İçeriğe Yönlendir

Fusion Sahiplerine &#246zel Gündüz Farı çalışması

Hüseyin Sönmez

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Merhaba,

Fusion sis farı üzerindeki boşlukladan faydalanarak gündüz farı yapmaya çalıştım.

Elektronikçi arkadaşlar, geniş açılı çok parlak dedikleri ledler ve küçük bir devre ile 3 erli gruplar yaptık, ledlerin herbiri 20 miliamper çekmesi gerekiyormuş ona göre diyot koydular.

QexMFvR.jpg

2iLuxVm.jpg

Kabloları geçirmek için delilkler deldim.

M1MtyGB.jpg

Ledlerin açılarını kolay ayarlayabilmek için sıcak mum tabancası ile tutturdum ve karşısına geçip konrol etttim.

tOCFSiD.jpg

Arkadaki delikleri kapatarak boşlukları vernik ile doldurdum.

cPEBdP7.jpg

w12Ckc0.jpg

Kuruduktan sonra artan taşan vernikleri güzelce temizledim.

mpAyoKX.jpg

Deneme amacıyla evde 1 gün sürekli çalıştırdım.

HLxaycd.jpg

Sürüş anında veya titresimden ses yapmaması için arka tarafını sıcak slikon ile doldurdum.

Bu da son hali.

Jt4fneT.jpg

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gündüz farını park ile birlikte yakmayacaksınız ki..

Park rengi ile bağlantı kurmanıza gerek yok...

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

emeğinize sağlık çok şık olmuş ama benim fiesta içinde şöyle şeyler çıksada yaptırsam... :p

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Gündüz farını park ile birlikte yakmayacaksınız ki..

Park rengi ile bağlantı kurmanıza gerek yok...

Parklara bağladım, malesef aracın içine bir türlü kablo çekemedim.

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş gerçekten... :p

Gece sis farı gibi yanıyor ama gündüz çok güzel gösterir...

Yıkama esnasında tanzik su tutulduğunda zarar verirmi ledlere...

Bende aynı endişe ile o kutu gibi boşluğun içine tamamen vernik ile doldurdum, sadece ledlerin kafa kısımları dışarda duruyor, havuz gibi oldu yani, bu şartlarda etkileneceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Parklara bağladım, malesef aracın içine bir türlü kablo çekemedim.

Malesef olmamış..

İşin mantığına ters..

Yorum bağlantısı
Levent Pamukçuoğlu

bence çok güzel olmuş elinize sağlık,ledleri ayrı bir anahtara bağlayarak parklardan bağımsızda yapabilirsiniz gündüzleri yakmak için.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

bir bilene danışarak veya yaptırarak içerden kablo çekeceğim hatta anahtarı bile hazırlamıştım, ilerleyen zamanda içerden anahtarlı yapacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kontağa bağlayın.. Kontağı açar açmaz yansın, devreye bir role takın.. Bu role parklardan tetik alsın.. Parkları açınca devreyi kessin ve gündüz farları sönsün..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
bir bilene danışarak veya yaptırarak içerden kablo çekeceğim hatta anahtarı bile hazırlamıştım, ilerleyen zamanda içerden anahtarlı yapacağım.

Araçta far sensörü var mı? Eğer var ise,gündüz farları kontaktan tetik,sensörden ters tetik alsın. Tam anlamıyla gündüz farı olsun. :p Kontakla yansın,farlar yanınca sönsün.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Araçta far sensörü var mı? Eğer var ise,gündüz farları kontaktan tetik,sensörden ters tetik alsın. Tam anlamıyla gündüz farı olsun. :D Kontakla yansın,farlar yanınca sönsün.

Malesef yok, içerden kablo gerekiyor.

Kontağa bağlayın.. Kontağı açar açmaz yansın, devreye bir role takın.. Bu role parklardan tetik alsın.. Parkları açınca devreyi kessin ve gündüz farları sönsün..

Bu dediklerinizi nasıl yapacağım ve hangi malzemeler kullanacağım konusunda hiçbir fikrim ve bilgim yok.

:p:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İçerden kablo çekmeye gerek yok.. Motor bölümündeki sigorta kutusunda ihtiyaç duyacağınız her elektrik var..

Bu dediklerinizi nasıl yapacağım ve hangi malzemeler kullanacağım konusunda hiçbir fikrim ve bilgim yok.

:D:D

Sadece kablo ve ters role lazım..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
İçerden kablo çekmeye gerek yok.. Motor bölümündeki sigorta kutusunda ihtiyaç duyacağınız her elektrik var..

Sadece kablo ve ters role lazım..

Kablo var bol bol. :D

Ters rolenin değerleri ölçüsü ne olmalıdır ve nereye bağlayacağım?

hiç bilmeyen birisine tarif eder gibi söyleyebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

anladım galiba,

Kontağı çevirince motora gelen elektirikten gücü alacağım daha sonra bu kabloya ters role bağlayarak akımı park lambaların sigortasından alacağım.

ancak parkların sigortası torpidonun arkasında diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigorta kutusunda çalışılmalı...

Sigorta kutusundan park ve kontak sigortası bulunup paralel alınmalı..

Kontaktan alınan elektrik roleden geçerek taktığınız ledlere ulaşmalı..

Parklardan alacağınız paralel de roleyi tetiklemeli..

Ama bence kendiniz yapmayın..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

sigorta kutusunda parkların sigortası bulunur mu yoksa sadece araç içindemidir.?

Yoksa iki adet sigorta mı vardır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orda çok sigorta var..

Park yoksa bile kısa far kesin vardır...

Kısadan da alabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Eline sağlık.İyi günlerde kullan.Emmi gerekli bilgileri yazmış.İstersen verdiğim linkte konu ile ilğili başlıkları incele daha güzel detayları bulursun.Vernik kullanman izalosyon için çok iyi olmuş. :D Gündüz resmide ekleyebilirsen iyi olur.

http://www.geceucusu.com/index.php?&&CODE=00#

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Araçta far sensörü var mı? Eğer var ise,gündüz farları kontaktan tetik,sensörden ters tetik alsın. Tam anlamıyla gündüz farı olsun. :D Kontakla yansın,farlar yanınca sönsün.

cihan peki benim far sensörüm var orjinal.. ama ben ek bi zımbırtı takmadan kumandaya basınca farların yanmasını istiyorum.. nasıl yaparım bunu?

Hüseyin bey güle güle kullanın,fakat bence ilk iş parklardan hariç biyerden elektrik alın,açma kapama yapabilmeniz daha iyi olur diye düşünüyorum..

birde ledlerin üzerini pleksi gibi birşey ile kapattırın.. araba yıkanırken zarar görmesinler..

Yorum bağlantısı

Gündüz farı niyeti var ise anahtar olmamalı araç kontagını açınca yada çalıştıktan sonra yanmalı ve farlar yanınca gözlerini kapamalı gece kullanım için düşünülmemeli hep gecede kullanılıyor ve cidden ışık parlaması yapıyor çok dikkat ediyorum.Gözlük kullandığım için yayan gittiğim halde bu tarz ledler gece çok göz alıyor.Gündüz sorun yok.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Orda çok sigorta var..

Park yoksa bile kısa far kesin vardır...

Kısadan da alabilirsiniz..

Ters role olarak herhangi bir saysay değeri varmıdır yoksa ters role desek bulabilirmiyiz.

Kendim deneyeceğim, dikkat etmem gereken noktaları belirtebilirmisiniz.

teşekkürler.

cihan peki benim far sensörüm var orjinal.. ama ben ek bi zımbırtı takmadan kumandaya basınca farların yanmasını istiyorum.. nasıl yaparım bunu?

Hüseyin bey güle güle kullanın,fakat bence ilk iş parklardan hariç biyerden elektrik alın,açma kapama yapabilmeniz daha iyi olur diye düşünüyorum..

birde ledlerin üzerini pleksi gibi birşey ile kapattırın.. araba yıkanırken zarar görmesinler..

Teşekkürler,

ancak ledler sadece ışığın çıktığı kafa kısımları hariç tüm bölgeleri vernik içinde duruyor, su veya benzeri birşeyden etkileneceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Hüseyin bey aslında vernikten ziyade oraya bir kapak uydurursanız çok daha şık durabilir gibi geldi bana..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

çok zor bir yer kapağı sabit ve açısında tutmak zor olacaktır, ayrıca camının akrilik olması gerekirki bu da %90 ışık geçirgenliği demek olur yani en iyi malzeme de bile %10 kayıp yaşayabiliriz.

Yorum bağlantısı

Bence artı bir cama gerek yok çirkinleştirir diye düşünüyorum.Vernik yeterli olmuş.Su falan almaz bişicik olmaz arka tarafıda gayet iyi olmuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ters role olarak herhangi bir saysay değeri varmıdır yoksa ters role desek bulabilirmiyiz.

Kendim deneyeceğim, dikkat etmem gereken noktaları belirtebilirmisiniz.

teşekkürler.

Zaten led bağlayacaksın.. dikkat edeceğin hiç bir şey yok..

Tetiği bağlayınca devreyi kesen cinsten olsun yeter...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...