İçeriğe Yönlendir

Kompresyon Değeri Nedir?Düşükse Ne Yapılır?

Fatih Bayram

Recommended Posts

Ümit Kocabaş

Ben yaptırdığımda gaza bastığımı hatırlamıyorum :s

Emmi demişse doğrudur :)

Ben de Emmi'nin testin nasıl yapılacağı konusunda söylediğini okuyunca bugünkü yapılan testten şüphe duymaya başladım. Diğer bir konuda ki merakım ise daha önce hiç carbon clean yapılmamış olan 250k daki bir araçta ortaya çıkacak olan olumlu veya olumsuz sonuç.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Carbon clean yüksek km araçlarda pek önerilmez. Kompresyon kaçağı ihtimalinden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben de Emmi'nin testin nasıl yapılacağı konusunda söylediğini okuyunca bugünkü yapılan testten şüphe duymaya başladım. Diğer bir konuda ki merakım ise daha önce hiç carbon clean yapılmamış olan 250k daki bir araçta ortaya çıkacak olan olumlu veya olumsuz sonuç.

Benim arabam olsa, dakika beklemem yaptırırdım. 110bin'deki KA'ma yaptırınca vites düşürdüğüm yokuşlarda vites yükseltmeye başlamıştım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Benim arabam olsa, dakika beklemem yaptırırdım. 110bin'deki KA'ma yaptırınca vites düşürdüğüm yokuşlarda vites yükseltmeye başlamıştım :)

Carbon clean Türkiye yetkilisi Şenol bey senin kadar emin konuşmadı Sani..Yeri kadosan sanayide istersen bir tanış ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Carbon clean Türkiye yetkilisi Şenol bey senin kadar emin konuşmadı Sani..Yeri kadosan sanayide istersen bir tanış ;)

Zevkle :)

Korkunun sebebi, varsa kılcal kaçakları kapatan kurumun temizlenmesi. Eh, bu kaçaklar varsa, motor zaten problemli demektir. Yani bi sıkıntı var, bugün yarın bi şey olacak. CC sonrası çıkıyorsa, daha hızlı olması.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Zevkle :)

Korkunun sebebi, varsa kılcal kaçakları kapatan kurumun temizlenmesi. Eh, bu kaçaklar varsa, motor zaten problemli demektir. Yani bi sıkıntı var, bugün yarın bi şey olacak. CC sonrası çıkıyorsa, daha hızlı olması.

Eee demek ki motoru temizlemek bazen fayda getirmeyebiliyormuş..Tabi bu ihtimal dahilinde bu risk göze alınıp yapılabilirde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
(düzenlendi)

İşin açığı benim gönlümde yaptırmadan yana ama ortaya çıkacak olumsuzlukları da göz ardı etmek istemiyorum. İşi kötü tarafından bakacak olursak kompresyon kaçağı veya benzer sonuçlar ortaya çıkarsa sonuç ne olur yani şimdiki halinden daha kötü bir duruma mı düşer veya masraflı bir yol mu görünür.

Aşağıda carbonclean internet sitesinde sorulmuş olan bir soru ve cevabı var ve bu cevap kafamı biraz karıştırmadı değil.

ZIB0S.jpg

tarihinde Ümit Kocabaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. benzin akışı kesilecek, bujiler zaten sökülü ateşleme hak getire

2. tam gaz yapılıp marşa basılacak

3. 9-10 lar çok düşük, km de yüksek , CC işe yaramayabilir ama denenir, yağlı da test yapmalı, değerler yükselir se zaten segmandan kaçırıyor demektir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

1. benzin akışı kesilecek, bujiler zaten sökülü ateşleme hak getire

2. tam gaz yapılıp marşa basılacak

3. 9-10 lar çok düşük, km de yüksek , CC işe yaramayabilir ama denenir, yağlı da test yapmalı, değerler yükselir se zaten segmandan kaçırıyor demektir

Yukarıda anlattığıma göre bizim yaptığımız ölçüm sonuçları sizce ne kadar sağlıklıdır?

Cc yaptıtığımızda nasıl bir olumsuz sonuçla karşılaşabilirim. Siz olsanız yaptırır mısınız?

Eğer sekman kaçırıyor ise ne yapmam gerekir. Yaptırmaya çalışsam ortalama ne kadar bir maaliyetle karşılaşırım.

Son olarak benzin akışının nasıl kesilebileceği konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün benim arabada okul dönüşü bir sıkıntı oldu tamircime gittim. Bujileri söktü kontrol etti sökmüşken kompresyon değerlerine bakalım dedi. Aleti tuttu ben marşa bastım olmadı dedi. Benzin akışını falan kesmedi ama ateşleme bobinin yan taraftaki fişini çekti, öyle kontrol edelim dedi. Hiç gaz vermeden sadece marşa bastım hocam değerler düşük (9-9-9-10 ) dedi. Tabi ölçüm yapılırken araba yoldan geldiği için sıcaktı. Ölçüm yapılırken yağ damlatarak ta denemedik. Sizce bu ölçüm sağlıklı yapılmışmıdır. Aracım 250bi kmde. Süratinde veya çalışmasında herhangi bir problemim yok ama rampalarda çekişten düşme var (baskı balatam yeni), Daha önce hiç carbon clean yapılmamış yaptırsam iyimi olur kötü mü? Sizce veya nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

Tam gaz yapılmadan silindire hava nereden dolacak... Ancak 9-10 değer çıkar işte...

Tam gaz verip, boğaz kelebeğinin açılması sağlanmalı idi..

Yakıt akışı da kesilmez ise sadece subaplar kontrol edilebilir.. Yakıt, silindirleri yağladığı için yine sağlıklı ölçüm olmaz diye düşünüyorum..

Aracı benzinde test ettin mi.. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Tam gaz yapılmadan silindire hava nereden dolacak... Ancak 9-10 değer çıkar işte...

Tam gaz verip, boğaz kelebeğinin açılması sağlanmalı idi..

Yakıt akışı da kesilmez ise sadece subaplar kontrol edilebilir.. Yakıt, silindirleri yağladığı için yine sağlıklı ölçüm olmaz diye düşünüyorum..

Akşamdan beri yerimde duramıyordum dönüp duruyordum bu mesajın biraz içimi ferahlattı Emmi, Allah'ta seni ferahlatsın.Yarın senin tarifin konusunda yeniden ölçtüreyim. Bu arada aşağıdaki soruma nasıl bir cevabın olur.

Cc yaptıtığımızda nasıl bir olumsuz sonuçla karşılaşabilirim. Siz olsanız yaptırır mısınız?

Eğer sekman kaçırıyor ise ne yapmam gerekir. Yaptırmaya çalışsam ortalama ne kadar bir maaliyetle karşılaşırım.

Son olarak benzin akışının nasıl kesilebileceği konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta kutusundan benzin pompasını rölesi sökülür, yağlı test te değer yükselirse zaten CC işe yaramaz, rektifiye masrafı 3000 TL civarında çıkabilir 4x4 lük olursa, en az 2000 TL gibi tutar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araba bozuksa cc yaptırılabilir.. Her halukarda ilk şüpheli subaplar ise, cc yapılıp denenebilir...

Ancak km 200 binlerde ise ben direk üst kapağı açtırıp, bakardım... subaplar sağlam ise kurum temizliğini dışarda yaptırırdım... Muhtemelen bir kaç tanesi yanık yada bozuk çıkacaktır.. zaten ucuz, hepsini değiştirirdim...

Sekmandan önce subap şüpheli bence, sekman mı subap mı sorusuna ise, yağsız ve yağlı kompresyon testi cevap verir..

Para işini bilmem...

Benzin pompasının fişini yada sigortasını söküverin..

Yani önce düzgün bir kompresyon testi şart..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Araba bozuksa cc yaptırılabilir.. Her halukarda ilk şüpheli subaplar ise, cc yapılıp denenebilir...

Ancak km 200 binlerde ise ben direk üst kapağı açtırıp, bakardım... subaplar sağlam ise kurum temizliğini dışarda yaptırırdım... Muhtemelen bir kaç tanesi yanık yada bozuk çıkacaktır.. zaten ucuz, hepsini değiştirirdim...

Sekmandan önce subap şüpheli bence, sekman mı subap mı sorusuna ise, yağsız ve yağlı kompresyon testi cevap verir..

Para işini bilmem...

Benzin pompasının fişini yada sigortasını söküverin..

Yani önce düzgün bir kompresyon testi şart..

Kurum temizliğini dışarıda yaptırmayı anlayamadım.

Kompresyon testini motor sıcakken veya soğukken yaptırmak arasındaki fark nedir hangisini yaptırmalıyım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıcak soğuk taki fark önemsizdir, buji söküleceği için 15-20 dak beklemekte fayda var motor yoldan gelmişse

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kurum temizliğini dışarıda yaptırmayı anlayamadım.

Parçalar sökülüp yıkanacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Cevablarınız için çok teşekkür ediyorum, sağ olun var olun. Cumartesi günü mondimi bakıma alacaktım zaten kompresyon testinide düzgünce yaptırıp durumu burada paylaşırım yine sizlerin fikirleri doğrultusunda bir yol çizerim.

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Hocam korkmayın yaptırın carbon clean. Boşverin yok bilmem kim müdür demiş :fiuw:

Ben önceki aracıma 180binlerde yaptırmıştım 2.vitesle çıktığım yokuşu 3 ile rahat çıkar olmuştum. O zaman başka bir forumdaydım herkes diyordu yüksek km de ki araca yapılmaz yok öyle yok böyle..Dedikleri boş çıktı.

Benden tavsiye yaptırın carbon clean.

Carbon clean yetkilisi Şenol Bey ile görüştüm, Çağlar ve Mehmet Abi'nin kulaklarını çınlattık. Aracımın kmsinin yüksek olduğunu, yaptırmanın riskli olduğunu belirtti. Ben yaptırma konusunda biraz fazla istekli olduğumu belirtince uzun yıllardır bayisi olan bir ustanın adını ve adresini vererek arabayı ona göstermemi, onun vereceği karar konusunda net birşey söylenebileceğini belirtti. Kısmetse önümüzdeki hafta içi gitmeyi planlıyorum. Bu arada katalitik konvektör temizliği konusunda bir üründen konuştuk Şenol Bey'le eğer reklama girmezse ekleyeyim. (Reklam içerikli olduğu düşünülürse silinebilir.)

http://www.carboncleanturkiye.com/detay.asp?KatID=3&ID=44&IcerikID=81

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...