İçeriğe Yönlendir

Mesken Aydınlatmalarında Ledler.

Misafir

Recommended Posts

Guest Hakan Tarım

Oktay abicim estafirullah. Bir proje yapalım dedik elin cavuru yüzünden .ok oldu o kadar :) Dert edecek birşey yok. Şu an zaten led ile aydınlatıyorum yine dükkanı. Ama bu sefer 3 çipli smd 5050 lerle. En kalitelisinden olanla. 11 metre tüm dükkana yetti. WC' de bile led var şuan :p

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Led konusunda şöyle bir ip ucu vereyim, çalıştığımız Amerikanyalı bir firma ortam aydınlatması için üretiği armatürlerde ledleri sabit akım ve 5 Khz. ile besliyor. Armatürlere 10 yıl garanti veriyor, 5 Khz. in açıklaması ledlerin çok uzun ömürlü olmasını sağlıyor muş.

Yorum bağlantısı
Misafir

Led konusunda şöyle bir ip ucu vereyim, çalıştığımız Amerikanyalı bir firma ortam aydınlatması için üretiği armatürlerde ledleri sabit akım ve 5 Khz. ile besliyor. Armatürlere 10 yıl garanti veriyor, 5 Khz. in açıklaması ledlerin çok uzun ömürlü olmasını sağlıyor muş.

Bu işlemler dogrusu fakat bu sattıkları ürünüde ah birde normal ampul fiaytında isteseler her şey yerinde olacak.Frekansla çalışan her parçanın ömrü oldukca uzun olur.Önemli olan bu devreyi ucuza mal etmek.Şu an Hakan smd5050 kullanıyor voltajı pürüzlü olmadıgı sürece neredeyse bu 5khz mantıgı kadar uzun ömürlü olacaktır. :good1:

Hakan teşekkür ederim iyi günlerde uzun ömürlü kullan. :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: İşe yarayan sadece power oldu galiba.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi 5 khz olmasın. 5 hz'de flaşör gibi yanar söner ledler :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
Bu işlemler dogrusu fakat bu sattıkları ürünüde ah birde normal ampul fiaytında isteseler her şey yerinde olacak.Frekansla çalışan her parçanın ömrü oldukca uzun olur.Önemli olan bu devreyi ucuza mal etmek.Şu an Hakan smd5050 kullanıyor voltajı pürüzlü olmadıgı sürece neredeyse bu 5khz mantıgı kadar uzun ömürlü olacaktır. :good1: Hakan teşekkür ederim iyi günlerde uzun ömürlü kullan. :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: İşe yarayan sadece power oldu galiba.

Evet aşşa yukarı öyle oldu abi :p

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)

Abi 5 khz olmasın. 5 hz'de flaşör gibi yanar söner ledler :)

He bende 5 Khz. dedim da :)

Sende benim gibi ihtiyarlıyon mu nedir. :D

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen ona bakma Osman abi.. Sabah da beni aradı, ne dediğini bilmiyordu, he dedim, evet dedim, haklısın dedim, kapattık :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence Servet ustam bilmeyenler için küçük bir bilği verdi sizde alaya alıyorsunuz adamı teessüf ederim. :D:tongue:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sende benim gibi ihtiyarlıyon mu nedir. :D

Sen ona bakma Osman abi.. Sabah da beni aradı, ne dediğini bilmiyordu, he dedim, evet dedim, haklısın dedim, kapattık :D

Bence Servet ustam bilmeyenler için küçük bir bilği verdi sizde alaya alıyorsunuz adamı teessüf ederim. :D:tongue:

Tanıdığınız göz dohtoru varmı :clever:

Yorum bağlantısı
Misafir

1.5 ay önce 2010 yılında aldıgım 3 watt gün ışıgı power ledlerimi wc ve banyo aydınlatmasında kullanmaya karar verdim ve yaptım.Eski pentium4 sogutucularını kullanaraka wc için 3 banyo için 6 power led kullandım.3 power led için normal trafo ve dc çevirici parçalrını ve taş direnç ile kullandım.Banyo için 6 power ledi seri kullanarak elimde bulunan 19 volt notebook adaptörünü kullandım.Oldukca iyi performans aldım dogrusu beklemiyordum ama tam kıvamında aydınlatma sağladım.

2'si bir arada.

ledlamba1.jpg

Banyo için yaptıgım çalışmada nemden biraz korumak için led kenarlarını silikonla kapladım.Adaptör zaten pires baskı oldugu için yalıtımı orjinal.Elimdeki krom boya ilede boyayarak ve üst şeffaf kapaklarınıda kullanarak her iki aydınlatma çalışmasını tamamladım.Şimdiye kadar sorunsuz kullanıyorum.

ledlamba.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu kadar emek var. Neden aydınlatma hattını direk 12 volt'a çevirip yapmadınki ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Ustam salon ve odaların çalışmalarını bitereyim komple hattı öyle yapacağım.Daha güzel görünüş için projelerim var.Kızım salon ve odalar için avize tarzı tiplerinde tasarım yapmaya çalışıyor içlerinden seçip bende ona göre dizaynını yapacağım.Bunlar içinde zaman lazım.Şimdilik bunla yetinmem lazım. :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben bugün sabaha karşı konuştuğumda, aklı gayet yerinde idi, nefis procelerden bahsetti.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sabah kahvaltısını iyi bir yerde yaptıysa keyfide yerindeyse proceler enfes olur. :tongue:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
(düzenlendi)

Kuruyemşci için yaptıgım kırmızı power ledleri en sonunda gecenin bir yarısı resmini çekebildim.Resimler kötü ama gerçekten çok iyi görünüyor.

klasss.jpg

klass.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Oktay abi bir gün bu fotoğrafları çekerken polis götürecek seni ama hayırlısı :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu kadar emek var. Neden aydınlatma hattını direk 12 volt'a çevirip yapmadınki ?

12V kontrol edemeyebilir gibi geliyor bana. minik SMPS çeviriciler bence en uygunu. Belki de haksızımdır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

12V kontrol edemeyebilir gibi geliyor bana. minik SMPS çeviriciler bence en uygunu. Belki de haksızımdır.

Minik smps derken her oda için mi hocam ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...