İçeriğe Yönlendir

Triger Kayış + Zincir ?

Kamil Dombaycı

Recommended Posts

Kamil Dombaycı

Merhabalar,

Sonunda çok istediğim c-max(2005 tdci ghia) e ikinci elde olsa kavuşabildim. Malesef servislerden ekspertiz hizmeti alamadığım için bir kaç ustaya gösterip satın almak zorunda kaldım. Usta(lar) ise motor için eksantrik zincirinden ses geldiğini ve değişmesinin iyi olacağını söyledi. Anlamadığım olay ise (gerçi motordan çok anlamam ama) araçta triger kayışı ve eksantrik zinciri olduğu ve ikisininde değişmesi gerektiği. Km düşürme olayından dolayı hiç riske girmek istemiyorum ve değiştireceğim. Sormak istediğim kayış ve zincirin bir arada olup olmadığı. Eğer böyle ise ikisinin ne farkı vardır ? Son olarak kayış ve zincirden herhangi birinin kopması arasında bir birinden bir farkı var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ediyorum. Araştırma aşamasında forumdan çok faydalandım.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Triger kayışı ve eksantririk zinciri aynı şeyler olması lazım kayış olan araçya zincir olmaz zincir olanda ise kayış. Sizin bahsettiğiniz kayış V kayışı olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

trgier ile egzantrik kayışı aynı şey. araç 1.6 tdci ise zincir vs değil kayış var.

Yorum bağlantısı
Kamil Dombaycı

bende öyle biliyorum fakat, parça satılan sitelerde aynı model c-max için eksantrik zinciri ve triger kayış seti ayrı ayrı satılıyor. Olayı tam çözemedim.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Aracınızı kazasız belasız sorunsuz güzel günlerde kullanın. Antalya gibi bir ilde expertiz yaptıracak servis olmaması çok garip geldi. Bizim tdci araçlarda kayış kullanılıyor. O ilanları bende gördüm sanırım bir yanlışlık olmalı.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Merhabalar,

Sonunda çok istediğim c-max(2005 tdci ghia) e ikinci elde olsa kavuşabildim. Malesef servislerden ekspertiz hizmeti alamadığım için bir kaç ustaya gösterip satın almak zorunda kaldım. Usta(lar) ise motor için eksantrik zincirinden ses geldiğini ve değişmesinin iyi olacağını söyledi. Anlamadığım olay ise (gerçi motordan çok anlamam ama) araçta triger kayışı ve eksantrik zinciri olduğu ve ikisininde değişmesi gerektiği. Km düşürme olayından dolayı hiç riske girmek istemiyorum ve değiştireceğim. Sormak istediğim kayış ve zincirin bir arada olup olmadığı. Eğer böyle ise ikisinin ne farkı vardır ? Son olarak kayış ve zincirden herhangi birinin kopması arasında bir birinden bir farkı var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ediyorum. Araştırma aşamasında forumdan çok faydalandım.

Aracınızı güle güle kullanın, sizin aracınızda trıger kayışı var, hem kayış hem zincir Connect ve Focus1 dizel,de (1.8) var

Yorum bağlantısı
Kamil Dombaycı

Aracınızı güle güle kullanın, sizin aracınızda trıger kayışı var, hem kayış hem zincir Connect ve Focus1 dizel,de (1.8) var

cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. O zaman ustanın duyduğu şıkırtı şeklinde zincir sesi dediği ses nedir?

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. O zaman ustanın duyduğu şıkırtı şeklinde zincir sesi dediği ses nedir?

Araç yakın olmayınca tahmin yürütmek zorundayız, grank pule,si olabilir V kayış gergisi olabilir

Eksoz borusunun motorun altında bağlantısı var kırılmış olabilir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 egzantirk mili arasında zincir ve gergisi vardır, bu ses yapmaya başlamış ise değişmeli, ilave olarak triger kayışını da değişin, içiniz rahat olsun, tdci bu parçalar koparsa, arabanın yarısı kadar masraf çıkabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kamil Dombaycı

2 egzantirk mili arasında zincir ve gergisi vardır, bu ses yapmaya başlamış ise değişmeli, ilave olarak triger kayışını da değişin, içiniz rahat olsun, tdci bu parçalar koparsa, arabanın yarısı kadar masraf çıkabilir.

zincir + kayış olduğu doğrulandı o zaman. özel serviste usta 600-700 tl fiyat çıkardı. Yetkili serviste 2. el kampanyasına katılarak ne kadar fiyat olur birde onu araştırayım. Uygun olana yaptırayım. teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fatih Taktak

1 haftalığına İzmir'e kurs için geldim ve gelmişken bikaç iş halledeyim dedim.

Bugün triger seti değişimi için izmir ustaeller özel servise gittim.  km dolmadı ama 6 yıl olduğu için değiştirmek istedim. Sağ olsun Sabri usta ilgilendi ve ne gerekiyorsa yapacağını söyledi. Aracı bıraktım ertesi gün akşam aldım. (Kurs nedeniyle)

Triger seti değişirken devir daim pompası da terleme yaptığı ve ilerde de kaçırma ihtimali olduğu için kayışıyla birlikte değişti. Aracın Radyatör alt muhafaza kırıkmış onu da taktırdık. 

Triger seti + Devir daim pompası ve kayışı + radyatör alt muhafaza + antifrizli motor suyu + motor temizleme

Toplamda 650-660 civarı tuttu. Forum indirimiyle birlikte 590,00 TL ödedim.

Bu işler için Yetk. Serviste ne öderdim onu da arayıp öğreneceğim ve paylaşacağım en kısa zamanda. 

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Raşit Akfırtına

sabri usta iyi çalışmalar benimde bir problemim var aracım aydın merkezde özel serviste ısıtma bujileri değişti ama değişim zamanında kırılma oldu ve onun için ust kapak söküldü, söküldük den sonra aracımda  fazla sarsılma, yakıt fazlalığı ve enjektör yerinde mi yada subaplardan mı bilmiyorum ses tıkırdı ses geliyor  vede aracımda performans düşüklüğü yaşadım. Örneğin 220 km ile giderken su an 170-180 arası zor gidiyor. Bana nasıl yardımcı olabilirmisiniz..

Hayırlı işler...

Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Aracınızda hem zincir hemde kayış mevcuttur.Eğerki zincir ses yapıyorsa hemen değişmesi gerekir aksatılmaya gelmez ses yapıp yapmadığı kolayca anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Çağlar beyin açıklaması doğrudur. Tdci 1.6 motorda triger kayışı vardır. Değişim periyodu yurt dışında 120 bin km (Trde 90 bin) olması gerekiyor. Ayrıca, bu kayıştan ayrı olarak üst egzantrik millerini birbirine bağlayan zincir de vardır. Ses motor soğukken geliyorsa kesin zincirdendir. Bu zincirin değişim periyodunu tam bilmiyorum ama 200-250 bin km civarındadır...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...