İçeriğe Yönlendir

Ka - Bagajda Islanma

Hikmet Demirtaş

Recommended Posts

Erdem ADANUR

Herkese selamlar, konu çok eski ama aynı problemi bende yaşıyorum şuan bagaj su içinde ama şöyle bi durum var arabayı işyerinin önünde bıraktığımda gündüz yağan yağmur şiddetlide olsa akşam yollar kuruduğunda arabada hiç ıslaklık olmuyo  sürekli takip ettim bunu. şuan 2 gündür yoğun yağmur var ve arabayı sürekli kullanıyorum dolayısıyla bagaj sırılsıklam.

Merak ettiğim konu şu; araba giderken arka lastiklerin yukarı doğru fırlattığı suyun alttan bagaja girme ihtimali varmı? yani bilmediğim için soruyorum eğilipte bakamadım ek yeri falan varmı ? genelde arka stoplardan giriyo diyolar ama 2-3 kere yıkamaya verdim bir damla bile su görmedim bagajda özellikle kontrol ettim.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çamurluk içinden bagaja su girecek bir yer normal şartlarda yok. ilk şüphe arka stoplar. onları söküp süngerlere baklmalı. hatta belki gevşektir kontrol etmeli

Yorum bağlantısı
Erdem ADANUR

çamurluk içinden bagaja su girecek bir yer normal şartlarda yok. ilk şüphe arka stoplar. onları söküp süngerlere baklmalı. hatta belki gevşektir kontrol etmeli

Teşekkür ederim bu akşam ilk işim o olucak  :)

Yorum bağlantısı
Erdem ADANUR

Herkese tekrar selam

Bu sabah arabanın içinde baya bi koku vardı ıslaklıktan dolayı biraz önce ustanın yanından geldim arka tekerlerin altından baktı ve arabanın arka çamurluk davlumbazları yok dedi bagajda kumlarda vardı tekerleğin fırlattığı su ve kum sert geldiği için kendine kanal buluyo bi şekilde giriyo içeri davlumbazları parçacıcan temin et getir takalım sonrada temizliğini yapar farları kontrol ederiz dedi.

Benim merak ettiğim bu davlumbazlar niye sökülür arabadan işlemmi görmüştür ?

Bir de ford yedek parça sitelererine bakıyorum ama ön çamurluk davlumbazı var arka yazmıyo bulamıyorum kafamda deli sorular  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

KA'larda arkada davlumbaz yoktu diye hatırlıyorum?

Ustanız KA ustası mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yok ki sökülsün :D su yolunu bulur ne demek :D.. çelğe sert gelen kum denmiş :D

su hortumu ile kendiniz bulun derim kaçağı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem ADANUR

yok ki sökülsün :D su yolunu bulur ne demek :D.. çelğe sert gelen kum denmiş :D

su hortumu ile kendiniz bulun derim kaçağı

Usta muhtemelen ilk defa Ka gördü çünkü tekerleğe eğilince yüzündeki şok ifadesinden dedim heralde parça çalmışlar  :D

Biraz önce de otoparkta arabanın heryerini açıp güneşlenmeye bırakmıştım kurusun diye otoparkta bekleyen abi baya incelemiş almaya gitti dedi gel bi sökelim şunu  :biggrin:  söktük farı kenarlarında kaçırma yok ama dedi ki 'kapılar kapatılırken içerdeki basıncı atması için havandırma car tamponların altında' sonra sökük farın kenarından içeriye doğru baktım harbiden ışık geliyo boşluk var orda bağaja kumda geldiği için kum geçebilicek biyer ordan gibi geliyo bana şuanda , 

Akşam gidince tamponu indiricem bakıcam neler yapabilirim komple kapatırsan basınçtan kapılar kapanmaz dedi ama bilemedim şimdi  :biggrin:  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tamponu ellemeyin. kopçalar kırlır.. 17 kopça 22 vida ile falan tututmuştuk biz. 4 adeti özel kopça adeti 10 tl sadece onlar

Yorum bağlantısı
Erdem ADANUR

tamponu ellemeyin. kopçalar kırlır.. 17 kopça 22 vida ile falan tututmuştuk biz. 4 adeti özel kopça adeti 10 tl sadece onlar

aaa çok niyetlenmiştim ama ya bide perşembe günü çılgınlar gibi yağmur yağıcak yarında güzel hava hallerim diye düşünüyodum ama korktum şimdi  :)

Kırmadan halletmenin bi yolu varmı acaba ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beyaz standar kopçalar kırılsa da olur sağda solda altta 2 şer adet olanlar kırılmasa iyi olur

Yorum bağlantısı

arabanın bilimum parçasını söküp takmayı başardım ama arka tampona ben de cesaret edememiştim. 

ben de aynı problem sağ stobun süngeri yüzünden oluyodu. stobu söküp düzgün takınca düzeldi. 

Yorum bağlantısı
Erdem ADANUR

arabanın bilimum parçasını söküp takmayı başardım ama arka tampona ben de cesaret edememiştim.

ben de aynı problem sağ stobun süngeri yüzünden oluyodu. stobu söküp düzgün takınca düzeldi.

Stobu söktüm süngerinde sıkıntı yoktu etrafı çamur olmuştu ama sıkıntı yok gibiydi ki stop takılıykan şöyle içerden bakıyorum tamponu görebiliyorum orda var ufak ufak delikler belkide bi kapağı bişeyi vardı o düşmüştür onuda sökmeden bilemicem galiba bugün pas geçiyorum ama yarın dayanamayıp sökücem hiç olmadı 3-4 tane yedek alırım yanıma ondan sonra bi denerim sökmeyi

Yorum bağlantısı
Erdem ADANUR

Ka nın tamponsuz halini gösteren bir tek bu fotoyu bulabildim.

6nZQPP.jpg

Güzel çizemedim ama resimdeki gibi tekerden sert sıçrayan su tampona çarpıp o havalandırma kapağından içeri giriyo sanırım, çünkü gece tampondan içeri ışık tutup içerden farın yanından baktım delikler çok net gözüküyo kapaklar düştü galiba,

Bu kapaklardan bulabilirmiyim acaba?  yada ne yapılabilir fikir verirmisiniz  :)

Teşekkür ederim şimdiden  :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Uzer

Arkadaslar sofor bolumundeki kaucuk paspasimin uzerinde her sabah su oluyor.bu gunlerde yagmur da yagiyor.paspasin uzerindeki su nereden gelmis olabilir.

Yorum bağlantısı
Gurur Aytekin

Mehmet bey kapı lastikleri zamanla eskiyor,yıpranıyor,yırtılıyor. Benimde öyleydi kapı lastiklerinde deformeler vardı değiştirdim düzeldi. Onları bir kontrol edin isterseniz. Benim aklıma grlen ilk sebep bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arka havalandırma mazgalı esnek kauçuk ile elde yapılabilir. Ön paspas ta su oluyorsa üstüne denk gelen yere bakmalı. Camdaki mazgala ve altına yani. Halı ıslanırsa kapı fitili olabilir gibi

Yorum bağlantısı
Mehmet Uzer

Bagaj kismindski hali surekli islakti.sebebini buldum.arka ve on lastiklerde davlumbaz yok.arkacam ve tampon ve arka stoplar camur ve su icinde kalmis.farlarin ordan da su bagaja giriyor.parcalari nerden bulabilirim.lastikciler mi ilgilenir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Davlumbazdan önce stoplar sökülüp su kontrolü yapılmalı derim. Önce stop'lara yoğunlaşın.

Sonrasında tampon içi havalandırma ızgaraları vardır. Onlar kontrol edilmeli. En son davlumbazlara yönelin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Dural

Arkadaşlar bende aracımı dün aldım,arabayla ilgili detayları arabam bölümünde paylaşıcam lakin bu sorun bende de var. Komple kaportaya girme düşüncem var. demek Ka'ların hepsinde varmış bu meret...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...