İçeriğe Yönlendir

Engelli Aracı Satın Almak?

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Arkadaşlar geçen bir kaç showroom gezerken bir bayide engelli araç satışı konusu açıldı. Satış danışmanı abi artık özürlü raporunda oranın önemi yok. İster %1 istersen %90 olsun, raporda otomatik vites araç kullanabilir ibaresi olması, devlet hastanesinden alınması sürekli olması ve ehliyetin H sınıfı olması gerekir dedi. Yeni bir düzenleme çıkmış sanırım, bildiğim kadarıyla eskiden bu oran %40 olması gerekiyordu. Bununla ilgili çok araştırma yaptım, bir yakınım'ın %10 ortopedik engeli var, raporuda otomatik araç kullanabilir vs. yazıyor. H sınıfı ehliyetide mevcut, ancak sadece 1.6cm3 araç mı alabilir? Kendisi bu imkandan yararlanarak 320d düşünüyor. %37ötv ödemeden alındığında bu araç çok uygun fiyata geliyor.

İnternette şöyle bir bilgi buldum kafam karıştı, Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenler: %37 Motor silindir hacmi 1600cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ü geçmeyenler: %60 Motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçenler: %84

Kırmızı ile yazdıklarım ÖTV oranlarıdır.

Kendisi bmw ile görüştüğünde sadece 1.600cc'ye kadar indirim olduğunu söylemişler, böyle bir bilgi buldum nedir bu işin aslı astarı özetle, varmıdır bilen konu hakkında net bilgisi olan yardımcı olursanız sevinirim. Konuyu nereye açacağımı bilemedim, eğer yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir tanıdık BMW 1.20d almıştı şimdi fiyatını hatırlamıyorum ama çok uygun fiyata aldığını biliyorum

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

1.6 ya kadar araçlar %37 ötv indiriminden yararlanıyor. Motor hacmi büyüdükçe oran düşüyor, anlamsızlaşıyor... ( örn. 2.5 motorlarda oran %12 gibi birşey oluyor''oranları tam hatırlayamadım ama''durum bu...)

5 yıl boyunca ötv'si ödenmeden satılamıyor, rehin olmuyor araçta...

bir de mtv'den de muaf oluyor... Aracı 3.dereceye kadar akrabalar kullanabiliyor, onun dışındakiler için vekaletname gerekiyor...İspark'lar da ücretsiz...

genel durum bu özürlü araçları için...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dönmez

arkadaşlar ya hiç araç kullanamayacak kadar özürlü olanlar .yani ehliyet alması sakıncalı olanlarda bi özür oranı filan varmıdır.bende 1600cc kadar diye bir bilgi almıştım bayinin birinden

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
arkadaşlar ya hiç araç kullanamayacak kadar özürlü olanlar .yani ehliyet alması sakıncalı olanlarda bi özür oranı filan varmıdır.bende 1600cc kadar diye bir bilgi almıştım bayinin birinden

Sorun olmaz alınabilir... Ruhsat özürlünün üzerine olur ve aracı kullanacak ilk kişinin ismi ruhsata işlenir, başka bir prosedür yok...

Araç alırken de sorun olmaz. Engelli raporu ile satıcıya gidilir, diğer işlemler satıcı tarafından halledilir.( sizin yapacağınız ufak tefek noter işleri olacaktır...)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim duyduklarım

1. Artık 1.6 lt. hacminden yukarı alınamıyor

2. Hiç kullanmayacak durumda olanların, 1. derece akrabasının kullanabileceği tarzda bir ruhsat çıkıyor.

3. 5 yıl satılamıyor.

Yorum bağlantısı

1.6'ya kadar alınabiliyormuş, bu aslında bir yerde mantıksız. Aynı ötv'yi 2.0'a kadarda yapsınlarki bir esprisi olsun. Bizim tanıdık 320d'ye takmıştı ama bu durumda alamayacak. İbrahim bey yardımlarınız için çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Bir şeyin istismar edildiğinin farkına varılırsa mutlaka kısıtlamaya gidilir.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

araç kullanamayacak durumda olanlar vekil tayin edebiliyorlar.Sadece o vekil aracı kullanabilir eğer başkasında yakalarlarsa gereğini yapıyorlar ona göre... :blush::wub::)

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
araç kullanamayacak durumda olanlar vekil tayin edebiliyorlar.Sadece o vekil aracı kullanabilir eğer başkasında yakalarlarsa gereğini yapıyorlar ona göre... :blush::wub::)

Eksik... 3. dereceye kadar akrabalar sorunsuz kullanabilir ve zaruri durumlarda 7 kat yabancı da vekaletle kullanabilir...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...