İçeriğe Yönlendir

Şirketler Tc Kimlik Numarası Ile Ssk Primi Görüntüleyebiliyor Mu ?

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Biliyorsunuz eskiden herhangi bir kişinin SSK hizmet dökümüne ya da ödenen prim tutarlarına, o kişinin SSK Sicil No'su ya da TC kimlik no'su ile internetten bakılabiliyordu. E-Devlet sistemi devreye girdikten sonra, bu bilgileri kişiye özel hale getirdiler.

Bu noktada kurumsal şirketlerin hala böyle bir hakkı olup olmadığını merak ediyorum. Örneğin bir şirkete başvurdunuz, ister istemez TC kimlik numaranızı paylaştınız. Maaşınızı ya da ücret beklentinizi sordular, hedefinizdeki rakamı söylediniz.

Peki başvuru sonrasında firma SSK sistemi üzerinden primlerinize bakabilir mi ? Devlet bu hakkı veriyor mu ? Bakabilirse ve maaşınız tavan limitin altındaysa, şu andaki maaşınızı hesaplayıp ona göre, belki biraz üstünde bir ücret teklifi yapabilir, yani şirket için herşey şeffaf olduğu için hedefinize ulaşmanız zor olabilir, bu da biraz adaletsiz olur.

Ben şirketlerin bu dökümleri inceleyemediğini tahmin ediyorum ama kesin cevabı bilen birileri vardır diye sizlere danışmak istedim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

E-devlet dışında göremezler sanırım, onun şifreside sizde nasılsa, ama yinede prim öderken ssk nın sitesine giriliyor, orda ne gözükür bilemem.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Biliyorsunuz eskiden herhangi bir kişinin SSK hizmet dökümüne ya da ödenen prim tutarlarına, o kişinin SSK Sicil No'su ya da TC kimlik no'su ile internetten bakılabiliyordu. E-Devlet sistemi devreye girdikten sonra, bu bilgileri kişiye özel hale getirdiler.

Bu noktada kurumsal şirketlerin hala böyle bir hakkı olup olmadığını merak ediyorum. Örneğin bir şirkete başvurdunuz, ister istemez TC kimlik numaranızı paylaştınız. Maaşınızı ya da ücret beklentinizi sordular, hedefinizdeki rakamı söylediniz.

Peki başvuru sonrasında firma SSK sistemi üzerinden primlerinize bakabilir mi ? Devlet bu hakkı veriyor mu ? Bakabilirse ve maaşınız tavan limitin altındaysa, şu andaki maaşınızı hesaplayıp ona göre, belki biraz üstünde bir ücret teklifi yapabilir, yani şirket için herşey şeffaf olduğu için hedefinize ulaşmanız zor olabilir, bu da biraz adaletsiz olur.

Ben şirketlerin bu dökümleri inceleyemediğini tahmin ediyorum ama kesin cevabı bilen birileri vardır diye sizlere danışmak istedim.

Bakamıyorlar tecrübe ile sabit (bizim personeldeki arkadaşlara bizzat sordum). Sadece e-devlet şifresiyle kişi kendisi görebiliyor.

Üstelik özel şirketlerin hiçbiri (hadi çoğu diyelim) gerçek maaşı göstermiyor, onu referans almak çok safça olur.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bankalar tc numarasıyla kredi veriyorlar; bence onlar görebiliyorlar :police:

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
E-devlet dışında göremezler sanırım, onun şifreside sizde nasılsa, ama yinede prim öderken ssk nın sitesine giriliyor, orda ne gözükür bilemem.

Ben de o kısmı merak ediyorum.

Bakamıyorlar tecrübe ile sabit (bizim personeldeki arkadaşlara bizzat sordum). Sadece e-devlet şifresiyle kişi kendisi görebiliyor.

Üstelik özel şirketlerin hiçbiri (hadi çoğu diyelim) gerçek maaşı göstermiyor, onu referans almak çok safça olur.

Çoğu şirket için haklısınız, işten çıkarırken minimum tazminat için minimum maaş göstermeye çalışıyorlar.

Bankalar tc numarasıyla kredi veriyorlar; bence onlar görebiliyorlar :police:

Emin değilim ama bankaların ortak olarak kullandığı bir kredi puanı sistemi var sanırım. Kredi kartlarınızı ne kadar düzenli ödemişsiniz, kredi alıp ödediniz mi, borç takibiniz var mı vs. gibi detayların etkilediği bir puan var bildiğim kadarıyla. TC kimlik no ile tüm bankalar bu puanı görüntüleyebiliyor ve puan belli bir limitin üstündeyse çok araştırma yapmadan ve zorlamadan kredi veriyorlar diye düşünüyorum. Bir bilene danışmak lazım :superman:

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Bankalar tc numarasıyla kredi veriyorlar; bence onlar görebiliyorlar :D

Malesef göremiyoruz :)

Yorum bağlantısı
Bankalar tc numarasıyla kredi veriyorlar; bence onlar görebiliyorlar :D

Göremiyorlar, ben bankadan kredi çektim. Banka benden ssk dökümümü istedi. Eskiden alabildiklerini, e-devlet kullanılmaya başladıktan sonra herkesin ssk dökümünü kendisine ait e-devlet şifresi ile alabildiklerini söylediler. Bende çıktısını alıp göndermiştir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bankalar göremiyor...Kredi çekerken benden döküm istediler.Bende şifremi verdim siz çıkartın dedim şaşırdılar.Siz çıkartın ben sonra şifremi değişirim dedim..:flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Evet bankalar göremiyor.

Ama sgk.gov.tr de e-sgk bölümünde diğer işlemler başlığında açılan sayfada, emekli aylığı ve ikramiye hesaplama (Hizmet akdi ile çalışanlar sütunundaki) bölüme girip tc ile sorgulama yapıldığında başı kişilerde geriye dönüm bir kısım sgk prim günleri ve matrahları gözüküyor, bazılarında ise sadece toplam çıkıyor. Mesala benimkini ayrıntılı döküyor. (Genellikle döküm toplamı içeriyor)

Yine aynı bölümde Son 12 ay hizmet kontrolü (Kendi nam ve hesabına çalışanlar sütununda) neden bu sütunda ama bilmiyorum. Bu başlıkta tc ve ssk no ile sorgulama yapıldığında sadece son 12 ay bilgisi olup olmadığı listeleniyor. Sgk gün ve matrahları gözükmüyor.

Bu arada e-devlette bir bölüm buldum. İstediğiniz tc nolu kişiye süre tayin ederek ssk bilginizi paylaştırıyorsunuz. Örneğin ben eşimin ssk bilgisini bu bölüme girip kendi e devletimden görüyorum. (Burada mutlaka izin verecek e devletli sizin tc nizi yazıyor)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maaşı kimse göremez... Bizden işçiler kredi müracaatında bordro istiyorlar...

Bankalar sadece sicil kayıtlarına ne kadar kredi kartı var ne kadar kredisi var, düzenli ödüyor mu.. bunlara bakıyorlar..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...