İçeriğe Yönlendir

Uydu Yayını Sorunu

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Bizim site 3 blok. 2 blok yanyana ve uydu antenleri ortak. Bir tanesi Turksat bir tanesi de Hotbird'de. Geçtiğimiz haftaya kadar sorunsuz şekilde yayın alabiliyordum. Ancak 10 gün kadar önce yayın kendiliğinden gitmiş. Bolu Mengen gezisi dönüşü TV 'yi açtığımda adamlar donmuştu :D Kapadım açtım vs. çalışmadı. Alıcı ayarlarından kontrol ettim hiç sinyal yoktu. Sanki kablo çıkmış gibi. Sonra tanıdık bir tamirciye baktırdım, bina üstüne çıkıp antenlere ve merkezi sistemin santraline falan baktık, elinde bir cihazla sinyal seviyesi ölçtü. Benim kullandığım santral çıkışında sinyal olmadığını gördük. Boşta olan tek bir göz vardı, oraya baktık sinyal vardı, benim kabloyu oraya taktık, eve geldik, evde sinyal yine yok. Neyse tekrar bir iki kurcalamadan sonra sinyal aldık ve yayın geldi. Ancak bazı kanallar var, Mesela TRT'ler var, Kanal D, Show TV, Star TV yok. Tamirci arkadaşın çok zamanı yoktu, gitmek zorunda kaldı. Daha geniş zamanda uzunca bakarız dedi.

O gidince biraz da ben baktım ve kanal frekanslarının sadece Vertical olanlarını izleyebildiğimi gördüm. Yani V 'lerde yayın var, Horizontal (H) kanallarda yok. Diğer komşulara sordum, onlarda hepsini izleyenler var. Sorun nerede olabilir, nasıl çözebilirim? Uydu alcısıyla ilgili bir sorun olabilir mi yoksa merkezi sistemle ilgili bir sıkıntı mı?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Senden bir önceki evde birşeyler yapılmış olmasın?

Benden önceki evin hangisi olduğunu bilmiyorum ki abi. A-B-C Bloklar var. Ben B blok, Daire:2'deyim. Santral üzerindeki kabloya yazı yapıştırmışlar B-2 diye. Benim kablonun o olduğunu da o şekilde anladık.

Lnb ayarı bozuktur..

Tamirci de kabaca bunu söyledi ama öyle olsa başkalarında da yayın olması gerekmez mi ?

Tüm TP leri sil ve tekrar uyduyu fabrika ayarına döndürüp kanal tarat.

Bunu deneyeyim ancak sonuç alabileceğimi zannetmiyorum abi.

muhtemelen sizin üst kattan sizin daireye aktarma yapan diseqc switch boş çıkmış olabilir. sizde yayın olmadığı gibi sizden sonra yayın alan diğer dairelerde de aynı problem vardır. öyle değilse sizin dairenin diseqc switchlerini kontrol edin.

Edit: Yoğun yağan yağmurlar nedeniyle diseqc switche su kaçmış olabilir. bu nedenle bozulmuş olabilir. yenisi ile değiştirilmesi gerekir.(tecrübe)

Bu Diseqc Switch nerededir? Nasıl anlarız boş mu dolu mu? Bende yayın var ancak dediğim gibi sadece Vertical frekanslarda. Horizontal'da yok. Tesisat bina içinden geliyor, duvarda prizi var. Santral de kapalı yerde, çatı aralığından. Yağmurla teması yok.

Yorum bağlantısı
Bizim site 3 blok. 2 blok yanyana ve uydu antenleri ortak. Bir tanesi Turksat bir tanesi de Hotbird'de. Geçtiğimiz haftaya kadar sorunsuz şekilde yayın alabiliyordum. Ancak 10 gün kadar önce yayın kendiliğinden gitmiş. Bolu Mengen gezisi dönüşü TV 'yi açtığımda adamlar donmuştu :flowers: Kapadım açtım vs. çalışmadı. Alıcı ayarlarından kontrol ettim hiç sinyal yoktu. Sanki kablo çıkmış gibi. Sonra tanıdık bir tamirciye baktırdım, bina üstüne çıkıp antenlere ve merkezi sistemin santraline falan baktık, elinde bir cihazla sinyal seviyesi ölçtü. Benim kullandığım santral çıkışında sinyal olmadığını gördük. Boşta olan tek bir göz vardı, oraya baktık sinyal vardı, benim kabloyu oraya taktık, eve geldik, evde sinyal yine yok. Neyse tekrar bir iki kurcalamadan sonra sinyal aldık ve yayın geldi. Ancak bazı kanallar var, Mesela TRT'ler var, Kanal D, Show TV, Star TV yok. Tamirci arkadaşın çok zamanı yoktu, gitmek zorunda kaldı. Daha geniş zamanda uzunca bakarız dedi.

O gidince biraz da ben baktım ve kanal frekanslarının sadece Vertical olanlarını izleyebildiğimi gördüm. Yani V 'lerde yayın var, Horizontal (H) kanallarda yok. Diğer komşulara sordum, onlarda hepsini izleyenler var. Sorun nerede olabilir, nasıl çözebilirim? Uydu alcısıyla ilgili bir sorun olabilir mi yoksa merkezi sistemle ilgili bir sıkıntı mı?

Sorun uydu alıcısında ise lnb ayarları ya da fabrika ayarları ile düzelecektir. Bana daha çok sorun, V-H'yi tek kabloya indiren disecq switch'te gibi geldi. Deneme için komşunun uydu alıcısını evde kullanıp bakman lazım Zafer. Eğer onda ayarlı kanallar senin evde göstermiyorsa, sorunun kaynağı zaten bulunmuş demektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Sorun uydu alıcısında ise lnb ayarları ya da fabrika ayarları ile düzelecektir. Bana daha çok sorun, V-H'yi tek kabloya indiren disecq switch'te gibi geldi. Deneme için komşunun uydu alıcısını evde kullanıp bakman lazım Zafer. Eğer onda ayarlı kanallar senin evde göstermiyorsa, sorunun kaynağı zaten bulunmuş demektir.

Saygılarımla.

Abi biri NextStar diğeri DreamBox olmak üzere iki tane uydu alıcı var evde. İkisinde de sorun aynı.

dairenizin tesisat sistemini bilmiyorum, muhtemelen duvarda kare şeklinde bir boğat varsa oradadır. diseqc switch bunun gibi bir şeydir. resimde gördüğünüz uç yerlerinden birindeki kablo çıkmış olabilir.

Sadık abi duvarda priz var ancak ben vaktinde prizi sökmüştüm, 2 senedir falan duvardan çıkan kablo ile uydu alıcıya giden kabloyu birbirine uç uca ekleme yoluyla kullanıyorum. Yani tesisatın benim duvar kısmında bu gösterdiğin gibi bir cihaz yok.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Eklediğin yeri kontrol etmelisin, kısa devre durumu varsa bir süre sonra santrala zarar verebilir...İyice kontrol et, hatta kablo eklemek için olan ara parçadan kullan...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Serkan abi dediğim gibi 2 senedir bu şekilde aynı bağlantıyla kullanıyorum. Bağlantıya müdahale durumu da yok, yemek odası takımının arkasında kalıyor, önünde koca bir dolap var. Ama işte bu 2 sene içinde zamanla santrale zarar vermişse bilemiyorum tabi :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sadık abi duvarda priz var ancak ben vaktinde prizi sökmüştüm, 2 senedir falan duvardan çıkan kablo ile uydu alıcıya giden kabloyu birbirine uç uca ekleme yoluyla kullanıyorum.

Bu tip bir ekleme özellikle uydu alıcı kablosunda tavsiye edilmez..

Ek aparatları kullan ..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

2 cihazı aynı anda kullanmıyorum şu anda. İkisini de ayrı ayrı deniyorum sonuç aynı. Yayın normalken ikisini birlikte kullanıyordum ama birini kapatıp diğerini açıyordum. Yarın bakayım o kablolara yeniden. Ama dediğim gibi o kısımda değişiklik yok. Aynı bağlantı aynı kablolar.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Zabıt katibi ne anlar kablo eklemekten, açıp bakıver diyorum..Yoksa haftaya Mengen' deyim, uğrar bakarım valla..:nazar:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Zabıt katibi ne anlar kablo eklemekten, açıp bakıver diyorum..Yoksa haftaya Mengen' deyim, uğrar bakarım valla..:p

Ben de onu diyecektim :D Sen ne anlarsın Lokman abi geldi hele bir yol ver diyecektim :p

Uydu çalışsa da gel abi. Teee sizin oralardan bizim buralara geleceksin de ben sana kablo mu eklettiririm? :nazar: Fayans döşenecek biraz, doğalgazcılar kırdı, Çankırı'lı yapamadı :) Hallediverirsin

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben balkona laminant parke yaptım süper oldu, sende laminant yap...İyi olursa bende yaparım mutfağa...:nazar:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Ben balkona laminant parke yaptım süper oldu, sende laminant yap...İyi olursa bende yaparım mutfağa...:p

2 yerle görüştüm parke için senle konuştuğumuz günün ertesi günü. Ağustos ortasına gün veriyorlar :p Ramazan'dan sonra nasipse

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
muhtemelen sizin üst kattan sizin daireye aktarma yapan diseqc switch boş çıkmış olabilir. sizde yayın olmadığı gibi sizden sonra yayın alan diğer dairelerde de aynı problem vardır. öyle değilse sizin dairenin diseqc switchlerini kontrol edin.

Edit: Yoğun yağan yağmurlar nedeniyle diseqc switche su kaçmış olabilir. bu nedenle bozulmuş olabilir. yenisi ile değiştirilmesi gerekir.(tecrübe)

Zafer Sadık güzel konuya değinmiş, büyük ihtimal LNB veya diseqc switchinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

ayrıca diğer bir konuda duvardaki bağlantını kontrol et.

aklıma bide şu geliyor, aynı anda 2 uyduyu kullandıysan sana gelen diseqc switchini bozmuş olabilirsin, çünkü 2 cihaz aynı anda lnb ye elektrik yolladığından senin çıkış bozulmuş olabilir.

geçenlerde aynı soruna benzer birşey başımıza geldi Astra uydusunda vertical kanallar açılıyor, horizantel olanlar açılmıyordu, görevli tamirci çağırayım dedi, tesadüfen fırına ekmek almaya gidiyordum, bizim antenler bahçede, antene bir baktım önüne kocaman palmiye yaprağı gelmiş, görevliye onu kestirdim düzeldi.

anten çatıda diyorsun, başka yüksek bina veya ağaç önünü kapatmış olmasın bunada dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Zafer,bir dairenin santral çıkışında sorun olupta,senin çıkış kablonla,kendisinin çıkış kablosunu yer değiştirmiş olmasın,merkezi sistem uyduda,hele birde santraldeki çıkışların üzerinde daire numarası yazmıyorsa,bu en çok yapılan numaradır...Parke işine gelincede,eğer mutfağa yaptırmayı düşünüyorsan, tezgaha yakın kısımları fayans,geri kalanını parke yaptır,tüm mutfağı parke yaptırma,2 parça olsun...

Santralin olduğu yer kilitli abi. Anahtar yöneticide, tamirci geldiğinde o da vardı yanımızda, değiştiren falan oldu mu dedim yok dedi. Ben değiştirdim çıkışımı. Boş bir çıkışa taktım. Benim eskisinde sinyal yoktu. Parke işini bekletiyorum şimdilik. İstesem de yaptıramıyorum parkeciler 2 ay sonraya gün veriyorlar. Hele biraz dursun böyle bakalım. Ramazandan sonra düşüneceğim tekrar.

Zafer Sadık güzel konuya değinmiş, büyük ihtimal LNB veya diseqc switchinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

ayrıca diğer bir konuda duvardaki bağlantını kontrol et.

aklıma bide şu geliyor, aynı anda 2 uyduyu kullandıysan sana gelen diseqc switchini bozmuş olabilirsin, çünkü 2 cihaz aynı anda lnb ye elektrik yolladığından senin çıkış bozulmuş olabilir.

geçenlerde aynı soruna benzer birşey başımıza geldi Astra uydusunda vertical kanallar açılıyor, horizantel olanlar açılmıyordu, görevli tamirci çağırayım dedi, tesadüfen fırına ekmek almaya gidiyordum, bizim antenler bahçede, antene bir baktım önüne kocaman palmiye yaprağı gelmiş, görevliye onu kestirdim düzeldi.

anten çatıda diyorsun, başka yüksek bina veya ağaç önünü kapatmış olmasın bunada dikkat edin.

Anlaşılan benim pek becerebileceğim bir iş değil. En iyisi ben tamirciyi geniş bir zamanda çağırayım tekrar. Bu bahsettiklerinizi de kendisine anlatayım. Artık bilinçli tüketiciyim :D Teşekkür ederim abi.

Ayrıca anten çatıda ancak anten önüne birşey gelmesi mümkün değil.

dadada.jpg

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Zafer kartal yuvası gibi, önü açık, o zaman 3 seçenek var.

1- kablo

2- diseqc

3-lnb ayarı

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Evet abi. Biz yine de Aslan yuvası diyoruz :lol2:

Abi o zaman;

1- Kabloyu söktüm, kesip yeniden bağladım, ortadaki ortaya, kenarındaki kenara.

2- Diseqc 'nin yerini tarif etmişti Sadık abi ama dediğim gibi onun anlattığı yerde birşey yok?

3- Sorun sadece bende, yani diğer dairelerde benimki gibi sorun yok. LNB ayarı olsa hepsinde aynı şey olması gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Tüm TP leri sil ve tekrar uyduyu fabrika ayarına döndürüp kanal tarat.

Aynı sorun benim uydu cihazında oluştu.Şimdi yatıyor.disecq switch çanak çıkışında olur ve bina dagıtıcısına girer bozuk olması imkansız diger komşularda izleyemez.Evdeki uydu kablosu buatını deneyeceksin.Bu buat ayırıcı filtredir bozulunca sorun yaptırıyorSonra yukardakini yapacaksın.Aslında ilk yapacağın şey komşunun sorunsuz çalışan uydusunu söküp senin evdeki mevcut kabloya bağlayıp denemen olacaktır.Bunları sonradan yap.Ve senin uydu cihazını komşuya götür ama yukarda yazılanı yapman lazım cihaz kililenmiş olabilir.

Benim uydu cihazının power bozuk ugraşamadım daha 20dakika çalışıyor sonra sinyali kesiyor.Ve genelde vertical çalışıyor. :lol2: :D Anladın umarım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Oktay benim aklıma kablo ve bina dagıtıcısı (Diseqc) geliyor çünkü zafer aynı kabloda 2 uydu kullanıyormuş, yanlışlıkla 2 si aynı anda açık kaldıysa Diseqc i bozmuş olabilir. cihazda sorun olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yer yer 2 cihaz da aynı anda açık kaldı tabi. Ancak uzun süre değil ama bilemiyorum tabi.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Katibim çalıştıgına emin oldugun bir cihazı tak ve test et sonrasında yapılacaklar netleşir.Boşa çatılara çıkma.Merkezi uydu dagıtıcılarında zaten bu çok kanallı Diseqctir haricen olarak sadece ev içindeki buat baglantısı eklenir.Bu çatıdaki dagıtıcı sorunuda olabilir.Diseqc sadece iki anten sinyal çıkışını birleştirip frekansı tek cihaza vermek için kullanılır.Birden fazla uydu cihazı kullanmak için adını unuttum küçük t tipinde parça kullanılır.Bu merkezi sistemdeki çogaltıcı parça birden fazla baglantıyı kaldırır güçtedir.ve bozulması kalitesine orantılı olarak nadirdir.Ayrıca her iki uydu arasına demin yazdığım küçük t dagıtım parçası koymadan izlemek sinyali bozar Diseqc pğarçasına birşey yapmaz.Bu tarz arıza genelde uydu cihazının power kartındaki kondansatör arızasından kaynaklıdır fakat yinede belli olmuyor.İki cihazın aynı anda açık kalması bu t parça varsa sorun teşkil etmez.Yok isede zaten düzgünce yayın izlenemezki.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Abi dediğiniz diseqc switch zımbırtısının yerini öğrendim. Santralin olduğu yer haricinde bizim binanın çatısında da varmış öyle birşey. Kilitli olduğu için çıkamadım da yöneticiyi gördüğümde onu da deneyeyim. Tamirciye söyleyeyim. Hala evin diğer işlerini bitiremedim buna başlayamadım bir türlü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...