İçeriğe Yönlendir

1.4tdci Yakıt Olarak 7.8/100km Altına İnmiyor

Nurettin Özkaymaz

Recommended Posts

Nurettin Özkaymaz
(düzenlendi)

Aracım 8000km de. Aracımı hep İstanbul'da şehir içinde kullanıyorum. Sürekli trafikli yerlerde kullandığımda yol bilgisayarının ortalama 9.4L/100km gösterdiği günleri hatırlıyorum. Normalde şehir içinde kullandğımda ise BP yakıtıyla ortalama 7.8L/100km. PO ile şehir içinde ortalama 7.4L/100km gösteriyor,tavsiyesi olan var mı?

Herkesin Fiesta'sı kilometrede 15kr-17kr yerken benim Fiesta nasıl 28krş. yiyebiliyor anlamıyorum.Bir gün yazlıktaki havuzu mazotla doldurup çekicem arabamı havuzun karşısına ve diyeceğim ki;önce gözün doysun sonra depon nasılsa doyar :fiuw::D

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
B
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

km de 15 kr demek , yani 4.2lt/100km diesel tüketmek demek, deneme amaçlı depoyu tam doldurun, Otoyola çıkın, sabit 80-100km/h içinde kalarak Sabiha Gökçen tarafına gidin, dönün, depoyu tekrar doldurun, aynı rakamı görebilirsiniz. Sıkça gündelik ev-okul arası gibi, yani kalk-dur mesafeniz nedir?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

15-17 kuruş yakanlara arkadaşı babası birisi hayrına mazot alıyordur haberi yoktur...

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz
km de 15 kr demek , yani 4.2lt/100km diesel tüketmek demek, deneme amaçlıi depoyu tam doldurun, Otoyola çıkın, sabit 80-100km/h içinde kalarak Sabiha gökçen tarafına gidin, dönün, depoyu tekrar doldurun, aynı rakamı görebilirsiniz. Sıkça gündelik ev-okul arası gibi, yani kalk-dur mesafeniz nedir?

Kalk-dur mesafem 5-6 km'yi geçmez motor ısındığında ben okulumda oluyorum genelde.

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz

Km'de 18kr yaktığını iddia eden bir arkadaşım vardı ve çocuk deli gibi araba kullanıyodu.Bakırköy gibi kalabalık bir yerde Fiesta'sını pert edebilen biriydi.Pert olan Fiesta'sının yerine yeniden Fiesta aldı.Neden olarak ta arabanın 18-19kr yediğini söyledi. Aracımın bu kadar az yakabilmesi için ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kalk-dur mesafem 5-6 km yi geçmez.. motor ısındığında ben okulumda oluyorum genelde.

Havuzdan hortum da çeksen, bu şartlarda çok yakacak.. :crazy:

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bana göre genede yüksek bir değer,bu şartlarda Focus neden daha az harcıyor peki?

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz
Havuzdan hortum da çeksen, bu şartlarda çok yakacak.. :crazy:

Sorun mesafe diyorsunuz yani? :p

bana göre genede yüksek bir değer bu şartlarda focus neden daha az harcıyor peki?

Aracımın 68ps olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Büyük motor her zaman daha az yakar yani yakın veya aynı segmentte. Ufak motorun tek avantajı duran trafikteki rölentideki düşük harcamasıdır.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Evet mesafe gerçekten çok kısa TDCI motorun bu mesafede ısınması bile olanaksız bu ayrı bir parantez soğuk motor daha cömert olur yakıtta.Peki ortalama yakıt tüketimini sıfırlayıp bunu tekrar tekrar denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz

Benzinciye her girdiğimde sıfırlıyorum nerdeyse,ve genelde aynı değerler ortaya çıkıyor.

Konuyla alakasız bir soru soracağım, profilime fotoğraf ekledim ancak forumda görünmüyor,sadece profil sayfamda görünüyor bu sorunu nasıl halledebilirim?

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

20 liraya 100 km çok rahat gidiyorum ben fazlası bile oluyo. Bulgaristan'da sınırda fulledim daha önce Bursa'ya otobandan Körfez'den geldim dolaşarak daha çeyrek depo mazot kaldı. Çanakkale'den feribot ile geldiğimde yarım depo mazot kalıyor depoda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı

Bende de Fiesta var 2005 tdci ilk aldığımızda (45000 km'de) seri kullanıyoduk en fazla 6.8 yakıyordu 175/65/14 lastiklerle.Artık öğrendik fazla basmadan 195/50/15 lastiklerle 6.2 yakıyor full şehir içi :D

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz

Abi öğrendiğiniz şeyi banada öğretin lütfen ya :D nedir bu işin püf noktası? :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı

Biz ciddi seri kullanıyorduk ondan vazgeçtik =) 7.8 baya bir uçuk rakam ben şahsen kendi aracımın ne kadar sıkıştırsamda 100/7.8 yakmasına ihtimal vermiyorum ki bende her 100 km'nin 50-60 km'sini kendi semtimde yaparım 5-6 km'lik alanda yani

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz
(düzenlendi)

Valla bekleyeceğim bir 15000 km olsun araba, eğer düşmezse tüketim(ki git gide düşüyor) servise göstermeyi düşünüyorum arabamı :D

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
W harfi T
Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı

Düşmesi lazım zaten :D 100/7.8de neymiş alışmış senin araba pompaya =)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Kurt

Araç 5-6km de ısınmaz, çok yakar normal. Aracı çalıştırıp biraz bekleyin sonra yola çıkın o zaman daha az yakabilir. Birde hava filtresini kontrol ettirin, hani belki :)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

1.6 benzinli bir araç alıp LPG tak. Litresi 2 lira gazın. Mazotlu Fiesta 5-6 km de ısınmadan stop edilirse litresi 3.62 liradan 15 kuruş yakmaz,yakamaz.

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz

önerilerinizi dikkate alacağım, herkese teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Nurettin Özkaymaz
Araç 5-6km de ısınmaz, çok yakar normal. Aracı çalıştırıp biraz bekleyin sonra yola çıkın o zaman daha az yakabilir. Birde hava filtresini kontrol ettirin, hani belki :)

Bu hava filtresinin değişimiyle arabanın yakıt ekonomisi arasında bir bağlantı var mı ki? bir de 15.000km de değişcek denildi hava filtresi,benim aracım daha 8200 km de hava filtresini,yağını,vs sizce değiştirmeli miyim?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...