İçeriğe Yönlendir

Daha &#246nce İspanya'ya Giden Var Mı?

Uğur Çelik

Recommended Posts

Uğur Çelik

Merhabalar 20 gün sonra ispanya-Cartagena'ya gideceğim.Daha önce giden varmı?Ne yapılır,ne yenir içilir.Nasıl vakit geçirebilirim?Tecrübelerini aktarmak isteyen forum üyelerinin yardımını bekliyorum.Saygılar..

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)

Mrb, son 2 yılda görev gereği 2 kere gitmek zorunda kaldım. Müze, tarihi mekan vs gibi kültürel aktivitelerden hoşlanıyorsanız sanırım iyi vakit geçirebilirsiniz. Dünyanın en ünlü müzelerinden Madrid'te bolca var.Ayrıca büyük yemyeşil bakımlı parklarında dinlenme, kayık kiralama gibi şeyler yapma imkanınız olacaktır mayıs ayı gibi. Alışverişi seviyorsanız çok olmasa da indirim mağazaları bulabilirsiniz, fakat fiyatlar Türkiye'den daha tuzludur genellikle.

Karşılaşacağınız ilk güçlük ev sahiplerinizin öğün saatleri olacaktır. Kahvaltı saatinde yapılmasına rağmen masada kahve ve kek dışında pek çeşit olmuyor, zeytin, reçel peynir vs rüyalarınızı süslüyor hafta boyunca. Ayrıca akşam yemeğini saat 22.00 gibi yemeleri -eğer ev sahiplerinize takılılır kalırsanız, hatta restaurantların o saaatlerde daha yeni canlanmaya başlaması ve gece yarısına kadar servis yapması epey farklı oluyor. Hava epey geç kararacaktır ve insanların gece 01.00 e kadar sokağına masa çıkartılmış mekanlarda oturup kesintisiz muhabbet ettiğini göreceksiniz.

Böylece sabah saat 9.30 lara kadar dükkanların açamayacağını tahmin etmek zor olmayacaktır sizin için. Öğlen saat 15.00 gibi dükkanların siesta sebebiyle kapanma seslerini büyük bir ilgiyle takip edeceksiniz ve alacağınız şey için 17.30 lara kadar açık dükkan bulmakta zorlanacaksınız. O saatlerde de tüm evlerde, özellikle de bahçelerin ve balkonların terkedildiğini nerdeyse herkesin yatmaya siestaya çekildiğini öğreneceksiniz.

İspanyollar tipik Akdeniz insanları gibi samimi, güleryüzlü, konuksever ve acaip konuşkanlar. Kendilerine ait kökleşmiş gelenekleri var ve günlük hayatın her anında bunu hissedebilirsiniz. En sevdikleri şey yemek masasında sohbet etmek. Masada uzun uzun oturmaya, yemeğinizi ağır ağır yemeye hazırlayınız kendinizi. Tapas dedikleri meşhur menüleri her restaurantta bulunan 8-12 değişik çeşit yemek-mezeden oluşuyor. Meşhur PAELLAS'ları (karides, bulgur, midye vs karışık) her yerde. 5-15 euro arasına sağlam bir öğün yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri karides, yengeç, ıstakoz vs seviyorsanız :D tam size göre, yoksa" halal kebab restaurant" tabelalarını arar gözleriniz gün boyunca.

şimdilik aklıma gelenler bunlar...

o gezilerimdeki resimlere bir göz atmak istersen

(mayıs, 2010) http://www.facebook.com/media/set/fbx/?set...mp;l=3e6e6657c1

(Şubat 2011) http://www.facebook.com/media/set/fbx/?set...mp;l=36c078a11f

tarihinde Ergin ?enda? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çelik
(düzenlendi)

Gideceğim yer Madrid e 400 km.Tapası bende duydum,fakat çok çeşidi var.Bizim meze kültürü gibi galiba.En çok beğendiğiniz hangisi oldu?Akşam yemekleri biraz geç vakitte yeniyor.bunda biraz zorlanabilirim.Alışveriş için pahalı bir memleket miş.İnsanları biraz tutucu galiba.Nightlife bize hitap edermi acaba?

Bu arada fotolar çok güzel....

tarihinde U?ur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Gideceğim yer Madrid e 400 km.Tapası bende duydum,fakat çok çeşidi var.Bizim meze kültürü gibi galiba.En çok beğendiğiniz hangisi oldu?Akşam yemekleri biraz geç vakitte yeniyor.bunda biraz zorlanabilirim.Alışveriş için pahalı bir memleket miş.İnsanları biraz tutucu galiba.Nightlife bize hitap edermi acaba?

Bu arada fotolar çok güzel....

En beğendiğimi değil de vejeteryan olanların hepsi çok lezzetliydi, tipik akdeniz mutfağı.

İnsanları tutucu mu? Bilmiyorum ama muhafazakar biriyle tanışmadım, aksine çok freestyle takıldıklarını gözlemledim.

Nightlife'a pek ilgim olmadı ama saat 22.00 den sonra dışarıda yemek-içmek onların en sevdikleri aktiviteler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...