İçeriğe Yönlendir

Ford Sync™

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

P9iaJ.jpg

Bugün Ford Türkiye'nin twitter hesabından paylaşılan bir bilgiydi;

drX7M.png

Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız

Ünlü otomobil şirketi Ford'un bilişim fuarı CeBIT Eurasia'da tanıttığı Sync teknolojisi ile otomobillerle konuşma dönemi başlıyor. Detaylar bu videomuzda.

07/10/2011 19:30

Halen kısmen de olsa kullanımda olan otomobillerle sesli iletişim teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olan ve Ford tarafından geliştirilen Sync, önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'deki araçlarda da kullanılmaya başlıyor.

Firmanın Sync adını verdiği teknoloji yardımı ile Ford otomobiller 10 bin farklı sesli komutu tanıyacak. Türkçe dil desteği olan sistem ilk olarak Focus modellerine entegre edilecek. Ardından firmanın -ticari araçlar da dahil olmak üzere- bütün modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Sistem hayata geçtiğinde örneğin 'Ajda Pekkan' dediğiniz zaman telefonunuzla iletişimde olan sistem hafızadaki Ajda Pekkan müziklerini çalmaya başlayacak. Ya da 'İstanbul Muallim Naci Sokak' dediğinizde navigasyon sistemi sizi otomatik olarak o noktaya yönlendirecek. Temel amacı daha güvenli bir sürüş sistemi oluşturmak olan Sync, cep telefonu ile otomobilin sisteminin entegrasyonunu sağlayacak.

Alıntı:

Yazan: Özgür Çetin

SDN - ShiftDelete.Net

Yazının kaynağı ve Ford Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner ile yapılan röportaj videosu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yıllardır hep bunu beklemiştim, sesli komutum ile "PeTrOl" diyince, Ajda Pekkan şakımaya başlasın diye o kadar çok istiyordum ki :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Geçen yıl biz öğrencilere yaptırdık android ile benzerini. Tabi not dönemi sonrası öğrenci tüydü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

SYNC'nin yeniliklerini sürekli internetten takip ediyorum, envai çeşit videosu da cabası. Harika bir uygulama ve muhteşem bir alt yapı. Aslında sadece müzik dinlemek, telefonla arama yapmak, klimayı kontrol etmek değil hedef. Ülkemizde bu şekilde lanse ediliyor ve bu komutlar uygulanıyor. ABD'de aklınıza gelebilecek tüm bilgileri komuta edip araç hakkındaki detayları öğrenebiliyorsunuz. İnternet hesabınızdan, android telefonlarınızdan Ford'unuzu adım adım takip edip gerekli komutları uzaktan dahi verebiliyorsunuz. Bir kaç yıl sonraki halini ise açıkçası çok merak ediyorum. Fuarda tam olarak içeriğine girmiyorlar çünkü Türkiye'ye ne derece sınırlamalı geleceği halen daha bilinmiyor. Şimdiden hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ford ağzıyla kuş tutsa, bana yeni focus al-dı-ra-maz! :p

Büyük konuşma :)

Açılır kapanır ızgarayı yaptılar, araya kuş girer ve o an kapanırsa kuşu da tutar bunlar bu gidişle :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Büyük konuşma :)

Açılır kapanır ızgarayı yaptılar, araya kuş girer ve o an kapanırsa kuşu da tutar bunlar bu gidişle :)

:p

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
(düzenlendi)

Focus III testine gittiğimizde anlatılmıştı bu teknoloji. Direksiyonun altındaki kumandayı biraz daha geliştirseler yeterdi. :)

tarihinde R?fat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

geçen gittiğimizde bahsettiler 2012 sonunda geleceğini bekiyoruz. Hani çok önemli bir şey ya !

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Teyp yapacaklarına motor yapsınlar. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

E biz teste gittiğimizde yanılmıyorsam focustaydı yanılıyorsam eğer mondeodaydı klima ses ile kontrol ediliyordu...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
E biz teste gittiğimizde yanılmıyorsam focustaydı yanılıyorsam eğer mondeodaydı klima ses ile kontrol ediliyordu...

Klima ve teybin sesli kontrolü çoktandır var..

Çağlar'dan aldığımız pekbidoluda vardı... Tabi biz anlaşamıyoruz o ayrı konu :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

dün duydum bri arkadaşımdan bu işi. cmax ve smax (arkadaşın telaffuzundan hangisi olduğunu kestiremedim :D ) bahsedilen klimanın ve radyonun sesli kontrol varmış zaten.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Klima ve teybin sesli kontrolü çoktandır var..

Çağlar'dan aldığımız pekbidoluda vardı... Tabi biz anlaşamıyoruz o ayrı konu ;)

trafikte ki tek yakinim o hatundu :good1: can yoldaşım kılaymıt denince üfürüyordu, immieii deyince telefon çeviriyordu....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
trafikte ki tek yakinim o hatundu :good1: can yoldaşım kılaymıt denince üfürüyordu, immieii deyince telefon çeviriyordu....

Beni aramak için ne diyordun ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Çark

Geçenlerde sesli komut bir komutumu anlayamadı ve bana "afedersiniz" dedi.

Yorum bağlantısı
Adem Topsakal

sesli komut gercekten cok güzel bir yenilik en azındah araba kullanıırken rahat ve daha net telefonla görüsebiliyoruz dikkatimizi ve güvenlik için gercekten ıyı

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Mayıs ayında aldığım fiesta da sesli komut var. klimayı açabiliyorsunuz. fan hızını ve sıcaklığı sesli komutla değiştirebiliyorsunuz. mesela radyo çalarken usb den parçalara veya cd deki 5 numaralı parçaya geçebiliyorsunuz. telefondan "Mehmet Özkaya ismi ara" komutuyla arama yapabiliyorsunuz. buz çözme açık derseniz araç klimayı açıyor. fanı sonuna getiriyor ve buğuyu çözüyor. yani şu anda oldukça fonksiyonel şekilde kullanabiliyorsunuz. Ancak okuduğum kadarıyla Sync ile olayı daha interaktif hale getiriyorlar. Mesela telefona gelen mesajı araca okutabiliyorsunuz ve hazır mesajlardan birini seçip cevap yollayabiliyorsunuz. Birde kaza anında 112 yi arıyormuş. Umarım opsiyon listesinde fiyatlarını tavan yapmazlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Beni aramak için ne diyordun :)

senden gelen aramalara cevap vermeye yetişemiyordu tekno hatun

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Lazca konuşanı var mı? Bir de mesela "ellam" desem anlayacak mı?

Hayır sizi düzgün istanbul türkçesi konuşmaya davet ediyor. Ama siz öyle konuşsanız bile sizi anlamayabilir. Kelimeleri ağzınızda yuvarlarsanız mütemadiyen "efendim" diyor. Kırk yıllık arkadaşlarımın isimlerini de yanlış biliyormuşum onlarıda öğretti.

Mesela Şenay değil Şinay. :) Şenay diyorum aramıyor, Şinay diyorum arıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

senden gelen aramalara cevap vermeye yetişemiyordu tekno hatun

1 sene 2.5 ay sonra gelen cevap.. Hala o sıklıkta arıyorum seni :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Faruk Durmuş

Bunu kullanan yok sanırım. Güzel bir sistem ama. Ayrıca fiyatı nedir?2011 ve daha eski araçlara takılabiliyormu? Benim aracım 2011 focus 2 bu aracada uygulayabilirler mi?

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Mayıs ayında aldığım fiesta da sesli komut var. klimayı açabiliyorsunuz. fan hızını ve sıcaklığı sesli komutla değiştirebiliyorsunuz. mesela radyo çalarken usb den parçalara veya cd deki 5 numaralı parçaya geçebiliyorsunuz. telefondan "Mehmet Özkaya ismi ara" komutuyla arama yapabiliyorsunuz. buz çözme açık derseniz araç klimayı açıyor. fanı sonuna getiriyor ve buğuyu çözüyor. yani şu anda oldukça fonksiyonel şekilde kullanabiliyorsunuz. Ancak okuduğum kadarıyla Sync ile olayı daha interaktif hale getiriyorlar. Mesela telefona gelen mesajı araca okutabiliyorsunuz ve hazır mesajlardan birini seçip cevap yollayabiliyorsunuz. Birde kaza anında 112 yi arıyormuş. Umarım opsiyon listesinde fiyatlarını tavan yapmazlar.

aracınız x plus paket mi?

Yorum bağlantısı
Hakan Çark

sync'de gelen mesajları okuyor mu? Bilen arkadaş var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...