İçeriğe Yönlendir

Fren Durumu Ve Mesafe

Emre Olgum

Recommended Posts

Emre Olgum

ağbilerim benim aracımın diskleri ve tüm balataları yeni olmasına rağmen frene bastığımda aracım çok geç duruyor tamam bizim araçlarımız bir binek araba değil ağırlığı fazla ama tüm bunlara rağmen sanki fren sistemi çok geç tutuyor gibime geliyor bilmem sizde de öyle mi

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

100 le giderken bas bakalım sonuna kadar ne kadar mesafede durabileceksin, test yapmış olursun hem :nazar: 3 kez freni sonuna kadar basmak zorunda kaldım, hepsinde de kurtardı beni.

Yorum bağlantısı
Emre Olgum
(düzenlendi)

çağlar ağbi fren yağı derken tam olarak neyi kastettin anlamadım ama eminim ki alındığından beri değişmemiştir 14 senedir

bahsettiğin fren hidrolik yağı mı

tarihinde Emre Olgum tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Olgum

peki çağlar ağbi ben şimdi kafaya taktım aracımın fren hidrolik yağını değiştiricem

biraz araştırma yaptım fren hidrolik yağında DOT3 DOT4 DOT5 gibi çeşitler var ve araca göre farklılık gösteriyor benim araç explorer 98 model 4000 sohc

benim araca uygun bu yağlardan hangisidir yazarsan çok memnun olurum

bir de bu işlemi sanayide yaptırabilir miyim çok zor bir işlem midir

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

o da bulundu hakan ağbim ama bir terslik bir sorun var

dün saatte 110 km hızla giderken yaptım dediğini tam kökledim freni dediğin gibi durma mesafesi oldukça iyi

ama şehir içinde yavaş hızlarda çok uzun mesafede duruyor haa sehiriçinde de kökledimi hemen duruyor ama sehiriçinde öyle fren yapılmayacağı için mesafe çok uzuyor

bilmem ne kadar alakalıdır ama aracı sabah yada başka bir zaman farketmiyor aracı ilk çalıştırdığımda 10 metre gittikten sonra frene bastığımda fren hiç tutmuyur

yani şöyle diyeyim ilk çalıştırmamda aracın ibresi 20 ye bile gelmeden [muhtemelen saatte 10 km hızla] giderken frene bastığımda tam kök bastığımda araç 10 metre sonra duruyor

yani ilk çalıştırmadan sonraki ilk frende araç hiç durmuyor tam köklediğim halde

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Hımm, gerçekten büyük bir sorun sendeki. Bu son yazdığın yazı da çok açıklayıcı olmuş, anlayan arkadaşlar abiler yorumlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fren yağını değiştirin, 30-50 TL civarı 15 dak lık bir işlem, vesile ile her 2 yılda bir tüm otomobillerde rutin değişmesi gerekir. Değişip te fark hissetmedim diyen de yoktur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Emre kardes dedigin olay benim XP de de mevcut olup ;aciklamasina da gelince: araci ilk calistirdigimizda yani sabah olsun ,aksam olsun farketmiyor ...normal devrine ulasamadan yani rölantideki olmasi gereken devir sayisina gelmeden motor haliyle kisa bi süre de olsa yüksek devirde calisir 1500 -2000 lerde ve sonra calismasi gereken 600-650 lere iner anlasilan sen bu zaman zarfinda frene bastiginda olusan itme gücünden dolayi frenler haliyle tutmuyormus hissine kapiliyorsun :D ...sürdügümüz araclar amerikan olup birde bunlarin pek de iyi sayilmayacak frenlerinin oldugunu (avrupali araclara nazaran)söylemek isterim... :D

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

hepiniz çok sağolun yardımlarınız için

bahaneyle aracın fren yağını da bugün değiştirmiş olacağım farkı burada paylaşırım

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emre Olgum
(düzenlendi)

Şimdi abilerim yanlış bilgi vermek gibi olmasın.

Ben bizim araçların hidrolik yağını öğrenmek için Liderler Ford servisinden Osman Usta'yı aradım, bana DOT4 dedi.

Ama ben bugün aracımın motoruna bakarken fren hidroliğinin üstündeki kapakta DOT3 yazıyordu.

Şimdi bunlardan hangisi doğru?

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
BÜYÜK HARF > küçük harf.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...