İçeriğe Yönlendir

Ölmüş Bataryayı Diriltmek.

Emre Cetin

Recommended Posts

Abdussamed Acar

Benim lenovo R61 de geçen gün birden hiç batarya ile çalışmamaya başladı, zaten pil tam şarj sonrasında yedeklemesi 1 saate kadar düşmüştü (ilk hali 3.5 saat) şu an devamlı prizde çalışmak zorundayım, ilk kez böyle bi pil ömrü tükenmesiyle karşılaştım en azından 15-20 dakika da olsa yedeklese yine iş görecek ama fulltime prizde çalışmak sıkıntılı olabiliyor, belkide şarj modülü bozuldu bilemiyorum... pilburada.com sitesinde bu tür ihtiyaçların çoğunu hallediyorum hatta buradan çok alışveriş yapmışlığım var ama maalesef benim notebook un pili bir türlü stoğa girmiyor...

pilin tamamen devre dışı kalmasıyla ekranımda çıkan mesaj şöyle;

l63sg.png

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Laptop'ların pil ömrünü bitirmemek için ne yapmak gerekir sizce? Fişe takılı kullanımda pili çıkarmak mı gerekiyor? Yoksa iPhone'lardaki gibi tam şarj olduğunda fişte takılı dahi olsa pile giden enerjiyi kesip sadece fişten güç mü alıyor?

Fişe takıldığında batarya çıkartılmalıdır.Dolu batarya ara sıra takılıp bitirilmeli daha sonra tekrar şarj edilmelidir..Yani batarya dolu halde bir kenara bırakılırsa yine ömründen yer..Batarya tam şarj olduğunda fişe takılı durum kullanılıyorsa zarar vermiş oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pillerin şarj-deşarj sayılarını dell marka pc'ler sayıyor. business serilerinde bu sayı tam olarak kaçtır bilmiyorum ama kabaca 6 yılı buluyor. O sürenin sonunda uyarılar sıklaşıyor ve pilin şarjı kapatılıyor, pil kapasitesi iyi olsa dahi..

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Fişe takıldığında batarya çıkartılmalıdır.Dolu batarya ara sıra takılıp bitirilmeli daha sonra tekrar şarj edilmelidir..Yani batarya dolu halde bir kenara bırakılırsa yine ömründen yer..Batarya tam şarj olduğunda fişe takılı durum kullanılıyorsa zarar vermiş oluyorsunuz.

Pillerin şarj-deşarj sayılarını dell marka pc'ler sayıyor. business serilerinde bu sayı tam olarak kaçtır bilmiyorum ama kabaca 6 yılı buluyor. O sürenin sonunda uyarılar sıklaşıyor ve pilin şarjı kapatılıyor, pil kapasitesi iyi olsa dahi..

Teşekkür ederim.

Yani bataryaya giden enerjiyi kesip sadece fişten yararlanma gibi yetenekleri yok. Peki bunu Fırat Kazancı Bey'in bahsettiği battery management gibi bir şey çözer mi? Araştırdım ama ne olduğunu bile anlayamadım pek bir bilgim de yok ancak laptopumu yeni aldım daha 1. senesi doldu.(Hp Dv6) Okulda da çok sık kullandığım için batarya ölsün istemiyorum o yüzden ne öğrenirsem kar :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

benim laptopında pil ömrü bitti.. Yazıcıoğlu 'nda çok ucuza bulunabiliyor.. Ama yinede üşeniyorum gitmeye,sürekli şarja takılı kullanıyorum.. Hatta şuan sadece elektrikten güç alıyor pili çıkardım :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...