İçeriğe Yönlendir

Yakıt Tüketimi Hk

Ceyhun Keskin

Recommended Posts

Ceyhun Keskin

bu aralar çok dikkatimi çekmeye başladı. CC yaptırdıktan sonra arabanın yakıtı yol bilgisayarında 13.8 - 14 arasında geziyor... arabayı da olabildiğince düşük devirde kullanıyorum, bence bi anormallik var bu durumda... 55TL ye doluyor LPG tankı 210 KM yol yapıyorum, tabi motor ısınana kadar benzin tüketimi de cabası... Aldığımda böyle değildi, birşeyler oldu benim canevar'a...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rolantin düzgün mü.. ?

Sabah çalışmada sorun var mı ?

Carbon clean öncesi ve sonrası silindir kompresyonları ölçüldümü..

Ölçülmedi ise ölçtür..

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

sehir ici degilmi bu rakamlar? ben 30 tl lpg ile 90 km yol zar zor yapiyorum benimki hepten bir anormal ozaman oysa neguzelde kabullenmistim :D . kurt dustu simdi icime benim tuketimim cok mu anormal brc marka sirali sistem takili aracta 1 ay olmadi takilali daha .

Yorum bağlantısı
Ceyhun Keskin
Rolantin düzgün mü.. ?

Sabah çalışmada sorun var mı ?

Carbon clean öncesi ve sonrası silindir kompresyonları ölçüldümü..

Ölçülmedi ise ölçtür..

Emmi rolantim önceden düzgün değildi, Arabayı çalışır halde bırakıyorum mesela belirli bir süre sonra istop edecekmiş gibi yapıyordu 1-2 kere 3. de istop ediyordu. herhalde lpg filtreleri falandır dedim, değiştirdim şimdi nispeten azaldı bu durum ama hala var.

Çalışmada sorun yok ama sanki biraz geç ısınıyormuş motor gibime geldi. Şimdi bi de Motorsilk koydum, o da biraz uzattı süreyi

Silindir kompresyon mompresyon bilmem emmi, kime ölçtürces onu?

Ne işlem yapılmıştı, motor kaç km de? Otomatik mi?

şu an 203.500 de Çağlar abi... 500 km önce yağ, bujiler, filtreler değişti bi de motorsilk koydum kartere... 700 km önce de CC yaptırdım. başka hiçbir işlem görmedi araç çok şükür, sadece periyodik bakımlar o kadar.

Bu arada Motorsilk koymamın nedenini açıklayayım. Aracı 6 km lik bir alanda kullanıyorum yani günde 12km yolum, aracı çok kısa çalışır tuttuğum için motor zarar görmesin diye düşündüm. Gerçi Hasan hoca 5-30 yağ kullanıyorsun gereksiz demişti ama benim içim yine de rahat etsin istedim...

Unutmuşum, bu arada araç otomatik

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İlk mesajdaki lpg tüketimini lt olarak görmüştüm o yüzden şok oldum. Yaklaşık 12 lt gaz ile 100 km gidiliyor, bu da yaklaşık 9.5 lt/100km benzin tüketimi yapar, normal? Vesile ile, CC sonrası kurum var ve temizlenmişse, çekiş de artar,nisbi tüketim de ama bu artış verimin artışıdır.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Keskin
İlk mesajdaki lpg tüketimini lt olarak görmüştüm o yüzden şok oldum. Yaklaşık 12 lt gaz ile 100 km gidiliyor, bu da yaklaşık 9.5 lt/100km benzin tüketimi yapar, normal? Vesile ile, CC sonrası kurum var ve temizlenmişse, çekiş de artar,nisbi tüketim de ama bu artış verimin artışıdır.

Abi bir şey sormak istiyorum o zaman, Yol bilgisayarı bu durumda bana LPG tüketimini mi gösteriyor??? Benzin tüketimi değilmi o benim gördüğüm ? Bu yol bilgisayarının çalışma prensinbi nedir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lpg takınca, yol bilgisayarı hesabı iptal oluyor, yeni nesil otomobillerde, benzin göstergesi bile düşüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
sehir ici degilmi bu rakamlar? ben 30 tl lpg ile 90 km yol zar zor yapiyorum benimki hepten bir anormal ozaman oysa neguzelde kabullenmistim :) . kurt dustu simdi icime benim tuketimim cok mu anormal brc marka sirali sistem takili aracta 1 ay olmadi takilali daha .

Trabzonu görmüştüm..

Şöyle bir bakınca, 14 litre yakıt çok fazla değilmiş gibi geldi bana..

Ancak;

Mesafeniz de kısadır diye düşünüyorum..

Kısa mesafede kullanıyorsanız benzin tüketiminiz de epeyce vardır ki bence bu 14 litreyi 16 litre falan hesaplamak gerekir..

Böyle düşününce fazla olduğunu görüyorum...

Bence ilk etapta, ateşleme sistemini yani bujileri yenileyin. Hava filtresini değiştirin..

Orjinal buji, orjinal filtre kullanın..

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

mehmet abi bujiler lpg donusumu yapilirken orjinalleriyle degisti(yaklasik 2binkm once) , buji kablolari da degisti fakat onlar yan sanayi ondan bukadar fark olurmu acaba ? hava filtreside bakildi temiz dendi ama degistirmekde fayda olabilir zaten maliyetli bir parca degil . mesafe tahmin ettigin gibi kisa genel olarak , fakat sehirler arasi yaptigim yolculukda 8 lt gibi bir rakamda yakaladim o yuzden lpg ayarinada suc atmak istemiyorum eger hesabim yanlis degilse 33 lt 420 km amasya(merzifon)-trabzon arasiydi bu yolculuk, en iyisi sucu yol durumuna atip kabullenmek sanirim ne yapalım trabzonun dik yokuslari sagolsun artik :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek
mehmet abi bujiler lpg donusumu yapilirken orjinalleriyle degisti(yaklasik 2binkm once) , buji kablolari da degisti fakat onlar yan sanayi ondan bukadar fark olurmu acaba ? hava filtreside bakildi temiz dendi ama degistirmekde fayda olabilir zaten maliyetli bir parca degil . mesafe tahmin ettigin gibi kisa genel olarak , fakat sehirler arasi yaptigim yolculukda 8 lt gibi bir rakamda yakaladim o yuzden lpg ayarinada suc atmak istemiyorum eger hesabim yanlis degilse 33 lt 420 km amasya(merzifon)-trabzon arasiydi bu yolculuk, en iyisi sucu yol durumuna atip kabullenmek sanirim ne yapalım trabzonun dik yokuslari sagolsun artik :rolleyes:

Geç kalmış bir cevap olacak ama..

Uzun yolda 33 litre ile 420 km yapan araç normal bir araçtır..

Bence suç Trabzonda :)

Yorum bağlantısı
Mete Yaban
Geç kalmış bir cevap olacak ama..

Uzun yolda 33 litre ile 420 km yapan araç normal bir araçtır..

Bence suç Trabzonda :rolleyes:

:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Kürşat Ulusoy

Mondeo gibi bir araç 33 lt ile 420 km..... ? uzun yolda...Hiç ben böyle bişiyi görmedim. hayal gibi. Benim aracım şehir içinde 100 km de 13 lt lpg tüketiyor. Ancak şehir dışında bu rakamlar 9-12 lt arasında değişkenlik gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

karadeniz sahil yolu buyuk bolumunu hiz sabitleyiciyle yaptim 420 km nin azami 110 km hizla ama gelin gorunki sehir ici 15 16 lt lerde geziyorum ,kabullendim artik assagi inmiyor bu sehirde(trabzon), yazin amasyadaki duruma bakicam artik yol sartlarina gore duzelir diye umuyorum . 9 neysede sehirler arasi 12 lt cok fazla bir tuketim geldi bana lpg ile .

Yorum bağlantısı
karadeniz sahil yolu buyuk bolumunu hiz sabitleyiciyle yaptim 420 km nin azami 110 km hizla ama gelin gorunki sehir ici 15 16 lt lerde geziyorum ,kabullendim artik assagi inmiyor bu sehirde(trabzon), yazin amasyadaki duruma bakicam artik yol sartlarina gore duzelir diye umuyorum . 9 neysede sehirler arasi 12 lt cok fazla bir tuketim geldi bana lpg ile .

2.0 aracın ortalama yakıt tüketimi(şehiriçi+şehirdıışı uzun vadede ort.) benzinde 10.lt'dir. Lpg kullanıyorsa 12.lt.

Büyük motorlu aracın şehirlerarasında küçük motorluya göre az yakma hadisesinde eksik olan "yüksek sürat" kısmıdır. Büyük motorlu araçlar yüksek süratte, küçük motorlara göre daha az devir çevirdiğinden yakıt tüketimi düşer. Ancak şehir içinde araç çok kullanılıyorsa ve şehirler arasında da 120km civarına gelmiyorsa, 1.6 araçtan daha fazla yakacaktır ve bu rakam da 8lt'nin(lpg ile) üzerinde olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

evren abi bu 120 km olayi bana pek mantikla gelmedi , benim aracda 90km hızdada 110 km dede ayni yakıt tuketimini gosteriyor yol bilgisayari (6lt) , hatta 110 u gectigim anda 7 ye ve ustune cikiyor . 120 km ye gelmeyince 1.6 aracdan fazla yakmasi pek mantikli gelmedi bana o yuzden .

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Son 2 depodur 12 lt civarında tüketime düştü mondi, maşallahı var nazar değmez inşallah şehir içi bu tüketim harika benim için.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...