İçeriğe Yönlendir

Zyban İsimli İlaç

O.Yücel Çetin

Recommended Posts

O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Adana'da yaşayan ablamın eşi sigarayı bırakmak için tıbbi destek almaya karar vererek sigara bırakmaya yardımcı olmak için hastanalerde kurulan bölüme gidiyor, burada doktor kendisine Zyban isimli, ilaç mı yoksa başka bir şey mi artık türevini tam bilmiyorum veriyor. Eniştemin ilacı kullanmaya başladığı günün ertesi günü bütün vücudu, göz kapakları da dahil olmak üzere kabarıyor ve adam kaşıntıdan duramıyor bunun üzerine acile gidiyorlar orada serum takıyorlar neyse o akşam iyi oluyor eve dönüyorlar ancak bugün öğleye doğru yine kırmızı kabarıklar tekrar oluşuyor bunun üzerine tekrar serum felan takıyorlar ama bu sefer fayda etmiyor maalesef. Adamcağız şuan vücudu kabarmış bir halde ve şu sıcak havada kaşıntıdan duramıyor, ayrıca göz kapakları da sanki arı sokması gibi şişmiş durumda.

İlacı akşam araştırdım, ilaç bir anti-depresan ve çok fazla yan etkisi var. Ayrıca alerji tetikleyici etkisi de olduğu yazılmış. Bazıları bu ilaçla sigarayı bırakmış ama nerden baksanız ilacın yan etkisini gösterdiği insanlar ile göstermediği insanlar oran olarak yarı yarıya!

Sağlık Bakanlığına da iki çift sözüm olacak; madem böyle ağır bir ilaç veriyorsunuz, neden öncesinde test felan yapmıyorsunuz ki !

İlacı kullanmayı düşünenler için paylaşmak istedim. Sigarayı başka yöntemlerle bırakmayı deneyin yada ilacı kullanacaksanız mutlaka ama mutlaka tahlil ve test yaptırın.

Sigarayı bırakacak arkadaşlara duyurulur!

tarihinde Osman Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Osman Bey haklılık payınız var ancak.Kullandığınız aklınıza gelebilecek bütün ialçların yan etkileri vardır.Sadece ortaya çıkıp çıkmama olasılığı farklıdır.Bu ilacı biliyorum daha önceki sigara konusunda yazmıştım çalışma şeklini.Bazı ilaçlar test edilemezler ama bu ilacın dumunu bilmiyorum tabiki.Mesela eskiden penisilin testi vardı bilirsiniz.Ancak sonradan yapılan araştırmalarda test için verilen miktarın bile şoka sebeb olduğu ortaya çıkınca bakanlık tarafından test olayı ortadan kaldırıldı ve sadece acil müdahale yapılabilen yerlerde penisilin ve türevlerinin yapılmasına izin verildi !!

Şunuda belirtmek isterim maalesef ülkemizde sağlık politası çok iyi durumda işlemiyor.İyi yürüdüğü söyleniyor dışarıdan bakılıncada iyi görünüyor sadece olayın iç yüzünde yaşayanlar daha çok farkında oluyorlar durumun.Yurtdışında kullanılması yasak olan birçok ilaç ülkemizde peynirekmek gibi kullanılıyor ve yazılıyor.İlaç kullanmayı toplum olarak maalesef bilmiyoruz.Bugün dr. gidip grip için ilaç yazdıranlar yarın yine çıkıp iyileşmedim diye yeniden ilaç alıyorlar.Hadi hepiniz evinizdeki yarım kullanılmış ilaçlara bakın.Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Saygılar

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler. İlaç kullanma konusunda çoğumuz bilinçsizce hareket ediyoruz. Prospektüs okuma alışkanlığımız neredeyse sıfır, ilaçla ilgili talimatları da pek taktığımız yok gibi elbette istisnalar mevcuttur. Bu işin şakaya gelmeyeceğini özellikle ben bu sefer çok iyi anladım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şahin

arkadaşım o ilacı ben kullandım 2 ay gibi şimdi bıraktım ilacıda bıraktım sigarayıda yalnız tabiki bazı ilaçların etkisi olacaktır ...bunun başka yöntemi yok çünkü başka türlü bırakamıyorsun...bahse konu olan bende de olacaktı kısa yoldan döndüm ve bıraktım şu an iiçmiyorum ve daha etksi bitmiş değil belki dozunu ayaralayamamıştır o arkadaşımız ....bende de sanki ciğerimi sıkıyorlarmış pozisyonu oldu ama şimdi rahatım sorun yok ...

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Aynı şeyi kuzenim de yaşamıştı bir sürü şey denedi bırakmak için en son ilaç kullanmıştı bu ilaç mı bilmiyorum). 2 gece üst üste hastaneye gitmek zorunda kaldı aynı şikayetlerden dolayı. Sonrada ilacı bırakıp sigaraya devam etti.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sağlık Bakanlığına da iki çift sözüm olacak; madem böyle ağır bir ilaç veriyorsunuz, neden öncesinde test felan yapmıyorsunuz ki !

Aspirin kullanırsam bütün vücudum şişiyor. Bakanlığa'mı bir çift laf edeyim ?

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

İlaç sakatmış, maazallah heran götürebilir. En iyisi barış çubuğunu tüttürmeye devam.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Aspirin kullanırsam bütün vücudum şişiyor. Bakanlığa'mı bir çift laf edeyim ?

Madem prospektüsünde bu kadar fazla yan etkisi var olduğu yazıyor madem bu kadar çok insan ilacı kullandıktan sonra hastanelik oluyor test/tahlil yapılmalı.

Aspirin ile ilgili sizin vücudunuz da farklı tepkiler oluşuyorsa onu bilemem ama bu ilaç için durum farklı bence.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun. Bu arada ilacın ismi tuhaf yahu...Zyban....

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

kardeşim bu ilaç ile sigarayı bıraktı, hiçbir yan etkisini de görmedi, bünyeye göre değişiyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İlaçlar çok farklı etkiler gösterebiliyor insanların bünyesine göre herkesi kütük gibi uyutan ilaç bende tam ters etki yaptı sabaha kadar oturdum ki uyuyabilmem için verilmiş o ilaç ama onun dışında şuan satışı olmayan bir antibiyotik baygınlık derecesinde uyutuyordu beni

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Madem prospektüsünde bu kadar fazla yan etkisi var olduğu yazıyor madem bu kadar çok insan ilacı kullandıktan sonra hastanelik oluyor test/tahlil yapılmalı.

Emin ol yapılıyor.

Bilmeden etmeden kurum yada kuruluşlara atıfta bulunulması beni rahatsız ediyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

"Günlük" konumda champix'in (zybanın muadili olduğu söylenebilir) gün gün kullanıp yan etikilerini ve etkilerini anlatmaya çalışıyorum. 5. günüm kabus ve mide bulantısından başka yan etki görmedim. Görürsem bırakacağım hemen.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Emin ol yapılıyor.

Bilmeden etmeden kurum yada kuruluşlara atıfta bulunulması beni rahatsız ediyor.

Abi beni yanlış anlamanı istemem kesinlikle ama ben durumu bildiğim için yazdım. Eniştem ilacı aldığı hastanede sağlık memuru, ablam da hemşire yani her ikisi de sağlık çalışanı ama telefonda görüştüğüm kadarı ile ki zöellikle sormuştum test/tahlil yapılmamış ilacı kullanmadan önce ancak etki gösterdikten sonra bugüne gün vermişler tahlil için benim söylendiğim tek nokta bu.

Sağlık Bakanlığı kurum olarak bence en iyi çalışan kurumlardan ama özellikle sormama rağmen bu tahlil işi atlanmış.

Geçmiş olsun. Bu arada ilacın ismi tuhaf yahu...Zyban....

teşekkür ederim :nazar:

Minoset içip ölümden dönmüştüm iki kez. Ama suç bende, kafama göre kullanmıştım.

İlacın satılmaması değil de, böyle bir ilaç yazılırken, bir takım tahlillerin yapılıp öyle yazılması gerekmez mi?

Bu konudaki prosedür nedir? Ya da bunu tespit edebilecek tahliller var mıdır?

Çünkü Osman bir noktada haklı bence, çok fazla yan etkisi olan bir ilacı, bu kadar kolay vermek biraz düşündürücü.

bazı ilaçlarda hemen yapıyorlar ama bazılarında yapılmıyor belki ilaç yeni olduğu için de atlanmış olabilir bu durum.

"Günlük" konumda champix'in (zybanın muadili olduğu söylenebilir) gün gün kullanıp yan etikilerini ve etkilerini anlatmaya çalışıyorum. 5. günüm kabus ve mide bulantısından başka yan etki görmedim. Görürsem bırakacağım hemen.

vallahi çok zorlamayın bünyeyi başka yollar deneyin bırakmak için.

tarihinde Osman Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Penisilin, tehlikeli bir ilaçtır, testi yapmadan kullanılmaz.. Test yaparsın, allerji olmadığını görür ilaca başlarsın, bu sene sorun yapmaz, gelecek yıl kullanırsın komaya sokar..

Hangi ilacın hangi vücutta ne zaman nasıl reaksiyon göstereceğini bilemezsin..

Her ilaçta yazar, beklenmeyen bir etki gördüğünüzde hekiminize danışın...

Bu sebeple, bu başlığı yanlış buluyorum...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Minoset içip ölümden dönmüştüm iki kez. Ama suç bende, kafama göre kullanmıştım.

İlacın satılmaması değil de, böyle bir ilaç yazılırken, bir takım tahlillerin yapılıp öyle yazılması gerekmez mi?

Bu konudaki prosedür nedir? Ya da bunu tespit edebilecek tahliller var mıdır?

Çünkü Osman bir noktada haklı bence, çok fazla yan etkisi olan bir ilacı, bu kadar kolay vermek biraz düşündürücü.

İki kez niye, 1 kez yetmedi mi :nazar:

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Penisilin, tehlikeli bir ilaçtır, testi yapmadan kullanılmaz.. Test yaparsın, allerji olmadığını görür ilaca başlarsın, bu sene sorun yapmaz, gelecek yıl kullanırsın komaya sokar..

Hangi ilacın hangi vücutta ne zaman nasıl reaksiyon göstereceğini bilemezsin..

Her ilaçta yazar, beklenmeyen bir etki gördüğünüzde hekiminize danışın...

Bu sebeple, bu başlığı yanlış buluyorum...

Yan etkiler/Advers etkiler:

Şu önemlidir ki, sıgarayı bırakmaya bağlı olarak sıkça görülen nikotin yoksunluk semptomlarının bir kısmıda Zyban'e bağlı advers olaylar olarak değerlendirilir. Genel (vücut): ateş, göğüs ağrısı, asteni. Kardiyovasküler: taşikardi, vazodilatasyon, postüral hipotansiyon, hipertansiyon (bazı vakalarda şiddetli), ateş basması (flushing), senkop. MSS: nöbetler, uykusuzluk, tremor, konsantrasyon bozukluğu, başağrısı, baş dönmesi, depresyon, konfüzyon, halüsinasyon, ajitasyon, endişe, irritabilite, aşırı kızgınlık ve gerçeklerden uzaklaşma . Endokrin ve metabolik: anoreksia. Gastrointestinal: ağız kuruluğu, bulantı ve kusma dahil gastrointestinal bozukluk, abdominal ağrı ve kabızlık. Deri/Aşırı duyarlılık: deri döküntüsü, pruritus, terleme. Aşırı duyarlılık reaksiyonlarının şiddeti ürtikerden angioödem, dispne/bronkospazm ve nadiren anafilaktik şoka kadar değişebilir. Gecikmiş aşırı duyarlılığın belirtisi olaran döküntü ve diğer semptomlarla ilişkili olarak artralji, miyalji ve ateş bildirilmiştir. Bu semptomlar serum hastalığıyla benzerlik gösterebilir. Nadiren eritema multiforme ve Stevens Johnson sendromu bildirilmiştir. Özel duyular: kulak çınlaması, görsel bozukluk, tat bozukluğu.

Bence başlık yanlış değil abi başlığı ilacı kullanacaklara tedbirli davranmaları için açtım. Elbette her ilaç değişik bünyelerde farklı sonuçlar gösterebilir burada sorun yok ama biraz başka forumlara da bakılırsa ilacın kimlere nasıl etki yaptığını okuyabilrisiniz. Ayrıca yukarıda ilacın yan etkilerininin tamamı var bakıldığında yan etkisini göstermediği insan uzvu yok nerededeyse.

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigarayı bırakanlarda, intihar etme meyili doğal reaksiyon bence...

Çoğu ile görüştüğümde... Sigara bile içemedikten sonra niye yaşayayım ki hali mevcut durumda...

Yani, ilaca bağlı değil bu durum :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yok emmi ben o olayı bilmiyorum ben intahar dedim...

Düzelttim ve düzeltme notu bırakmadım... Buyur bakalım ne diyeceksin :)

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Osman Bey bir ilacın milyonda bir bile olsa görülen yanetkisini yasal zorunluluktan yazmak gereklidir prospektüslere.Biz de hasta onam belgesiz cerrahi işlem yapmıyoruz hastalara.Şahsen ben okuyunca kaçmak istiyorum hasta ne düşünüyor bilemem.Ama yasal sebeplerden durum bu.Orada her yazan olacak demek değildir.Lütfen olayı eksajere etmeyelim.Bu ilaçlar masum değiller ama sigara da masum değil.İş sadece nikotinle bitmiyor yapılan araştırmalar 4000 e yakın zararlı madde (Yanık kağıt,filtre v.s) olduğu yolunda

Durumu yazdım ben sadece ilaçla bir alıp veremediğim de yok. Hiç yan etkisinin görülmediği insanların olduğunu ilk iletimde belirttim zaten ama ortada bu ilaçtan kaynaklı bir sağlık sorunu var ha bu açıdan biraz duygusal yaklaşıyor olabilirim sadece.

Sigarayı bırakanlarda, intihat etme meyili doğal reaksiyon bence...

Çoğu ile görüştüğümde... Sigara bile içemedikten sonra niye yaşayayım ki hali mevcut durumda...

Yani, ilaca bağlı değil bu durum :)

En güzeli bu merete hiç başlamamak aslında ama maalesef...ben hiç kullanmadığım şanslıyım galiba.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yok emmi ben o olayı bilmiyorum ben intahar dedim...
Düzelttim ve düzeltme notu bırakmadım... Buyur bakalım ne diyeceksin :D

:):D :D :)

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun
Korhan Bey Champix de bizim sigarayı bırakma kliniğinde en çok karşılaşılan yanetki "İntahar etmeyi düşünüyorum Doktor Bey" oldu...İlginç ama sonrasında bakanlıkla konuştuk bu tip bir hezeyan ve histeri krizi yaşanmış o ilaçta da.Ama meraklanmayın intahar eden yok :flowers:

İlker bey intihar etmeyi düşünmüyorum da mide bulantısı beni öldürecek hakikaten etkili ilaçmış değil sigara su bile içemiyorum:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
İlaçtan dolayı mı diye emin olmak istedim. :D

İlaçtan dolayıymış. :nazar:

:rofl:

Kargocu gelmedi bugün ofise, biraz kaydım, yarın sabahtan alacaklar :)

tarihinde Sani Ger?on tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...