İçeriğe Yönlendir

Teyp Seçiminde Kararsız Kaldım.

Akın Konuk

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

Bana faydası var da cebe zararı var. İlave bas ve amfi almadan yapmak istiyorum.

Teybin çıkışı 4*50 w, yani ben bu teyple 4 tane 50 wattlık hoparlör besleyebilir miyim (amfi olmadan)? 50 wattın üzerine çıkınca illa amfi mi takmalıyım? component takınca illa amfi mi takmalıyım?

biliyorum sıktım ama cevaplarsanız beni memnun edersiniz.

Yorum bağlantısı
Ercan Çakır
Bana faydası var da cebe zararı var. İlave bas ve amfi almadan yapmak istiyorum.

Teybin çıkışı 4*50 w, yani ben bu teyple 4 tane 50 wattlık hoparlör besleyebilir miyim (amfi olmadan)? 50 wattın üzerine çıkınca illa amfi mi takmalıyım? component takınca illa amfi mi takmalıyım?

biliyorum sıktım ama cevaplarsanız beni memnun edersiniz.

rica ederim ne sıkması , herkes birbirine yardım etmek hevesinde:) şimdi teyibinizin üzerinde yazan maksimum gücü 50w x 4, oysa teknik dokümanlarını incelediğinizde nominal / rms gücü 22w x 4 tür. hoparlörler içinde bu böyledir , örneğin 170w yazan maksimum gücü , oysa nominal / rms gücü 35w tır. siz bu değerleri eşleştirmeye çalışmalısınız. ben rms gücü 22w x 4 olan teyibime rms gücü 35 w olan 4 adet hooparlör bağladım , şuan sorunsuz. bahsettiğiniz componentlerin rms değerleri ise rms 50/70/90w gibi değerlerdir. teyibin verebileceği gücün neredeyse 3 katı. bundan dolayı hoparlörden tam verim alamayacaksınız, sonuçta boşa para vereceksiniz. ha bide teyibin çıkışlarına zararıda sanıyorum olur. ben araştırdığım kadarıyla mid+tiz+bass ideal sistem , teybi bağlattırdıktan sonra orijinal hoparlörlerden daha net bir ses düşünün işte o hoparlörlerinizi değiştirdikten sonra gelecek sestir , ama güm güm vuran bir bas sesi alamayacaksınız. bunu istiyorsanız anfi+bas şart oluyor. bundan başka bir çözümü varsa bende daha bilgili arkadaşlar aydınlatırlar zaten.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

çok teşekkür ederim Ercan bey. 22w rms kötüymüş. neyse biraz piyasa araştıralım, fiyatlar ne durumda, ona göre yol çizeceğiz.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
çok teşekkür ederim Ercan bey. 22w rms kötüymüş. neyse biraz piyasa araştıralım, fiyatlar ne durumda, ona göre yol çizeceğiz.

Maalesef piyasadaki 50w yazan tüm ana üniteler 20w rms civarı ses veriyor. Bu ses gayet yeterli aslında. Component'i anfi ile beslemeniz lazım. Pioneer'ın 2 yollu 17cm hoparlörleri çok güzel tiz ve mid ses verir. Basları bu ölçüdeki hoparlörlerin koni derinliği ölçüsünde alabilirsiniz. Düşük ses seviyelerinde doyurucu gelen ses, ana ünitenin sesi açınca bası kısma fonksiyonu yoksa cızırtı yapmaya başlar, patlak ses alırsınız.

Bulabilirseniz Ahmet Bey'in koltuk altı subwoofer'ı gibi bir bas ile sesi gayet güzel tamamlarsınız. Benim eski aracımda kullandığım kendinden anfili subwoofer'dan bahsetmiştim. Gerçekten çok güzel ve yeterli ses veriyor. Bu tür bir kombinasyon da yapabilirsiniz. Yani anfi takmadan, sub çıkışı olan bir ana ünite ile 4hoparlör ve sub'ı sürebilirsiniz.

Eski aracımda aşağıdaki ana üniteyi kullanıyordum. Dokunmatik ekranı çok güzeldir. 4x52w ses çıkışı vardır. En önemli özelliklerinden biri, ekran ve kırmızı renkli düğmelerin haricindeki ses düğmesinin rengini istediğiniz gibi değiştirirsiniz. Her araca uyumlu olur.

Şu anda sahibinden.com'da uygun fiyatla ikinci eli var. Temizse çok memnun kalırsınız.

Bu da sahibinden.com'daki ilan.

Saygılarımla.

tarihinde Evren ?skent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

daha önce pioneer 2300ub almıştım, sub çıkışı var galiba.

4 hoparlör orjianal ölçüde 5x7 mi olmalı?

17 cm 2 yollu yuvarlak mı olmalı?

2 yollu 6x9 (kasnak yardımı ile) mı olmalı?

Tabi bu hoparlörler 35 w rms civarı olmalı değil mi? örnek

Yorum bağlantısı
Misafir
daha önce pioneer 2300ub almıştım, sub çıkışı var galiba.

4 hoparlör orjianal ölçüde 5x7 mi olmalı?

17 cm 2 yollu yuvarlak mı olmalı?

2 yollu 6x9 (kasnak yardımı ile) mı olmalı?

Tabi bu hoparlörler 35 w rms civarı olmalı değil mi? örnek

Mondeo'nun orjinali 5x7'dir. Ancak bu ölçüde model bulmak zor. Ayrıca JBL'in bile bu ölçüdeki sesi 17 cm'lere göre zayıf. Kasnak yardımı ile 17cm olanlar kapılara monte edilebiliyor. Gayette sorunsuz oluyor. Haricsi sub kullanacaksanız, 4 hoparlöre giden bası eq'dan kısıyorsunuz, özellikle tiz sesler bu şekilde öne çıkıyor. Mid'ler de yeterli oluyor. Bas zaten sub'dan geliyor. Basın frekans ve gücünü teyipten ayarlıyorsunuz. Sub'ın üstünde de ses yükseklik ayarı var.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

o zaman 17 cm yuvarlak mı yoksa 6*9 mu olacak?

ve sadece önlere mi alacağım. arkaya almaya gerek var mı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sağol Nuri. Daha iyisi senin olsun da bu hoparlör işi kafamı çok karıştırdı. arabayı alırken bu kadar kafam karışmadı.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Hiç bilgim yok ki Mahmutum keşke yardımcı olabilsem ama ilgili arkadaş çok sitede illaki sana uygun tavsiye gelecektir ki zaten bilgi verenler olmuş

Yorum bağlantısı
Misafir
o zaman 17 cm yuvarlak mı yoksa 6*9 mu olacak?

ve sadece önlere mi alacağım. arkaya almaya gerek var mı?

Ben yuvarlak olanı kastettim. 6*9 olur mu tam bilmiyorum. Önce ön kapılara taktırın deneyin. Ses yeterli gelmezse arkalara da taktırırsınız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

6,9 için kasnak lazım.Emmi yapmıştı konusunda güzel açıklayıcı resimler vardı.

Piyasada şu an 5,7 hoparlörler mevcut ama internette bulabilirsiniz.Alpinler var Lg de bulunuyor.En fazla çifti 150 tl civarında oluyor.Ebayda dah hesaplı bulursunuz diyemiyorum en düşük 30avro civarında idi kargo ile aynı hesaba geliyor.Cidden pahalı bir hoparlör boyutu var.Güzel bir tahta kasnak ile yuvarlak hoparler takarsanız bence daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...