İçeriğe Yönlendir

Ölmüş Bataryayı Diriltmek.

Emre Cetin

Recommended Posts

Emre Cetin

Aşşağıdaki vidyodaki yada benzer bir yöntemle bitmiş laptop bataryasını yenilememizin bir yolu varmıdır .Teknik bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim ben yapmaya kalkmayacağım fakat yan sanayisi bile 80 tl den aşşağı olmayan bu bataryaların tamiri bukadar kolay olabilirmi diye merak ediyorum .

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Benim Laptopun bataryası da sizlere ömür.Benim bildiğim bataryaya birşey yapılamıyor.Yenisini almak farz gibi görünüyor...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yeni nesil pillerin böyle olduğunu düşünmüyorum.Videodaki bilgisayarıda müzede bulmak mümkün zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu yöntem her bataryada yapılamıyor, içerisinde bir chip var ve o chip kaç kez şarj-deşarj olduğunu kaydedip belirlenen ömrün sonunda tekrar dolumu engelliyor. İstanbul karaköyde bu işin erbabı elektronikçiler var, şimdiye kadar 4 laptop için gittim,sadece bir tanesi bu şekilde hayata döndürüldü. Diğerleri chipli olduğundan sonuç alamadık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yapmasına yapılırda aynı pillerden bulması sorun oluyor..

Pilin için bu şekilde ise tamiri bu kadar kolaydır..

Bu yöntem her bataryada yapılamıyor, içerisinde bir chip var ve o chip kaç kez şarj-deşarj olduğunu kaydedip belirlenen ömrün sonunda tekrar dolumu engelliyor. İstanbul karaköyde bu işin erbabı elektronikçiler var, şimdiye kadar 4 laptop için gittim,sadece bir tanesi bu şekilde hayata döndürüldü. Diğerleri chipli olduğundan sonuç alamadık.

Piller bu şekilde de, çip olayı da mevcut ancak;

Çipte resetlenir / yenilenir, pillerde...

Ancak değmez. Yan sanayiisini alın, 1 sene kullanıın tepe tepe, sonra yine yenisi...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Tamir edilebilen nekadara hallolmuştu ?

Tanesi 6 dolardan 7 tane pil almıştım, piller bildiğimiz kalem pil gibi değil, ebadı biraz değişik.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu güne kadar elimde kalan bataryaların çoğu derin şarj neticesinde bozuldu. Bozulanların %90'nında kumanda kartında 3 ayaklı metal gövdeli chip bozuluyor ( hall efect sensörlü anahtar aslında)

Batarya bozulanlarında batarya değişmi yapan yerler tarafından değişim yapılsa dahi garanti verilmiyor. Bataryalar yenileniyor kart arızalı.

Bence riske değmez. Ve batarya alırken ; E-bay de TR'ye göre % 40 daha ucuza alırsınız ve raf ömürleride yeni oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1- o piller ucuz değil yedek bile olsa

2- çipler hep dolum sayısına bakabiliyor hem de bağlantı kesildiğinde sistemi kilitliyor. Pek çok pil böyle.

3- Yeni yapılan orijinali gibi performans vermiyor

4* Karaköy'de murat pastanesinin arkasındaki L şeklinde ara yol köşesinde bir fotoğrafçı pilci var orada bunun ustası mevcut. Ben IBM laptop için 4 sene önce yaptırmıştım. Pil yapıldıktan sonra 2 ay çalıştı, ilk başlarda %30 a kadar doluyordu ve yarım saat ömrü vardı. Artık hiç dolmuyor. Yani tamir olur gibi yapıp tamir olmadı. Tabi yapan arkadaş garanti de veriyor. İstersen yan sanayisini de satıyorlar. ben yan sanayi öneririm. Bu işlem ancak bulamadığın antika şeyler için denenebilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Gereksiz bir işlem.Uğraşmaya değmez.Ben de yan sanayi alınması taraftarıyım.Fiyatları oldukça uygun.Bazı markalarda korea malı falan yan sanayiler var daha performanslı oluyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim lenovonun pili ebayda 30 dolar, TR'de 127 lira..

ebay'daki orjinal mı?

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Yan sanayiye 6 aydan fazla garanti vermiyorlar zaten 6 ayı geçtimi bitiyor ömrü yan sanayi alınıyorsa alıp şarjını yapıp bir köşeye konmalı ve sadece ihtiyaç olduğunda kullanılmalı yoksa lazım olduğunda pili değiştirmelisiniz hatasıyla baş başa kalabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tr'deki de değildir diye tahin ediyorum..

Lenovo'ların orjinal pilleri 100$'dan aşağı değil TR'de. Çakmaları 50$'a da bulunuyor ama ben pilde genelde orjinalden yanayım. Gerçekten uzun ömürlü oluyorlar.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Zafer Ayvacı

Yeni konu açmak yerine burdan soruyum,casper nırvana için a32h36 pile ihtiyacım var orjinali 153 lira yan sanayisi 67 ile 85 arası bu konuda hiç tecrübem yok sizce ne yapıyım ? Forumdan batarya temin edebilecek varsa alışveriş yapmak isterim.

Aynı bataryayı gittigidiyor'dan 70 TL'ye almıştım. Muadil bir sene garantili falan diye geçenlerden.

6 ayda ömrünü doldurdu, ölen orijinal bataryadan biraz daha uzun gidiyor. Ancak yine tam performans yok şu anda. Uzun süreli kullanım içinse orijinalden şaşma derim. Ha işimi görsün 6 ay 1 sene dersen al yan sanayiyi geç.

Belki Sani orijinal batarya konusunda yardımcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Laptop %80 zamanını evde geçiriyorsa çözüm UPS :D

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Bu güne kadar elimde kalan bataryaların çoğu derin şarj neticesinde bozuldu.

Derin şarj nedir Servet Abi?

Laptop'ların pil ömrünü bitirmemek için ne yapmak gerekir sizce? Fişe takılı kullanımda pili çıkarmak mı gerekiyor? Yoksa iPhone'lardaki gibi tam şarj olduğunda fişte takılı dahi olsa pile giden enerjiyi kesip sadece fişten güç mü alıyor?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yeni konu açmak yerine burdan soruyum,casper nırvana için a32h36 pile ihtiyacım var orjinali 153 lira yan sanayisi 67 ile 85 arası bu konuda hiç tecrübem yok sizce ne yapıyım ? Forumdan batarya temin edebilecek varsa alışveriş yapmak isterim.

Yan sanayi 1 sene garantili ürün temin edebilirim. 1 sene hücre garantisi, 2 sene pil garantisi sunuyorlar.

Yani 1 sene içinde pil hiç şarj tutmamaya başlarsa anında değişim, 2 sene içinde şarj olmama(elektriksel vs) sorunu olursa yine anında değişim sunuyorlar.

Sattığım tüm ürünlerde sadece 1 müşterimde problem yaşadım, onda da 1 gün teknik serviste test ettiler sonra hemen yenisini yolladılar.

Bu arada eklemek isterim, ticaret gibi algılanmasın, dilerseniz firma ismi veririm, siz de oradan temin edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

Arkadaşlar,

Bataryanızı olabildiğince şarj edin, gece buzlukta bekletin. Sabah alıp oda sıcaklıgına geldiğinde kullanmaya başlayın. Ben uyguladığımda yaklaşık 30 dk artık oldu. Ancak bu yöntemde en faza 1-2 kez işe yarıyor.

Ayrıca çoğu bataryada videodaki işlem uygulanabilir. Chipler genelde şarj - akım - sıcaklık kontrolü yapıyor. Yani piller değiştiğinde zarar görmezler.

Ek olarak bazı markalar fiş takılıyken şarjı kesiyor , örn lenovo. Yalnız orj işletim sistemi gerekli. Çünkü bunu yazılımla yapıyor, veya siz battery management yazılımını kurarsanız olur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Derin şarj nedir Servet Abi?

Hücre başına müsade edilen ez üst voltajın üstüne çıkmak. Genelede pil modülü üzerindeki devre arıza yapınca başa geliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...