İçeriğe Yönlendir

G&#246sterge Panelindeki Yeşil Renkli Ok

B. İnanç Kutlu

Recommended Posts

B. İnanç Kutlu

Merhaba arkadaşlar;

Bir süredir formun üyesiyim, connect ile ilgili bir çok konuyu da okudum.

Aklıma takılan bir konuyu sizlere sormak istiyorum.

110'luk GLX'in gösterge panelinde motor devir saatinin içinde bulunan yeşil ok ne işe yarıyor.

Bununla ilgili servis başka bir şey, satıcı başka bir şey, kullanıcılar başka şey söylüyor.

Bilgi verirseniz sevinirim.

Kazasız belasız keyifli sürüşler...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Merhaba arkadaşlar;

Bununla ilgili servis başka bir şey, satıcı başka bir şey, kullanıcılar başka şey söylüyor.

Bu kişiler neler söylüyor merak ettim :nazar:

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Yılmaz
O lambayı yakmadan sürün iyi olur.

O okun yanmaması nerdeyse mümkün değil. Vitesi 2500 devire gelmeden asla değiştirmem. O ışık yerine göre 1800 devir ile 3000 devir arası yanıyor. Erken yansa bile ben gaza basmaya devam ediyorum 2500-3000devir arası vites değiştiriyorum sürekli olarak. Şehir içi tüketimimde 6.7litre

O ışık yandığı gibi vitesi büyütmelimiyim ?

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Bizim kuzene yeni fiesta almıştık onda da var. 1900 de attır diyor. Çok saçma bence en az 2500 e dayanmalı. :p:)

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Golf'de de V50'de de aynı sorunu gördüm. Özellikle yoğun trafikde karşılaştığım garip bir durum. "Yukarı ok" yandı ama vitesi değiştirmediniz. Sonra yavaşladınız ve artık vites değiştirmeniz gerekmiyor. Ama ışık yanmaya devam ediyor. Nerdeyse rölanti devrine düşmüş iken bile..

Yorum bağlantısı
Emin Önal
O lambayı yakmadan sürün iyi olur.

O pek mümkün değil abi.Olur olmaz yanıyor nasibetsiz :)

ortalama 2500 deviri kullanmaya devam edin..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Komşuda connect var.. 2010 galiba...

1800-1900'lerde yanıyor ki. O lambayı yakmadan kullanmak çoğu zaman mümkün değil..

Servet'in gösterge ışıkları gibi yapmaya çalışmışlar ama becerememişler :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1800-1900'lerde yanıyor ki. O lambayı yakmadan kullanmak çoğu zaman mümkün değil..

Servet'in gösterge ışıkları gibi yapmaya çalışmışlar ama becerememişler :p

Ford mühendisleri sordu abi nasıl yaptın diye söylemedim :D

Yorum bağlantısı
Naci Özkan

arkadaşımın aurisindede var çok çok erken yanıyo daha araba devrini almadan vites büyüt diyo :lol2:

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Benim c-maxte 4500 devirde yanıyor :fiuw: tek tük ben vitez büyült ışıgını gördüm :fisir:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Vitesi büyütün demek...
O okun yanmaması nerdeyse mümkün değil. Vitesi 2500 devire gelmeden asla değiştirmem. O ışık yerine göre 1800 devir ile 3000 devir arası yanıyor. Erken yansa bile ben gaza basmaya devam ediyorum 2500-3000devir arası vites değiştiriyorum sürekli olarak. Şehir içi tüketimimde 6.7litre

O ışık yandığı gibi vitesi büyütmelimiyim ?

Bizim kuzene yeni fiesta almıştık onda da var. 1900 de attır diyor. Çok saçma bence en az 2500 e dayanmalı. :p:fiuw:
O pek mümkün değil abi.Olur olmaz yanıyor nasibetsiz :p

ortalama 2500 deviri kullanmaya devam edin..

o lamba yandığında dahi yeterli performansa ulaşmıyor ki araç.

o lamba yanınca Turbomu devreye girmiş oluyor?

Edit: Turboda mı aracı çalıştırır çalıştırmaz devreye giriyor ?

Servet'in gösterge ışıkları gibi yapmaya çalışmışlar ama becerememişler :rofl:

arkadaşımın aurisindede var çok çok erken yanıyo daha araba devrini almadan vites büyüt diyo :fisir:

Ford mühendislerinden çok biliyorsunuz yani? :( Bir tane de siz yapın, biz de görelim bakem. :) Şaka bir yana optimum noktayı gösterir o uyarı bence. Ne yani bozuk mu? Başka bir açıklaması olamaz.

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

İster yansın, ister sönsün umurumda değil; ben 2500-3000 devir arası vites değiştiririm (ki serviste bu öneriyi yaptılar), normal seyir halinde de 2000 devire sabitler yoluma bakarım. Işığa uyacak olsam arabanın ömrü azalır. :angry: Işığı kafanıza takmayın, yeter ki olması gerektiği gibi devirli kullanın olsun bitsin.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Ama KIRMIZI yanıyor :angry:

Vallahi iç dikkat etmedim Mustafa abi kırmızımı yeşilmi ne renkse:d

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan

yukarı doğru yeşil ok, vites büyütmek için doğru devir olduğunu,

kırmızı ok ise devir kesiciye girmeden son uyarı ( ya sen vitesi büyült yada ben kesiyorum artık gazı)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aydoğan Munanoğlu

Ben çok dikkat ettim o yeşil ışığa, yandıktan sonra vites değiştirmeden gaza daha çok basarsanız o lamba sönüyor, daha sonra devir sabit kalınca tekrar vites yükselt diye yanıyor.

Yakıt tasarrufu için düşünülmüş birşey, siz sakin şekilde aracı kullanıyorsanız ışık yanıyor, sen devirli kullanmayacaksın ozaman vitesi büyüt de az yaksın demek istiyor. Araba ivmelenmeyi ölçüyor, ona göre yanıyor lamba.

Mesela abimde 7 DSG Passat var, gaza yüklenmediğiniz zaman araba 40 ile giderken 7. vitese alıyor, yakıt ekonomisi için.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Ben çok dikkat ettim o yeşil ışığa, yandıktan sonra vites değiştirmeden gaza daha çok basarsanız o lamba sönüyor, daha sonra devir sabit kalınca tekrar vites yükselt diye yanıyor.

Yakıt tasarrufu için düşünülmüş birşey, siz sakin şekilde aracı kullanıyorsanız ışık yanıyor, sen devirli kullanmayacaksın ozaman vitesi büyüt de az yaksın demek istiyor. Araba ivmelenmeyi ölçüyor, ona göre yanıyor lamba.

Mesela abimde 7 DSG Passat var, gaza yüklenmediğiniz zaman araba 40 ile giderken 7. vitese alıyor, yakıt ekonomisi için.

40km hız ve 7. vites :nazar: :nazar:

Yorum bağlantısı
B. İnanç Kutlu

Benim connecte 3100 deviri görünce sönüyor yeşil ışık, daha sonra da hiç yandığını görmedim.

Bildiğim kadarıyla dizel motorlu bir arabayı devirli kullanmak gerekiyor. Benzinli otomobilimden kalan alışkanlıkla ben zaten devirli kullanır, otomobilin sınırlarını zorlarım. Connect te de bu alışkanlığım sürüyor. Bir çok kez gaz kesici devreye girmiştir.

Mühendislerden daha iyi bilecek halim yok, çünkü mühendis değilim ama yeşil ışığın yanıp motor devirsizken vites değiştir demesi tuhafıma gitti.

Herkese fikirleri ve tecrübelerini paylaştığı için teşekkür ederim.

Kazasız belasız günler dilerim...

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

3100 deviri geçtikten sonra mesela 3200 devirde ayağınızı gazda sabit tutun, tekrar yandığını göreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

O ışık bende 5 nci vitesde iken yanmıyor :D Ayrıca deviriniz ne olursa olsun eğer çok az gaz veriyorsanız gene yanmıyor.

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ibrahim Atlı
(düzenlendi)

Bu ışık düşük devirdeyken yanıyor, erken vites değişimi istiyor, bazen öyle oluyorki araç toparlayamıyor ışık yanıp vites değiştirince... Bence devir biraz daha artınca vites değişimi yapılmalı. O ışığa uyarsak motor kurum bağlar düşük devirden dolayı...

tarihinde ibrahim Atl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben geçen gün yapılan organizasyonda fiesta test sürüşü sırasında dikkat ettim bu lambaya.Ancak çok anlamsız şekilde yanıyor.Araç devrini almadan yakıyor lambayı...Ben gaza basmaya devam ettim tekrar söndüğünü gördüm.Ona bakarak araç kullanılmaz ben bu sonucu çıkarttım...2500 devirde vites değiştirmek en güzeli...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yeni cmax tdci da da erken yanıyor ;) ama araç ozlanmdan yürüyor vites değişince. şehir içinde 6. vites ile gidiyordum bir ara :) hız 50 felandı sanki

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...