İçeriğe Yönlendir

Klima Dezenfeksiyonu

Anil Berke Kavraal

Recommended Posts

Anil Berke Kavraal

Bugün yaz ayının da yavaş yavaş sonuna gelmemiz sebebiyle genelde 2 yılda bir yaptığım klima dezenfeksiyon işlemini yaptım.

Klima ilk açıldığında hava kanallarından gelen toprak benzeri koku için bu işlem 1 sene kadar çözüm getiriyor. Polen filtresi de bu kokuya sebep oluyor ama ben alerjim nedeniyle yaklaşık 2-3 ayda bir polen filtresini değiştirdiğimden sadece klimadan gelen kokudan rahatsız oluyordum.

Ma fra marka sprey kullanarak yaptım bu sefer. Kullanımı oldukça kolay.

1- İlk başta aracın kliması max fan devrinde içerideki havayı devir daim yapacak şekilde açılıyor.

2- Ardından spreyin düğmesine basıp sürücü koltuğunun önüne paspasın üzerine dik şekilde bırakılıyor. Ama burada 2 tane önemli nokta var. Birincisi koltuğu olabildiğince geriye alınki sprey direkt olarak torpidoya gelmesin belli olmaz belki leke yapabilir. İkincisi ise spreyin düğmesine bastığınızda düğme tüp bitene kadar basılı kalıyor. Yani uygulama yapmadan önce bu nasıl kokuyormuş diye deneme yapmayın bütün kutu boşa gider :seytan:

3- Aracı 10 dk kapıları camları bagajı kapalı şekilde çalıştırın. Sonra bir 5 dakikada kapılar açıkken dışarıdan hava alıcak şekilde çalıştırın.

4- Güzel kokulu aracınızı güle güle kullanın :spiteful:

Ürünü gittigidiyordan 20 liraya aldım. 30 lira üstü bedava kargo 2 kişi birleşirseniz kargo ücreti ödemezsiniz.

photo1jc.jpg

photo2uz.jpg

photo3qdc.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Teşekkür ederim Anıl Bey faydalı bir paylaşım olmuş. Çünkü bir çok kişinin cesaret edip de almadığı ürünler bunlar. İşe yaradığını duymak güzel.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Bu hafta bu işi yapmayı planlıyordum, konu iyi oldu, alternatif ürünler de var, kullanıp tecrübe eden arkadaşlar yazarsa boşuna denememiş oluruz gereksiz yere, en etkilisi hangisi bunların?

İnce bir hortum ile hava kanallarına sıkılan tipleri mevcut, onların etkisi ne alemde acaba.

Ben onlardan hep korkuyorum abi sadece yaz ortası Antalya'da evdeki klimalara sıkıyoruz, onun sebebide zaten klimada sıkabildiğimiz yerin su gideri var klimanın herhangi bir devresine gelmesi olanaksız.

Hortumlu olanların üzerindede yazıyor teybin üstündeki kanallardan sıkmayın diye. O yüzden onlardan hep tedirgin oluyorum.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Teşekkür ederim Anıl Bey faydalı bir paylaşım olmuş. Çünkü bir çok kişinin cesaret edip de almadığı ürünler bunlar. İşe yaradığını duymak güzel.

Rica ederim. Dediğim gibi yaz sonu bazen 1 yılda bazen 2 yılda bir yapıyorum sigarada içmediğim için kışın kötü koku olmuyor araçta.

Birde bu kokuyu önlemek için özellikle Antalya'da otururken daha çok dikkat ettiğim bir konu vardı. Arabayı bırakıp gideceğim yere gelmeden 5 dk kadar önce klimayı kapatıp camları açıp sadece fanı çalıştırıyordum. Bunu yaptığım zaman araca bindiğimde ilk sefer gelen koku daha az oluyordu. Fakat yapmadığımda ilk açılışta epey kötü kokuyordu.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

Bende Klima dezenfeksiyon yapmak istiyordum bu konu iyi oldu takipteyim :unknw:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu şekilde uygulananı ilk defa gördüm ; ben hep hortumlu olanlardan kullandım ; sorun yaşamadım ..

Ama bu denenmiş ve sonuç alınmış elimdekiler bitince bunu denerim yaza doğru ;)

Yorum bağlantısı
Metin Aydın

Focus ile C-max arasında uygulama farkı yok mu acaba?

Focus'larda polen filtresi kaput içinde, C-max'da gaz pedalının yanında.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu hafta bu işi yapmayı planlıyordum, konu iyi oldu, alternatif ürünler de var, kullanıp tecrübe eden arkadaşlar yazarsa boşuna denememiş oluruz gereksiz yere, en etkilisi hangisi bunların?

İnce bir hortum ile hava kanallarına sıkılan tipleri mevcut, onların etkisi ne alemde acaba.

ben önceki sene kanallarına sıkılanlardan kullanmıştım abi.ikinci senesi henüz bir koku yok klimada abi.yanlız çok farklı ürünler var.klimacının birisine sorduğumda bir kutu sprey için 150 tl istedi.başka bir yerden 10 tl lik sprey aldım :good1:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kanal içine sıkılan ürünler içinde arexons aparat ve köpürmesi yönünden en kullanışlısı; ama diğer markalarda aynı işi görüyor.. Önemli olan belirli periyotlarda kullanmak..

Sadece koku için değil sağlığımızıda koruduğumuzu unutmayalım :)

Yorum bağlantısı
Taner Ulusoy

ben stac marka sprey kullandım, direk kanallara sıkılıyor. polen filtresini çıkarıp oradan bol miktarda sıktım, 6 ay oldu bi sorun yok. benim klimadan yanık kokusu gibi bi koku geliyordu, kokuyu tamamen kesti

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Evet , benim içinde güzel bir paylaşım olmuş . Sağolasın Anıl... :)

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Focus ile C-max arasında uygulama farkı yok mu acaba?

Focus'larda polen filtresi kaput içinde, C-max'da gaz pedalının yanında.

bu uygulamadaki esas amaç polen filtresi değil... havanın ısıyıp soguduğu radyatörün dezenfeksiyonu ... kokuyu yapan sadece polen filtresi olsa keşke değiştir bitsin gitsin...

o yüzden uygulamada bir fark yok...

Masadaki kutuların içindekiler kimin? :D

benim :) Schuco 1:87 komple VW T1 T2 serisi...

Evet , benim içinde güzel bir paylaşım olmuş . Sağolasın Anıl... :good1:

rica ederim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa YILDIRIM

Hangi marka klima dezenfektanı kullanıyorsunuz.Almayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım.

Yorum bağlantısı

Presto-Klima-Temizleyici-Kopuk-400-ml__7

Kullanımı çok basit bişi istiyorsanız ise,

825040_Aircon_Fresh_fr.gif

Namı değer bomba :)

Aracın içine atıp,camları kapatıp beklemeniz yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hangi marka klima dezenfektanı kullanıyorsunuz.Almayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım.

Konunuzu birleştirdim.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Konunuzu birleştirdim.

Teşekkürler

Böyle daha faydalı olacak galiba

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...