İçeriğe Yönlendir

Aracın Benzinden-Gaza Geç Geçişi

Mustafa Köylü

Recommended Posts

Mustafa Köylü
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar,

1 Ay önce aracıma (Focus 2009 HB 1.6) BRC MY-11 Gaz pipolu LPG Montajı gerçekleşti.

Herşey mükemmel ötesi işçilik kusursuzdu herhangi bir komplikasyonlada karşılaşmadım şükür.

Yakıt değerlerimden söz edicek olursak,

16 Litre LPG ile 240 KM Menzil (Tamamen Şehiriçi - Normal Sürüş)

40 Litre LPG ile 470 KM Menzil (Şehiriçi-Şehirdışı karışık - Agresif Sürüş - Ortalama hız 120 km/h - Zaman zaman 170 km/h gördüm)

Kısacası 17 ila 21 kuruş arası yakıt değeri gidip geliyor.Takılmadan önceki değer ise 30 kuruştu. ortalama %40'lık bir yakıt tasarrufum mevcut.

Yalnız tek bir sorunum var.Motoru ilk çalıştırmalarda gaza geç geçmesi. (Ortalama 5 dakika) Daha sonra çalıştıktan stop edip 10-15 dk sonra tekrar çalıştırdığında 5 saniyede geçiyor onda bir sorun yok.

Arkadaşlarımda Atiker Sırala Sistem LPG mevcut ilk çalıştırmalarda benzinden gaza geçiş 5-10 saniye.

Açıkcası 5 dakika çok fazla bu sorunu nasıl aşabiliriz.Montajı yapan servise durumu belirttim.Ford'larda geç ısınma sorunu olabilir bir 500KM sonra sistemi kalibre ettirirsiniz dediler.

Siz ne diyorsunuz duruma?Sizdede bu durum mevcut mu?

tarihinde Mustafa K&#246ylü tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Ben kendi my-11'imi istediğim gibi ayarlattırabiliyorum. ısı ve zaman cinsinden ayar çekilebiliyor 5 dakika gerçekten fazla. Benimki şuan 90 saniye ye ayarlı. Yarın LPG servisime kış ayarı için gideceğim. Gitmişken detayları öğrenir burdan yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Köylü
(düzenlendi)

Ben kendi my-11'imi istediğim gibi ayarlattırabiliyorum. ısı ve zaman cinsinden ayar çekilebiliyor 5 dakika gerçekten fazla. Benimki şuan 90 saniye ye ayarlı. Yarın LPG servisime kış ayarı için gideceğim. Gitmişken detayları öğrenir burdan yazarım.

Saniye ayarlı olayını sevdim.Bunu servise bir danışayım.Ayrıca öğrendiğiniz detayları burdada paylaşırsanız sevinirim.

tarihinde Mustafa K&#246ylü tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

5 dakika bana da yüksek geldi.Gerçi yerleşim yeriniz yurtdışı yazıyor.Havaların durumunu bilemiyorum...

Yorum bağlantısı

Bence süre olarak değil de motor suyu sıcaklığı olarak ayarlatın. Benim araç 35 derece de geçiyor. bu da şu anki hava şartları ile 1 dk ancak sürüyor. Hava soğudukça tabiki uzayacaktır süresi. 35 dereceden daha düşük sıcaklıklarda lpg geçişi hem tat vermez hemde aktarma orgnlarına dahi zarar verebilir. Ani silkelemeler vs sebebi ile.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
(düzenlendi)

benimki 39 dereceye ayarlı.Lpg kitinden bahsediyorum.İki haftadır bakıyorum 1-1,5 km sürüyor benzine geçmesi.

Sıcak memlekette oturuyon abi 1-2 km geçer gaza bizim burda 4-5 km gitmeden ısınmıyor araç kışın anlayacağın sadece benzinde biniyoruz. Malum ben daha gaza geçmedim he benzinde biniyorum.. :)

tarihinde Kemal Korkmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim ki 40 dereceye ayarlı. İlk çalıştırmada sıcaklık 60 derece ise direkt lpg'ye geçiyor. 2 senedir böyle, yaz kız değiştirmiyorum. Kışın bile en fazla 1,5 kmyi buluyor. Genelde 1 km altında geçiyor. Şunu da farkettim aracı çalıştırdıktan sonra yavaş gidince daha çabuk geçiyor. Hiç öyle 4-5 km'de geçen araç duymadım. Bence normal değil.

Ayrıca benim araca lpg 2009 ocakta takılmıştı. Her geçen gün geçiş süresi uzuyor. Sebebini bilmiyorum. Geçen sene daha kısaydı, ondan önceki sene daha da kısaydı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Köylü

5 dakika bana da yüksek geldi.Gerçi yerleşim yeriniz yurtdışı yazıyor.Havaların durumunu bilemiyorum...

Şu an için Türkiye'deyim hocam.Ankara'dayım.

Cevaplar için teşekkürler.

Birde şöyle bir sorum olucak araç durduğu yerde boşviteste hafif devir yaparak mı,yoksa sürüşe geçtikten sonra mı daha kısa zamanda istenilen motor sıcaklığına erişir?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Soğuklar başlayınca araba haliyle yeni huylar öğrenmeye başlıyor lpg geçişi bende 3 km i buluyordu derecesini 35 e çektiler düzeldi

Yorum bağlantısı

Motor belli bir sıcaklığa ulaşmadan lpg ye geçmesi iyi değildir.kış aylarında 35-40 derece olmalıdır.aksi taktirde buharlaşma tam olamayacağı için çiğ olarak atılır.Motor yeteri kadar ısınmadığında tüketim yüksek olacağı için regülatör yeterli miktarda lpg yi gaz haline dönüştürmeyi yetiştiremeyebilir.

Aslında yaz ve kış aylarında firmaların propan oranlarını değiştirerek satmaları gerekmektedir.Bunun doğru şekilde yapılıp yapılmadığını bilmediğimiz için 35-40 derece ideal rakamlardır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şu an için Türkiye'deyim hocam.Ankara'dayım.

Cevaplar için teşekkürler.

Birde şöyle bir sorum olucak araç durduğu yerde boşviteste hafif devir yaparak mı,yoksa sürüşe geçtikten sonra mı daha kısa zamanda istenilen motor sıcaklığına erişir?

Beklemeye gerek yok.25-30 sn bekledikten sonra hareket edebilirsiniz.Aracı 2000 devirde 2.viteste kullanırsanız çabuk ısınır...Rolantide beklemek bize zaman kaybettirir.

Yorum bağlantısı
Serkan Toygar

arkadaşlar benim arabada prins var kış ayında sıkıntı yapmaya başladı lpg geçiş derecesi 40 derece idi fakat araç yine geçişte tekleme yapıyordu

yetkili servis ayar yaptı fakat düzeltemedi en sonun prinsin ipragaz distribütörlüğündeki mühendis 70 dereceye çıkarttı problem yok fakat

araç 1 km sonra gaza geçiyo fakat en ufak problem yok araç ford focus anormallik mi var mühendis ben kışın 70 derece geçmesini tavsiye ederim çünkü

ilk çalışmada motorda sürtünme oluyo bunu benzinle yapmasında fayda var dedi siz ne diyorsunuz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

şehir içinde 16 litre LPG ile 240 Km nasıl gidiyor ?

Ben o soruyu dün kendime sorduuum durdum :D

Bir şartla gidilir...

Yol çok kısadır.. Motor ısınıp lpg geçer geçme zaten hedefe varılıyordur...

Yani lpg yerine benzin yakılıyordur..

Yorum bağlantısı
Mustafa Köylü

şehir içinde 16 litre LPG ile 240 Km nasıl gidiyor ?

Yalan kelimesi lügatımızda yer almaz.

Ben o soruyu dün kendime sorduuum durdum :D

Bir şartla gidilir...

Yol çok kısadır.. Motor ısınıp lpg geçer geçme zaten hedefe varılıyordur...

Yani lpg yerine benzin yakılıyordur..

20KM'lik mesafe 2-3 KM'sinde LPG'ye geçiyor.

Öngördüğünüz senaryoya karakter olacak kadar embesil değiliz!

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sana embesilsin diyen falan olmadı... Nasıl becerdin de şehir içinde 6.6 litre lpg yaktın, anlat öğrenelim bizde yapalım...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Okuya okuya geldim mesajları.Aklıma takılan direk nasıl bu kadar az yakmış olduğu idi.Benzinde lpg ye geçme oranı zaten sıcaklık ayarı ile ilgili bunu biliyoruz benimkide 35 dereceye ayarlı.

Ancak Mustafa arkadaşım burda kimse kimseye hakaret etmez herkes saygılıdır sohbetlerinde.Ancak senin lpg hesaplamanda yanlışlık var mümkün değil bu değerleri yakalaman.Bırak lpg yi senin değerlerinle benzinli bile kullanmış olsan şehir içinde o değeri görmek çok zor.Kaldıki lpg benzinden de daha fazla yakar yol bilgisayarı değerlerinden.

Eğer bu değerler gerçek olsa dizelciler bile direk lpg ye geçer :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Köylü

17 Kuruş benimde kafamı karıştırdı ama aldığım değer oydu inanın.Zaten o değeride bir daha yakalayamadım.

Yakıt istasyonu promosyon amaçlı yakıtın bileişiminde propan rasyosunu mu artırdı acaba :)

Şu anda tam 20 liralık LPG ile 100 KM rahat gidiyorum.Bu biraz daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...