İçeriğe Yönlendir

2009 Civic Elegance Otomatik Vites Ses

Yunus Gülşen

Recommended Posts

Yunus Gülşen

Merhabalar,

Uzun süredir mesaj atmamıştım. Fiestadan sonra opel astra, şimdide civic aldım. Artık fordumuz yok ama burası diğer forumlara göre daha rahat ve güvenilir. Yorumuna değer verdiğim kişiler olması nedeniyle, başka bir foruma da açmama rağmen aynı konuyu burayada açtım.

45000km de 2009 Model makyaj öncesi civic sedan elegance otomatik sahibiyim

Otomatik vites hakkında dikkatimi çeken bazı şeyler oldu, sizlerdede varmı, yada honda otomatikte bu normalmi merak ediyorum.

Otomatik vitesin nasıl kulllanılacağına dikkat ettiğim halde (dururken önce el freni sonra P, veya hareket ederken önce d sonra el frenini bırak gibi) otomatik şanzıman dan tak tuk şeklinde sesler gelmekte hatta hafifçe aracın ileri yada geri hopladığı bile soylenebilir. Özellikle kapalı garajda sıfır sessizlikte dikkat edildiğinde ses duyulmakta.

Örneğin, otoparkta manevra yaparken D - N - R - N - D şeklinde viteş geçişlerinde aracı tam durdurup vites değişimini yaparken özellikle R - D değişimlerinde tak - tuk şeklinde mekanik vuruntu sesi geliyor. Bu durum normalmidir sizlerdede varmı?

Ek olarak otomatik vites kolu vites değişimlerinde benzer otomatik araçlara göre daha mekanik ve zor gibi geldi bana. Örneğin tam otomatik corolla 1.6 benzinli bir araçta otomatik vites değişimi gayet hafif ve elektronik gibiyken, benim hondada vites kolunu geçirirken zorlanma olmakta sanki mekanik gibi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hondamatic için normal değil, garantiniz 5 yıl, servis yolu gözükmüş

Yorum bağlantısı
Mehmet Sevgin
(düzenlendi)

Öncelikle hayırlı olsun.Aracınızın 2007 modeli var bende.Bahsettiğiniz herşey benim arabada da var.Ki araştırdığımda bunun gayet normal olduğunu söylediler.çoğu sefer vites geçişlerinin hissettirmeyecek derecede sarsıntısız olması vites kolunun sertliği veya mekanikliğinden daha önemli. :D

tarihinde Mehmet Sevgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz
Öncelikle hayırlı olsun.Aracınızın 2007 modeli var bende.Bahsettiğiniz herşey benim arabada da var.Ki araştırdığımda bunun gayet normal olduğunu söylediler.çoğu sefer vites geçişlerinin hissettirmeyecek derecede sarsıntısız olması vites kolunun sertliği veya mekanikliğinden daha önemli. :D

2005 model Accord'um varken aynı sesler geliyordu yetkili servisi normal demişti ve geçişler gerçekten hissedilmiyordu..

Yorum bağlantısı
Yunus Gülşen

honda ile ilgili bir forumda da genel olarak kullanıcılarda benzer durumlar varmış gibi yorumlar geldi, demekki normal

araç yürürken vites geçişleri kusursuz bu arada, benim bahsettiğim P - N - R - D arası geçişler

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

R'ye geçişte duruma göre tak diye bi ses gelip hafif bi sallantı olabiliyor.

Özellikle araç soğukken rolanti yükseksek.

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

soğuk motorda P-R-N-D geçişleri sıkıntı olabilir. motor ve şanzıman yağı ısınınca bu vurma efekti azalır hatta yok olur. şanzıamn bakımını yaptırın derim yağınız özelliğini kaybediyor da olabilir.

vites kolu mekanik ise sertliği normal. :police:

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
:rolleyes: yeni bir ford bunu yapsa, komple şanzıman değşimi ister müşteri

Yok yahu öyle birşey değil.

Geriye takınca tık ediyor şanzıman, araba bi ilkiliyor o kadar :rolleyes:

:D yeni bir ford bunu yapsa, komple şanzıman değşimi ister müşteri

Yok yahu öyle birşey değil.

Geriye takınca tık ediyor şanzıman, araba bi ilkiliyor o kadar :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Engin Özarı

Otomotik şanzuman çok karmaşık bir tasarım olduğundan, çok dikkatli kullanılmalı, Servislerin çoğu otomatik şanzumanların açılmasına yanaşmaz. Bu konuda uzman belirli yerler vardır. Söküp anlaşmalı oldukları bu tür yerlere gönderirler.

Yorum bağlantısı

Bu ses çok normaldir. Hiç kafanıza takmayın...

Ama illa öğrenmek itiyorsanız aracınızın garantisi devam ediyorsa(dışarda işlemi yoksa) Servise gösterin Bi kaç defa bilya değişimi yapıldı bizde.

Aracınız 2008 model İlk 60.000 ve sonrası her 40.000 de bir şanzıman yağını değiştirin. Yetkili servisten başka hiç bi yerde yaptırmayın bu işlemi...

Hondanın göndermiş olduğu özel bi yağdır ATF Z1...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...