönüyoda takılıyo gibi :s

onlar haricinde bir ses ama çözemedim şimdilik

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Güneş Gürbüz

Burak bey,

Bahsettiğiniz ses, kontağı kapatır kapatmaz ön taraftan vızıldamaya benzer bir ses mi? Sanki bir yerde ufak bir miktar hava sıkışmış da, motor onu atıyormuş gibi? Benim bahsettiğim bu ses çok kafama takılmıştı ama bu ses istisnasız her kontak kapatışımda çıkmıyor. Aracım 2011 collection, ilk başlarda araç rölantide herhangi bir yerde durağan haldeyken de arada sırada çıkıyordu. Şimdi onlar kesildi, yalnızca ara sıra kontağı kapatırken çıkıyor ama ne hikmetse ne zaman servise gidip "bakın dinleyin" desem çıkmıyor inadına. 2006 titanium dizel bir aracımız daha var, bu sesi yalnızca 1 kere duydum onda.

Acaba aynı sorundan mı muzdaribiz?

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya
(düzenlendi)
Burak bey,

Bahsettiğiniz ses, kontağı kapatır kapatmaz ön taraftan vızıldamaya benzer bir ses mi? Sanki bir yerde ufak bir miktar hava sıkışmış da, motor onu atıyormuş gibi? Benim bahsettiğim bu ses çok kafama takılmıştı ama bu ses istisnasız her kontak kapatışımda çıkmıyor. Aracım 2011 collection, ilk başlarda araç rölantide herhangi bir yerde durağan haldeyken de arada sırada çıkıyordu. Şimdi onlar kesildi, yalnızca ara sıra kontağı kapatırken çıkıyor ama ne hikmetse ne zaman servise gidip "bakın dinleyin" desem çıkmıyor inadına. 2006 titanium dizel bir aracımız daha var, bu sesi yalnızca 1 kere duydum onda.

Acaba aynı sorundan mı muzdaribiz?

benim araçta her zaman çıkan bir ses ve hala çözemedik. hatta yakıt alırken bile pompacılar sesi duyunca kafalarını çevirip bir bakıyolar

tarihinde Burak Sar?kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yav bizim araçlarda amma sesli valla.Benimkide stop ettiğim zaman huup diye bir saniyelik bir hava çekiyor gibi ses geliyor.Kimsede bu konuda birşey söylemedi Emmi hariç (kaputu açma :bravo:) servis yolu görünüyor sanırım

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya
Yav bizim araçlarda amma sesli valla.Benimkide stop ettiğim zaman huup diye bir saniyelik bir hava çekiyor gibi ses geliyor.Kimsede bu konuda birşey söylemedi Emmi hariç (kaputu açma :bravo:) servis yolu görünüyor sanırım

aynen öyle araçlar iyi ama çok sesli sırf bu yüzden astra almayı düşünüyorum birde onu deneyeceğim

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Göktuğ Kara

benimde motoru durduğumda motor titreyerek duruyor sebebi ne olabilir acaba

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

motoru stop ettikten bir süre sonra gelen seslerden birisi digital klimanın sesiymiş, bende yeni öğrendim, hidrolik direksiyon pompasının sesini bilmiyorum ama bi anormallik yok sanırım kafaya takmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Focuslardaki Tdci lerin karakteristiği bu. Sallanma normal. Debriyaja basılı tutarak stop edilirse daha az silkeleme oluyor...

Aynı motoru kullanan citroen c4 te stop sırasında ise kesinlikle bir damla titreme sallanma v.s yok. Aynen benzinli gibi stop ediyor. Bu da başka bir garip durum...

benimde motoru durduğumda motor titreyerek duruyor sebebi ne olabilir acaba

Senin bahsettiğin, stoptan sonra 5-6 sn süren vınlama sesi direksiyon pompası değil; dönmeye devam eden turbo pervanesinin sesidir...

Bu soruya yanıt bulabilmeniz için bahsettiğiniz sesi tanımlamanız gerekir. Ben yinede tahmin etmeye çalışayım. motoru durdurduktan hemen sonra hafif bir vınlama sesi duyuyorsanız 5-6 saniyeliğine, aracınızdaki elektrikli dreksiyon pompasındaki elektrik motorunun dönmeye devam ederken çıkardığı sestir. ve tüm fokuslarda bu sesi duymanız mümkündür. Herhangi bir anormallik yoktur. ilk aldığım da bende epey bu konuya kafa yormuştum çünkü. oradan biliyorum.
Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım

eğer stop ettiğinizde motordan gelen tık,tak şeklinde tok bir sesse selenoid vana arızalanmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya

Buraya yazmayı unutmuşum bir kaç hafta önce sorunu çözdüler. Serviste bulamadılar özel serviste çözdüler. Mazot filtresinin orda bir müşür var o arızalanmış o değişince ses kesildi

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Seyit Ural

Özellikle devirli kullandığım zamanlar,harareti de nispeten yüksek iken stop ettiğimde benimkinden de birkaç defa,aralıklı olarak çıtırtı sesi geliyor.bununla ilgili fikri olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

15-20 saniye hatta daha uzun röle sesleri geliyor. ve de viyynn diye çok ince ses geliyor (araçtan iniyorsun, kapıyı kilitliyorsun, uzaklaşıyorsun, sonra geri dönüyor yaklaşıyor eğiliyorsun ses geliyor mu hala diye, evet geliyor, o kadar uzun yani). turbo sesi kapar kapamaz vaommmnn deyip duruyor 3 sn felan. hemen duruyor bile denebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Yakıt pompasının selenoid vanasının sesi o.Çatır çatır kontak açar gibi basıncını boşaltıyor.

Yorum bağlantısı
Seyit Ural

Yakıt pompasının selenoid vanasının sesi o.Çatır çatır kontak açar gibi basıncını boşaltıyor.

peki bu bir arıza belirtisi mi yoksa her araçta olağan bir durum mudur?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Normaldir.Yük altında kalacağıma yükümü boşaltırım diyor selenoid :D

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Emre Şimşek

Ben de bu günlerde tam olarak bu sesi merak ediyordum. İyi demek ki korkulacak bir şey yokmuş çok sevindim.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Kadim Soylu

Merhaba Hayırlı Günler 2006 Focus GHİA TDCİ aracımı yeni aldım. Stop ettiğimde 3-5 saniye bir
pervane sesi gibi bir uğultu oluyor. sebebi hakkında yorum yapacak olan varmı acaba??

Yorum bağlantısı

Merhaba Hayırlı Günler 2006 Focus GHİA TDCİ aracımı yeni aldım. Stop ettiğimde 3-5 saniye bir

pervane sesi gibi bir uğultu oluyor. sebebi hakkında yorum yapacak olan varmı acaba??

Merhaba Kadim Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Burada detay bilgi bulabilirsiniz. 

Ses %90 dijital klima hava yönlendirme kanatçıklarından gelmektedir. Aracı stop ettiğinizde kanatlar kapanır. Bu esnada ses yapar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...