İçeriğe Yönlendir

Yaya Geçitlerinde Nasıl Davranıyorsunuz?

Cem Boneval

148 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Rıfat Çakar

Yaya geçidi olsun olmasın , genelde yol veririm. Yaşlı veya çocuklu birini gördüğümde arkamdaki trafiğide kesmeye çalışırım. Güzel kız konusunda hem fikiriz zaten. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bir defasında bana yaya geçidinde biri yol vermek istedi ama arkadaki kayarak gelip çarptı. O yüzden bende trafiğin akışına göre davranıyorum. Arkadan biri bindirebilir.

Şu yeni sellektör kanunu var. Trafik polisi olsam biraz kafayı çalıştırıp yay geçitlerinde gizli bir noktadan kontrol yaparım. Gelen arabalardan biri ya yaya geçidinde geçeçek yada yayalara yol verirken arkasındaki sellektör ve korna ile rahatsız edecek. Bir taşka birkaç kuş :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Normalde veririm. Yolu kapatarak duran dolmuştan inip bir de öbür tarafa yoldan gelen var mı diye bakmadan hamle yapanlara yol versem de korna ile protesto ederim. Işıklı yaya geçidinde geçenlere çarpmayacak şekilde protestolu geçerim. Sağa sola bakıp uygun yerde yaya geçidi olmasa bile geçmeye çalışanlara yol veririm ama bu arkamdan gelen pek yok ise ve önüm dolu ise. Yoksa biraz beklemesi gerek.

Bizim vatandaşta bekleme kültürü yok. Şöförü de yayası da atlıyor. Az bekle tenhalaşıverir diye düşünen yok.

Bir de başörtülü yayalar yandan gelen araçları göremiyor dikkatli olmak lazım. (şimdi mini etek muhabeti açmayın bu teknik bir konu)

Fatih çekirge nin videosunda insanların davranışı dışında başka şeylere de aslında birilerinin bakması lazım. Yol kalitesi, çevre temizliği, yolda su olmaması, çizgi kalitesi, insanların tipi vs.

Kişisel düşünmemek lazım diyorum. Trafiğin yoğun, sıkışık vs. olmasının bir anlamı yok. Bu durum tüm şoförler için geçerli sonuçta. Herkes yaya geçidinin bulunduğu yerlerde eğer bekleyen bir yaya görüyorsa durmalı. Yani yaya geçidinin doğru kullanımı budur bence

Nasıl ki kırmızı ışık yandığında durmak zorundaysak, yaya geçidinden geçerken de aynı zorululuğu hissetmeliyiz.

Yayanın hiçbir zorunluluğu yok mudur? Tek bir araç var yolda gelen arkası boş ama yaya önüne atlıyor mesela. Öğretmediler mi önce sağa sonra sola bak sonra tekrar sağa bak ve geç diye. İngiltere de yerde yazar nereye bakacağı yaya geçidinin kenarında. Hadi bakalım..Kuralları tek taraflı algılıyoruz. İngiltere'de araçlar duruyor ama yayalar da bakıyor geçiyorlar. Buna rağmen çıkmış olan olursa araç duruyor.

Aynı davranışı kavşakta trafiği keserek sola dönen tırlarda görüyorum. Ben tek arabayım arkamda gelen yok. Adam selektör yapıp basıyor kapatıyor. Beklesene 10 saniye? Beklemez...

Bir defasında bana yaya geçidinde biri yol vermek istedi ama arkadaki kayarak gelip çarptı. O yüzden bende trafiğin akışına göre davranıyorum. Arkadan biri bindirebilir. Şu yeni sellektör kanunu var. Trafik polisi olsam biraz kafayı çalıştırıp yay geçitlerinde gizli bir noktadan kontrol yaparım. Gelen arabalardan biri ya yaya geçidinde geçeçek yada yayalara yol verirken arkasındaki sellektör ve korna ile rahatsız edecek. Bir taşka birkaç kuş :)

Trafik polisi olsan o süreçte sen de onlara benzersin ve birşey yapmamaya, yapamamaya yaptıklarınla da vatandaşı küstürmeye başlarsın.

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mehmet Bey son mesajımı okudunuz mu? Hemen yukarıda. Bu Kanunda yer alan bir konu. Yaya geçidi varsa ve geçidin üstünde veya önünde bir yaya varsa durmak zorundasınız.

Yayaların sorumlulukları da belli;

Aynı Kanunun 68.madde 3/b fıkrasında yazılı.

Yayalar, bu yerlerden geçerken;

1. Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerde, geçitte yayalar için ışıklı işaret varsa bu işaretlere uymak,

2. Geçitte yayalar için ışıklı işaret yoksa ve geçit sadece taşıt trafiği ışıklı işareti veya yetkili kişi tarafından yönetiliyorsa geçecekleri doğrultu açıldıktan sonra taşıt yoluna girmek,

3. Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne almak,

Zorundadırlar.

Ancak, yüz metre kadar mesafede yaya geçidi veya kavşak bulunmayan yerlerde yayalar, taşıt trafiği için bir engel teşkil etmemek şartı ile ve yolu kontrol ederek kendi güvenliklerini sağladıktan sonra en kısa doğrultuda ve en kısa zamanda taşıt yolunu geçebilirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Okudum. Başbakanın'ın sözü "kanunsa kanun değiştiririz" yani yanlış yazılmış olabilir. Yaya varsa durmak zorundasin ama yaya ne yapmak zorunda?

Bu şekildeki kanunu uygulamaya başlarsan yayalar bunu kötüye kullanır. Nitekim İngilitere'ye giden türklerin anlamadığı budur.

Aynen açık büfe yemek gibi. Önce bir abanır yerler. Sonra bakarlar ki ulan her gün böyle yesek şişko olacağız. Sonra yememeye başlarlar. Bazıları ise akıllanmaz uslanmaz. O yüzden birçok otelin tatlı menüsünde açık büfelerde baklava bulamazsın. Yığınla bulamaç pasta.

Ülkemde otoban kavşağında bir kadın 5 senedir reno aracı ile karadeniz ekmeği satabiliyorsa ben kanuna inanmıyorum. Hele trafik kanununa. Polisin de inandığını sanmıyorum.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Trafik polisi olsan o süreçte sen de onlara benzersin ve birşey yapmamaya, yapamamaya yaptıklarınla da vatandaşı küstürmeye başlarsın.

Ozaman onlara polis demeyelim. Bekçi yada zabıta diyelim :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

c) Yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde taşıt yolu üzerinde bulunan yayaların, trafiği engelleyecek veya tehlikeye düşürecek şekilde davranışlarda bulunmaları veya buraları saygısızca kullanmaları yasaktır.

(Değişik fıkra: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükümlerine uymayan yayalar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

Yorum bağlantısı

Her akşam yaşadığım olayı anlatayım bende.Babam da kardeşim de Yenimahalle de Atatürk İlköğretim Okulu ndalar (Yahya Kemal Lİsesi nin yanı).okulun önündeki yol çok işlek olan düz bir yol.otobüs ve dolmuş güzergahı aynı zamanda.Okulun çıkıs kapısının 30-40 metre sol tarafında üst geçit var.sağ tarafında 30-40 metre mesafede karşıya geçilmesin diye yapılmış direklerin bittiği bir yer var.okul çıkış saatlerinde çıkan bütün öğrenciler velileriyle birlikte karşıya geçmek için sağ tarafa yürüyorlar.orada görevli olan polis memuru yayaları üst geçide yönlendirmek yerine araçları durduruyor.ve her seferinde araç sürücüleri zor anlar yaşıyorlar.Kanun yayalara üst geçidi kullanın demiş ama ülkemizde kanunları uygulayan kişiler kanunların tersini yapıyorlar.Bu konuda polis memurunu uyardığımızda da sırtını dönüp yürüyüp gidiyor.Kanunları herkes (yaya-sürücü farketmeksizin) kendi istediği tarafa çekiyor, kendi işine geldiği gibi anlamak istiyor.

Kırmızıda beklerken arkadan korna çalan sürücüler,yayalara kırmızı yanarken,üst-alt geçitler yerine yol ortasından geçmeye çalışan yayalar ve canlarının istediği şekilde trafiği yönetmeye çalışan memurlar olduğu sürece bu işler düzelmez.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Eğitim olmadıktan sonra kanun işe yaramaz. Jandarma dayak atarsa daha çok işe yarar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Zafer Hocam o "güccük ganun" bu "böyyük ganun".. "Gırmızıda durar" Ayhan :)

şaka bir yana kanun maddelerinde herşey yazılmış görünüyor. Uygulayıcılarda umursamazlık var gibi geliyor bana. Havaalanında (Atatürk) durulmaz ile par edilmezler sağlı sollu ters konmuş. Durulacak yerde durulmaz konmuş (çift çapraz) sol kenara ise tek çizgili park yapılmaz konmuş. (belediyenin kitapçığında kısa süreli park yeri yazar mesela tek çizgi işaret için).

Polis ise ceza kesmek yerine bağırır durur. Ne anladım ben bundan.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Kanunun küçüğü büyüğü olur mu sayın hocam? Yapmayın. :) Şaka yapıyorsunuz anlıyorum ama konunun özü bu.

Soru neydi? Yaya geçidinde nasıl davranıyorsunuz? Olması gereken cevap; yaya geçidi gördüğümde yavaşlarım, geçen veya geçmeye hazırlanan yaya varsa durup yol veririm. Bu bir kural. Aynı alkollü trafiğe çıkmamak, kırmızı ışıkta geçmek, yeşil ışıkta durmak gibi. Yani bu mevzuda da kişinin kendi kafasına göre hareket etmesi mümkün değil.

Bu bir kural ama kırmızı ışık ihlali kadar uygulanmıyor, kabul ediyorum zaten. Ben de bu yüzden ilk mesajımda kanunun komple yenilenmesi gerekir diyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Yarın size bir foto paylaşayım. Bizim üniversitenin önünden geçen e5 çıkışında. Bir tarafı otoban kenarı engellerle tamamen kapalı, yürüyecek yer yok. Geçmek için pantolonlu olmak ve dizlerde kireçlenme olmaması lazım. Burada yayageçidi mevcut.

yayageçitlerini yere çizenler, dolmuş duraklarını yerleştirenler gibi trafikle alakası olmayanlar.

Örnek olarak pendik-kadıköy sahil yolunu ele alalım. Önce 70 görüyorsunuz. ardından 40 ardından 30. ve yayageçidi. Bütün bunlar 25 metrede felan olup bitiyor. Oradan 30 ile geçmeniz lazım. Zaten polis de bu noktada radar kuruyor. Ancak 30 ile gitmeye kalkarsanız dayak yemek gibi bir risk var. Ben 70 ile gidiyorum buna rağmen kamyonlar solluyor arkamdan otobüsler selektör yapıyor.

Diyeceksiniz ki ne alakası var? Çok var çünkü kuralları koyarken zerre kadar dikkat eden yok. yerlere şöförler uyansın diye kalınlaştırılmış beyaz çizgi çekerler. O kadar çok çekmişler ki artık sanırsın bütün sahil yolu boyunca döşeme taş yolda gidiyorsun.

Olmadık yere kasis koyarlar. Kedigözü koyarlar.

Ben saçma yerlerde konmuş olan yerlerdeki yaya geçitlerinde tabii ki birisi geçiyorsa ezelim demiyorum ama yaya geçidi var diye yayaların kamikaze gibi atlaması da yanlıştır. Bunu diyorum.

Ha bir de ben sola dönerken karşıdan gelen adamın durup el işareti ile geç yapmasına kızıyorum. Güya iyilik yapıyor şaşkın. Oysa ki kural gereği ben onu bekliyorum. Yayalara yol verme durumu da biraz buna benziyor. Yok yere o yaya seni bekleyecekken durup tüm arkadaki trafiği engellemek bence yanlıştır.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Şimdi oluyor yavaş yavaş. Kural yanlıştır derseniz eyvallah. Düşünelim, ne gibi eksiklikler olabilir diye. Ancak bir kural var bu kurala uyalım mı uymayalım mı diye konuşmak bence yersiz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ayhan Bey kırmızı ışık yandığında duruyor musunuz?

Kırmızı ışık yandığında kesin duruyorum. Bazı durumlarda yeşil yanmasına rağmen durma seviyesine gelipte geçiyorum. Her yeşile güvenmeyin.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Kırmızı ışık yandığında kesin duruyorum. Bazı durumlarda yeşil yanmasına rağmen durma seviyesine gelipte geçiyorum. Her yeşile güvenmeyin.

O zaman sorun yok. Kanunlar işe yarıyor demek ki.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Trafikte her sürücü bizim forumdaki üyelerimiz kadar bilincli olsa hiç TV'de kaza haberine zor rastlarsın.

Malesef forumumuzdaki binlerce üye Türkiye'deki trafik kültürüne etki edecek sayıda değil. O yüzden sen, ben, bizler binler kurallara uysakta hala asıl önemli olan karşı taraftan gelen tehlikelere karşı korunmak...

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

bu yaz Letonya ve Litvanya da bulundum 15 gün..

bu zaman zarfında epey km yaparak araç kullandım...

bana ilk söylenen ne kadar hızlı gidersen git

ama sakın yaya geçitlerinde yol vermemezlik yapma

birde tren yolunda mutlaka dur kalk yap..

yaya geçitlerinde hiç bir yaya sağına soluna bakmaya ihtiyaç hissetmeden direk geçiyor...

ama kimse yaya geçidi dışında bir yerden geçmiyor..

en ücra köyde bile bu kurallar aynı...

şaşırmamak elde değil...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

bir çok kanundan bahsetmişsiniz ben daha önce bu konuya değinecektim ama, uzun uzun yazmak istememiştim, önemli olan bir konuyla ilgili kanun olması değilki, uygulanması,Geçen yaz hollandada 15 gün araba kullandım, otobanda 120 yi, şehir içinde 70 , geçmedim, .Çünkü biliyorum ki geçtiğim an cezayı yapıştıracaklar, Arabanı herhangi bir yere park edemessin, almanyada park yerinde arabayı nizami park etmedim diye ceza yedim, Bahsettiğiniz kanunlarımızdaki ceza bedelleri bile güncellenmemiş, gerek bile duyulmamış, Avrupa ülkelerinde bir yaya ya çarpmak heleki yaya geçidinde çarpmak hayatınızın kayması demek, işte bunu kimse göze alamıyor ve yaya onun için hep öncelikli, diğer trafikle ilgili bütün kanunlar uygulanıyor ve Türkiyede ben açıkcası hız dışında çoğu kurala uyarımda, hiç bir kurala uymayan sürücülerde avrupada oraların yerlisinden çok kurala uyuyor, Bir yabancı türkiyeye gelip araba kullanınca ne oluyor biliyormusunuz 1 ay kurallara uyuyor, sonra bi bakıyor kim kime dum duma sizden, benden daha laçka araba kullanmaya başlıyor, bana yabancı bir arkadaşım şöyle dedi, Türkiye ne kadar rahat serbest bir ülke biz Almanya da polis devletinde yaşıyormuşuz :unsure2:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bir çok kanundan bahsetmişsiniz ben daha önce bu konuya değinecektim ama, uzun uzun yazmak istememiştim, önemli olan bir konuyla ilgili kanun olması değilki, uygulanması,Geçen yaz hollandada 15 gün araba kullandım, otobanda 120 yi, şehir içinde 70 , geçmedim, .Çünkü biliyorum ki geçtiğim an cezayı yapıştıracaklar, Arabanı herhangi bir yere park edemessin, almanyada park yerinde arabayı nizami park etmedim diye ceza yedim, Bahsettiğiniz kanunlarımızdaki ceza bedelleri bile güncellenmemiş, gerek bile duyulmamış, Avrupa ülkelerinde bir yaya ya çarpmak heleki yaya geçidinde çarpmak hayatınızın kayması demek, işte bunu kimse göze alamıyor ve yaya onun için hep öncelikli, diğer trafikle ilgili bütün kanunlar uygulanıyor ve Türkiyede ben açıkcası hız dışında çoğu kurala uyarımda, hiç bir kurala uymayan sürücülerde avrupada oraların yerlisinden çok kurala uyuyor, Bir yabancı türkiyeye gelip araba kullanınca ne oluyor biliyormusunuz 1 ay kurallara uyuyor, sonra bi bakıyor kim kime dum duma sizden, benden daha laçka araba kullanmaya başlıyor, bana yabancı bir arkadaşım şöyle dedi, Türkiye ne kadar rahat serbest bir ülke biz Almanya da polis devletinde yaşıyormuşuz :unsure2:

Demokrasi var bizde.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Şimdi Uğraş Bey. Sizin mesajınız vesilesiyle yazayım, kişisel olarak almayın lütfen.

Her olumsuz şeyde Avrupa örnekleri havada uçuşmaya başlıyor, insanları kültürlü deniyor, arabaları iyi deniyor, yolları yağ gibi deniyor, kuralları caydırıcı deniyor vs.vs.vs. Ben de ta ilk mesajımda söyledim, kanun var ama güncellenmesi lazım, uygulanabilir olması gerek diye. O konuda hemfikiriz ancak daha çok olmadı, 3-5 ay önce buralarda alkollü araç kullanmanın cezalarının arttırılmasını, sınır promil değerlerinin düşürülmesini tartıştık. Bu yukarıda Uğraş Bey'in yazdığı kurallar, kanunlar ve uygulanış şekilleri ülkemizde olsa ortalık ayağa kalkar. Olmayınca keşke olsa, olunca yuh bu kadar da olur mu diyoruz.

Kanun yok diyorum Zafer kızıyor :)

Rica ederim ne kızması :) Ama Kanun var. Kural var.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

birde bu sürat tümsekleri yada kasislerinden sadece bizim ülkemizde mi var, ben almanyada hiç rastlamadım.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

Şimdi Uğraş Bey. Sizin mesajınız vesilesiyle yazayım, kişisel olarak almayın lütfen.

Her olumsuz şeyde Avrupa örnekleri havada uçuşmaya başlıyor, insanları kültürlü deniyor, arabaları iyi deniyor, yolları yağ gibi deniyor, kuralları caydırıcı deniyor vs.vs.vs. Ben de ta ilk mesajımda söyledim, kanun var ama güncellenmesi lazım, uygulanabilir olması gerek diye. O konuda hemfikiriz ancak daha çok olmadı, 3-5 ay önce buralarda alkollü araç kullanmanın cezalarının arttırılmasını, sınır promil değerlerinin düşürülmesini tartıştık. Bu yukarıda Uğraş Bey'in yazdığı kurallar, kanunlar ve uygulanış şekilleri ülkemizde olsa ortalık ayağa kalkar. Olmayınca keşke olsa, olunca yuh bu kadar da olur mu diyoruz.

Rica ederim ne kızması :) Ama Kanun var. Kural var.

neden alınayım.Sadece yazdıklarımı iyi okumamanıza üzülürüm. Ben is gereği avrupa ülkelerinede gittim doğuya ; suriyeye, arabistanada , Trafikteki kanun ve kuralların uygulanması konusunda tabiki Suriye ve arabistanı yada Mısırı kendimize örnek alalım diyecek değilim :shok: Ayrıca Avrupanın herşeyi iyi mantığı çok klasik ve benim hiç sevmediğim bir mantıktır, Avrupalı iyi medeni söylemide öyle, zaten bu şekilde düşünülmemesi için özellikle avrupadan gelen arkadaşımı örnek verdim. Bazı şeylerde problem varsa bunu kabul etmessek düzeltemeyiz. Ben kısaca şunu demek istedim ;yaya geçidinde durmak trafik kültürünün bir parçası olabilir ama yasaların uygulanması sonucudur ve trafik kültürü Avrupada böyle oluşmuştur( ki ekonomik şartlar gereğide bizden önce ) bizde de oluşması ve oturması isteniyorsa kurallar, kanunlar uygulanmalıdır.

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben okudum yazdıklarınızı, mesajım ise yazdıklarınızdan sonra aklıma gelenlerden ibaret.

O zaman ben de özetleyeyim; kanun zaten var, bu kanunu uygulayalım. Yaya geçidinde durmayan, yayaya yol vermeyen araç sürücünü o yaya şikayet etsin, mobese izlesin falan felan. Bir şekilde uygulansın. Trafik kültürünü kendi kendimize oluşturalım, illa Avrupa'ya gıpta etmemize gerek yok. Zaten bu trafiği oluşturan biz değil miyiz? Kendi elimizde, kimseye benzemeye, örnek almaya ihtiyacımız yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...