İçeriğe Yönlendir

Hız Sabitleyici Çalışma Mantığı Ve Şekli Nasıldır. (Cruise Control)

Burak Karadeniz

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Merhaba,

Düne kadar normal çalışan hız sabitleyicim, biraz önce eve dönüşte devreye almaya çalıştığımda maalesef çalışmadı. Hızım, sabitleyicinin devreye gireceği en az hızdan daha yüksekti. Öncelikle göstergedeki simge ışığında problem olabilir diye düşündüm, ama devreye alıp hız yükseltme ve azaltma tuşlarına tepki vermiyor. Biraz önce sigorta listesini inceledim, hız sabitleyici ile ilgili herhangi bir sigorta bulamadım. Sonra sağa çekip arabayı durdurup tekrar çalıştırdım, değişen birşey olmadı. Forumda arama yaptığımda benzer bir sorun bulamadım. Bu tip elektronik sorunlar beni endişelendiriyor. Fikirlerinizi paylaşabilir misiniz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

İç kuaför yapılmadı Çağlar Bey ama dünden bugüne tek birşey yaptım. Aracın sağ arka koltuğunu yatırıp araca aldığım bir dolabı yükledim. Onu taşıdım, indirdim, koltukları düzelttim, ardından Cruise Control çalışmaz oldu. Belki bağlantısı yok ama ne yaptım diye düşününce aklıma tek bu geliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

tek aklıma gelen on tuşunun basmaması, dolap evde kalsın sorun değil.

Tık tık tıkırdıyor ama içeride durum nedir bilemiyorum :)

müşir arızası da olabiir fren-debraj vs

Ani bir zorlama sonucu olabilir mi ? Sanırım müsait bir zamanda Osman Usta'ya el öptürmeye götürmem gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaptığınız işle alakası yoktur...

Tuş yada clock spring arızası olabilir...

Yorum bağlantısı
Alper Bilici

yarın geçe bilir benim aracımda bir gün boyunca çalışmadı ondan sonra 15 bin km yaptım hala bir sıkıntı yok ama o bir gün neden çalışmadı kimse çözemedi :D :D umarım sizinkide öyle olur saçma gelicek ama benim başımdan geçen bu :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Bayram dönüşü İstanbuldan gelirken bende de çalışmadı hız sabitleyici, bir istasyonda durup ayarlara göz attım direksiyon spor konumdaydı normale aldım yola koyuldum ve çalıştı.

Bu bana has bir durum mudur? Yoksa CC sadece normal direksiyon modunda mı çalışıyor?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Baskı balata ne durumda ? kaçırma yapıyormu ?

Benim hissettiğim herhangi bir sıkıntı yok. Sabah işe gitmeden önce, en kolay çözüm olarak ON tuşunun çevresini maskeleyip aradaki boşluktan Philips kontak spreyi sıktım, aklıma şu an için başka bir çözüm gelmedi. Ardından işe gelirken yolda denedim, henüz çalışmıyor, ama evim işim arasındaki mesafe kısa olduğu için sprey henüz işini yapmamış olabilir. Akşam dönüşte çalışacağını umut ediyorum.

Bayram dönüşü İstanbuldan gelirken bende de çalışmadı hız sabitleyici, bir istasyonda durup ayarlara göz attım direksiyon spor konumdaydı normale aldım yola koyuldum ve çalıştı.

Bu bana has bir durum mudur? Yoksa CC sadece normal direksiyon modunda mı çalışıyor?

Ben her zaman "konfor" modunda kullanıyorum. Yani mod seçtiğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Normal moda alıp bir deneyin isterseniz bende işe yaradı belki bundan olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Durduğu yerde kendi kendine düzelmediyse, kontak spreyi işe yaradı diyebilirim. Cruise Control bu akşam denediğimde devreye girdi.

Sanırım "On" tuşunda oksitlenme olmuştu. Daha büyük bir sorun olmadığı için çok rahatladım :) Yorum ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar böyle birşey başınıza geldiğinde, arabayı stop edin 3-5 dakika bekleyin sonra yolunuza devam edin sorun kalmıyacaktır. :) tecrübeyle sabittir.

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

sehir merkezinde oldugum için kullanma imkanım hiç olmadı sadece gümüldür yolunda test amaclı bastım +++ya basınca roketlemiş gibi altımdan kactı :)

ekranda bir uyarı ısık yanıyormu devreye girince

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Hız sabitleyicinin devreye sokulduğunda yanan, yeşil renkte kadran ve ibre şeklinde bir uyarı ışığı var.

2006 model Focus'umda hız göstergesi içinde yanıyor ama sonraki modellerde devir göstergesi içinde sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Varankaya

direksiyon üzerindeki radyo ve sesli komut sistemi ve

teyp üzerindeki ses düğmesi hariç diğer düğmeler çalışmıyor :-( neden acaba

Yorum bağlantısı

Konunuz birleştirilmiştir Mehmet bey.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Donanım seviyesi nedir arabanın ? Fotoğraf eklemeniz mümkün mü, tekno paket olabilir...

Yorum bağlantısı
Yakup Uçar

Arkadaslar 2008 tdci ghiamda da ayni problem vardi.bugun sanliurfa ford servisine gittim usta ben daha anlatirken dedi ki ya abs sensoru ya da bilye dedi.aracimi cihaza bagladik 50 km hizla yola ciktik 3 tekerim 50 km hizi yakalarken 1 tekerim 55 km hizla gidiyordu yani devirleniyordu.abs devir sensorunu degistirdiler ama sonuc ayniydi ve tek sansimiz kalmisti o da bilye ve sonuc mukemmel oldu.yani sorunum son buldu cok sukur 150 tl ile kurtardik.ayrica bir de yazilim guncellettim.ve bir sey daha var HIZLANMA AZALTILDI uyarisi arac kullanma kilavuzu sayfa 113 de bilgi ekranlari konusu var KIRMIZI IŞIK MOTOR SISTEM ARIZASI Konunun cozumu ise elektronik hiz kumandasi yani dolayisiyle hiz sabitleyici ilgilenen arkadaslara selamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan KOÇ

Arkadaslar 2008 tdci ghiamda da ayni problem vardi.bugun sanliurfa ford servisine gittim usta ben daha anlatirken dedi ki ya abs sensoru ya da bilye dedi.aracimi cihaza bagladik 50 km hizla yola ciktik 3 tekerim 50 km hizi yakalarken 1 tekerim 55 km hizla gidiyordu yani devirleniyordu.abs devir sensorunu degistirdiler ama sonuc ayniydi ve tek sansimiz kalmisti o da bilye ve sonuc mukemmel oldu.yani sorunum son buldu cok sukur 150 tl ile kurtardik.ayrica bir de yazilim guncellettim.ve bir sey daha var HIZLANMA AZALTILDI uyarisi arac kullanma kilavuzu sayfa 113 de bilgi ekranlari konusu var KIRMIZI IŞIK MOTOR SISTEM ARIZASI Konunun cozumu ise elektronik hiz kumandasi yani dolayisiyle hiz sabitleyici ilgilenen arkadaslara selamlar

Bu araçta sıkıntı yok mu sizce sadece 5.viteste geçmiyormuş tekerleklerden gelen bilgileri vitesle alakası olmayacağını düşünüyorum.Tekerleklerden gelen bilgilere göre olsaydı diğer viterlerde devreye girmezdi.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Davut Turmuş

arkadaşlar bu konuda benimde yardıma ihtiyacım var hız sabitleyici ara ara çalışıyor kafasına göre takılıyor anlayacagınız ama çlıştıgı zaman herhangi bir problem yok gayet sağlıklı artırma azaltma vs işlevlerini tam olarak yapıyor tam olarak arızalı değil sanırım tuştamı problem vardır acaba yorumlarınız nelerdir

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yakup Uçar

kardesim kusura bkma yeni bakabildim.ben de oyle saniyordum ama degilmis bilye bozuk oldugundan bir turda yaklasik %10 kadar fazla hizlaniyor dolayisiyla beyin arabada yani tekerde abs sensorleri vasitasiyla aldigi verileri uyumsuz gorunce arabanin maximum hiza ulasabilecegi 5.viteste buna musade etmiyor

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bayram Aktaş

Merhabalar arkadaşlar,

Yeni aldığım aracım da dün hızı sabitleyeyim dedim bir türlü olmadı.Ya bir problem var yada ben yapamadım.Daha önce başka araçlarda sorunsuz olarak kullanmıştım fakat kendi aracım da bir türlü yapamadım.Yada fordlarda hiç hız sabitleme özelliği kullanmadım.Düğmeye bastığım da herhangi bir uyarı felan görmedim ekranda acaba problem ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...