İçeriğe Yönlendir

Zonguldak'a Gidiyorum Nereleri Gezeyim?

Ahmet Taşkın

Recommended Posts

Ahmet Taşkın

İzmirden Zonguldağa gideceğim haftaya Çayönü taraflarında olsamda tüm civar bölgeyi gezmek istiyorum nerlere gidebilirim. Planımda bir değişiklik olmazsa Bursa Düzce Ereğli tarafından gitmeyi düşünüyorum. Ereğlinin güzel bir yer olduğunu düşünüyorum. Eğer fırsatım olursa uzak biraz ama safranboluya da geçmek düşüncem o bölgelerde nerlere gidebilirim. Hiç bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evveeetttt.Aslen Karabük'lü olan Zonguldak'ta çalışan Kdz.Ereğli'de oturan biri olarak diyebilirimki.Buralara geldinizde Ereğlide bir tur atmanızı Ereğli pidesi yemenizi tavsiye ederim.Zonguldak'da şehir merkezi çok büyük değildir.Dağlık bir bölge sonuçta kısa sürede şehir merkezini dolaşabilirsiniz.Ereğli istikametinden gelirken şehir merkezine gelmeden sağ tarafta Demirpark avm var.Buraayıda geçince hemen altına doğru denize yüksekten bakan cafeleri göreceksiniz burda yorgunluk kahvesi içebilir birşeyler atıştırabilirsiniz.Zonguldaktan çıktınız karabük-Bartın istikametine gidiyorsunuz hemen çıkışta Gökgöl Mağaları var yolun sol tarafında burayı gezebilirsiniz.Daha sonra çıktınız yola Çaycuma, Bartın yolundan ayrılıp Bartına giderseniz Amasraya geçmenizi tavsiye ederim.Amasrada fenerin oraya çıkıp çayınızı içerken tavşan adasını izleyebilirsiniz.Çarşısı akşamları daha güzel olur hediyelik birçok eşya bulabilirsiniz yöreye özgü.Atıştırmaktan hoşlanıyorsanız gözleme yiyebilirsiniz nasıl yapıldığını seyrederek.Aksam yemeğinizide deniz karşı balık ve meşhur Amasra salatası eşliğinde yiyebilirsiniz (tavsiye ederim).Çıktık yola tekrar bartın üstünden Karabüke geçmek isterseniz yolu çok fazla uzatmış olursunuz.tavsiyem tekrar Çaycuma yol ayrımına dönüp burdan Karabük yoluna devam etmeniz Yenice üstünden.Şanlısınız ki Yenice Karabük arasındaki 35 km yolda yakın zamanda göçük meydana geldi ve yol kapanmıştı.Ama 1 hafta önce yol tekrar açıldı.Şu an sıkıntı yok.Geldiniz Karabük iline merkezde yine çok fazla birşey bulamayabilirsiniz gezip görmek açısından.Safranbolu İlçesine giderseniz ilk giriş kısmı yeni Safranbolu olarak tabir edilen sonradan daha modern olan kısım.Burdan eski Safranbolu denen bölgeye geçmelisinizki asıl güzellikler ve görülmesi gereken yerler buralardır.3-5 km lik bir mesafeden bahsediyoruz.Eski konaklar,Kaymakam evi olarak bilinen bina birçok görebileceğiniz yer mevcut kaleyede çıkmayı unutmayın ve orda mutlaka Safranbolu'ya özgü Bağlar gazozunuzu için.Ama sade olanını tavsiye ederim şimdillerde meyvelisi gibi çeşitleri var.Siz sadece gazoz için.

Aklına gelenler bunlar umarım fikir sahibi olabilmişsinizdir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bunları telefonuma hemen ulaşmak için kaydediyorum. Çok teşekkür ederim. Başka akıllara gelen olursa yazarsanız sevinirim arkadaşlar.

tekrar tekrar okuyorum da tatil planımı hazırlamışsınız gerçekten Akan Bey minnettarım size

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Bunları telefonuma hemen ulaşmak için kaydediyorum. Çok teşekkür ederim. Başka akıllara gelen olursa yazarsanız sevinirim arkadaşlar.

Rica ederim ne demek.

Bu arada güvenlik açısından hatırlatayım dağlık bir bölgeye geldiğinizi unutmayın.Kdz. ereğli -Zonguldak arasında yer yer yol çalışmaları var ama sıkıntı yok zaten virajlı bir yoldur.Genel olarak 45 km lik yolun yarısı dubledir.Bartından Amasra ilçesine geçerken yol dar ve oldukça virajlıdır keskin ve u dönüşlü virajlarla karşılaşacaknız yine dikkat.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz
Evveeetttt.Aslen Karabük'lü olan Zonguldak'ta çalışan Kdz.Ereğli'de oturan biri olarak diyebilirimki.Buralara geldinizde Ereğlide bir tur atmanızı Ereğli pidesi yemenizi tavsiye ederim.Zonguldak'da şehir merkezi çok büyük değildir.Dağlık bir bölge sonuçta kısa sürede şehir merkezini dolaşabilirsiniz.Ereğli istikametinden gelirken şehir merkezine gelmeden sağ tarafta Demirpark avm var.Buraayıda geçince hemen altına doğru denize yüksekten bakan cafeleri göreceksiniz burda yorgunluk kahvesi içebilir birşeyler atıştırabilirsiniz.Zonguldaktan çıktınız karabük-Bartın istikametine gidiyorsunuz hemen çıkışta Gökgöl Mağaları var yolun sol tarafında burayı gezebilirsiniz.Daha sonra çıktınız yola Çaycuma, Bartın yolundan ayrılıp Bartına giderseniz Amasraya geçmenizi tavsiye ederim.Amasrada fenerin oraya çıkıp çayınızı içerken tavşan adasını izleyebilirsiniz.Çarşısı akşamları daha güzel olur hediyelik birçok eşya bulabilirsiniz yöreye özgü.Atıştırmaktan hoşlanıyorsanız gözleme yiyebilirsiniz nasıl yapıldığını seyrederek.Aksam yemeğinizide deniz karşı balık ve meşhur Amasra salatası eşliğinde yiyebilirsiniz (tavsiye ederim).Çıktık yola tekrar bartın üstünden Karabüke geçmek isterseniz yolu çok fazla uzatmış olursunuz.tavsiyem tekrar Çaycuma yol ayrımına dönüp burdan Karabük yoluna devam etmeniz Yenice üstünden.Şanlısınız ki Yenice Karabük arasındaki 35 km yolda yakın zamanda göçük meydana geldi ve yol kapanmıştı.Ama 1 hafta önce yol tekrar açıldı.Şu an sıkıntı yok.Geldiniz Karabük iline merkezde yine çok fazla birşey bulamayabilirsiniz gezip görmek açısından.Safranbolu İlçesine giderseniz ilk giriş kısmı yeni Safranbolu olarak tabir edilen sonradan daha modern olan kısım.Burdan eski Safranbolu denen bölgeye geçmelisinizki asıl güzellikler ve görülmesi gereken yerler buralardır.3-5 km lik bir mesafeden bahsediyoruz.Eski konaklar,Kaymakam evi olarak bilinen bina birçok görebileceğiniz yer mevcut kaleyede çıkmayı unutmayın ve orda mutlaka Safranbolu'ya özgü Bağlar gazozunuzu için.Ama sade olanını tavsiye ederim şimdillerde meyvelisi gibi çeşitleri var.Siz sadece gazoz için.

Akan bey çok güzel anlatmış gidilmesi gereken yerleri :D Bende özellikle Safranbolu ve Amasra'ya gitmenizi tavsiye ederim. Buralara gitmezseniz çok pişman olursunuz.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz
Amasraya giderseniz cikcik holding de ekmek arası midye tava, Günbatımı restouratntta denize ayaklarınızı sokarak ve güneşin batışını izleyerek güveçte balıkla birlite , Amasra salatasını cuullopp götürebiliriniz :D Çakraz da denize girer, İnkumu sahlinde yürüyüş yaparsınız.

Ankaralılar iyi bilir Amasrayı :p Ankaralı olup Amasrayı bilmeyeni görmedim daha hiç.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Ek olarak Devrek te liseyi bitirmiş biri olarak Devrek te mutlaka görülmesi gereken bir yer. Fırından çıkan sıcacık simiti yerken güzel bir çay ve arkasından baston dükkanlarını gezebilirsiniz.Eve veya sevdiklerinize güzel bir hediye olur.

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Devrek de hala yapıyorlarmı pekmezli simidi?tadı damağımda kalmışdı asker ziyareti yaptığım zaman.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Amasra'ya inerken sağ tarafta kuş kayası var oraya çıkabilirsiniz. Karabük'e gidince de Kastamonu yolu üzerinde bulunan çevrikköprüde kuyu kebabı yiyebilirsiniz. Denize girmek istiyorsanız Güzelcehisarı tavsiye ederim sakin bir yer olması hasebiyle. Bartın'da kadınların yetiştirdikleri ürünleri sattığı pazara yöresel galla bazarına uğrayıp organik ürünler alabilirsiniz.. Ereğli'ninde çileğinden tadabilisiniz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Akan abi herşeyi söylemiş. Karabük'e geçerseniz, Safranbolu'dan girip, Karabük'ten çıkabileceğiniz Mencilis Mağarasını da bir gezin.

Başka da biryer yok :p Dönüşte de Safranbolu'dan maket bir ev, bir kaç kutu da Safranbolu lokumu almayı unutmayın. İyi tatiller.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için hepsini not ettim bakalım inş. haftaya zonguldak maceramız sorunsuz geçer.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Arkadaşlar üç gündür Zonguldak ve çevrelerinde geziyoruz. Gezmeye doyamadık buraları.

Ben ve ailem adına Bana tavsiyelerde bulunan başta Akan Beye olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim. Nerdese şuana kadar planı eksiksiz yaptık. Özelliklle bu çevrede yaşan insanların kibarlığı ve insan gibi insan olması bizi çok etkiledi.

Sizlerin sayesinde hiç bilmediğimiz yerleri sanki biliyormuş edalarıyla gezdik. Ben kendi arabamla gitmek istesemde ailem benim titizliğimden ötürü fiestamla gitmeyi istemedi ve babamın torosun velihattı olan loganıyla çıkmamız daha bir isabetli olmuş. Yolların durumu nedeniyle kendi arabama ben kıyamazdım ama bizim dereler dağlar tarlalar geçmeye alışkın olan logan daha bir isabetli oldu.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Serkan Toker

Mengen' e ulaşınca rampadan aşağı inmeye başlamadan solda Aygaz lpg istasyonunun içinde Lezzet Diyarı isimli lokantanın kavurması güzeldir..Manda yoğurdu eşliğinde güzel gider.. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ereğli demir çelik tesisleri para ile gezilebiliyor mu arkadaşlar? ben vaktiyle gezmiştim muhteşem. Tabi biz torpilliydik.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim gidip geldiğim dönemde içine özel araç bile almıyorlardı...Kapıdan bir tane plakasız beyaz Şahin gelir, nereye istersem götürürdü...Şimdi nasıl bilemem...:)

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Çok tehlikeli olabileceğinden fabrikanın içerisine refakatçi biri olmadan girmeniz imkansız refakatçi biri olsa bile fabrika içerisinde yürüyerek dolaşmanız yasak ancak araçlarla kapıdan alınır belli birimlerin içerisinde gezebilirsiniz. Gerçekten Türkiyenin sayılı büyük fabrikalarından biri. Çok özledim memleketimi çoook

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

9 Ay olmuş gidileli. :p

Dün Evrent İskent Abimiz için linki attım ordan pörtlemiş konu:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...