İçeriğe Yönlendir

Eskişehir Yemek Kültürü

Borga Tansel

Recommended Posts

Borga Tansel

Diyelim ki Eskişehir'e yolunuz düştü ve ne yesem diye düşünüyorsunuz. İşte size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir kaç yer:

KIRINTI EV YEMEKLERİ:

Ev yemeklerini dışarda yiyebileceğiniz müthiş bir yer. Yemekler aynen evinizdeki gibi tencerelerde (yani kocaman kazanlarda değil) pişiyor. Özellikle bamya çorbası favoridir. Ama diğer çorbaları da müthişdir. Hamsi buğlamai kadınbudu köfte tercih edilebilecek yemeklerdir. Kadınbudu köfte büyük bir tabakta yanında salatası pilavı ve patatesi ile birlikte servis edilmekte. Fiyatı en son 7.5 tl idi.

Kredi kartı, sodexho gibi alternatif ödeme seçenekleri bulunmakta.

Yer olarak; Merkez'de Barlar sokağı(Vural Sokak)'nın sonuna doğru bir ara sokakta bulunmaktadır.

VARUNA GEZGİN LOS AMİGOS:

Barlar sokağında bulunan bu bar'ın yemekleride şahanedir. Özellike köri soslu tavuğu yanında bira ile öneririm. Ben alkol kullanmıyorum diyorsanız cola alternatif bir içeçek olabilir. Akşam saatlerine kalırsanız eğer yer bulmanız baya bir zorlaşır, önceden uyarayım. Fiyatların ortalamanın biraz üstünde tek eksisi bu bence.

KIRIM ÇİBÖREKÇİSİ:

Herkes çiböreğin en güzelini Papağan'da olduğunu zannedir. Halbuki Papağan sadece markalaşmış ve popüler bir mekandır. Şahsen ben çiböreğini o kadar çok sevmem. Malum çibörek Kırım'dan çıkmadır ve asıl yeri bence Kırım Çibörekçisidir. Çalışanlar dahi Kırım'lıdır. Eminim çok beğeneceksiniz.

Yer olarak ta Otogar'ın ordaki Kent Park'ın içerisinde.

LEMAN KÜLTÜR ESKİŞEHİR:

Leman Kültür'e başka şehirlerde gidenler bilir yemeklerinin ne kadar güzel olduğunu. Ben gittiğimde genelde tavuk yemeği tercih ediyorum. Malum yemek isimleri biraz garip ama bir kaçını yazayım: Bencil Tavuk, senin görevin Jim bu yemeği yemek, kozzi geberdi ay kis evribadi aşçı dahil tercih edilebilir.

Yer olarak Merkez-Yenibağlar, İsmet İnönü II caddesi üzerinde bulunmaktadır.Fiyatlar mekana göre normal.

CİĞERCİ AHMET:

Eskişehir'de ciğer dediniz mi akla ilk gelen isimlerden biridir. Salaş bir mekan olmasına rağmen fiyatları yüksek ama kalitesi 10 numaradır. Mekan sahibi, aşçısı ve diğer çalışanları güneydoğu kökenli zaten. Saat 12'de ciğer bulamazsın çünkü kalmamıştır. Bütün etler günlük olarak alınmaktadır. Ciğerin yanısıra adana, kuzu şiş gibi çeşitlerde bulunmakta.

Yer olarak Merkez'de Yunusemre Caddesi Eski Otogar çaprazında ara sokaktadır.

DOYURAN KAHVALTI SALONU:

Eskişehir'e geldiğinizde bence mutlaka uğramanız gereken bir yer. Kahvaltı denildiğinde akla ilk gelen isimdir. Özellikle çift yumurtalı pastırmalı ve yanına bal-kaymak mutlaka söylenmelidir. Salaş bir mekan ama önünde kuyruk oluşan bir işletmedir. Dükkan çalışanları ve sahipleri çok sıcak insanlar.

Yer olarak Stadyum'un karşısındaki ara sokakta yer almaktadır.

NOT:

Olaki bu mekanları bulamdınız emin olun kime sorsanız gösterirler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Çam

Ben Eskişehir'de hergün dışarda yemek yiyorum bu yazdığın yerlerde hiç yemedim :) los amigos ve lemanda yemekler çok iyi ama diğerleri hakkında birşey diyemem çin yemeği yemek isterseniz yum yum italyan yemeği isterseniz sempre yi tavsiye ederim, barlar sokağında los amigos yerine hangoverı tercih edin adamların mutfağı mükemmel ne yerseniz yiyin kesinlikle beğenirsiniz. Paylaşım için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

97-2001 arası orada öğrenciyken çok meşhur bir yer vardı.Minder di adı.Herkesin yolu mutlaka bir defa oradan geçerdi :) Sonradan kapattılar.Şimdi var mı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Serdar Can

Bir ekleme de ben yapayim. Yoğurtlu, soslu kofte ve siş yani Balaban için çok güzel bir yer

Esbalaban, ziyapasa caddesinde kapalı pazarin üst tarafında http://www.esbalaban.com/

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bir ekleme de ben yapayim. Yoğurtlu, soslu kofte ve siş yani Balaban için çok güzel bir yer

Esbalaban, ziyapasa caddesinde kapalı pazarin üst tarafında http://www.esbalaban.com/

valla balaban için bir yer söylüyorlar ama büyükşehir belediyesinin arka tarafında bir pasaj içinde diye, sizin dediğiniz yeri hiç duymadım valla :)

15 seneden beri Eskişehir'de yaşayan biri olarak bu başlığı görünce her seferinde "Ulen acaba ben başka bir şehirde mi yaşıyorum?" diyorum kendi kendime...

Kültür olarak adlandırılabilecek bir yemek durumu yok Eskişehir'de... Borga'nın bahsettiği yerler aşağı yukarı her şehirde bulunabilecek yemekleri olan yerler. Maalesef...

Valla Alper Abi, her şehirde böle mekan olabilir ama herşehirde kuyruk olan mekan az olur. Ben bu yerlerde kuyruğa girdiğimi bilirim :)

Yorum bağlantısı
Çağın Özdemir

yemeklerini pek bilemem ama arkadaşımın öğrenci evinde misafir olmuştum.Tantuni söyleyelim dedik.Adamlar cep telefonundan mesaj sistemini oturtmuşlar mesaj atıyorsun siparişi getiriyorlar.Bir arkadaşım ben ketçap mayonezsiz yiyemem dedi bizde öyle söyledik.Bizim mesajımı şu şekilde bir cevap gelmişti ''tantuni kültüründe ketçap mayonez gibi soslar bulunmadığından yardımcı olamayacağız'' bizim tantunilerden de olduk çok gülmüştüm :D

Yorum bağlantısı
Serdar Can

Büyükşehir belediyesinin arkasında pasajlar bulunan balaban Abdusselam, orada da çok güzel olur balaban. Bir de bayat pazarinin içinde kebapçı husmen var orada da çok güzel oluyor ancak dukkan oldukça salaş ve çok dar.

Yorum bağlantısı
Misafir

Büyükşehir belediyesinin arkasında pasajlar bulunan balaban Abdusselam, orada da çok güzel olur balaban. Bir de bayat pazarinin içinde kebapçı husmen var orada da çok güzel oluyor ancak dukkan oldukça salaş ve çok dar.

Abdülselam yada Abdusselam usta yıllardır bu işi yapıyor. Gerçekten tavsiye ederim. Kebapçı hüsmen'i bilmiyordum, yakın zamanda denerim. ;)

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Heh, benimde bahsettiğim büyükşehir belediyesinin arkasındaki mekan buydu :)

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Diyelim ki Eskişehir'e yolunuz düştü ve ne yesem diye düşünüyorsunuz. İşte size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir kaç yer: KIRINTI EV YEMEKLERİ: Ev yemeklerini dışarda yiyebileceğiniz müthiş bir yer. Yemekler aynen evinizdeki gibi tencerelerde (yani kocaman kazanlarda değil) pişiyor. Özellikle bamya çorbası favoridir. Ama diğer çorbaları da müthişdir. Hamsi buğlamai kadınbudu köfte tercih edilebilecek yemeklerdir. Kadınbudu köfte büyük bir tabakta yanında salatası pilavı ve patatesi ile birlikte servis edilmekte. Fiyatı en son 7.5 tl idi. Kredi kartı, sodexho gibi alternatif ödeme seçenekleri bulunmakta. Yer olarak; Merkez'de Barlar sokağı(Vural Sokak)'nın sonuna doğru bir ara sokakta bulunmaktadır. VARUNA GEZGİN LOS AMİGOS: Barlar sokağında bulunan bu bar'ın yemekleride şahanedir. Özellike köri soslu tavuğu yanında bira ile öneririm. Ben alkol kullanmıyorum diyorsanız cola alternatif bir içeçek olabilir. Akşam saatlerine kalırsanız eğer yer bulmanız baya bir zorlaşır, önceden uyarayım. Fiyatların ortalamanın biraz üstünde tek eksisi bu bence. KIRIM ÇİBÖREKÇİSİ: Herkes çiböreğin en güzelini Papağan'da olduğunu zannedir. Halbuki Papağan sadece markalaşmış ve popüler bir mekandır. Şahsen ben çiböreğini o kadar çok sevmem. Malum çibörek Kırım'dan çıkmadır ve asıl yeri bence Kırım Çibörekçisidir. Çalışanlar dahi Kırım'lıdır. Eminim çok beğeneceksiniz. Yer olarak ta Otogar'ın ordaki Kent Park'ın içerisinde. LEMAN KÜLTÜR ESKİŞEHİR: Leman Kültür'e başka şehirlerde gidenler bilir yemeklerinin ne kadar güzel olduğunu. Ben gittiğimde genelde tavuk yemeği tercih ediyorum. Malum yemek isimleri biraz garip ama bir kaçını yazayım: Bencil Tavuk, senin görevin Jim bu yemeği yemek, kozzi geberdi ay kis evribadi aşçı dahil tercih edilebilir. Yer olarak Merkez-Yenibağlar, İsmet İnönü II caddesi üzerinde bulunmaktadır.Fiyatlar mekana göre normal. CİĞERCİ AHMET: Eskişehir'de ciğer dediniz mi akla ilk gelen isimlerden biridir. Salaş bir mekan olmasına rağmen fiyatları yüksek ama kalitesi 10 numaradır. Mekan sahibi, aşçısı ve diğer çalışanları güneydoğu kökenli zaten. Saat 12'de ciğer bulamazsın çünkü kalmamıştır. Bütün etler günlük olarak alınmaktadır. Ciğerin yanısıra adana, kuzu şiş gibi çeşitlerde bulunmakta. Yer olarak Merkez'de Yunusemre Caddesi Eski Otogar çaprazında ara sokaktadır. DOYURAN KAHVALTI SALONU: Eskişehir'e geldiğinizde bence mutlaka uğramanız gereken bir yer. Kahvaltı denildiğinde akla ilk gelen isimdir. Özellikle çift yumurtalı pastırmalı ve yanına bal-kaymak mutlaka söylenmelidir. Salaş bir mekan ama önünde kuyruk oluşan bir işletmedir. Dükkan çalışanları ve sahipleri çok sıcak insanlar. Yer olarak Stadyum'un karşısındaki ara sokakta yer almaktadır. NOT: Olaki bu mekanları bulamdınız emin olun kime sorsanız gösterirler :)

Ben doğru yengeme gidiyorum. Hepsinden güzel hacım. :D

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Kaya Yasak

Eskişehir'de yaşayan biri olarak, yöresel tadlar dersek o bahsedilen yerlerden sadece biri geçerli olur, o da Kırım Çibörekçisi'dir.

o na ilave olarak Ticaret Sarayı'nın karşı sırasında Temel Çibörek vardır, o da çok iyidir, zaten çibörek başka yerde yenmez, bu iki yerin dışında.

Yorum bağlantısı

Eskişehir'de yaşayan biri olarak, yöresel tadlar dersek o bahsedilen yerlerden sadece biri geçerli olur, o da Kırım Çibörekçisi'dir.

o na ilave olarak Ticaret Sarayı'nın karşı sırasında Temel Çibörek vardır, o da çok iyidir, zaten çibörek başka yerde yenmez, bu iki yerin dışında.

Ben papağanı da biliyorum ve ne zaman eskişehir'e gitsem,papağanda kuyruk var.

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Eskişehir'i çok geç gördüm ama en sevdiğim yerlerden biri oldu. Çok nezih, pırıl pırıl bir ilimiz. Kırım Çibörekçisi'ne de gittim, diğer yerleri denemek için de defalarca gidilir. Tüm Eskişehirlilere selamlar...

Yorum bağlantısı

Yemek değilde ben bişi soracam...

Şu ciğercide içtiğimiz kahve vardı ya hani?

Menengüçmü ne öyle bişiydi adı...

Burda 2farklı marka aldım ve bi bardak bile içmeden attım şişeleri.

Ordaki gibi değildi..

Varmı bunun şu markasını alın dediğiniz bişi ?

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Tatlıdil köftecisi, köfte+şıra mükemmel.

Onur işkembe

Baş börekçi

Tatlıdil köftecisi nerede acaba?

Yorum bağlantısı

Tatlıdil köftecisi nerede acaba?

Hamam yolunda buluşalım ben seni götüreyim, çok meşhurdur nasıl bilmessin duymamış olayım. :p

Tatlıdil köftecisi, köfte+şıra mükemmel.

Onur işkembe

Baş börekçi

Onur işkembe eski havasında değil, daha çok isim satıyor. Çorbaları eskisi gibi lezzetli değil. Tatlı dil köfecisi güzeldir, ancak tepebaşında anar köftecisi de fena değildir.

Yorum bağlantısı

Hamam yolunda buluşalım ben seni götüreyim, çok meşhurdur nasıl bilmessin duymamış olayım. :p

Onur işkembe eski havasında değil, daha çok isim satıyor. Çorbaları eskisi gibi lezzetli değil. Tatlı dil köfecisi güzeldir, ancak tepebaşında anar köftecisi de fena değildir.

Anar köftecisini de yazacaktım ama fazla kimse bilmez orayı,yoksa ben çok yemişimdir orada zaten benim mahallede.

Yorum bağlantısı

Anar köftecisini de yazacaktım ama fazla kimse bilmez orayı,yoksa ben çok yemişimdir orada zaten benim mahallede.

Aslında anar köftecisi de, en az tatlı dil kadar eski bir işletme fazla reklam yapmadıkları için bilinmiyor. Barış bey benim mahalle dediğinize göre, Tepebaşı Şirintepe tarafında oturuyoır olmalısınız. Biraz daha kurcalarsak tanıdık çıkabiliriz. :)

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Valla daha önce ısmarlayan olmadı napalım bilemedik abi affet :D :D

Yorum bağlantısı

Valla daha önce ısmarlayan olmadı napalım bilemedik abi affet :D :D

Bir köfte ile mi korkucam dostum ayıpsın ısmarlarız. ;)

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bir köfte ile mi korkucam dostum ayıpsın ısmarlarız. ;)

15 dk sonra ordayım dermişim :) ..

H.sonu bir plan yapılabilir hatta herkes gelsin Eskişehir grubundan?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...