İçeriğe Yönlendir

Fren Hangi Durumda Daha İyi Tutar ?

Burak Karahan

Recommended Posts

Burak Karahan
(düzenlendi)

Babamla kuzenim bu konu üzerinde tartışıp duruyorlar.Yolda giderken iddaalaştılar . İddaa bütün aileye pirzola . Yolda giderken aniden durmak gerektiğinde hangi seçeneği uygularsak fren daha iyi tutar . Debriyaj ve frene beraber basıldığında mı ? yoksa debriyaj kullanmadan(araç vitesteyken) sadece frene basıldığında mı ?

Babam : Sadece fren

Kuzenim : Debriyaj + fren

Acil bilgilendirirseniz sevinirim . Çok acıktık :lol2: :f1:

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Debriyaj+Fren her zaman daha sağlıklıdır.Sadece frene basılması tekerleri kitlerse aracın stop etme ihtimaline karşı manevra şansıda vermeyebilir sürücüye.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Sadece fren...

Bizde debriyaj yok da :lol2: Otomatik...

Ama gene sadece fren daha etkili diye biliyorum...

Yorum bağlantısı
Salih Karaağaç

önce fren çünkü yüksek hızda daha kontrollü durma sağlar ancak trafiğin yoğun olduğu ve durma ihtimali yüksek yerlerde debriyajı kullanmakta fayda var en azından ben böyle yapıyorum :lol2:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Aşırı mecburi bir fren yapılacaksa; Sadece fren diyorum. Sebebi ise debriyaja basarsak motor kendini boşa alma tabir ettiğimiz duruma gelecek ve ilave olarak motor freni yapılmayacak. Frenaj mesafesi çoğalacak.

İlave : Ki acil fren yapılacak bir zamanda ne stop etmesi ne başka birşey düşünülmemelidir.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
(düzenlendi)

Önce debriyaja basarsanız araç boşa girer ve dengesi bozulur. Debriyajdan sonra frene basma esnasında geçen intibak süresinide hesaplarsak önce debriyaja basmak mantıksız olur.

Ani duruşlarda sadece frene basılır , stop etmesin diye sonra debriyaja basılır. Fren kullanmak bir sanattır. :lol2:

tarihinde R?fat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Karaca
Aşırı mecburi bir fren yapılacaksa; Sadece fren diyorum. Sebebi ise debriyaja basarsak motor kendini boşa alma tabir ettiğimiz duruma gelecek ve ilave olarak motor freni yapılmayacak. Frenaj mesafesi çoğalacak.

İlave : Ki acil fren yapılacak bir zamanda ne stop etmesi ne başka birşey düşünülmemelidir.

+1

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Sen frene basma Hakan abi , kocaman araba bas geç işte , hissetmessin bile. :lol2:

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Fren +debriyaj en uygun frenleme şeklidir Hakan'ın dediğinin aksine motor freni olmamasından ziyade motor sürüklenmeside olmayacak ve daha kısa mesafede durulacak en sağlıklısı da budur.

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Kesinlikle katılıyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bazı yol durumu+hızlar istisna olmak üzere, genel olarak debriyaj+fren iyidir, sebebi, rölantiye düşen motorda daha yüksek vakum olacağından westinghouse a max. seviyede yardımcı olacağı içindir.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

önce fren durmaya çok yakın debriyaj+fren yaparım ben ama doğru mudur onu bilemem. :p

Yorum bağlantısı
Burak Karahan

Hakan abi öncelikle teşekkür ederim . Ama benim farklı bi görüşüm var , bu kamyon değilki motor freni olsun . Yada şöyle söyliyeyim 4'ten 3'e cekersen kısmi bir motor freni olacaktır . ama ben ani duruşta motor freninin etkisini pek anlayamadım .

Ayrıca şöyle birşey de var ; Araba hangi viteste olursa olsun bulundugu vites arabayı hareket ettirmeye calısacaktır rölentide dahi . Araba vitesteyken frene asılırsam balatalar durdurmaya calısacak vites yürütmeye calısacak . Bu acıdan fren mesafesinin uzayacağını duşunuyorum . Diğer debriyaj + fren diyen abilerimin görüşlerini düşündüm ve oldukça mantıklı geldi . Herkese çok teşekkür ederim .

Allah kimseye ani fren yaptırtmasın ..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Araç hangi viteste olursa olsun ayağınızı gazdan çekince ne olur? Yavaşlama eğilimi gösterir. Ama debriyaja basınca bu olmaz. Gerçi benim arabada debriyaj yok bende ne olacak :p

Yorum bağlantısı
Burak Karahan
(düzenlendi)

abi Hakan Tarım'ın farkı bu zaten :p biz debriyajla ugraşıyoruz . sen moonsterinle ez geç :good1:

hakanabininarabas.jpg

tarihinde Burak Karahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

ondan ziyade aracın yüküne ağırlık merkezine yolun eğimine ve yol ile tekerlek arasındaki sürtünme katsayına hatta ideal frenleme denilen ön ve arkanın tam ve eşit frenleme yapmasıdır ancak bu sadece fabrikanın hesapladığı tam istenen yüzeyde tek bir noktada gelir. Bizim okulda yüksek lisans dersi bu konu...

Yorum bağlantısı
Burak Karahan
:wub: dürüm kargo oluyor mu?

Şehir dışına cıktıgım gun söz olsun Çağlar abi . Neredeysen gelirim :)

Dürüm kokulu kargo bile olsa olur sorun değil yerim :D

Afiyet olsun sayın moderatörümüz :D

Mangalı babam karşıladı forumdaki çoğunluğun sayesinde :) Ama öyle bir akşamdı ki babam ben annem kardeşlerim kuzenim bilgisayarın basına toplandık forumum görüşlerini bekliyoruz :D Gelen her yorumda babam biraz daha terledi ve marketin yolunu tuttu :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...