İçeriğe Yönlendir

Coca Cola'nın Içindekiler

Ergin Ertuğrul

Recommended Posts

Ergin Ertuğrul

Milliyet.com.tr nin haberinde gördüm.

http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/4375...-var-/?ref=MPPG

12 gram sıvı koka özü

85 gram strik asit (limon asidi)

28,35 gram kafein

9,4 litre su

Şeker

946,9 mililitre kireç suyu

226,7 gram alkol

28,35 gram vanilya

42,5 gram ya da renk vermek için daha fazla karamel

20 damla (1,297 mililitre) portakal esansı

30 damla limon esansı

10 damla küçük hindistan cevizi esansı

10 damla neroli

7X çeşnisi (56,6 grama 18,9 litre şurup)

5 damla kişniş

Ve 10 damla tarçın

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Güncellediler mi acaba hocam :):) ben de duymuştum bilmem ne kanı olduğunu.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Cochineal böceği kullanıldığı söylenirdi. Karmin denen boya maddesi için. Bu madde zaten günümüzde birçok sektörde kullanılıyor. Kolada da kullanılması çok sıkıntı değil :) Çok alıcı bir rengi var ama :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Herhangi bi böcek mevcut değil. Nat Geo'nun coca-cola belgeselini izleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Herkes bişeyler uydurdu vakti zamanında işte.

Neticede bizden değiller. :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
Aman Adnan abi bu reklam ise fatih uzun ,ben ,süha ilteber Murat Ersel Çevik in üzerindeki tişörtler reklamın kıralı :)

O başka.

Burada teşvik var. :p

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

İçinde fareye benzer bi hayvanın pisliği olduğuna kadar söylentiler vardı... Tamam mutlaka yararlı bişey değil,hatta zararıda vardır ama yalan yanlış bilgilerde verilmemeli bence.

Hep gazozcuların oyunu bunlar :D

Kan hiç bir zaman girmedi Ama Bacardi girdinmi içine İnsan'a Kan yaptığı Garanti edilir :)

Bacardi kolaya hayır demem :D

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul
Alkol mü? :D

Günlük hayatta kullandığımız sirke;yediğimiz meyveler: erik,şeftali,muz... Ve yediğimiz bala kadar hertürlü şeyin içinde alkol bulunmaktadır. Fakat bildiğim kadarıyla bunları yiyip içmenin vücuda bir sakıncası bulunmuyor. İslami açıdan da sıkıntı olmuyor çünkü tüketildiğinde sarhoşluk hissi vermiyor ve kişinin bunları tüketmekteki amacı sarhoş olmak değil. Ama genede en doğru cevabı Hüseyin Hocam verecektir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
Günlük hayatta kullandığımız sirke;yediğimiz meyveler: erik,şeftali,muz... Ve yediğimiz bala kadar hertürlü şeyin içinde alkol bulunmaktadır. Fakat bildiğim kadarıyla bunları yiyip içmenin vücuda bir sakıncası bulunmuyor. İslami açıdan da sıkıntı olmuyor çünkü tüketildiğinde sarhoşluk hissi vermiyor ve kişinin bunları tüketmekteki amacı sarhoş olmak değil. Ama genede en doğru cevabı Hüseyin Hocam verecektir.

Meyvelerde bulunan madde farklı tabi. Bildiğimiz alkol ise çok farklı. Yani anamızın ak sütü gibi helal. :)

Ama bildiğimiz alkol, mahalle de incir ağacı bulunan amcanın izinsiz alınan incirleri kadar haram. :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yenmesi helal olan bir meyvanın içindeki alkolden mesuliyetiniz olmaz, sarhoş da olsanız, küfelik olana kadar yiyebilirsiniz..

Ama kolanın içinde alkol varsa, bunu biliyorsak, tadına da baksak haramdır...

Diğer alkollü içkilerin durumu zaten farklı.. Her damlası haramdır.. Azı çoğu olmaz..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Colada alkol ne arar, hele ki kaynağa bak: internetteki el yazısı sayfaının jpeg dosyası ;)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1-çoğu sarhoş edenin azı da haramdır.

2-az haramla çok helalin karışımı haram olmaz, helal olur.

kolada alkol var. alkolsüz içecekler kodeksine uygun üretilir ama yine de var. coco cola sında da var, ülkerinkinde de var. alkolsüz içecekler kodeksi belli bir sınırın altındaki alkole izin verir.

yukarıdaki iki kurala göre bakarsak.

1. maddeye göre koladan istediğiniz kadar kola için sarhoş olmazsınız.

2. madde kolanın içindeki alkol oranı çok az.

bu duruma göre içilebilir.

not: yukarıda yazdıklarım alıntıdır. buna göre ben içmeye devam ediyorum ama ayran veya meyve suyu varsa kola 2. seçenek olarak kalıyor.

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul
1 duble rakı da sarhoş etmiyor veya bira??? Yaşadığın gibi inanmaya çalışmak çok tehlikeli.

Yanlış anlaşılmasın kimseyi bişeye inandırmak yada bildiğim görüşü doğru kabul ettirmeye çalışmıyorum. Sadece bildiğimi söyledim ve '' Fakat bildiğim kadarıyla '' İfadesini kullandım

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/meyve...ukmu-nedir.html

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
1 duble rakı da sarhoş etmiyor veya bira??? Yaşadığın gibi inanmaya çalışmak çok tehlikeli.

1 bira ile sarhoş olanı ben gördüm :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ortaokul-lise yıllarında inatla kola içerdik. Artık arada içiyorum. İllaki gazlı içecek istiyorsam meyveli soda, özellikle vinşneli, içiyorum. Ancak süzme yoğurttan yapılmış ayranın yerini hiç birisi tutmuyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)

Alkol konusunu ele alırsak sarhoşluk verici alkol haramdır. Mesela bozada da alkol vardır ama haram değildir. Cola da ne çeşit alkol olduğunu metil mi etilmi bilmek gerekir

tarihinde Mehmetali Bilir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

metil alkol olamaz. kaçak içkiden öldü/kör oldu şeklindeki haberlerdeki kaçak içkide metil alkol vardır. metil alkol saf olarak içilirse insanı kör eder. ucuzdur, bu yüzden kullanılır. ticari alkol denilen ve içilen alkol etil alkoldür.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)
1-çoğu sarhoş edenin azı da haramdır.

2-az haramla çok helalin karışımı haram olmaz, helal olur.

kolada alkol var. alkolsüz içecekler kodeksine uygun üretilir ama yine de var. coco cola sında da var, ülkerinkinde de var. alkolsüz içecekler kodeksi belli bir sınırın altındaki alkole izin verir.

yukarıdaki iki kurala göre bakarsak.

1. maddeye göre koladan istediğiniz kadar kola için sarhoş olmazsınız.

2. madde kolanın içindeki alkol oranı çok az.

bu duruma göre içilebilir.

not: yukarıda yazdıklarım alıntıdır. buna göre ben içmeye devam ediyorum ama ayran veya meyve suyu varsa kola 2. seçenek olarak kalıyor.

2-az haramla çok helalin karışımı haram olmaz, helal olur. Kısmında düzeltme ihtiyacı hissettim.

Haram olanın azıda haramdır çoğuda. Helal olmaz.Haram edilen gıdaların incelendiğinde insana zarar verici olduklarını görürsünüz.Bir bardak suya 1-2 damla kan yada idrar damlatılsa bunu ikram etseniz kaç kişi içer acaba? Yada yemek yaparken tencereye 200gr tereyağ+5 gr da domuz yağı koyun bakalım olurmu?

Haram olan gıdalar zaruret olduğu takdirde geçici olarak yenilir yada içilir. Zorunlu hal ortadan kalktımı yine haram olur.

Türkiyede üretilen alkolsüz içeceklerin hepsinde az miktarda maalesef alkol bulunmaktadır. Bu miktarın bulunmasında sakınca olmadığı çeşitli kaynaklarca ifade edilmiştir. Bu doğrumu bence hayır. % 1-2 oranında alkol koymanın mantığı nedir? Şekersiz cola üretiliyorda alkolsüz neden üretilemiyor? yada bunların ismine neden alkolsüz içecekler denmiştir onuda anlamış değilim. Alkollü içecek almak isteyen gitsin alsın adam gibi içsin. Garip bir ülkede yaşıyoruz vesselam.

tarihinde M.Fatih Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sıvı Koka Özü nedir, onu açıklada görelim :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Eren
Boşverin bu gereksiz icatları. Bizim ne güzel şalgam suyumuz var, ayranımız var, şerbetimiz var, kola da neymiş. :D

:p:):crazy:

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
2-az haramla çok helalin karışımı haram olmaz, helal olur. Kısmında düzeltme ihtiyacı hissettim.

Haram olanın azıda haramdır çoğuda. Helal olmaz.Haram edilen gıdaların incelendiğinde insana zarar verici olduklarını görürsünüz.Bir bardak suya 1-2 damla kan yada idrar damlatılsa bunu ikram etseniz kaç kişi içer acaba? Yada yemek yaparken tencereye 200gr tereyağ+5 gr da domuz yağı koyun bakalım olurmu?

Haram olan gıdalar zaruret olduğu takdirde geçici olarak yenilir yada içilir. Zorunlu hal ortadan kalktımı yine haram olur.

Türkiyede üretilen alkolsüz içeceklerin hepsinde az miktarda maalesef alkol bulunmaktadır. Bu miktarın bulunmasında sakınca olmadığı çeşitli kaynaklarca ifade edilmiştir. Bu doğrumu bence hayır. % 1-2 oranında alkol koymanın mantığı nedir? Şekersiz cola üretiliyorda alkolsüz neden üretilemiyor? yada bunların ismine neden alkolsüz içecekler denmiştir onuda anlamış değilim. Alkollü içecek almak isteyen gitsin alsın adam gibi içsin. Garip bir ülkede yaşıyoruz vesselam.

+1979 :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...