İçeriğe Yönlendir

Laptop Sorunsalı

Engin Deniz

Recommended Posts

Engin Deniz

Arkadaşlar, Acer 5520G model laptopum var. Video izlerken, yada resimli sayfaları kaydırırken ve oyunlara girdiğim anda ekran kırmızı yeşil çizgi oluyor, ve genelde kilitleniyor. Bazen 5-10 saniye sonra düzeliyor ama ekranda noktacıklar kalıyor.

Sorunum ne olabilir ? Ekran kartımı acaba?. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Soğukta da yapıyor mu? BIOS ayarlarından yavaşlatın yahut power harcama yapısını (ayarlardan) en uzun pil'e getirin.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Soğukta nadiren yapıyor, biosta fan ayarları yada ekran kartıyla ilgili hiç ayar bölümü bulamadım bu arada.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sani gelecek, harddisk bozuk diyecek :D

Pekatik gelecek, hd sağlam ekran kartı bozuk diyecek...

Bence ikiside sağlam işlemcin çok ısınıyordur... Cavit abinin bir tarifi vardı onu bul forumdan ve o şekilde üfle içine :good1:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Laptop kaç yaşında ?

Oktay abide birazdan gelip işlemci silikonlarını yenile diyecek :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani gelecek, harddisk bozuk diyecek :good1:

Bence ikiside sağlam işlemcin çok ısınıyordur... Cavit abinin bir tarifi vardı onu bul forumdan ve o şekilde üfle içine :lol2:

Yok yok disk sağlam. Pekatik öyle diyecekse, ona katılmam gerekir. Ekran kartı bozuk. Garantiliyse doğrudan servise, anakart değişimi. Değilse, bu işin ehlini bulmanız lazım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Arkadaşlar, Acer 5520G model laptopum var. Video izlerken, yada resimli sayfaları kaydırırken ve oyunlara girdiğim anda ekran kırmızı yeşil çizgi oluyor, ve genelde kilitleniyor. Bazen 5-10 saniye sonra düzeliyor ama ekranda noktacıklar kalıyor.

Sorunum ne olabilir ? Ekran kartımı acaba?. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kullandığın cihaz biraz nazlı...Özellikle ekran kartı sıkıntılarıyla ön plana çıkmış bir model.Ekran kartı arızasını hallettiğinde ilerleyen zamanlarda usb çıkışların bozulacak optik okuyucun da çalışmayacaktır.Bunlara da hazırlıklı ol.Çok aşırı ısınan bir anakart ve ekran kartına sahipsin...Ekran kartı olarak harici kart alıp takabilirsin.Ayrıca aynı kartı almak yerine Ati nin kartlarını tercih edebilirsin..

Garanti yok,

http://urun.gittigidiyor.com/ACER-5520G-51...0QQidZZ44911389

Şöyle bişey buldum, ekran kartı değişiyormu acaba?

Evet değiştirebilirsin ama bunu alacağına bence daha iyi bir kart almalısın...Yoksa aynı senaryoyu tekrar oynarsın :D

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Kullandığın cihaz biraz nazlı...Özellikle ekran kartı sıkıntılarıyla ön plana çıkmış bir model.Ekran kartı arızasını hallettiğinde ilerleyen zamanlarda usb çıkışların bozulacak optik okuyucun da çalışmayacaktır.Bunlara da hazırlıklı ol.Çok aşırı ısınan bir anakart ve ekran kartına sahipsin...Ekran kartı olarak harici kart alıp takabilirsin.Ayrıca aynı kartı almak yerine Ati nin kartlarını tercih edebilirsin..

Harici ekran kartı nasıl takılacak? biraz daha detay alsam :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Sani gelecek, harddisk bozuk diyecek :p

Bence ikiside sağlam işlemcin çok ısınıyordur... Cavit abinin bir tarifi vardı onu bul forumdan ve o şekilde üfle içine :)

Abi neden sataşıyorsun? allahım ya :)

Durumu ucuz kurtarmak adına ben ekran kartından olmayabilir diyorum. Öyle olsa soğukken de dandik gösterirdi gibime geliyor. Hava kanalları yada ısınınca gevşeyen bir bağlantıdan olabileceğini düşünerek. Soğutucu ve anakart üzerine yoğunlaşırdım. Arkadaşların da dediği gibi soğutmada sıkıntı var ama bu sıkıntı ekran kartın da probleme yol açmış ve ısınınca bu hatayı vermesine sebep oluyor olabilir. Önce bunlara bakılmalı.

Ayhan Bey her notebooklarda her ekran kartı her anakarta olmayabiliyor diye biliyorum. Notebook'un orjinal ekran kartını kullanmakta fayda var.

Arkadaşlar da söylemişler sorunun kaynağını, Acer'in bu modelinin müzmin derdidir, hava kanalları biraz tıkanınca yeterli soğutmayı yapamıyor ve ekran kartı işlemcisi yayyanıyor yada boncuk lehimlerinde aşırı ısıdan dolayı soğuk lehim oluşuyor.

Bir hafta önce aynı dertten muzdarip, aynı model cihazın ekran kartını sadece işlemci soğuk lehim sorunu düzeltilerek normale döndürdüm. Şiddetle muhtemel sizin sorun da aynı. Ekran kartı değişimi yapmadan evvel bu seçenek mutlaka denenmeli, olmazsa ki olmama ihtimali %0,1 o zaman değişime gidilmeli diyorum. Bu arada hava kanalları iyice temizlenip tüm CPU ve ekran kartı işlemcisi silikonlarının yenilenmesi şart.

Silikon ve bağlantılar olayına katılıyorum. Boncuk lehimler dediğiniz havya lehimleri mi? Diğer lehimler de o sıcakta hal değiştirmezler diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Cevaplarınız işin teşekkür ederim, lehim olayı mantıklı geldi, Abime verelim baksın önce çözemezsek destek isterim tekrar sizden.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ayhan Bey her notebooklarda her ekran kartı her anakarta olmayabiliyor diye biliyorum. Notebook'un orjinal ekran kartını kullanmakta fayda var.

Neden olmasın ki MXM-II tipindeki her ekran kartı olur...Önemli olan taktıktan sonra bios ayarlarını kontrol etmek ve format atmak.Hepsi bu kadar. Hd 3650 veya yukarısı olabilir.. Değişim yapıalcaksa bence mutlaka farklı bir kart takılmalı.Hem fırsattan istifade upgrade yapılmış olur.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

lehimleri yenileyelim. bu arada soğuk hava kanalları da temizlenmiş olur...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Armağan, işlemcinin altındaki, board ile arasındaki bağlantıyı sağlayan lehimlerin türüne verilen isim bu ve bu modelde bunlardan bazıları, artık şansa hangşisi olusa soğuk lehim oluyor, aşırı ısıya çıkmaktan ve soğumaktan dolayı. Bunlar tazelendiğinde sorun ortadan kalkıyor.

layaklari-lehimlenmis-bga-2.jpg

ucuz-donanim-bga-entegre-sokme-lehi.jpg

Ben bunları koruma olarak biliyordum. İç tarafında iletim görevini yapan altın uçlar var diye biliyorum. Tabi ki dediğiniz de mantıklı.

Neden olmasın ki MXM-II tipindeki her ekran kartı olur...Önemli olan taktıktan sonra bios ayarlarını kontrol etmek ve format atmak.Hepsi bu kadar. Hd 3650 veya yukarısı olabilir.. Değişim yapıalcaksa bence mutlaka farklı bir kart takılmalı.Hem fırsattan istifade upgrade yapılmış olur.

Bazen olmuyor. Tüm değerler uysa bile üreticiler çalışmasın diye chipsete engel koyabiliyor (sdc notebook anakartlarda). Bu model için bilmiyorum.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

mobile-cpu-roadmap-379-1.jpg

Bacakların sırt tarafı değil mi? Yok değilse bu nasıl bacaksız işlemci :D

Ben ilk gördüğümde de işlemcinin oturduğu soketin arka tarafı zannetmiştim dikkatli bakınca işlemcinin sırtı olduğunu düşündüm. :(

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...