İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Benzinli Yakıt Tüketimi

Mehmet Keskin2

Recommended Posts

Gazipaşa (Antalya)-Köprülü Kanyon-Ankara güzergahında 4 kişi tam dolu ve ağır yüklü bagaj klima sürekli açık vaziyette 66lt lpg ile 750km yol yaptım.ortalama 8,8lt/100km yaktım.Toroslara çıkarken baya yüksek tempoda çıktım.Özellikle anayoldan kanyona ayrıldığım gidiş-geliş 90km lik güzergah ciddi anlamda yakıtı artırdı.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

8,8X2,4 tl = 211 krş. Bu yolda benim araç 5,5 - 6 litrex3,95 =220 - 240 krş yakar. Bu lpg fiyatları ile dizel in ekonomisi çokta mantıklı değil...alırken 8-10,000 tl fazla para vermektense lpg uyumlu benzinli almak çok daha iyi gibi...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kubilay Alper

S.A.

22.08.2012 itibari ile bende C-MAX 1.6i Trend Benzinli araç sahibi oldum.

İstanbuldan aldım. memlekete dönerken

Yol Bilgisayarını Sıfırladım. Depoyu fulledim. En fazla sollamalarda 130 u ve 150 yi gördüm.

genelde 100 km ile döndüm.

Döndüğümde tekrar fulledim. Çıkan sonuç

6.0 Lt/100KM yol bilgisayarından da aynı sonucu aldım.

fullediğim benzini hala kullanıyorum Oda şehir içi 9.2 Lt/100 Km gibi ortalaması var.

2013 ilk baharına LPG montajı yolu gözüküyor gibi. :) Ankara da bu işi yapan önce usta sonra LPG markası lazım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Toprakcı

aracım 2006 ford focus cmax gihia otomatik dizel istanbul da shell kullanıyorum full+ full dediğimde bilgisayarda 684 km gösteriyor ankara m oil den full olarak 784 km gösterdi bu fark neden geliyor acaba teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...

22 lt lpg ile 242 km gittim.Bu depoda güzergahın yarısı şehir dışına yakın bir güzergah sayılırdı.ortalam tüketim 9lt/100km civarında

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Merhaba,

2006 C-Max Ghia Benzin tüketimi ortalama ne olabilir? (günde 50 km yol yapıyorum. kocaelide, yaptığım yol güzergahımda çok fazla trafik yok fakat 5ad trafik ışığı var. ama ortalama hız 45km/h değil.. en az 70)

Yol bilgisayarında sürekli ;

tüketim 9lt / 100km ve

ortalama hız 45km yazıyor

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aydın Perçem

Değerli üstadlar,

Yol bilgisayarındaki ;

Hız değerinin 45 km/h civarı olması normal mi?

Benzin tüketiminin 9 lt/100km olması normal mi?

Yol güzergahı yukarıdaki mesajımda..

Bu arada bujileri değişince değer, 8.7lt/100 km oldu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

45 km ortalama hız şehir içi sayılacak bir yer için çok iyi bir değer.. genelde 25-30 arası olur... 

45 km ortalama hız için 9 litre tüketim bence fazla.. 

Hava filtresini de değiştirin... 

Yorum bağlantısı

Son depodaki ölçümlerime göre tüketimim

108 tl lik lpg ile (litresi 2.36 tl den 46 lt lpg) 50 km şehiriçi kalanı Ankara-Bolu otoyol , Mudurnu-Akyazı-Mudurnu , Mudurnu-Abant güzefgahında 580 km km yol yaptım.ortalam 7,8 lt/100 km lpg

Arabada 4 yetişkin vardı ve bagaj tam dolu haldeydi tüm yollarda

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Değerli üstadlar,

Yol bilgisayarındaki ;

Hız değerinin 45 km/h civarı olması normal mi?

Benzin tüketiminin 9 lt/100km olması normal mi?

Yol güzergahı yukarıdaki mesajımda..

Bu arada bujileri değişince değer, 8.7lt/100 km oldu..

Yukarıda belirttiğim güzergahda (ki %80 i şehir içi sayılır) boğaz kelebeği temizliği, hava filtresi yenilenmesi, buji değişimi ve 2500 d/dk da sakin kullanım ile benzin* tüketimimi 7,5-8,5lt / 100km gibi değerlere düşürdüm..

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ersin Özkaya

Şehirler arası 7,5 LT LpG (Sürat 110-130 Km/h) , Şehir içi 11, bazen 12 LT LPG.

aynen benimkide bu arada. hatta bi kere uzun yolda 6.4 bile görmüştüm.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Aytaç Akçin

öncelikle herkese merhaba araniza yeni katildim 3 ay gibi bekleyis ve arayis sonunda bende 2004  cmax trend sahibi oldum bu bekledigim süreye degmis gerçekten  benim lpg tuketimim 45 lt 465 km (360 km s.içi aracta 4 yolcu bagaj yarim klima kapali) 34.5 lt lpg 365 km(aracin motor yagi,yag filtresi,sanziman yagi degistikten sonra yaptigim km. araçta 4 kişi bazende 5 kişi klima kapali bagaj yarim) sizce yakit durumu nasil

Yorum bağlantısı
Aytaç Akçin

son olarak depoyu iyice bitirdim ve 7.7 lt lpg aldim 85 km uzun  yol gittim.yapmis oldugum mesafe gidis gelis olarak.bol rampa inis ve cikis ayrica viraji bol bir yol(tum katettigim mesafe)

Yorum bağlantısı

öncelikle herkese merhaba araniza yeni katildim 3 ay gibi bekleyis ve arayis sonunda bende 2004  cmax trend sahibi oldum bu bekledigim süreye degmis gerçekten  benim lpg tuketimim 45 lt 465 km (360 km s.içi aracta 4 yolcu bagaj yarim klima kapali) 34.5 lt lpg 365 km(aracin motor yagi,yag filtresi,sanziman yagi degistikten sonra yaptigim km. araçta 4 kişi bazende 5 kişi klima kapali bagaj yarim) sizce yakit durumu nasil

Ortalama tüketiminiz 9.5-9.7lt/100km civarında.Gayet başarılı değerler.Havaların soğumasıyla benzin ile kullandığınız mesafe artacak , dolayısıyla lpg tüketiminiz düşmüş gibi olacak.10-12lt arası tüketiminiz kullanımınıza bağlı olarak normal değerlerdir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Misafir

1 Kasım-1Ocak arasında aldığım tüm lpg ve benzinlerin tamamını excelde tablo hazırlayarak not aldım.

2 aylık süre içerisinde benzin+lpg ortalama tüketimim 12,2 lt/100km.Ev ile iş yeri arasında 6,5km ve trafik yoğun.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...

Son tüketim değerim 53lt lpg ile 700km.Ortalama 7.6lt/100km değerini yakaladım.4 yetişkin , dolu bagaj klima açık %80 şehirlerarası (Ankara-Alanya) %20 bol dur-kalklı şehiriçi.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

İşin doğrusu senin aracım km.maliyeti benim dizelden iyi. Aynı yolu benim araç ile 5,5 litre ile dolaşırdın. Fiyatları böyle iken lpg'ye uyumlu benzinli araç daha mantıklı. Hemde daha sessiz :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

İşin doğrusu senin aracım km.maliyeti benim dizelden iyi. Aynı yolu benim araç ile 5,5 litre ile dolaşırdın. Fiyatları böyle iken lpg'ye uyumlu benzinli araç daha mantıklı. Hemde daha sessiz :)

Lpg birim fiyatı dolayısıyla gerçekten çok ekonomik abi.İyi bir montaj ile sorunsuzca kullanılabiliyor.52bin km'de iken takılmıştı şu an 175bin km'de.Yaptığım tasarrufu düşününce sıfır motor bile koysam aradaki farkı kurtarır.

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Lpg birim fiyatı dolayısıyla gerçekten çok ekonomik abi.İyi bir montaj ile sorunsuzca kullanılabiliyor.52bin km'de iken takılmıştı şu an 175bin km'de.Yaptığım tasarrufu düşününce sıfır motor bile koysam aradaki farkı kurtarır.

Maşallah. :nazar:

Bu sürede lpg kaynaklı herhangi bir arıza veya masraf vs oldu mu?

Sizin c-max ile benimkinin motor yapısı aynı mıdır? Aynı ise ben de taktırabilirim. Lpg kitinizin markası nedir?

Yorum bağlantısı

Maşallah. :nazar:

Bu sürede lpg kaynaklı herhangi bir arıza veya masraf vs oldu mu?

Sizin c-max ile benimkinin motor yapısı aynı mıdır? Aynı ise ben de taktırabilirim. Lpg kitinizin markası nedir?

Yaşadığım tek sorun 3 sefer bobin arızasıydı.Onlarda da biraz şanssızlık oldu.Bayram da ya da şehirlerarası yolda denk geldi :D  Bulduğum parçalar çok kaliteli çıkmayınca tekrarladı.

Kitinizin yanında montajı yapan usta çok önemli.52bin km'de BRC taktırdım şu an 173bin civarında.

Benim aracın motoru 100hp sizinki 125hp olması lazım.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

vay canına 3 sene öncede aynı konuda yazmışım. Allahtan aynı doğruları kullanmışımda foyamız  ortaya çıkmadı :) zaman ne çabuk geçiyor. ilginç olan aradan 3 yıl geçmiş mazot fiyatı şimdi daha ucuz...

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Yaşadığım tek sorun 3 sefer bobin arızasıydı.Onlarda da biraz şanssızlık oldu.Bayram da ya da şehirlerarası yolda denk geldi :D Bulduğum parçalar çok kaliteli çıkmayınca tekrarladı.

Kitinizin yanında montajı yapan usta çok önemli.52bin km'de BRC taktırdım şu an 173bin civarında.

Benim aracın motoru 100hp sizinki 125hp olması lazım.

En kötüsü olmuş malesef. Dağ başında, otoyolda, köyde vb araç bozuldu mu yandık gitti. :(

Herkes subap sorunu çıkacak diyor ama sizinki bobin sorunu çıkarmış. Neden kaynaklanıyor bu bobin sorunu acaba? Subapları anlamıştım. Bobine ne oluyor?

Motorların her ikisinde de ti-vct olup olmaması anlamında sormuştum. Şu değişken zamanlı çalışma olayından dolayı kesin zarar görecek diyorlar ya sizinkine birşey olmamış maşallah.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...