İçeriğe Yönlendir

G&#246zlüksüz 3 Boyutlu G&#246rüntü

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Daha önce de internette tesadüfen karşılaştığım sonradan araştırıp anlayamadığım gözlüksüz 3 boyutlu fotoğraf ve video konusunu sonunda anladım ve görebildim. İnternette bu tür fotoğraf ve videolara çok fazla örnek var. Ancak beni en çok etkileyen, çok fazla detay içeren aşağıdaki fotoğraf gerçekten inanılmaz. Daha önce bu deneyimi yaşamayan varsa kesinlikle denemeli. Gözlüklü 3D video veya fotoğraf görmedim ancak bundan çok farklı olacağını sanmıyorum.

Kendimce tarif edeyim; aşağıdaki fotoğrafı açın ve tarayıcınızı tam ekran moduna geçirmek için F11 tuşuna basın (i.explorer, firefox). Daha sonra fotoğrafın tam ortasındaki kesişme noktasına odaklanarak gözlerini hafifçe şaşı yapın, ekran gördüğünüz aynı 2 fotoğraftan 3.sü bulanık olarak oluşacak, devam ederek tam ortada oluşan bu 3.fotoğrafa odaklanın, yavaş yavaş netleşeceğini göreceksiniz, bir anda olmayacaktır ancak birkaç denemede sonuca ulaşabilirsiniz. Zaten gözlerinizle bu netleme ayarını yaparken şaşılık pek kalmayacak, yani sonuca ulaşıp ortadaki 3 boyutlu fotoğrafı net şekilde gördüğünüzde gözleriniz şaşı şekilde değil, normal şekle dönmüş olacak (hanıma kontrol ettirdim, "düz bakıyorsun şaşı değilsin" dedi :shok:

İşin zor kısmı 3.fotoğrafı oluşturabilecek şaşılığı sağlamak, sonrasında gözlerinizle fotoğraf makinalarındaki oto-focus mantığıyla netliği sağlayabilmek. Hemen pes etmeyin, 3-4 denemede sonuca ulaşacaksınız bence.

Harika bir örnek;

3338724372_1137d4fc54_o.jpg

http://static.panoramio.com/photos/original/1783565.jpg

Ya da bu,

http://www.lhup.edu/~dsimanek/3d/stereo/ball01g.jpg

Teknik;

cross-eye_diagram.jpg

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Zafer doğru söyle yenge kafanı tutup monitöre vurmadı dimi ? ;)

Yok o varken kuşlar vardı monitörde :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yahu hocam ben detay fazla diye bu fotoğrafı seçmiştim, yani gerçekten bu teknikle bu fotoğrafta 3d'yi görebilirsek tam farkı anlamış olacağız diye bunu örnek verdim. ;)

Tamam şöyle yapalım.

Bu da olabilir,

http://static.panoramio.com/photos/original/1783565.jpg

Ya da bu,

http://www.lhup.edu/~dsimanek/3d/stereo/ball01g.jpg

Yine harika bir örnek;

http://farm4.static.flickr.com/3656/333872...137d4fc54_o.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Zafer, ilk resimde direkt şaşı oldum zaten. Herhangi bi odak yakalamıyorum. Galiba bi kaç devrem yandı ;):)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

3 fotonun hepsinde denedim. En kolay görüntü ortadaki resimde oluştu sanırım fazla teferruat olmadığı için. İlk resimde biraz zorlandım başım ağrıdı. Son resimde çok güzel bir biçimde 3d görüntü elde edilebiliyor.

Paylaşım için ayrıca teşekkürler. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Bakmasını bilen ama görmesini bilmeyenler için. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
3 fotonun hepsinde denedim. En kolay görüntü ortadaki resimde oluştu sanırım fazla teferruat olmadığı için. İlk resimde biraz zorlandım başım ağrıdı. Son resimde çok güzel bir biçimde 3d görüntü elde edilebiliyor.

Paylaşım için ayrıca teşekkürler. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Bakmasını bilen ama görmesini bilmeyenler için. ;)

Aynen hocam işte bu :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ya zafer, kaldırdın ya, bütün geyiği gitti konunun ;)

Bu arada koyduğun görüntünün nasıl filmlerden alındığını arkadaki afişten Ali Elöver süper anlardı ya :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sani sen de voleybol fotoğrafında maçın kaç kaç olduğunu anla o zaman :) Sana 3D TV hediye edelim ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Resim kış ayında çekilmiş. Öyleki yağmur sonrası dahi olabilir.

Servise çıkana 10 üstünden 6-7 verebilirim, benim skorum ancak böyle olur :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Resim kış ayında çekilmiş. Öyleki yağmur sonrası dahi olabilir.

Servise çıkana 10 üstünden 6-7 verebilirim, benim skorum ancak böyle olur :D

:D :D Maçın skoru Sani. 2.Tahir ilan ederim seni :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hehe, lutfen ama, tahir den once beni evermeye calisiyorlardi, kidemli olan benim :D

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Konuyla birebir alakalı değil ama eski nesil3D ye örnek bu resimlerdeki gizli objeleri bulabilirseniz üsttekileride görebilirsiniz.

Şaşı bak şaşır Resimler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Boynuz kulak misali Sani :D

Hehe, mümkündür :D

Konuyla birebir alakalı değil ama eski nesil3D ye örnek bu resimlerdeki gizli objeleri bulabilirseniz üsttekileride görebilirsiniz.

Şaşı bak şaşır Resimler.

Kesin bende bi bot var. Zaten sinemaya gittiğimde de bi şey anlamıyorum 3D'den...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

micky faresi var Adnan abinin verdiği resimde. Bunlarda çok iyiyimdir. Odağı yakalamam 4-5 saniyemi alıyor en fazla.

Gözünü şaşı yapmayacaksın Sani. Resmin 1 metre arkasına bakar gibi gözlerini odaklayacaksın.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Forum hocamızdan veto yedi Mehmet :D Sansüre takıldı. Voleybol fotoğrafında 3D'yi görene veririm diğer fotoğrafı :lol2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bir hoca arkadaş şöyle derdi nefsi ammare için. ''nefis ama ne pis''

Arkadaşlar 3d görüntüyü yakalamak istiyorsanız voleybol resmi tam sizlik. Emin olun ilk sansür yiyen resimde 3d'den başka herşeyi yakalayabilirsiniz. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Zafer ilk resmi yükler misin..

Merak ettim..

Mehmet Abi Zafer den resim falan isteme bence bu aralar rotası kaymış onun :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...