İçeriğe Yönlendir

Kurbanlık Alımını Marketten Yapmak

Mehmet Teoman Tuncel

Recommended Posts

Mehmet Teoman Tuncel

Arkadaşlar öncelikle çok makbul olmadığını ve manevi anlamda çokta uygun olmayabilir mi bilmiyorum ama bu sene kurban kesimini takip etmek ve alımını yapmak çok çok zor geldi ve özellikle annem için marketlerden (carrefoursa, kipa, real) büyükbaş 1/7 hisseli satışlara baktım. Kafama takılan konu böyle alım yapıp çok büyük sorun yaşayanınız oldumu, duydunuz mu? Yaklaşık olarak 670-700 tl ye 18-20 kg tamamen et ve kutulanmış teslim ediliyor. Fiyatına artık bakmayıp, Ankara gibi büyük şehirlerde randevulu kesim gibi yalanlar beni yıldırdı. Soğukta, çamurda bekle, ardından elimden de ne yazık ki gelmez parçalama işiyle uğraş dur.

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fiyatlarını dert etmiyorsanız düşünülebilir.Ancak manevi yönden tatmin edici olmadığı çok açık.Kurbanda birazda zahmet gerekiyor.Yoksa nerede o eski kurbanlar diye başlayan cümlelerin ardı arkası kesilmiyor...Eskiden market mi vardı :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Son 4-5 senedir carrefour dan küçükbaş kesiyoruz; 45 dakİkada bÜtÜn iş bitiyor. Büyük baş hakkında fikrim yok malesef..

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Büyük şehirde yaşamanın sıkıntılarından biri daha. Yer bulmak, zaman bulmak, taşımak, adam bulmak hep sorun.

Ama öncelikle kurban kesmenin amacını düşünelim. Yaptığımız iş bu amaca hizmet etmiyorsa kesmeyelim daha iyi diye düşünüyorum. Ben başında duasını okumadan, tekbirini getirmeden, helalleşerek parçalarına ayırmadan, hak kısmını fukaraya ayırmadan kesilen kurbanın kasaptan alınan etten farklı olduğunu düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zannederim içinizde en rahatı benim. Gölcük'te bacanağım senelerdir kurban işi yapar. Hayvanları Ağrı'dan alır besler ve tam teşekküllü mezbahanesinde keser. Bizler hayvanın yanında bekler dini vecibemizi yerine getiririz.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Yılda bir defa geliyor zaten, onda da artık adına ne diyorsanız tüm külfetlerine katlanmak gerek diye düşünüyorum. Şahsen ben eziyet, zahmet vb. şeyler olduğunu düşünmüyorum o gün yaptıklarımın, ayrıca marketlerden alınacak kurbanlık işi bana soğuk geliyor, alana alma diyemem elbette ama benim içime sinmiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Hiç marketten almadım, almayı da hiç düşünmem. Bence bizzat kesemesek de kesenin yanında bulunmak, ayağını tutmak, yüzülürken az ya da çok yardımcı olmak gerek. Yani zahmetine katlanmak lazım. Ayrıca (konu dışında olacak ama)bu yardım kuruluşlarına bağış yaparak kesmek de bana sıcak gelmiyor. Mutlaka yakınımzda, yöremizde, yaşadığımız şehrin herhangi bir mahallesinde mutlaka ihtiyaç sahipleri vardır. Onlara biizat kendi elimizle bunu ulaştırmak daha sıcak daha samimidir bence.

tarihinde Ali Sat?lm?? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Zannederim içinizde en rahatı benim. Gölcük'te bacanağım senelerdir kurban işi yapar.

Ulen hasedimden çatlayacağım... Millette ne bacanaklar var... :D

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Kurban ortaklarının hepsinin kurban niyetiyle ortak olması gerekmektedir. Ortaklardan biri et niyetine girmiş olsa diğerlerinin kurbanı olmaz. Sadece bu bile bu konuda ne kadar hassas davranılması gerektiğinin kanıtıdır. Diğer şeyleri saymıyorum bile..

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
Her cümlesine katılıyorum. Kurban bir ibadet ve her ibadetin şartları vardır.

Benim görüşüm; Spor salonunda bir grup platesci namaz hareketlerini aynen yapsa namaz olarak sayılmayacağı gibi, rastgele eli ayağı yıkamak abdest olarak sayılmayacağı gibi, kurban da hayvan kesip et yemek değildir. Bir takım şartları vardır. Bu şartlara uyulmalıdır. İbadet olduğu için ibadet şartlarına da uyulmalıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Kan akmıyorsa ve özellikle siz akıtmıyorsanız görmüyorsanız bence et yemekten farkı yok. Farz bir ibadet değil daha çok adetsel özelliği ağır basıyor. Buna göre düşünün. Kurban kesmek islamiyette şart sıralamasında epeyce geridedir. eskiden yahudilerde de malum hz ibrahim nedeniyle mevcut olan kurban, daha sonra şu an ağlama duvarı olan büyük tapınak yıkılınca romalılar tarafından, kurban "bizim tapınak bile yıklıldı kurban bizim neyimize" biçiminde bir fetva ile kalkmıştır. Halen hacda bile kurban kesilmeden hac yapmak mümkündür. Biraz daha fazla yürümeniz lazımdır.

Kurbanın asıl amacı hayır yapmak değildir, et yemek hiç değildir. Dolayısı ile önemli kısmını atlıyorsak bence anlamı kalmıyor. Tabi ben din hocası değilim bu kendi görüşüm. Uzmanı daha iyi bilir, tabi objektif bakabilirse.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kurban kesme ile zekat vermenin oluşma şartları aynıdır...

Zekat verecek kadar zenginliği yada tasarrufu olmayan kurban kesmesin...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Kusura bakmayın yerimden kalktım geldiğimde yazdığım yazı uçmuş ama alıntı kalmış.

Hepinizin yazdıkları çok doğru. Neticede Farz bir ibadet değil zekat verebilecek durumda olan için vacip bir ibadet. Ama bu işi severek yapan vede gençlere yaptırmaya çalışan belli bir yaşın üstü kaldı ve bence doğruda yapıyorlar. Bu vacip ibadeti yerine getirmek isteyenler için en güzeli ve temizi kendinizin kesmesidir.Bacanağınız yoksa kestireceğiniz yerde başında durup tekbir getirip BismillahiAllahuekber demeye özen göstermeye çalışın, bunuda yapamıyorsanız güvenebileceğiniz bir yere bağış yapın ve Allah'a havale edin.

İbadetlerde esas olan niyettir kesilen kurbanın ne kanına ne etine Allah'ın ihtiyacı yok. Tevekkül olmaktan başka çare yok bugünün şartlarında...

tarihinde M.Fatih Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Kurban kesmek vaciptir. Yani yapıldığında sevap yapılmadığında azap gerektirir. Kurbanın vacip olma şartları:

1- Yolcu olmamak yani mukim olmak.

2- Nisap miktarı mala sahip olmak. Zektan farkı üzerindenbir yıl geçme şartı aranmaz. Kişi kurban kesme günlerinde bu mala sahip olsa kurban kesmekle yükümlüdür.

3- Müslüman olmak.

4- Akıl baliğ olmak. Bu şartları taşıyan herkes kurban kesmekle mükelelftir. Diğer kişilere vacip değildir. Kestiği takdirde de sevabını alır.

'Kurban kesmeye gücü yetipte kurban kesmeyen namazgahımıza yaklaşmasın.' Hadis-i Şerif.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Kurban kesmek vaciptir. Yani yapıldığında sevap yapılmadığında azap gerektirir. Kurbanın vacip olma şartları:

1- Yolcu olmamak yani mukim olmak.

2- Nisap miktarı mala sahip olmak. Zektan farkı üzerindenbir yıl geçme şartı aranmaz. Kişi kurban kesme günlerinde bu mala sahip olsa kurban kesmekle yükümlüdür.

3- Müslüman olmak.

4- Akıl baliğ olmak. Bu şartları taşıyan herkes kurban kesmekle mükelelftir. Diğer kişilere vacip değildir. Kestiği takdirde de sevabını alır.

'Kurban kesmeye gücü yetipte kurban kesmeyen namazgahımıza yaklaşmasın.' Hadis-i Şerif.

Bizim mezhebin tekniği "bu farz değildir ama yapmıyorsan bizden değilsin" tarzındaki yaklaşımdır. gel de kesme şimdi.

Allah'ın tabi ihtiyacı yoktur ama o kanı görmeye kişinin ihtiyacı vardır zaten onun için kesilir. Aynen mezarlık ziyareti gibi. Ölülere aydası yoktur, bize vardır.

Kurban kesmenin daha köküne giderseniz bazı dinlerde insan kurban edilmiş olduğunu görürsünüz. Bunun mantığı ölüme karşı direnme çabasıdır. Karşımızda toplumdan can alan bir tanrı mevcut ve bu tanrıyı ona aşka canlar vererek doyurmak isteniyor. O zaman sana dokunmuyor. Tabi bu dediğim ilkel dinler için. Haşa bizimki ile ilgili değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kusura bakmayın yerimden kalktım geldiğimde yazdığım yazı uçmuş ama alıntı kalmış.

Mesajınıza herhangi bir müdahale yapılmamış.. Kendi kendine olmuş ne olduysa :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu başlığın sonu kurban organizasyonuna gider arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ben talibim...

Kurban bağışları kabul edilir.herşey dahil 250 isviçre frangı

Hesap no:555 12345

Bank of enayi-isviçre :good1:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gitse ne olacak ? katılabilecemisinki :good1:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Büyük baş hayvan hissesine girerken ok dikkatli olmak gerekiyor. Mesela 7 kişi toplanıldı. Hayvan kesildi tler dağıtıldı, bu 7 kişiden birinin içinde şüphe kalsa ''şuna daha fazla et gitti, buna daha güzel et gitti, en az ve en kötü taraflar bize geldi'' gibi düşüncelerde bulunsa kesilen kurban tehlikeye giriyor.

Benim şahsi görüşüm; asıl sahipleri bizim kurban vecibemizi bile hak bulmayan ama paralarımızı kazanmak için kurban işine yeltenen sayılı büyük marketlere, kesinlikle ve kesinlikle kurban kesimi yaptırmam..!!

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Bunca yoruma canı yürekten katılıyorum. Offffff ne yapacaz şimdi. Olmadı bayramın 2. 3. günü anamı alım bir koyun kesecez artık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...