İçeriğe Yönlendir

Klima-Fren İlişkisi Var mı?

Orhan Çimen

Recommended Posts

Orhan Çimen
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. 3 ay önce bende Focuslandım. 2011 ford focus comfort 5k olan arabamda şöyle bir sorun tespit ettim... Araçta klima açıkken, kırmızı ışıkta ayak frende beklerken, klimayı kapattığımda fren pedalı aşağıya doğru iniyor kendiliğinden, ayrıca klima açıkken fren daha geç tutuyor gibi geliyor bana; son söylediğimden emin değilim deneyeceğim tekrar; ancak ilginçtir ki defalarca denedim, ayak frendeyken, araba dururken klimayı kapattığınızda fren pedalı aşağıya doğru hızla iniyor, debriyaj pedalı da boşalıyor. Deneyin. Klima ile frenin nasıl bir alakası olur anlamadım. Arabamın fren sistemi bana pek güven vermedi açıkçası...

KLİMA - FREN ilişkisi bir sorun mudur? Bu anlattığım olayın mantığı var mıdır? Daha önce başka marka araba kullandım.. Başıma böyle bir olay gelmedi.. Teşekkürler...

Eğer bu sadece benim arabamda olan bir şeyse servise götüreceğim...teşekkürler...

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Focus'u böyle bir durum tespit edecek kadar kullanmadım. Bununla beraber bugüne kadar kullandığım araçların hepsinde klima vardı. Hiçbirinde pedal düşmesi ve fren mesafesi uzaması gibi bir durum yaşamadım. Ford grubundan kullandığım araçlarda da bir sıkıntı yoktu. Tahminimce fren mesafesi biraz psikolojik olarak sizi yanıltıyordur. Pedal düşme durumunu ise ayanığızla hissettiğinize göre reel bir olay. Bunu servise göstermeniz yerinde olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Bence pedal düşme olayı klima kapatıldığında motor devrinin dalgalanması ve buna bağlı olarak westinghouse'un basıncının değişmesinden oluşuyor,kesin cevap gelecektir :good1:

bu yaklaşım doğru bence :good1:

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen

hareket halindeyken geç durma olayı psikolojik olabilir (bana öyle gelebilir) ancak dururken fren pedalının klima kapatıldığında variz düştüğünü herkes hissedebilir, kaldı ki abime de söylediğimde inanmadı, araç dururken ayak frendeyken klimayı kapattım ve fren pedalı aşağı indi, o da hissetti... debraj da gevşiyor eşzamanlı olarak... Bu arada admin ben benzer başlığı sorunla rkısmna açtım, forumda yeniyim, bu başlık "sorunlar" kısmında daha uygun olur... İsterseniz burayı kapatabilirsiniz... Teşekkür ederim..

Admin diğer başlığı kapatmış, neyse burdan devam edelim... Kusura bakmayın yöneticiler, forumda yeniyim. Acemiliğime veriniz... Teşekkürler...

Netten arama yaptığımda 2004-2007 yıllarında tüplü arabalarda benzer şikayetlerle ilgili yazılar buldum. Nihayetinde fordun handikapı diyen bile olmuş...Ancak net bir bilgi bulamadım...Aracımda tüp yok, yeni-2011- ve benzinli. Sürüşte sıkıntı yok, çok ciddi bir sorun değil, ancak merak ettim doğrusu...Önceki aracımda ABS pedala vurarak hissettirirdi kendini...bu aracın freni çok yumuşak, önceki aracıma alıştığım için mi bilmiyorum ama frenden yana tereddütüm var.... Klima açıkken ve kapalıyken uygun yolda sert frenler yapıp deniyeceğim...Kafamda soru işareti kalmaz hiçdeğilse....Teşekkürler...

Bence pedal düşme olayı klima kapatıldığında motor devrinin dalgalanması ve buna bağlı olarak westinghouse'un basıncının değişmesinden oluşuyor,kesin cevap gelecektir :good1:

arama motorlarında yaptığım araştırmada da benzer şeyler yazılmış, ancak çözüm yok galiba... Benim tek korkum ani frenlerde aracın daha geç duracakmış gibi hissetmeme neden oluyor psikolojik olarak... Bunu mutlaka uygun bir yolda klima açıkken sert fren yapıp deniyeceğim... İlginçtir bu tip bir sorun nette belirtilmemiş... 2011 model eski kasa focusu olan varsa denesin..sadece bende ise aldığım yere gideceğim doğruca...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

aracınız hayırlı uğurlu olsun allah kaza bela vermesin. bahsettiğiniz konunun klima ilgisi nedir bilemiyorum ilk defa duyuyorum. yanlız bu bahsettiğiniz fren pedalı yumuşaması panik fren önleyici, panik halinde frene bastığınızda fren pedalı yumuşak tepki vererek sizin sert hareketinizi yumuşatır. sabit halde iken klima kapalı olarak denedinizmi hiç, aynı tepkiyi hissedeceksinizdir. aracınıza birazdaha alışınca bu sorun ortadan kalkacaktır. genede bir servise göstermenizde fayda var kafanızda soru işareti kalmaması için.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

frene sert basıp deneme yapacağınız zaman emniyet kemerini takın ve yalnız başınıza yapın. forumda fren sert diye tartışmıştık sanki daha önce.

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen
aracınız hayırlı uğurlu olsun allah kaza bela vermesin. bahsettiğiniz konunun klima ilgisi nedir bilemiyorum ilk defa duyuyorum. yanlız bu bahsettiğiniz fren pedalı yumuşaması panik fren önleyici, panik halinde frene bastığınızda fren pedalı yumuşak tepki vererek sizin sert hareketinizi yumuşatır. sabit halde iken klima kapalı olarak denedinizmi hiç, aynı tepkiyi hissedeceksinizdir. aracınıza birazdaha alışınca bu sorun ortadan kalkacaktır. genede bir servise göstermenizde fayda var kafanızda soru işareti kalmaması için.

SORUN şöyle..(Öncelikle ilginiz için teş. ederim... ).. Aracınızla kırmızı ışıkta durdunuz. Ayağınız fren pedalında bekliyorsunuz. İçerisi baya serinledi. Klimayı kapatmaya karar verdiniz. Kapatma tuşuna bastığınız anda fren pedalı aşaıya doğru gevşiyor. Ayaklarınızla fren mi boşaldı hissine ulaşıyorsunuz.. Bunu defalarca denedim ve hep aynısı oluyor... Hareket halindeyken dediğiniz doğru.. Fren pedalı panik freni önlemek için yumuşaklık payı var... Konfor açısından da abs kendini hissettirmiyor.. yani pedaldan ayağınıza küt küt vurmuyor... Dediğim gibi klimanın frende yumaşamaya neden olması doğal mı yoksa bir arıza mı... Çevremdeki bir çok şöföre sordum böyle bişey duymmadım da yaşamadım da diyorlar.. Klima ile frenin ne alakası olabilir diyorlar.. Bu hafta buradan alacağım cevaplara göre servise gidip gitmemeye karar vereceğim.. Teşekkürler şimdiden...

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen
frene sert basıp deneme yapacağınız zaman emniyet kemerini takın ve yalnız başınıza yapın. forumda fren sert diye tartışmıştık sanki daha önce.

Benim başıma gelen olayı anlatıyım geçen hafta... Ana yoldan tahminen 70 km kızla giderken tali yoldan hiç frensiz kamyon çıktı benim şeridime, kaçacak şerit de yoktu aradaki mesafe de tahminen 50 mt felandı... Kornayla birlikte tam fren yaptım... Klima açıktı... Fren zank diye durmasını bekledim.. Ama yeminle vurdum sandım... Dur artık diye içimden dua ettim... Kamyonun kasasının yüksekliği sayesinde dokunmadan durabildi.. O günden sonra zaten kırmızıda beklerken farkettiğim fren-klima ilişkisiyle birlikte içimde şüphe oluştu... Abime verdim arabayı 2 günlüğüne.... Frenlerin iyi değil diyor o da... (kendi arabasıyla kıyasladığında)... Hepsi birleşince şuna karar verdim... Çevre yolunda klimalı ve klimasız fren denemesi yapacağım; dediğiniz gibi kemer takılı olacak zaten... Bu arada şu yorumunuza da katılıyorum... Fren çok sert oluyor bazen.. Ayağınızın ucuyla dokununca zank diye tutuveriyor..Ama bazen de tutmuyor gibi oluyor.. (sonradan anladım ki klima açıkken yumuşuyor ve daha ortada tutuyor..).. Merak ettiğim soru da şu... SEDECE BENİM ARABAMDA MI VAR BU DURUM, yoksa ford focus 2011comfort 5k benzinli 100 bg aracı olanlar denesin lütfen fren klima ilişkisi nasıl onlarda? Gelen cevap ve denemelerim sonucunda servise gideceğim... Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim arabada da benzer sorun var, şöyle ki ;

kırmızı yanıyor kavşağa yaklaşıyorum, ayağım frende ve diyelim ki araba 4. viteste...Pedal sürekli dibe doğru gitme eğilimi gösteriyor ama boşalma değil...Sert basınca arabayı durduruyor...Ancak ayağımı frenden çekip tekrar bastığımda 1. vitese alıp ışıklara yaklaşmam gerekiyor çünkü bastığım yerde duruyor araba..:nazar: Yarın veya öbür gün bakım için servise bıraktığımda ustalara bakalım anlatabilecekmiyiz derdimizi... :D:p

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen
Benim arabada da benzer sorun var, şöyle ki ;

kırmızı yanıyor kavşağa yaklaşıyorum, ayağım frende ve diyelim ki araba 4. viteste...Pedal sürekli dibe doğru gitme eğilimi gösteriyor ama boşalma değil...Sert basınca arabayı durduruyor...Ancak ayağımı frenden çekip tekrar bastığımda 1. vitese alıp ışıklara yaklaşmam gerekiyor çünkü bastığım yerde duruyor araba..:nazar: Yarın veya öbür gün bakım için servise bıraktığımda ustalara bakalım anlatabilecekmiyiz derdimizi... :D:p

Daha önce biliyorsunuz malum marka fren sorunu nedeniyle toplatmıştı otoları servise; inşallah münferittir; ancak değilse bu durum sıkıntılı... Fren-klima denklemini fordda çözen yok anladığım kadarıyla nette... 2011 focuslarda mı var acaba sadece? Akrabamda 2008 gia sedan var dizel böyle bişi yok diyor... Hafta sonuna kadar araştırma ve denemelere devam... Eğer serviste cevabını alabilirseniz, burada da paylaşırsanız çok sevinirim.....TEŞEKKÜRLER..saygılar...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

O arabaları niye o kadar ucuza verdiler sanıyorsunuz. :nazar: Yenileriyle arasında 15bin lira var be. :D

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen
Paylaşmak için buradayız da yarın klima ile ilişki var mı onu da deneyeceğim... :D

dediğim gibi araç dururken, ayak frende klimayı kapatınız fren pedalı aşağı inecek mi klimayı kapattığınızda, sizin de aracınız benzinli 2011 coll... bakalım sizde de aynısı oluyor mu...2011 focus comfort 1,6 100 bg 5k benzinli olan aracı varsa o kişi de denese sevinirim... bakalım Serkan bey collectionlarda var mı aynı sorun... :nazar:

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen
O arabaları niye o kadar ucuza verdiler sanıyorsunuz. :p Yenileriyle arasında 15bin lira var be. :p

marka adı vermek doğru mu bilmiyoum ama ucuz dediğiniz araca 32000 lira verdim nisanda. Bu fiyatın altında sıfır aracı Hy.....i den alsam ki abimin aracı ondan, zank diye duruyor, frenleri benim araca göre bin kat iyi, fren klima açık kapalı farketmiyor.Ben aracımdan çok memnunum..Konfor mükemmel.Tek sıkıntım frenlerin klima ile alakası ve yakıt tabi ki...Sağlamlık ve konfor çok iyi...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Yanlış anlamayın Orhan bey,ben Serkan abiye takılmak istedim. Aracınız gerçekten güzel bir araç ve fiyat olarak da yakalanmayacak fırsattı. Güle güle kullanın. Sorununuz da bence westinghouse basıncının değişiminden kaynaklı,tolerans sınırları içindeki normal bir durum. Hiç dikkatimi çekmedi ama,sorun yaratacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bence pedal düşme olayı klima kapatıldığında motor devrinin dalgalanması ve buna bağlı olarak westinghouse'un basıncının değişmesinden oluşuyor,kesin cevap gelecektir :p

Buna sebep de, emme manifoldundaki bağlantı hortum ve müşürlerinde sorun olmasıdır bence...

Orhan Bey..

Sabah marşa basmadan frene basın.. İlk basmada fren kazık gibi sert ise emme manifoltu bağlatılarında veya westinghouse daki müşürde sorun var demektir..

Yorum bağlantısı
Orhan Çimen

Söz konusu fren olunca ve benim gibi pipirikli bir adam olunca, ve geçen hafta atlattığım kaza aklıma gelince aracımın frenlerine olan güvenim azaldı... Dediğiniz gibi marşa basmadan önce fren kazık gibi sert oluyor... yarın yine deniyeceğim ve bahsettiğim sert fren dnemesini klima açık ve kapılıyken yapacağım.. İlgilenen tüm arkadaşlara yardımları için teşekkürler...Mehmet bey bu bir sorun mudur? Şimdiye kadar böyle bi sorunun benim almış olduğum modellerde ki bayadır satıyor bu model forum sitelerinde yok.. O zaman münferit yani benim aracomda olan bir soruna benziyor... Servise götüreyim mi? Teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben fren hikayesini Serkan'dan dinledim..

Eğer sizinki de Serkan'ınki gibiyse.. Öyle fren olmaz..

Servise gidin...

Ben aracınız eski diye düşünerek yorum yapmıştım...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Daha önceden ben de focus'un frenleri sert diye bir başlık açmıştım. Focus'un frenlerinin dozlaması değişken oluyor. Bayır aşağı, yukarı bile fark ediyor. Araba asla teker kitlemiyor. Sizin bahsettiğiniz araçların zank diye durmasının sebebi bu. Belki 50-60 km/h hızla giderken farkedilmez ama yüksek süratlerde focusun üstüne fren ve yol tutuşu görmedim.

Araçta ayrıca Panik fren yapmayı engelleyen değişken bir sistem var. Fren sertleştiğinde tutmaya başlıyor. Bakın tutmaya başlıyor diyorum. Yani daha fazla basın. Diğer bahsettiğiniz araçlarda joyistik pedalı gibi fren olabilir. (Dobloda öyleydi sizin önceki kullandığınız araçları bilemem) Bir de aracınız yeni demişsiniz. Aracınız kaç km'de siz bunları deniyorsunuz?

Klima fren meselesine gelince hiç denemedim.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bence pedal düşme olayı klima kapatıldığında motor devrinin dalgalanması ve buna bağlı olarak westinghouse'un basıncının değişmesinden oluşuyor,kesin cevap gelecektir :D

Katıldım kaldım.

Klimayı kapataınca, motor devri de düşer, buna bağlı olarak emmedeki vakum değişir ve fren pedalı daha aşağı iner, tamamı ile fiziksel bir olay, elektronik vs. bağlantısız. Ama içiniz rahat etsin, belki de %1 ihtimal başka birşey var, servise gidin, orada muadil bir otomobilde aynı şekli test edin.

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

2004 benzinli focusumda vardı bu durum. Rölantide klimayı kapatınca fren pedalının yumuşadığını hissederdim. Yokuşlarda da daha zor kalkardı klima açıkken, öyleki sollamaya çıkarken mesafe fazla değilse klimayı kapatır sollamaya öyle çıkardım, daha iyi ivmelenirdi çünkü :D

Yorum bağlantısı
Çağkan Ürkmez

Bu duruma benzer oldugunu dusundugum bir durum benim aracımdada mevcut, arac 2011 tit-x fiesta benzinli, düz yolda dururken arada bir klimanın fanı calısmaya baslıyor galiba bir motor sesi geliyor onden o sırada fren pedalında bir alta inme soz konusu oluyor. Isıklarda genelde hissediyorum bu durumu cunku ayagımız duz yolda cok net algılıyor bu durumu, eger sorunsa benimde baktırmam gerekir , ancak ben cok onemsememistim bunu cunku rolanti deviriyle alakalı birsey olsa gerek.Motorun icinden cok anlamam ama o esnada aracta genel olarak bir dalgalanma oluyor. Kanımca klimanın calısmaya baslaması veya kapanması tetikliyor bu durumu.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Denedim. Kapatınca yumuşuyor bende de. O zaman benimki de bozuk...

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...