İçeriğe Yönlendir

Birkaç Sorun ve Dikkat Plastik Çok Dandik

Mert Yavaş

Recommended Posts

Mert Yavaş
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar ocak çıkışlı bir oFrd Fiesta my Fiesta elektrik kırmızı 1.4 tdci arabaya sahibim arabamdan gayet memnunum ama forumda baktım hiç söz edilmemiş birkaç gözden kaçan sorunları aktarmaya çalışıçağım.

Öncelikle yazım hatalarım varsa affola tabletten yazdığım için kusura bakmayın.

Arkadaşlar şimdi geçen hafta arabayı yıkattım [püskürtmeli yıkamada] herneyse evin önüne çektim arabayı güneş altında inceliyordum birşeyler varmı diye sonra

ön camın dış kısmında bulunan plastik fitil gibi birşey var orda aşırı derece yıpranmış , yukarıda 6 adet yarılma aşağısında da deşilme vardı. Önce düşündüm dışarıda adamın biri geldi özellikle oralarımı yardı ama baktım hepsi aynı hizada ve onu yaparken fitilin kenarında boyayada sürmesi lazım sonra düşündüm sordum ora dışarıdan bir hamleyle olamaz sonra düşündüm bu sırada etraftaki Fiesta'larada bakıyordum bir kaç tanesinde de gördüm muhtemel güneş yıprattı ama 7 ayda böyle birşey komik yani.

Aklınıza başka birşey olma ihtimali gelen varsa bekliyorum.

Diğer bir konu ise jantımı çatlattım sonra servise gittim onlarda bildiğiniz yan sanayi bir yere götürüyorlarmış sonra gittim çelik kaynakçıya her neyse düzeltti kaynak attı düzeltti ama ordaki cila kalktı ve şimdi tırnak büyüklüğünde kararma var bunu nerde tekrar cilalatabilirim veya önce boyatabilirim yada yeni jantmı alayım servis tanesine 460 lira çekti.

Bir problemimide söylemek istiyorum. Şehir içi kullananlar devamlı yarım debriyaj kullanır benim gibi , sorun genelde geri vites debriyajdan ayağı çekersek çok hızlı geri atıyor kendini ve yarım debriyaj kullanıyoruz ama her zaman şanzuman mı o garip mekanik ses çıkıyor sorun mu bu? bazende 1. viteste kalkarken yapıyor..

Ekstra bir sorum daha var ya bizim kapılar çok mu dandik?

- kapıları normal alışkın olmayan biri ufak bir ittirmeyle kapılar çok hızlı kapanıyor sonra bildiğiniz teneke sesi çıkıyor içim eriyor öyle birşey olunca. Sonra binenlere yavaş kapa deyincede, aman malı ne değerli konumuna düşüyorsunuz sizlerde de bu kapı hızlı kapanması ve teneke sesi gibi ses çıkması oluyor mu?

yazı hatası yaptıysam özür dilerim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

iyi günler.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun...Cam kenarında ki plastik kısımlar için bir şeyler yazmak istiyorum.Karşı komşum da 2011 model focus hb var...Geçen gün baktık ki aynen dediğiniz gibi arka bagaj cam kenarındaki fitillerde kazınmalar,zedelenmeler böyle yanmış,erimiş gibi izler gördük.Mantıklı bir açıklama yapamadık.Aynen sizin gibi kasıt aradık ancak boyada camda,stoplarda herhangi bir sorun yoktu.Arkadaş Servise gitti ve servis baktı değişim yapılacağını söylemiş.Sağ ve sol taraf olarak piyasa da 110 tl olan parçaları dün değiştirdiler.Komşum yollarda gördüğü focusları inceleyip 2-3 fotoğraf çekmiş.Aynı durumda olan focuslar tespit etmiş.Ayrıca serviste de farklı sorunla gelen 2 araçta aynı şekilde sorunları göstermiş.Servis görevlisi fabrika hatası var sanırım düzeltirler yakında demiş..Bende konu açacaktım ama siz vesile oldunuz.Focus sahipleri de dikkatli incelesin.Hb olanların bagaj cam kenar fitilleri ne alemde?

Yorum bağlantısı
Yıldıray Demirkıran

Derhal bakıcam akşama benim araçta da var mı diye? İçime kurt düştü

Yorum bağlantısı
Mert Yavaş
(düzenlendi)

İstanbulun boğaz trafiğinde 1 metre gitmek için ayağınızı debriyajdan çekmeye kalkarsanız öndeki arabayı öpmüş oluyorsunuz genelde ve aşırı trafik ve hafif yokuşlarda burdaki derdim geri giderken ayağınızı (uzak mesafe değilse) debriyajdan kaldırabiliyormusunuz?

Derhal bakıcam akşama benim araçta da var mı diye? İçime kurt düştü

Sürücü koltuğunun sol tarafındaki ön camın fitiline bak 3 tane başka Fiesta'da görmüştüm. inşallah yoktur arkadaşım.

Kapı sorunları birtek bendemi var acaba hala servise sordum hayret normal dediler yoksa benmi pipirikliyim ama değilim önceki araçlarım Toyota , Opel Corsa oldu hiçbirinde böyle bir ses ve hızlı kapanma duymadım .

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yavaş

fotoğraf.JPG:thumb_78515.jpg

fotoğraf2.JPG:thumb_78516.jpg

Arkadaşlar bugün servise gittim eleman abi bu darp izi ya baksana felan dedim pek üstelemedim bende sizlerdede varmı hiç baktınızmı fotoğraflar yukarıda ya şimdi abi bu yüzde yüz üretim hatasıda diyemiyorum sokakta çocuklar var sadece zarar vermek için dolaşan insanlar gani sizce sizin öneriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Banada kasıtlı gibi geldi sanki anahtarla hususi yapılmış gibi ama forumun ustaları daha net yorum yapacaktır.

Yorum bağlantısı
Mert Yavaş
Banada kasıtlı gibi geldi sanki anahtarla hususi yapılmış gibi ama forumun ustaları daha net yorum yapacaktır.

banada öyle geldi fakat foto birdeki yarık cok guneste belli olmamıs onun assagsinda sırayla aynı hizzada 5 tane daha var cok hafif onlar buyuyucek gibi ve bikactane daha gördüm böyle fiesta

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fotoğraftaki: Yıkama tabancasının aşırı basıncı ile plastiği yarması, aynısını istenen defa yapabilirim. Sorun şurada: basıncı normal bir tabanca bile buna sebebiyet vermiş ise, malzeme hatası ama basıncı ayarsız makine ise, yıkama hatası. Örneğin bendeki makinede bir ayar var, asfaltı bile kazıyorum ama normalde bu ayarda otomobil yıkanmıyor tabi ki.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Fotoğraftaki: Yıkama tabancasının aşırı basıncı ile plastiği yarması, aynısını istenen defa yapabilirim. Sorun şurada: basıncı normal bir tabanca bile buna sebebiyet vermiş ise, malzeme hatası ama basıncı ayarsız makine ise, yıkama hatası. Örneğin bendeki makinede bir ayar var, asfaltı bile kazıyorum ama normalde bu ayarda otomobil yıkanmıyor tabi ki.

Buna katılıyorum ancak anladığım kadarıyla 2011 model fiesta ve focuslarda bu durum söz konusu.Demek ki kullanılan malzeme kalitesi düşürülmüş.Benim yukarı da bahsettiğim olayı yaşayan arkadaşın gittiği yıkamacı tazyikli su tutuyor ama bizde oraya gidiyoruz.Bizlerde bir sorun yok...Zaten serviste kabullenip ücretsiz değişim yaptı.Kesinlikle dayanıksız malzeme kullanılmış...

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

Çağlar bey, bir arkadaşım dükkanın fayanslarını yıkama tabancası ile söktüm demişti,herhalde aynı yıkama makinası. :)

Yorum bağlantısı
Halil Gürses

Benim araca birtek sağ arka kelebek camında gördüm onunda fabrikasdan mı dışarda mı olduğu bilmiyorum akşama bende bakayim bari başka yerlerde var mı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Halil Yücel

Benim arabamda da sağ ön cam plastiğinin tam orta yerinde var. Tesadüfen babam fark etti nasıl olduğunu bilmiyorum ama araba yıkandıktan sonra fark ettik. Önce kasıtlı yapıldığını düşündük ama boyada bi şey yok. Sanırım pilastikte fabrikasyon bi sorun var. Arabayı sıcak bi zamanda yıkatmıştım. Sıcak zamanlarda pilastiğe dokunursanız ne kadar kalitesiz olduğunu görürsünüz. Bulunduğum yerde servis garanti kapsamında değişim yapamıyoruz ana bayiye gitmem gerektiğini söylediler. Müsait bi zamanda Eskişehir''e gidip gösterecem. Değiştirirler mi bilmiyorum ama bana göre kendi kendine daha büyük yırtılmalar zamanla olacak.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

aynı şekilde benim öncamın sağ tarafındaki fitilde de var, yıkma hatası diye algılamıştım bende daha önce.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

arkadaşlar benim gördüğüm ve duyduğum bu yeni model Ford ların süslü püslü oldukları fakat kaliteyi bozmaya başladıkları, ne yazıkki bunu merso bmw gibi firmalarda yapıyor, donanım iyi ama kalite gittikçe düşüyor, süslemeyle işi kotarıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Yücel

Arkadaşlar geçen gün 2. bir plastik yırtığım daha oluştu. Boya koruma yapanlar fark ettiler ve haber verdiler. Arabam 2. ayında ve 2 tane yırtık var. 3. de yolda aşınmaya başlamış. Bu sorunun fabrikasyon olması muhtemel. Boya korumayı yapanlar yıkamaya bağlı olur dediler ama arabamı herkesin yıkattığı yerde yıkatıyorum. Ben fabrika çıkışlı hata olduğunu düşünüyorum.

Bugün servise gittim. Fotograflarını çektiler bölge bayiye onlarda otosana gönderecekler. Değerlendirme yapılacak ve haber verecekler. Aynı kusurla karşı karşıya kalan arkadaşların servise götürüp göstermesini tavsiye ederim. Ne kadar çok kişi bu hatayı gösterirse onlarda hatalarını kabul edip hatalarından vazgeçeceklerdir.

Arkadaşımın 2000 model bakımsız 206 sında bile bu tarz yırtık olayı yokken 1 aylık fiestada 2 tane yırtık oluşması normal mi? Aynı yerde arabamızı yıkatmamıza rağmen.

Fırsat bulunca fotolarını da yükleyeceğim. Bu sıkıntıyla karşılaşan herkesin servise götürmesini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Halil Yücel

Arkadaşlar bugün servise götürdük arabayı. Kusurun farkındalar ama önce dış kaynaklı hata falan dediler sonra üsteleyince değişmesine ikna oldular. Parça bulunduğum şehre gelecek ve değişim yapılacak. Ön cam sağ ve sol iki plastik parçada değişecek. Çıkan parçada ford alıp inceleyecekmiş. Hemen almak istediler, sadece görünüm amaçlıymış pilastik parçalar camı tutmasında bi etkisi yokmuş. Ben araba çirkin gözükeceğinden ve nezaman geleceği belli olmadığından parça değişince alın dedim.

Bu pilastik fitil yırtılması ile karşılaşan arkadaşların servise götürmesini tekrar tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mert Yavaş
Arkadaşlar bugün servise götürdük arabayı. Kusurun farkındalar ama önce dış kaynaklı hata falan dediler sonra üsteleyince değişmesine ikna oldular. Parça bulunduğum şehre gelecek ve değişim yapılacak. Ön cam sağ ve sol iki plastik parçada değişecek. Çıkan parçada ford alıp inceleyecekmiş. Hemen almak istediler, sadece görünüm amaçlıymış pilastik parçalar camı tutmasında bi etkisi yokmuş. Ben araba çirkin gözükeceğinden ve nezaman geleceği belli olmadığından parça değişince alın dedim.

Bu pilastik fitil yırtılması ile karşılaşan arkadaşların servise götürmesini tekrar tavsiye ederim.

Arkadasım hangi servis yaptı acaba bide bana fotolarını veya servisin adını paylasabilirmisin ben yetkili servise gittim abi bu darbe baksana fln sacma sapan ayak ustu sey anlattı yeter dedim ne cirkefsiniz hatayıda kabul etmiyorsunuz dedim icimden paylasırsan cok memnun olurum

Yorum bağlantısı
Halil Yücel

Ben Eskişehir servisi ile temasa geçtim. Babam ilgilendi daha çok. En son size tam inanmıyoruz ama müşteri memnuniyeti için değiştirecez gibisinden bişeyler dediler. Sonra babam arabayı yıkatırken husisi pilastiğe su tutmuş(tabancayı yeri geldiğinde yaklaştırıyor yıkamacılar) ve 2 cm genişlikte pulçuk pulçuk yırtık oluşmasını gözleriyle görmüş. Ben zaten bazı fiestalara bakıyorum pilastikleri sert ve yerine tam oturmuş. Benimkisi yumuşak ve diğer fiestalardaki gibi sağlam değil. Parça geldi servisin değiştirmesini bekliyoruz bakalım. Fırsat bulursam fotosunu koyarım.

Yorum bağlantısı
Mert Yavaş

valla sundan sordum bende baska bir arıza oldu baskı balatada sorun var ( baskı balatam bitmemis ) değismesi gerekiyor ama baskı balata biliyorsunuzki garantiye girmiyor ford ile gorustum onlar inceleme baslattılar bana boyle sorunların emsalini gosterdi ve dediki bak kullanıcı hatası dedi servis simdi bende degisen garantiye aldırdıgınız emsalı göstericem adama dikkat edin baskı balatalarınıza 8 aylık araba 25 binde baskı balata degismesi gerekiyor iyide fiyat cekmisti servis bakalım ne olucak

Yorum bağlantısı
  • 9 yıl sonra...
Aydın Vatansever
(düzenlendi)

Selamlar.

konuyu hortlattığım için üzgünüm. bendeki araç ta da ön cam fitillieri bitik durumda. kendimiz değişitirebiliyormuyuz? 

tarihinde Aydın Vatansever tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aydın Vatansever yazdı:

Selamlar.

konuyu hortlattığım için üzgünüm. bendeki araç ta da ön cam fitillieri bitik durumda. kendimiz değişitirebiliyormuyuz? 

Eliniz biraz yatkınsa bu işlere kendiniz değiştirebilirsiniz.. 

Konu hortlatmak iyidir. Sıkıntı yok. 

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Fiestalarda ön cam fitilinde kopma parçalanma oluyor malesef. Çoğu araçta gördüm bunu  hatta lastik gevrek gevrek kırılıyor. Tazyikli suyla ilgisi yok malzeme kalitesiz.

Kapı hafif ittirmeyle tekme atılmış gibi kapanıyor o da doğru. Fiestanın özelliği B segment araç :)

Yorum bağlantısı
Aydın Vatansever

teşekkürler bilgi için. youtube da videosu vardı bir arkadaş  ön cam çıtalarını değiştirmisti. işin açıkçası takarken başka bir şeye zarar vermekten çekiniyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...