İçeriğe Yönlendir

Fk Yay Alacakların Dikkatine

Belen Yalçın

Recommended Posts

Belen Yalçın

Aracına FK yay almayı düşünenler varsa vazgeçsin,şu an piyasada satılan FK marka yaylar çakma.Ben aldığıma pişman oldum.Kutusunda alman malı yazıyor ama büyük ihtimalle yerli üretim ya da çin,yine kutu üzerinde TÜV sertifikasına dair ibare var ama sertifika falan yok.Orjinal FK yayların üzerinde FK amblemi ve yayın kodunu belirten yazılar var bu çakma yaylarda maalesef yok.Ben insan hayatını önemsemeyen biri olsam aracın kendi yaylarını keser kullanırım bu insanlar nasıl oluyor da araç için önemi büyük olan bir ekipmanı kafasına göre üretip bir marka ismini kullanarak insanları kandırabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

FK markası zaten En bastan Beri Türklere ait bir markaydı. Almanyada üretilen Ama Türklerin elinin altındaki bir markaydı. Şimdi En son Can birşeyler demişti bir firma aldı o markayı gibilerinden ama tam hatırlamıyorum. FK yayı kullanıyoruz gayette başarılı, Orjinal yayı kesip kullanmak, araca yapılacak en büyük kötülüktür.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Benim araçta da var ama bir sıkıntısını görmedim. Siz nasıl bir olumsuzlukla karşılaştınız?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

fk bende kulandım ve üzerinde rakam yoktu evet ama focusa uyumlu idi. Arkalar düşmemişti ki buda zaten vogtland dışında hepsinde var

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

FK piyasanın en ucuz Spor yay markasıdır. daha önceleri çok şikayet duymuyordum, bu sıralar sizin gibi çok dert yanan var dedikleriniz doğru olabilir. Kalitesizliği nerdeyse tescillenmiş durumda her kesim tarafından

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Daha yeni fk yay aldım cm. Üzerinde amblem ve seri numarası vardı. :unsure2: Şüphelendim şimdi.

Yorum bağlantısı
Okan Balcı

bende almayı düşünüyordum ama yazılanlardan sonra vazgeçtim.fk lar suan internette 200 lira civarı.demekki ucuz etin yahnisi kart oluyormuş

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Sehir efsanesi bunlar, neyi kotu neresi kotu ? Gelin Baris Abiye sorun ; St+fk yay+Onur = x.

x=?

X yerine ne gelir :unsure2:

Gayette guzel yaylar, suanda zaten vogtland ve h&r harici markalar sanildiginin aksine baska ulkelerde yaptiriyorlar yaylarini. Ucuz olmasinin sebebi Bence ; zaten Turk olan sahibi uretimi artik Turkiyede yaptirip Turkiyede sattigindandir diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Belen Yalçın

Sıkıntı yaşamam gerekmiyor,yay kessemde görünüşte sıkıntı yaşamam,Almanya da bulunan FK-Automotive bu işi profesyonelce yapan bir firma,bu yay için kullanılan metal bileşenleri nedir,testleri yapılıyor mu,sertifikaları var mı?Almanların bu noktaları atlayacağını hiç sanmıyorum.Fk adı altında satılan yayların nasıl ve nerede yapıldıkları hakkında hiçbir fikrimiz yok.Evet 200 TL ye bulabilirsiniz bu yayları,piyasanın en kötüsü Coil-ex bile 200 TL nin üzerinde.Ben güvenlik açısından ne olduğunu bilmediğim ürünü kullanmak istemem açıkçası.Herşey ortada,arayın bunlardan birini ve kutu üzerinde belirttiği gibi TÜV sertifikasının olup olmadığını sorun,üzerinde kod numarasının yazıp yazmadığını sorun.Almanya da FK nın üretimi olmadığını söyleyenler bile var.Bence FK-Automotive bu kişilerle uğraşmalı.Çok kişi orijinal FK kullanıyorum diye ne mallar kullanıyor.FK almayı düşünenler de varsa TÜV sertifikasını ve Ürün üzeindeki FK logosu ile kod numarasının üründe olup olmadığını sorarak alsınlar.

Sehir efsanesi bunlar, neyi kotu neresi kotu ? Gelin Baris Abiye sorun ; St+fk yay+Onur = x.

x=?

X yerine ne gelir :unsure2:

Gayette guzel yaylar, suanda zaten vogtland ve h&r harici markalar sanildiginin aksine baska ulkelerde yaptiriyorlar yaylarini. Ucuz olmasinin sebebi Bence ; zaten Turk olan sahibi uretimi artik Turkiyede yaptirip Turkiyede sattigindandir diye dusunuyorum.

Bu kişi aynı kişiyse neden yay üzerine kendi markasının logosunu ve kod numarasını koymaktan vazgeçer?Yayların geneli Çinden geliyor ama logosuz,neden logosuz ve üzerinde yaya ait kod numarası yok?

Yorum bağlantısı
Belen Yalçın
Daha yeni fk yay aldım cm. Üzerinde amblem ve seri numarası vardı. :good1: Şüphelendim şimdi.

Aldığınız yayların kutusunu açtığınızda yayların birbirine sürtüp çizilmemesi için her yayı birbirinden ayıran karton parçalar gördünüz mü?Yoksa yaylar kutunun içinde birbirinin içine geçmiş biçimde miydi?

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Uretimini Almanyada yaparken belirli kriterlere uyulmasi zorunlu buda extra maliyet demek. Burda ayni kriterler yok, bu sebepten oturu olmasin.

Ayrica; bir urunu kotulemeden once, uretici-tedarikci-bayii 3lusuyle bir irtibata gecip bilgi alsaydinizda, adamlar size; bizim urunumuzdur-degildir dye bir bilgi verse hemde siz banrolu ve numarayi sorsaydiniz. Kesin bir sonuc ciksaydida ona gore burda yorumlasaydik. Belkide dedigim gibi tamamen bandrol vs. Masrafindan kacmak icin boyle bir yonteme basvurup uygun fiyata insanlari yay sahibi yapiyorlardir olamaz mi?

Zamaninda 450tl ye aldigim vogtland yaya gore daha guzel geldi bu yay Bana mesela.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

çok kaliteli diye bilinen vogtland yaylarında kırıldığını biliyoruz. Bizde elektronik kart imalatı yapan bir firmayız ama kartların üzerine firmamız ile ilgili herhangi bir bilgi yazmıyoruz. Bazı şeyler gereklilik meselesi. :good1:

GEçen iftar sohbetinde dediğim gibi keşke araçtan vogtlan yayları tamamen sökmese idim. Önler 5cm FK arkalar 3.5 vogtland kalsa idi :good1:

Yorum bağlantısı
Belen Yalçın
Uretimini Almanyada yaparken belirli kriterlere uyulmasi zorunlu buda extra maliyet demek. Burda ayni kriterler yok, bu sebepten oturu olmasin.

Ayrica; bir urunu kotulemeden once, uretici-tedarikci-bayii 3lusuyle bir irtibata gecip bilgi alsaydinizda, adamlar size; bizim urunumuzdur-degildir dye bir bilgi verse hemde siz banrolu ve numarayi sorsaydiniz. Kesin bir sonuc ciksaydida ona gore burda yorumlasaydik. Belkide dedigim gibi tamamen bandrol vs. Masrafindan kacmak icin boyle bir yonteme basvurup uygun fiyata insanlari yay sahibi yapiyorlardir olamaz mi?

Zamaninda 450tl ye aldigim vogtland yaya gore daha guzel geldi bu yay Bana mesela.

Aynen dedğiniz gibi Almanya FK-Automotive ile bağlantı kurup satış departmanından gerekli bilgileri alacağım.Benim yaydan memnuniyetsizliğim yok fakat orijinal alman malı diye satılan ürünün belirli kriterlere uyup uymadığını nereden bileceksiniz.Piyasada logolu olanları da var logosuzlar da var bu da insanın aklında bir soru işareti bırakıyor.Ben bu üretici olsam insanların aklında böyle bir soru işareti bırakıp satışımın düşmesindense potansiyeli yüksek olan pazarda müşteri kaybetmemek için masraftan kaçmam.

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit
Aldığınız yayların kutusunu açtığınızda yayların birbirine sürtüp çizilmemesi için her yayı birbirinden ayıran karton parçalar gördünüz mü?Yoksa yaylar kutunun içinde birbirinin içine geçmiş biçimde miydi?

Karton parçalar vardı. :)

Üzerinde seri numara ve amblem de vardı. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Özlük

Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Aracım 2011 Focus II Collection Otomatik... (benzinli)

Aracımı spor yaylar ile dengeli şekilde yakınlaştırmak istiyorum.

Sahibinden de gördüğüm FK yaylar çok uygun ama bir bilene sormaktan ne zarar gelir?

Ayrıca yayların ölçeği arttıkça neyi değişiyor bu konu hakkında yeterli bilgim yok maalesef...

Yani 3,5 cm lik mi daha çok yere yakın yoksa 5 cm lik mi?

Görüşmek üzere....

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Aracım 2011 Focus II Collection Otomatik... (benzinli)

Aracımı spor yaylar ile dengeli şekilde yakınlaştırmak istiyorum.

Sahibinden de gördüğüm FK yaylar çok uygun ama bir bilene sormaktan ne zarar gelir?

Ayrıca yayların ölçeği arttıkça neyi değişiyor bu konu hakkında yeterli bilgim yok maalesef...

Yani 3,5 cm lik mi daha çok yere yakın yoksa 5 cm lik mi?

Görüşmek üzere....

Anlayacağınız üzere bu konu çözümsüz bir konu. Kimi diyor 3,5 kimi diyor 5 ama ne varki en doğrusu orjinali.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Anlayacağınız üzere bu konu çözümsüz bir konu. Kimi diyor 3,5 kimi diyor 5 ama ne varki en doğrusu orjinali.

Oyle deme abi yay iyidir :)

Ust posttaki sorunun cevabi eibach :crazy:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir
Eğer aracınızın çok daha güzel görünmesini istiyorsanız,en az 17-18 jant takmanız gerekir,15 yerine 16 takacağıma hiç takmam ondan iyi...

yanlış anlaşılma oldu sanırım.jantlar orjinal fabrika çıkışı 16 inç.ben lastik ve jantları hiç ellemeden o yay ları taksam nasıl olur,yada dediğiniz gibi 17-18 jant mı gerekli daha güzel durması için.hadi jantları da değiştik diyelim 17-18 janta benim lastikler uyarmı,onlarında değişmesi lazım mı :)

Yorum bağlantısı
Misafir
Eğer aracınızın çok daha güzel görünmesini istiyorsanız,en az 17-18 jant takmanız gerekir,15 yerine 16 takacağıma hiç takmam ondan iyi...

Jant göstermek için yay takılmaz, bu düşüncenize katılmıyorum.

yanlış anlaşılma oldu sanırım.jantlar orjinal fabrika çıkışı 16 inç.ben lastik ve jantları hiç ellemeden o yay ları taksam nasıl olur,yada dediğiniz gibi 17-18 jant mı gerekli daha güzel durması için.hadi jantları da değiştik diyelim 17-18 janta benim lastikler uyarmı,onlarında değişmesi lazım mı :)

Oem jantlarınız varken, yay takarsınız yol tutuşunuz iyileşir. Yanlız aracın esneme payı azaldığı için konforunuz düşer. İlk etapta yapılacak yerinizde olsam önce yay alır aracın üzerindeki lastikler eskiyene kadar kullanır, değişim vakti geldiğinde büyük jant ve lastik alırdım. Sorunuza cevap vereyim, jant ebatı büyüdüğü için eski lastikleriniz 17-18 jant'a uymaz kesinlikle değişmesi gerekli. :spiteful:

Yorum bağlantısı
Misafir
Jant göstermek için yay takılmaz, bu düşüncenize katılmıyorum.

Oem jantlarınız varken, yay takarsınız yol tutuşunuz iyileşir. Yanlız aracın esneme payı azaldığı için konforunuz düşer. İlk etapta yapılacak yerinizde olsam önce yay alır aracın üzerindeki lastikler eskiyene kadar kullanır, değişim vakti geldiğinde büyük jant ve lastik alırdım. Sorunuza cevap vereyim, jant ebatı büyüdüğü için eski lastikleriniz 17-18 jant'a uymaz kesinlikle değişmesi gerekli. :)

teşekkür ederim toprağım.lastiklerimi daha yeni aldım,5-6 yılda anca eskitirim heralde.ben sadece bu jantlara ve lastiklere yay alsam görüntü olarak araba nasıl durur onu merak ettim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...