İçeriğe Yönlendir

Online Satış Sitesi Nasıl Kurulur ?

Ali Gürsoy

Recommended Posts

Ali Gürsoy

Yeni bir sektöre girdim arkadaşlar, Sizlerle paylaşmıştım . Bir site kurmak istiyorum , mağazada sattığım cihazları internet üzerinden satabileceğim .Ama maliyet konusunda ve nasıl kurulucağı konusunda hiç bir bilgim yok :)

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
(düzenlendi)

Şöyle söyleyeyim , şimdi abicim ;

E-ticaret programını yazmak çok zor bir iş. Hazır paketler satan belirli yerler var. Mesela İdeasoft , Türkticaret.net , Platin market vs. bunlardan kendine uygun olan paketi seçip 1000 TL aşağı yukarı bedel ödeyip alıyorsun. Sonra her sene 300 TL civarı bir yenileme ücreti ödüyorsun , ürünleri falan yönetim panelinden kendin ekleyip istediğin ayarları yapabiliyorsun. :)

Bir de şu var , e-ticaret satışları genel olarak kredi kartı ile yapılır. Belirli bankaların sanal poslarını eklemen lazım siteye , bu süreç biraz uzayabilir tabii. Mesela yapı kredi biraz zor veriyor.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
Ali bey bu şekilde kendinize özel online satış sitesi açacağınıza,mevcut online satış sitelerinden birine(gittigidiyor gibi),bir dükkan açsanız (tam ismini bilmiyorum) bence daha uygun olur diye düşünüyorum.

Bu daha kolay bir yöntem ama şu var ; Bu ve benzeri sitelerde dükkan açtığınızda fiyatları siz belirlemiyorsunuz. Atıyorum hepsiburada.com'da dükkan açmak istediğiniz. Hepsiburada'ya ürünleri ve fiyatlarınızı gönderiyorsunuz , onlar üzerine kendi kar paylarını koyup öyle satışa sunuyorlar. Buraya kadar sıkıntı yok ama sene sonunda , aylık veya 3 aylık ciro primi faturaları keserler. Tacirin belini büken de bu faturalar oluyor işte. Belirlenen süre içindeki cironun %5 ini fatura etmesi demek , vereceğiniz fiyatlarında her birinde %5 artış demek. Bu %5 hepsi burada tarafından da fiyata ekleniyor tabi.

Maliyetleri iyi hesaplayarak girmek lazım bu işlere.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Bu tarz da bir site kurmak istiyorum açıkcası . Hatta aynı ürünler olacak içinde de . Büyük alış veriş sitelerinde mağaza açmak güzel bir seçenek evet , ama olduğum alan ne kadar bilinir . O konuda endişem var . Hatta google aramalarında üst sıralara çıksın açılacak site ama bunun içinde zaman lazım galiba .
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Bir de alınacak pakette yıllık trafik önemli. Kotayı aştığın zaman onlarda fiyatları aşırıyorlar abi haberin olsun. Örnek olarak verdiğin site ''hemenal.com'' tarafından yapılmış. Ama fiyatları pahalı bence.

Yorum bağlantısı
Doğan Özkan

Sayfanın en altında da yazdığı gibi "Bu sitede HemenAl E-Ticaret Yazılımı kullanılmaktadır."

Yani onlarda buradan yazılımı satın almışlar veya kiralamışlar, zaten en mantıklı yol da bu..Gg, sahibinden, hepsiburada vs gibi sitelere dükkan açmak maliyet olarak görüntüde kazançmış gibi görünse de aslında müşteri güveni açısında da büyük kayıp...Fiziki dükkanınızın da olması avantaj, sanal pos işi sizi çok yormaz...Bence kendi sayfanızdan satışınızı yapın ve gerekli yerlere de link/reklam verin...

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Maliyet konusunu çok önemseme bence abi , sen zaten sadece online satış yapmayacaksın , sadece farklı bir kanal açıyorsun. Bu iş için harcayacağın bedelin tümü senin verginden düşecek.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Sayfanın en altında da yazdığı gibi "Bu sitede HemenAl E-Ticaret Yazılımı kullanılmaktadır."

yeni onlarda buradan yazılımı satın almışlar veya kiralamışlar, zaten en mantıklı yol da bu..

Gg, sahibinden, hepsiburada vs gibi sitelere dükkan açmak maliyet olarak görüntüde kazançmış gibi görünse de aslında müşteri güveni açısında da büyük kayıp...

Fiziki dükkanınızın da olması avantaj, sanal pos işi sizi çok yormaz...

Bence kendi sayfanızdan satışınızı yapın ve gerekli yerlere de link/reklam verin...

Doğru diyorsunuz , Aynı çatı altında bir sürü rakip olacak .

Maliyet konusunu çok önemseme bence abi , sen zaten sadece online satış yapmayacaksın , sadece farklı bir kanal açıyorsun. Bu iş için harcayacağın bedelin tümü senin verginden düşecek.

Vergiden düşmesi iyi . Ortalama 2000 tl ye açılırmı güzelbir site ?

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

2000 TL tutmaz bile abi. Ciddi ciddi düşünüyorsan sana yardımcı olması için ideasoft'tan ilgili birini yönlendirebilirim. Yönetim paneli falan gayet iyi. İdesoft'un sitesine girip yaptığı siteleri de görebilirsin. Google yapılandırması da gayet başarılı.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
2000 TL tutmaz bile abi. Ciddi ciddi düşünüyorsan sana yardımcı olması için ideasoft'tan ilgili birini yönlendirebilirim. Yönetim paneli falan gayet iyi. İdesoft'un sitesine girip yaptığı siteleri de görebilirsin. Google yapılandırması da gayet başarılı.

Sağolasın Rıfat . Bunu ben bir düşüneyim .Önümüzdeki hafta tamamiyle faaliyette geçicek mağaza .

Abi bu konuda en önemli tavsiyem baştan düzgün, kurumsal ve işinin ehli birileri ile çalışman. Aksi durumda ileride ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Fırsat bulursam araştırayım bi kimler var diye...

Doğru diyosun kardeşim .

Yardımlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkürler . Gelecek yeni fikirleri bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Online faydalıdır ama sadece buna bakacak 1 adet eleman alıp ekran başına da çakman lazım, Sanayi de alt bayi açalım sana :) getir standını broşürünü, tanıtımı benden.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

E-ticaret sitelerinin bence en önemli avantajı satıcıya kolay ulaşılması. Toplu alımlar , sürekli müşteriler , yakın yerlere yapılacak elden satışlar vs. gayet hoş oluyor. :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Yardımlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkürler . Gelecek yeni fikirleri bekliyorum :)

HemenAl siteleri benim pek hoşuma gitmiyor Ali. Düzelmediyse yönetim paneli bana karışık geliyor. İdeasoft önerisi gelmiş. Akıllı E-ticaret güzel paket. Hele bağlantı kurabilecek bir arkadaş varsa dadından yinmez: Benim küçük bacanağa yaptığımız site.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Benim kendimin yazdığı bir çok eticaret sitesi mevcut.

ÖR. www.jartiyericgiyim.com

Ben size yardımcı olurum ama yine de başka bir yerle görüşürseniz. Şunlara dikkat edin bence.

Piyasada bulunan hazır ve kiralık verilen scriptleri kullanmanınızı tavsiye etmem çünkü piyasaya dağıldığı için herkes kodlarını biliyor ve güvenlik çok düşüyor. Ayrıca sistemi size vermiyorlar yani ipin ucu onların elinde.

Ayrıca bu scriptleri size göre özelleştirmiyorlar. Mesala millet alış yaptıkca puan kazanacak ve bu puanı belli ürünlerde kullanmak istiyorsunuz ve ya sizin kafanızda farklı bir tasarım var ama adamların tema paketlerinde bu tema yok. Bunu isteyince size ekstra maaliyet çıkarabilirler ve artık o yazılımı kiraladığınız ya da satın aldığınız için adamlar ne derse "He" demek zorunda kalıyorsunuz.

Programda ürün sayfasını, icerik sayfalarını, banner ve reklamları onların izin verdiği ölçüde özelleştirebilirsin. Bir de şurasında şu olsun dersen kabul etmezler. Maaliyet çıkar.

Adamlar herkese aynı yazılımı satıyorlar ve kiralıyorlar. Sadece bu sekilde ekmek yedikleri için yıllardır gelişmiş profesyonel bir program var ellerinde. Çok ayrıntılı grafikli, çok ayrıntılı raporlama. Bu kadar ayrıntı bilgisayar konusunda iyi olmayan birinin kullanmasını güçleştirebilir. Şunu yapamadım derseniz biz yapalım derler gene maaliyet çıkar. (Tabi biraz sizin anlaşmanıza bağlı)

Biz kişiye özel tasarım ve yazılım yapıyoruz. Siz onay verinceye kadar sayfaları sizin istediğiniz hale dönüştürüyoruz .Düşünürseniz bizim şirket size yardımcı olur. Maaliyet konusunda daha ayrıntılı konuşmamız lazım. Ofisimiz Maltepe Galipbey caddesindedir.

Daha ayrıntı vermeyeyimr reklam olmasın :)

Alırsınız almazsanız ya da başka yerden alırsınız fark etmez aklınıza ne takılırsa sorabilirsin.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere
Online faydalıdır ama sadece buna bakacak 1 adet eleman alıp ekran başına da çakman lazım, Sanayi de alt bayi açalım sana :good1: getir standını broşürünü, tanıtımı benden.

Bu da güzel tekif ama Çağlar Efendi'nin ipi sağlam mı? :flowers: Daha benim lastik işini halledemedi... :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
HemenAl siteleri benim pek hoşuma gitmiyor Ali. Düzelmediyse yönetim paneli bana karışık geliyor. İdeasoft önerisi gelmiş. Akıllı E-ticaret güzel paket. Hele bağlantı kurabilecek bir arkadaş varsa dadından yinmez: Benim küçük bacanağa yaptığımız site.

Herkes de aynı site var. Farklı olmak istenmez mi?

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Online faydalıdır ama sadece buna bakacak 1 adet eleman alıp ekran başına da çakman lazım, Sanayi de alt bayi açalım sana :fiuw: getir standını broşürünü, tanıtımı benden.

Abi şimdilik ben olucam sadece , ileride bir çalışan olabilir iş yoğunluğuna göre :D Yanına uğruycam da fırsat olmuyor , Geçenlerde tam geliyordum ki bizim kuzen aradı Porsche Cayenne almış onu test ettim :nazar:

Benim kendimin yazdığı bir çok eticaret sitesi mevcut.

ÖR. www.jartiyericgiyim.com

Ben size yardımcı olurum ama yine de başka bir yerle görüşürseniz. Şunlara dikkat edin bence.

Piyasada bulunan hazır ve kiralık verilen scriptleri kullanmanınızı tavsiye etmem çünkü piyasaya dağıldığı için herkes kodlarını biliyor ve güvenlik çok düşüyor. Ayrıca sistemi size vermiyorlar yani ipin ucu onların elinde.

Ayrıca bu scriptleri size göre özelleştirmiyorlar. Mesala millet alış yaptıkca puan kazanacak ve bu puanı belli ürünlerde kullanmak istiyorsunuz ve ya sizin kafanızda farklı bir tasarım var ama adamların tema paketlerinde bu tema yok. Bunu isteyince size ekstra maaliyet çıkarabilirler ve artık o yazılımı kiraladığınız ya da satın aldığınız için adamlar ne derse "He" demek zorunda kalıyorsunuz.

Programda ürün sayfasını, icerik sayfalarını, banner ve reklamları onların izin verdiği ölçüde özelleştirebilirsin. Bir de şurasında şu olsun dersen kabul etmezler. Maaliyet çıkar.

Adamlar herkese aynı yazılımı satıyorlar ve kiralıyorlar. Sadece bu sekilde ekmek yedikleri için yıllardır gelişmiş profesyonel bir program var ellerinde. Çok ayrıntılı grafikli, çok ayrıntılı raporlama. Bu kadar ayrıntı bilgisayar konusunda iyi olmayan birinin kullanmasını güçleştirebilir. Şunu yapamadım derseniz biz yapalım derler gene maaliyet çıkar. (Tabi biraz sizin anlaşmanıza bağlı)

Biz kişiye özel tasarım ve yazılım yapıyoruz. Siz onay verinceye kadar sayfaları sizin istediğiniz hale dönüştürüyoruz .Düşünürseniz bizim şirket size yardımcı olur. Maaliyet konusunda daha ayrıntılı konuşmamız lazım. Ofisimiz Maltepe Galipbey caddesindedir.

Daha ayrıntı vermeyeyimr reklam olmasın :)

Alırsınız almazsanız ya da başka yerden alırsınız fark etmez aklınıza ne takılırsa sorabilirsin.

Bilgiler için teşekkürler . Bir kaç gün içerisinde iletişime geçerim sizinle , biraz düşünmem lazım .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bu da güzel tekif ama Çağlar Efendi'nin ipi sağlam mı? :D Daha benim lastik işini halledemedi... :nazar:

Def-a-ten belirttiğim üzere, 195/60/15 e bir haller olmuş, 170-190 TL aralığında fiyatları, 205/55/16 takabilirsen 150 TL :) , AC yi tak derim. olmazsa, 205/55/16 yı 8 saat sıcak suya yatır, çekince senin canta oturur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence herkesin kullandığı scriptler de olabilir ama şahsi oalrak hazırlanmış olursa tadından yenmez.Aslında öncelikle şuna bakmak lazım gerçekten online satış sitesine ihtiyaç var mı?Yoksa siparişle falan da iş takip edilebilir mi? Birçok firmanın hala online satış sitesi yok...Sadece Site üzerinden sipariş girilebiliyor.Size dönüş yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Dediğiniz de olabilir ama bence her firmanın ihtiyacı olan bir şey. Zaten limited şirketlerine mecburi bir web sitesi zorunluluğu var.

Hiç yatırımı olmayan bir X firması bir şirketle anlaştı sizin ürünlerinizi satıcam dedi avuç içi kadar bir dükkan açtı.

Bir web sitesi hazırlattı toptancıdan aldığı ürünleri girdi.

İnternetten reklam için 500 - 1000 lira arası bir ücret ayırdı. Google addwords ve adnet ile reklam yaptı.

Kimse şirkete gelmiyor. Satın almak isteyeni sitesine yönlendiriyor ya da telefonla satıyor. (Tabi ki satılan ürüne de bağlı) Sırada gelen siparişleri kargolamak kaldı ve bitti.

Tabela değeri olan bir yere dünyanın kirasını vereymeceksiniz. Billboard afiş gazete gibi reklamlar pahalı bunlara gerek yok. Stokta mal bulundurmak şart değil. Para banka üzerinden geliyor kredi kartı ve ya havale. Kapıda ödeme de yapılabiliyor. Bu sizi zaten 3 ayda amorti etmez mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Armağan bey bu işler dediğiniz kadar kolay olsa keşke.Tecrübe,bilgi ve kalifiye eleman lazım.Mallları tedarik edebilme yeteneği lazım.Stokta olmayan malı belli bir ücret karşılığında satıyorsunuz ancak o malı o fiyata alıp almayacağınız belli değil.Bunları dert etmeyecek bir yapıda olmanız şart.Ben online satış sitesine geçipte zarar eden ve kapatan bir çok firma biliyorum.Ya buraları güncel tutamayıp kapatıyorlar yada diğer firmalarla aralarındaki fiyat farkı ortaya çıktığı için memnun kalmıyorlar.Online satış siteniz varsa her şeyiniz ortada oluyor.Düşük fiyat yazamıyorsanız zaten online satış yapmanız çok zor.İnsanlar öncelikle düşük fiyata sonra taksit seçeneklerine sonrada kargo durumuna bakıyorlar...

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Hocam merhabalar, bu işin içinde olan biri olarak durumu elimden geldiğince izah edeyim.

ideasoft gibi sistemler tavsiye edilmezler çünkü dosylara erişme hakkı vermezler. Yapacağınız değişiklikler ancak size sundukları yönetim panelinden yapılabilir ki bu sistemin geliştirilmesinin önüne geçer. Sistemin çalışması üzerine müdahele edip gerektiğinde ek sistem kuramazsınız. Yani özellikle arama motorlarında saldım çayıra mevlam kayıra durumu olur.

Yine ucuza mal edilebilecek yöntemler arasında açık kaynak sistemler de yer almaktadır. Bu yazılımlar da pek çok kişi tarafından kullanılmakta ancak kodlar açık olduğu için standardın ötesine gidilebilmektedir.

http://demo.opencart.com/

http://demo.oscommerce.com/

verdiğim bu iki adres çok kullanılan iki PHP yazılımıdır.

Bu tür yazılımlar modüler sistemle çalıştığından rahatlıkla kullandığınız bankanın kredi kartı uygulaması da entegre edilir. Zaten CC5 api yöntemini kullanan bankalar içinn hali hazır da modüller de vardır. Yoksa dahi, 100-150 TL gibi ufak ücretler karşılığı yaptırabilirsiniz.

Eğer işleriniz daha profosyonel olacaksa, kurumsal olarak çalışacaksanız, kaliteli firmalar çok tuzlu olacaktır. Kodların kullanım haklarını istemezseniz güvenebileceğiniz ufak çaplı firma veya kişilere tamamen kendinize ait bir sistemi 750-1500 arasında tahmin ettiğim bir tutara yazdırabilirsiniz. Yalnız bu hali sağlıklı gibi dursa da, kredi kartı gibi bilgilerin geçtiği, gerçek paraların söz konusu olduğu bir sistemde güvenlik en üst seviyede olmalıdır. O yüzden işinin ehli birilerini bulmanız gerekir ve pek de kolay değil.

Opencart ve oscommerce örneklerinizi incelemeniz tavsiyemdir :bravo:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Armağan bey bu işler dediğiniz kadar kolay olsa keşke.Tecrübe,bilgi ve kalifiye eleman lazım.Mallları tedarik edebilme yeteneği lazım.Stokta olmayan malı belli bir ücret karşılığında satıyorsunuz ancak o malı o fiyata alıp almayacağınız belli değil.Bunları dert etmeyecek bir yapıda olmanız şart.Ben online satış sitesine geçipte zarar eden ve kapatan bir çok firma biliyorum.Ya buraları güncel tutamayıp kapatıyorlar yada diğer firmalarla aralarındaki fiyat farkı ortaya çıktığı için memnun kalmıyorlar.Online satış siteniz varsa her şeyiniz ortada oluyor.Düşük fiyat yazamıyorsanız zaten online satış yapmanız çok zor.İnsanlar öncelikle düşük fiyata sonra taksit seçeneklerine sonrada kargo durumuna bakıyorlar...

Anlattığım kadar kolay çünkü o firma biziz :D

Hocam merhabalar, bu işin içinde olan biri olarak durumu elimden geldiğince izah edeyim.

ideasoft gibi sistemler tavsiye edilmezler çünkü dosylara erişme hakkı vermezler. Yapacağınız değişiklikler ancak size sundukları yönetim panelinden yapılabilir ki bu sistemin geliştirilmesinin önüne geçer. Sistemin çalışması üzerine müdahele edip gerektiğinde ek sistem kuramazsınız. Yani özellikle arama motorlarında saldım çayıra mevlam kayıra durumu olur.

Yine ucuza mal edilebilecek yöntemler arasında açık kaynak sistemler de yer almaktadır. Bu yazılımlar da pek çok kişi tarafından kullanılmakta ancak kodlar açık olduğu için standardın ötesine gidilebilmektedir.

http://demo.opencart.com/

http://demo.oscommerce.com/

verdiğim bu iki adres çok kullanılan iki PHP yazılımıdır.

Bu tür yazılımlar modüler sistemle çalıştığından rahatlıkla kullandığınız bankanın kredi kartı uygulaması da entegre edilir. Zaten CC5 api yöntemini kullanan bankalar içinn hali hazır da modüller de vardır. Yoksa dahi, 100-150 TL gibi ufak ücretler karşılığı yaptırabilirsiniz.

Eğer işleriniz daha profosyonel olacaksa, kurumsal olarak çalışacaksanız, kaliteli firmalar çok tuzlu olacaktır. Kodların kullanım haklarını istemezseniz güvenebileceğiniz ufak çaplı firma veya kişilere tamamen kendinize ait bir sistemi 750-1500 arasında tahmin ettiğim bir tutara yazdırabilirsiniz. Yalnız bu hali sağlıklı gibi dursa da, kredi kartı gibi bilgilerin geçtiği, gerçek paraların söz konusu olduğu bir sistemde güvenlik en üst seviyede olmalıdır. O yüzden işinin ehli birilerini bulmanız gerekir ve pek de kolay değil.

Opencart ve oscommerce örneklerinizi incelemeniz tavsiyemdir :bravo:

Aslında güvenlikle ilgili bi sıkıntı yok tabii database'de kredi kartı bilgileri saklanmıyorsa.

Çünkü örneğin biz kullanıcıların şifrelerini md ya da hash yöntemiyle tek yönlü şifreleyip database'de tutuyoruz. Kaldı ki sony'nin netwrku bile çökertilebiliyorken bizim yaptığımız sitelere ne dayanır ama ola ki bizim yaptığımız siteye çökertti eline kullanıcıların teslimat bilgilerinden başka bir şey geçemez.

Şu olay kötü işler aksar site yayından cıkar. Yedeği vardır düzeltilir ama iş aksar. Bilinen ve piyasada dağıtılan yazılımlarda bu risk daha fazladır.

Database'de kart bilgisi saklamak yasal değildir.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Bilgiler için sağolun arkadaşlar . Tabi ben sizin kadar bilmiyorum bu işleri. banka ya nekadar ödeme yapılır . duyduğum kadarıyla 500 tl gibi bir ücret alıyormuş bankalar :D Yada ben mi yanlış biliyorum :bravo:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Bilgiler için sağolun arkadaşlar . Tabi ben sizin kadar bilmiyorum bu işleri. banka ya nekadar ödeme yapılır . duyduğum kadarıyla 500 tl gibi bir ücret alıyormuş bankalar :D Yada ben mi yanlış biliyorum :bravo:

Almanız gereken sanal posttur bankadan bankaya değişir. Yıllık 200 liraya veren de var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...