İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Hidrolik Hortumu

Erkan Olcay

Recommended Posts

Erkan Olcay

Herkese Merhaba...

Bayramın 2.Günü sonunda eve geldiğimde aracımı çalıştırdığımda bir ses ile karşılaştım. İlk incelemelerde direksiyon hidroliği boşalmıştı.(2 gün öncesine kadar kontrol etmeme rağmen) yağı tamamladığımızda ses kesildi, fakat araçtan yağ damlaması devam ediyordu. araştırmalar neticesinde hidrolik hortumun pompaya giriş bölümünden kaçak yapıyordu.

Hortum ve pompanın sağlam olmasına rağmen bağlantıda kullanılan 10 tl lik bir somunun borudan çıkmaması neticesinde kople hortum değişmesi gerektiğini söylediler.

Bunun c maxlarda çok sık yaşanan bir sorun olduğunu söylediler. 2006 model bir arabada (5 yılda bir) sürekli bu hortumu değiştireceksek işimiz iş ki hortumun fiyatı 400tl civarında.

bu konu hakkında daha önce tecrübe sahibi olan yada bu sıkıntıya çözüm bulan varmıdır?

bu arada hidroliğin kasnak tarafından tüm motora yayılmasından dolayı v kayışının değişmesi gerekmekte olduğu da ayrı bir konu.

Yorum bağlantısı
Taner Ulusoy

benim de başıma geldi, hortum yağ kaçırıyordu. uçları değişmediği için komple değişecek ya da tamir olacak dediler, ben de fiyatı duyunca tamir olsun dedim. şaşmazda tamir için bir yere götürdüler, şu an kaçak yok ama direksiyon hala ötüyor, usta nadir de olsa bazılarından ses gelir yapacak bi şey yok dedi, ben hala bu şekilde kullanıyorum.bu arada tamir edilen kısım hortumun içinde rekormu ne varmış onu tamir etmişler.varsa tamir imkanı yaptırın bence

Yorum bağlantısı
Erkan Olcay

kocaeli de bunun tamirini tam anlamıyla yapabilen yok yada biz bulamadık. esas insanın sinirlerini bozan 10 tl lik bir parçadan sebep hortumun komple değişmesi çok kötü bir durum. hortumun takıldığı yer itibari ile işçiliği de epey var. bir kaç yaptıran arkadaş bulduk ama kimi 1 hafta kimi 1 yıl kimi 3 senedir kullanıyor. biraz şans işi demek bu.

maliyeti yüksek ama serviste yaptırmak daha mantıklı geldi ve yaptırdım. en azından 2 yıl garantisi var. bir sıkıntı olduğunda yenilemek için tekrar onca para harcamıyacağız. 2 metrelik hortumu o somuna mahkum eden mühendisi görmek lazım, belkide bir açıklaması vardır ama şimlik saçma geliyor bana...

cevap için teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Mert Can Usta

Bizim c max tede arabanın ön tarafında dururken motor sesinden çok nasıl anlatayım '' iiizzz '' sesi gelmekte ve araba dururken sağa sola çevirme esnasında da ses artıyor ama direksiyonu bırakınca ses eski rolantisine inmekte . Bende anlamadım nerden geliyo sanki direksiyon için ayrı bi motor daha çalılıyor gibi ..

Yorum bağlantısı
Erkan Olcay
Bizim c max tede arabanın ön tarafında dururken motor sesinden çok nasıl anlatayım '' iiizzz '' sesi gelmekte ve araba dururken sağa sola çevirme esnasında da ses artıyor ama direksiyonu bırakınca ses eski rolantisine inmekte . Bende anlamadım nerden geliyo sanki direksiyon için ayrı bi motor daha çalılıyor gibi ..

ilk olarak direksiyon hidroliğini kontrol etmekte fayda var.bitmiş yada min. seviyenin altında ise max. seviyeye tamamlamak gerek. şayet yağ eksik ise tamamlandığında sesi kesecektir. yağ eksikliği yok ise pompada ciddi sorun olabilir geç olmadan baktırmak gerekir.

son olarak direksiyon hidrolik yağının uzun süre değişmemesi neticesinde komple değiştirmek de çözüm olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...