İçeriğe Yönlendir

Yakıt Depo Kapak Emniyeti

Metin Ekinci

Recommended Posts

Metin Ekinci

Merhaba Ford Club üyeleri.Aranıza yeni katıldım, adım Metin EKİNCİ.2010 model focus titanyum sahibi olduk diye sevinirken araç da hemen depo kapağının emniyet sistemi olmadığı gözüme battı.Aracımın dizel olduğunu düşünerek emniyetin ne kadar önemli olduğu tartışmaya gereği olmadığı kanısındayım.Yetkili servise sorduğumda bu modellerde emniyet yakıt ağzından sağlandığı, kapak da emniyet olmadığı gibi saçmalıklar dinledim. Yakıt ağzında ise art niyetli şahıslar tarafından rahatlıkla su atılabileceği bir aralık gördüm.Ne kadar yakıt ağzı emniyeti de deseler araçla birlik de verilen huni (bununda yolda kalırsanız yakıt aktarabilelim diye veriyorlar) ile çok rahat içine su,şeker atılabileceğine eminim.Şimdi arkadaşlar emniyet için bana tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ben mi yanlışım yoksa fort bu konuda bir yanlışımı var bilgilendirirseniz memnun olurum.

Saygılarla

Yorum bağlantısı
Metin Ekinci
Kilit yok mu depo kapağında..

Maalesef bende kilit mekanizması olur diye düşündüm ama yok iş te sıkıntı da o ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni focus ve Mondeo larda depo kapağında kilit yoktur, depo kapağı da yoktur zaten , pompayı içeri itince otomatik algılayıp açılan mekanik bir kilit vardır. Bu sistem ilk geldiğinde

1. Pompaların EC normunda olmadığı anlaşıldı, Ford un girişimi ile hemen her istasyonda pompalar değişti

2. Bir tüketici, Ford u mahkemeye verdi, can/mal güvenliği yok diye, bilirkişi vs. sonucu Ford un sisteminin güvenli olduğu kanıtlandı

Gönül rahatlığı ile kullanın, ufak detay: yakıt bitince, standart bidon ile dolum yapılamaz, bunun için huni benzeri bir parça, stepne civarındadır, plastik siyah huni deyip çöpe atmayın.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Kötülük edecek olana kilit mi engel olacak? Hiç sanmıyorum. Kolay yakıt sistemi oturdu ve başarılı şekilde çalışıyor bence.

Yorum bağlantısı
Metin Ekinci
Yeni focus ve Mondeo larda depo kapağında kilit yoktur, depo kapağı da yoktur zaten , pompayı içeri itince otomatik algılayıp açılan mekanik bir kilit vardır. Bu sistem ilk geldiğinde

1. Pompaların EC normunda olmadığı anlaşıldı, Ford un girişimi ile hemen her istasyonda pompalar değişti

2. Bir tüketici, Ford u mahkemeye verdi, can/mal güvenliği yok diye, bilirkişi vs. sonucu Ford un sisteminin güvenli olduğu kanıtlandı

Gönül rahatlığı ile kullanın, ufak detay: yakıt bitince, standart bidon ile dolum yapılamaz, bunun için huni benzeri bir parça, stepne civarındadır, plastik siyah huni deyip çöpe atmayın.

Çağlar Bey teşekkür ederim.Ama ben hala şunu anlamış değilim.Depo kapağı rahatlıkla açılıyor ve ben istesem huniye gerek olmadan oraya rahatlıkla şekerli su döksem ki rahatlıkla yapabileceğime inanın acaba enjeksiyon sistemim zarar görmez mi? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Metin Ekinci
Kötülük edecek olana kilit mi engel olacak? Hiç sanmıyorum. Kolay yakıt sistemi oturdu ve başarılı şekilde çalışıyor bence.

Haklısın da Türkiye şartlarında şöyle çevremize baktığınız da ( insan profillerine) emniyet acaba biraz gerekli değil mi? Bundan dolayı evlerimize çelik kapı.alarm vs yaptırmayalım o zaman gitsin. Sonuç da bunlar caydırma amaçlı. Hırsıza kapı olmaz ama unutmayalım ki onlar da insan ve kolay lokma sever tedbir kanımca iyidir.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Benzinlikteki pompanın bile zor girdiği yere hunisiz herhangi bir sıvı dökmek kolay değil. İçiniz rahat olsun bence.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kapak sadece uygun genişlikte boru ile açılıyor, herhangi bir huni ile dolum yapılamıyor. Kısaca sistem, klasik depolardan güvenli, hatalı benzin konması da çok sık rastlanan bir durum olduğu için bu sistem çok daha iyi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bey teşekkür ederim.Ama ben hala şunu anlamış değilim.Depo kapağı rahatlıkla açılıyor ve ben istesem huniye gerek olmadan oraya rahatlıkla şekerli su döksem ki rahatlıkla yapabileceğime inanın acaba enjeksiyon sistemim zarar görmez mi? Teşekkürler

1. Kapağı açın suyu dökün depoya girmez

2. Daha da abartalım, ilk metal parçayı bir şekilde açalım , klasik huni sokup ta su dökelim , yine depoya girmez.

Yapılamaz diye birşey elbette yok, şahsen 20-30 sn. metali çekip, içerdeki kilidi de açabiliyorum ama, klasik kilitli depoları herkes 10sn. açıp istediğini yapabilir, aradaki far, yeni sistemin daha zorlayıcı bir engel olduğudur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez

2. Daha da abartalım, ilk metal parçayı bir şekilde açalım , klasik huni sokup ta su dökelim , yine depoya girmez.

Yapılamaz diye birşey elbette yok, şahsen 20-30 sn. metali çekip, içerdeki kilidi de açabiliyorum ama, klasik kilitli depoları herkes 10sn. açıp istediğini yapabilir, aradaki far, yeni sistemin daha zorlayıcı bir engel olduğudur.

+1

Şahsen benim focus1 deki depo kapağı kiltli olmasına rağmen plastiği ince olduğundan el ile esnetilip açılıyor..

Yorum bağlantısı
Murat Doğan

saçma bir sistem Türkiye için , adamlar kapağı açıp kırıyorlar.benim en büyük korkum o.

kesinlikle kilit olmalıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Ben verilen huniyi denedim bir sefer nasıl olacak diye onunla bile açamadım. Hatta servise gittiğimde sorayım demiştim.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Onat

Ne kadar da safmışım :D bende hunisiz kesinlikle açılmaz diyenlerdendim. Bu başlığı okuyunca akşam hunisiz açmayı denedim. Sonuç 5 saniye içinde metal kapak ve içerideki plastik kapak açılabiliyor. Gerçi elim mazot kokuyor ama olsun öğrenmiş oldum. Klasik kapaklara göre bir avantajı olduğunu söyleyemem çok çabuk açabildim. Yine de depoya şeker atmayı kafasına koymuş birini de benim bildiğim hiç bir depo kapağı engelleyemez :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yani ben deneme yapmış olsam, su depoya inmemiş derim. Yarım bardak su depoya girerse, birşeyler ters giderdi mutlaka. Yağmur yağıncada o bölgeye su sızıyor, bunun önlemi alınmıştır mutlaka. Zaten bu kilitsiz, kapakasız depo konusunda zamanında uğraşan, mahkemelerde para harcayan oldu, ancak sonuç alamadı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Uzun zamandır kullanılan bu sistemden sıkıntı duyana rastlamadım daha.. Düşünüldüğü gibi basit bir mekanizma değildir bence..

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen
(düzenlendi)

tamam bu sistem yanlış yakıt vs önlüyor ama; yani merkezi kilitlense de ne olur du sanki!..

koyacakları bir küçük pim bir de küçük motor..

gerçi titanyum full donanımında bile önce elektrikli sürücü koltuğu paketten çıkarıp manuel yapan; daha sonra yolcu koltuğunun bel desteğini ve manuel koltuk yüksekliğini çıkaran markadan da fazla bir şey beklememek gerekir!...

tarihinde Sel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Aybars Çağlarca
(düzenlendi)

Evet bu sistemde sorun yaşanmadı diyen tüm ford camiasına hayırlı olsun , dizel pompasının girdiği delik kırılmış ve aracımın deposunu doldurduktan sonra park ettiğimde gözlerime inanamadım depodan mazot akmış .

Tebrik ediyorum bu sistemi bulup geliştiren akıllıyı 400 lira göndersin de yaptırayım depoyu . İşte ileri düşünce diye buna derim ben allahın şahininde şu sorun olmaz 50 milyarlık arabada başımıza iş çıkardılar . Kolay yakıt dolumu neymiş ya ben mi dolduruyorum depoyu da kolay gelicek bana eğer ben doldursam tamam dikkatlice pompayı kullanırım ama 3 kuruşa çalışan pompacı ne anlar o ince davranıştan . Bu arada ben yandım siz yanmayın eskiden yanlış mazot koymasın diye bakardık şimdi ellerinden alıp koyacaz pompayı bir bu eksikti .

Artık ya yaptıracağım ya da çeyrek depoyla akıp akmadığını deneyerek kullanacağım . Nerden aldım focusu ya gözünü sevdiğimin corollasını allahtan satmaya kıyamayıp babama vermişim . Şahin bile bu arabadan iyidir zaten ilk kalkış tepkileri ikisinin de aynı takoz gibi kontrol edebilirsen et .

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Avrupada insanlar kendileri yakıt alıyorlar ben istanbulda hep aynı bayiden mazot alırım adamlar artık tanıdı her seferrinde pompayı yavaş koyarmısın diyorum artık nazikçe pompayı yerleştiriyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O tırnakların kırılması için, standart dışı pompa ile zorlamış olmaları lazım, veya gece birinin tornavida ile zorlaması lazım ? Bu konular incelendi mi?

Yorum bağlantısı
Gökhan Aybars Çağlarca
Avrupada insanlar kendileri yakıt alıyorlar ben istanbulda hep aynı bayiden mazot alırım adamlar artık tanıdı her seferrinde pompayı yavaş koyarmısın diyorum artık nazikçe pompayı yerleştiriyor.

Bende eski aracım dahil 3 yıldır aynı istasyondan alıyorum yakıtla ilgili bir sorun yaşamadım bugüne kadar ama işte bu sistem başımıza iş açtı. Yani herşeyi biz yapıcaksak o zaman kolay bu sistem . ama sürekli gözümüz pompada kalacaksa yok benzin mi çalıyorlar yok yanlış pompa mı girdi acaba yok tırnak mı kırılıcak böyle yaşanır mı insan ruh hastası olur altı üstü yakıt alıcaz .

forumun suçu bu, bir şeyin üzerine bu kadar gidersek olacağı buydu. ilk kez duyduğum bir sistemi biz araştırıp sorgulayana dek bir probelem olmamış, biz bir yorum yaptık başımız iş aldık. :s

Geçmiş olsun Gökhan Bey. siz avukatsınız ve bu durumda izlenecek yasal yolları bizlerden daha iyi bilirsiniz. ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Saygılar;

Açıkçası birşeyi iddia etmek için önce emareleriniz yani delilleriniz olması lazım . Şu aşamada elimde somut bir delil yok ancak yarın ford servisiyle görüşüceğim daha sonra bir yol çizeceğim , canımı sıkmak istemem 6 ay aradım titanium x paket hb siyah gerekirse satar geçerim çünkü araç corolladan sonra bana sert geldi bide ıvır zıvır derdi bitmediği gibi parçaları bozulunca garantisi bittiği için servis değiştirmek istiyor parça fiyatları da malumunuz 300 - 500 den başlıyor.

O tırnakların kırılması için, standart dışı pompa ile zorlamış olmaları lazım, veya gece birinin tornavida ile zorlaması lazım ? Bu konular incelendi mi?

Buyrun bilirkişimiz beraber İnceleyelim ;

1.) Tırnakların standart pompa ile kırılamayacağına dair elinizde yargıtay kararı veya yurtiçi/yurtdışı resmi bir karar var mı ? veya uzun yıllara dayanan bu konuda yapılmış resim/gayriresmi araştırmalar varsa onları da sunarsanız birlikte inceleriz.Zira bu konuda forda defalarca yurtdışı/içinde aklıselim insanlarca sıkıntı olabileceği ifade edildiği halde sistem süper çalışıyor deyip kulaklarının üstüne yatmayı tercih ettiler.

2.) Gece birinin tornavida ile zorlaması lazım derken bu konuda bildiklerinizi bize anlatır mısınız ? Benim aracıma bu amaçla yaklaşan birini mi gördünüz ? veya buna benzer bir olaya bugüne kadar şahit olup focus model bir aracın depo tırnağının kırıldığını mı gördünüz (bakın gördünüz mü diyorum duydunuz mu demiyorum çünkü kulaktan dolma bilgilere kanaat getirmemek lazım) ? Başınızdan benim yaşadığıma benzer bir olay geçip en nihayetinde bunun tornavida ile zorlanarak yapılmış bir olay olduğuna kanaat getirmenize neden olan olayları detaylıca bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Biraz esprili yazdım çağlar bey daha önceden tarzınızı bildiğim için ama allah kimseye aracıyla ilgili bir sorun vermesin.Uykum kaçtı ilk gece.

Yorum bağlantısı
Sedat Şeker

Geçmiş olsun. Artık bende rahat edemem mazot alırken. Zaten adamlar depo doluyor hala basıyor. zaten depo yarısını geriatıyor fazlalığın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün

Bizim her işimiz böyle değil midir zaten ...Altyapısı hazır olmadan bir işe girişiriz , sonradan da eksiklikleri gidermeye çalışırız...

Bu iş kanalizasyon çekmeden tuvaleti yapmaya benziyoo..:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Gökhan Güdük

Güvenliği ne derece bilmiyorum ama kuzenim birkaç ay önce yağmur altında yakıtı bitince yolda kalmış ve bir şekilde bidon bulup yakıt getirmiş ve yine bir şekilde depoya dökmeye çalışmış. Eskisi gibi kartondan yol yapıp dökeyim gibi bir durumla dolmuyor depo. Pompanın belirli bir mesafe içeri girmesi gerekiyormuş. O da bunu bilmediğinden ve yağmurlu hava olduğundan o doldurdum sanarken tüm yakıt yere akmış. O zaman yağmur suyu falan girmez bu depoya diye düşünüyorum. Hikaye gibi oldu bu yazı da :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...