İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3- Egr Valfi Iptali Bilgi

Oguz Can

Recommended Posts

Tunç Tunçdemir
mk3 dizelde vakum sistemi yokmudur :unsure2:

Oğuz bey,

Lütfen yazdığımı düzgün okuyup yorum yaparsanız sevinirim .

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Yanılmıyorsam ve öğrendiğimde bu zaten en basit iptal valfin bu bu gaz aktarımını engellemek ile oluyor.Elektronik kısım zaten dokunulmuyor.Mk3 lerdeki elektronik olsada iddiam yok ama bu gaz salımının geçtiği yer yine borudur.Burayı tıkamak yeterli olur diye düşünüyorum.Sizin bahsettiğiniz değerli bilgiler çalışma prensibi oluyor.Ben öyle anladım yazdıklarınızdan.Mk3 te pc ile iptal yapılabilir sonuçta araç yönetimini tamamen ecu ile yapılıyor.Mk1 ve Mk2 yarı mekanik yarı elektronik.Oldukca fazla inceledim ve egr iptali için en basit ve zararsız yol bu tıkama işleminin oldugu yönünde.Bunun haricinde her hangi bir mekanızma sökülmesi falan gerek olmaz ve arıza ışıgı yanmaz sanırım. :unsure2: Bu egr iptali konusunda Ayhan Şentürk arkadaşımızın bizzat denemeli şekilde resimli anlatım çalışması var.

Oktay bey,

Benim anlatmaya çalıştığım konu dizel ile benzinli mk3 mondeo daki fark. Mk3 dizel mondeo vakum sistemli ve iptal edilebiliyor. Hatta bunun için yurtdışında 'egr blanking plate' adı altında basit bir parça bile satılıyor.hatta ebay de bile bulabilirsiniz.

Benzinli Mk3 de ise sistem farklı vakum yok, beyinden gelen komutla belli bir devir üstünde egr valfi elektronik kontrollü bir aktivatörün içindeki pimin pistonu itmesi ile yanmış gazın silindire tekrar girmesini engelliyor. Böylece sadece temiz hava girişi sağlanıyor.

Eğer silindire giriş veya çıkış borusunu körlerseniz veya aktivatörün itici pimini çıkartırsanız araç bir süre sonra fakir karışım arızasına geçiyor.Bunları ben şahsen iki kere denedim, her seferinde 1-2 gün içinde fakir karışım arızası aldım. Eğer katalizör öncesi ve sonrası lamda sensörlerine devre yanıltıcı takarsanız arıza vermiyor. Bunu da şahsen denedim. ancak bu da çok sağlıklı bir uygulama değil.Sonuçta araç her şartta lamda dan kusursuz verisi alıyor, ve gerekli karışım oranını motor arıza vermese bile yanlış ayarlatabiliyor.

Mk3 benzinli için asıl iptal yolu aracın yazılımı ile yapılabiliyor.

Yinede benim anlattıklarımın doğru olmadığını veya eksik olduğunu düşünen bir arkadaşım varsa benzinli mondeo mk3 de deneme yapabilir bizde o arkadaşın bulgularından faydalanırız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cem Işık

Benzinli Mondeo Mk3 için egr valfinin iptalini fotoğraflarla destekleyerek anlatacak bir babayiğit var mı acaba? Egr'yi aradım bulamadım da bugün=)) Bir bulsam iptal edeceğim de. Ayrıca hortumu mu körleyeceğiz yoksa servise gidip IDS ile mi iptali sağlanacak kafam karıştı epeyce..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Benzinli Mondeo Mk3 için egr valfinin iptalini fotoğraflarla destekleyerek anlatacak bir babayiğit var mı acaba? Egr'yi aradım bulamadım da bugün=)) Bir bulsam iptal edeceğim de. Ayrıca hortumu mu körleyeceğiz yoksa servise gidip IDS ile mi iptali sağlanacak kafam karıştı epeyce..

cem bey, konuyu baştan sona okursanız mk3 benzinlide egr mekanik iptalinin mümkün olmadığını anlarsınız. :) sadece beyinden iptal edilir., hortum vs zaten yoktur. vakumsuz olarak elektronik çalışır.

eğer iptal edilmiş hali, nasıl olur merak ediyorsanız, egr nin üstündeki fişi çekin, egr iptal olur, muhtemelen 10-15 dakika içinde de motor arıza ışığı yanar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Fikir vermesi icin;

Focus 2.0 zetec deki EGR iptali. Hicbir faydasi yoktur. Zirt pirt ariza lambasi yakiyorsa tavsiye edilir. Iptal edilirse yakit tuketimi artar.

DSCN7865.jpg

DSCN7867.jpg

DSCN8033-1.jpg

DSCN8040-1.jpg

Yorum bağlantısı
Cem Işık
cem bey, konuyu baştan sona okursanız mk3 benzinlide egr mekanik iptalinin mümkün olmadığını anlarsınız. :) sadece beyinden iptal edilir., hortum vs zaten yoktur. vakumsuz olarak elektronik çalışır.

eğer iptal edilmiş hali, nasıl olur merak ediyorsanız, egr nin üstündeki fişi çekin, egr iptal olur, muhtemelen 10-15 dakika içinde de motor arıza ışığı yanar.

Tunç bey, konuyu baştan sona okuyunca kafam iyicene karıştı zaten, kimisi hortum körlenir diyor,kimisi ids ile beyinden iptali gerekir diyor, çözememiştim ne yapacağımı ama ids cihazı ve dolayısıyla servis yolu görünüyor sanırım,teşekkürler bilgi için:))

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Tunç bey, konuyu baştan sona okuyunca kafam iyicene karıştı zaten, kimisi hortum körlenir diyor,kimisi ids ile beyinden iptali gerekir diyor, çözememiştim ne yapacağımı ama ids cihazı ve dolayısıyla servis yolu görünüyor sanırım,teşekkürler bilgi için:))

hortum körleme işi, mk3 dizel ve mk2 benzinli için geçerli.mk3 benzinlinin sistem farklı. iptal e neden ihtiyaç duydunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

EGR kaynaklı arıza lambası yanmaya başladı, onun için iptal etmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bugün EGR iptali için Liderler Oto Osman ustaya gittim, kendisinde IDS olmadığı için elektronik olarak iptal edemeyeceğini,yetkili servise gidip ıds cihazı ile iptal ettirmemi önerdi. Ordan çıkıp İstinye Otokoç'a gittim,meramımı anlattım,önce ufo görmüş masum köylü edasıyla baktılar suratıma araç kabul bölümünde,öyle birşey ilk kez duyuyoruz dediler .Israrcı olunca soralım deyip bir telefon trafiğine giriştiler. Sonunda aldığım cevap "egr iptali diye bir işlem yokmuş,size yanlış bilgi vermişler,isterseniz size yeni egr takalım,fiyatı da 1200 küsur tl" oldu.. Dedim herhalde anlaşamıyoruz,egr iptali diye bir işlem var ama siz yapmıyorsunuz sanırım değil mi diye ısrarla sordum, öyle bir işlem yok,biz yetkili servisiz, bizde yoksa kimsede yoktur bıdı bıdı bıdı vs şeklinde saçma bir cevap aldım.

Rica edeceğim,egr'sini istanbulda ids cihazıyla iptal ettirebilen birisi var ise servis bilgisi verirse ona gideyim,egr yüzünden servise gitmeye tövbe edeceğim az kaldı..

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ozan Akkaya

Arkadaşlar, konuyu baştan sona okudum ancak kafam karıştı.

99 Mondeoya bahsi geçen egr iptali mevzusu uygulanır mı? Yararları veya zararları nedir?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serkan Danış

Benim aracım 2006 TCDİ, aldığımdan 3 ay sonra iptal ettirdim EGR'i sehirler arası yakıt tüketimini neredeyse hiç etkilemedi, şehiriçi yakıt tüketiminde ortalamada 1 lt kadar artış oldu.EGR açık ise motor yağının çok daha çabuk kirlenmesine, eskimesine sebep oluyor.

Nasıl iptal ettirdin diye sorarsanız;

Mekanik olarak iptalini yaptık.Tornacıda ortası boş olanın yerine dolusunu yaptırdım 5 TL ustam sağolsun para almadan hem kurumunu temizledi EGR valfinin hemde mekamik olarak kapatma işini hallediverdi, kurumu temizlemek için de 10 TL'e spey aldım o kadar.

Aşağıdaki ortası dolu olan parça takılacak.Daha temiz bir motor ve motor yağı için tıkamak mantıklı gibi geliyor bence. :good1:

EGR3-750032.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Bugün EGR iptali için Liderler Oto Osman ustaya gittim, kendisinde IDS olmadığı için elektronik olarak iptal edemeyeceğini,yetkili servise gidip ıds cihazı ile iptal ettirmemi önerdi. Ordan çıkıp İstinye Otokoç'a gittim,meramımı anlattım,önce ufo görmüş masum köylü edasıyla baktılar suratıma araç kabul bölümünde,öyle birşey ilk kez duyuyoruz dediler .Israrcı olunca soralım deyip bir telefon trafiğine giriştiler. Sonunda aldığım cevap "egr iptali diye bir işlem yokmuş,size yanlış bilgi vermişler,isterseniz size yeni egr takalım,fiyatı da 1200 küsur tl" oldu.. Dedim herhalde anlaşamıyoruz,egr iptali diye bir işlem var ama siz yapmıyorsunuz sanırım değil mi diye ısrarla sordum, öyle bir işlem yok,biz yetkili servisiz, bizde yoksa kimsede yoktur bıdı bıdı bıdı vs şeklinde saçma bir cevap aldım.

Rica edeceğim,egr'sini istanbulda ids cihazıyla iptal ettirebilen birisi var ise servis bilgisi verirse ona gideyim,egr yüzünden servise gitmeye tövbe edeceğim az kaldı..

IDS (Hırsızlığa karşı Alarm sistemi) değil mi?? :)))

IDS (Hırsızlığa karşı Alarm sistemi) değil mi?? :)))

"IDS" değişecek diyen ustanızı,(PARDON aDAMI) iptal ediniz, aracınız rahatlar inanın :)

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

DIAGNOSTİC KONTROL SİSTEMİNİ iptal ederseniz Karbüratörlü bir Şahin kullanmak daha hayırlıdır. Hava,egzost, gaz ve tüm elektronik sistemleri nasıl iptal edersinis? Aracın işletim beyni çünkü lakin...

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

IDS her Mondeomuzda var olan Diagnostic Kendini test eden beyin sürücüsüdür..

IDS piyasada bilinen ismidir Esas İsmi VCM olan arıza tespit Araç kurulum ,Yönetim ve işletim sistemi destek cihazıdır Kısaca fordun Arıza tespit cihazı olarak adlandırılır

Evet Can Bey , Bu kadar.. :) O ustayı değiştirmeli arkadaşımız yani.. :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Benim aracım 2006 TCDİ, aldığımdan 3 ay sonra iptal ettirdim EGR'i sehirler arası yakıt tüketimini neredeyse hiç etkilemedi, şehiriçi yakıt tüketiminde ortalamada 1 lt kadar artış oldu.EGR açık ise motor yağının çok daha çabuk kirlenmesine, eskimesine sebep oluyor.

Nasıl iptal ettirdin diye sorarsanız;

Mekanik olarak iptalini yaptık.Tornacıda ortası boş olanın yerine dolusunu yaptırdım 5 TL ustam sağolsun para almadan hem kurumunu temizledi EGR valfinin hemde mekamik olarak kapatma işini hallediverdi, kurumu temizlemek için de 10 TL'e spey aldım o kadar.

Aşağıdaki ortası dolu olan parça takılacak.Daha temiz bir motor ve motor yağı için tıkamak mantıklı gibi geliyor bence. :good1:

Bu spreyin adı şanı ne dir bilgi verebilirmisiniz.

Dizel mondinin EGR sini kendim temizlediğimde gördüğüm manzara hiç te öyle spreyle çıkacak türden bir şey değil. aşağı yukarı iki saat tiner ile yıkadım ve eh işte diyebileceğim bir seviyeye geldi. Çünkü oluşan tabaka kurumdan ziyade Balçığımsı berbat bir tabaka. bir kaç tür spreyle denedim hiç banamısın demedi.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Dizel mondinin EGR sini kendim temizlediğimde gördüğüm manzara hiç te öyle spreyle çıkacak türden bir şey değil. aşağı yukarı iki saat tiner ile yıkadım ve eh işte diyebileceğim bir seviyeye geldi. Çünkü oluşan tabaka kurumdan ziyade Balçığımsı berbat bir tabaka. bir kaç tür spreyle denedim hiç banamısın demedi.

Egr de balçık vaziyeti beni şaşırttı açıkçası..Emme manifoldunda balçığa bizzat şahit oldum temizlerken fakat Egr de sadece kurum vardı bir miktar..Yanma sonucu yağ kalıntısı mevcut ki Egr bu halde..Katalizörün durumuda vahim olabilir konuya eğilin bence ;)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Egr de balçık vaziyeti beni şaşırttı açıkçası..Emme manifoldunda balçığa bizzat şahit oldum temizlerken fakat Egr de sadece kurum vardı bir miktar..Yanma sonucu yağ kalıntısı mevcut ki Egr bu halde..Katalizörün durumuda vahim olabilir konuya eğilin bence ;)

İptal ettireceğim zaten gereksiz şeyi nasılsa muayneden geçtim :D

Ancak dizeller için kime sorduysam (burda da sormuştum) kurumdan ziyade blaçık şeklinde bir tabaka oluşacağı ve bunun da öyle spreyle falan değil de en az 4-5 saat tiner banyosunda bekletilerek açılacağı şeklinde bilgi aldım. kurum benzinlilerde oluyormuş ancak dizelde olmaz demişlerdi.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Egr söküldükten sonra ben de inceledim, balçık gibi birşeye raslamadım, fazlaca kurum mevcuttu.

Ustamı az önce aradım sordum, kullandığı sprey Würth marka balata temizleme spreyiymiş.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Abdullah Gülgün

Eğer zamanınız var ise bol bulaşık deterjanlı suda bekletmek de mucizevi çözüm üretiyor.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

selam arkadaşlar,

bugün 98 mondeomun yokuşta araç sollarken pıssst diye bir sesin arkasından önden traktör gibi ses çıkarmasıyla açıp kaputubaktım. manifoldu çatlattık herhalde diye düşündüğüm sırada bu bakır egr borusunun yerinden çıktığını gördüm taktım yerine ses kesildi zorlayınca yine aynı macera. ustalara sordum çıkması normal değil, tamiri yok, sıfırı yok, çıkma bakacağız dediler. araba soğukken karanlıktı hava bakamadım. çıkma alıp yaptırayımmı iptal mi edelim ne dersiniz? araç benzin+lpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Neyse cevap veren olmamış ama ben sonuçlandırdım yazayım belki birinin işine yarar. Ustaların söylediklerinden birisi doğru "yerinden çıkması normal değil" çünkü şanzıman tamniri sırasında sanırım kırılmasın diye borunun kelepçesi (motora önden bakıldığında sağda termostatın önünde kulağı var) yerinde değildi. Bu nedenle çıkıyormuş Kelepçe taktık şimdi kıpırdamıyor bile. Gaza basmaya korkuyordum yokuşta bitti sonunda bu kabusta... :kihkih:

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Geçmiş olsun, keşke imkan var iken egr yi iptal etseydiniz. mk2 mondeo otomatik te lüzümlü bir işlem ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Geçmiş olsun, keşke imkan var iken egr yi iptal etseydiniz. mk2 mondeo otomatik te lüzümlü bir işlem ;)

İptalmi ettireyim tamir mi sordum cevap alamadım. Sonra bende vardır bir yararı yaptıklarına göre diye iptal ettirmedim.

Ama şimdi içime kurt düşürdünüz Süha bey neden "lüzumlu" belirtirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...