İçeriğe Yönlendir

Camsil Mi, Antifirizli Cam Suyu Mu?

Emin Bengisu

Recommended Posts

Emin Bengisu

Malum kış ayındayız ve özellikle yüksek bölgelerde geceleri ağırlıklı olmak üzere don olayları artıyor..Geçenlerde aracıma bindim camları temizlemek için düğmeye bastım ama maalesef su donmuş. Ben de antifirizli cam suyu almak için girişimlerde bulundum ama petrol ofisinde çalışan bir arkadaş kesinlikle antifirizli cam suyunu tavsiye etmediğini çünkü içinde boya olduğunu ve camda ciddi leke bıraktığını söyledi.Bunun yerine camsil kullanmamı, içinde alkol olduğu için donmayacağını ve camı daha iyi temizlediğini söyledi..hakikaten alkolün donma derecesi -117 derece civarıymış..

Bu konuda değerlendirme yapacak olursak bence mantıklı ama son söz ne olmalı...?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Antifreeze'in içinde de alkol ve su var?

Camsil'lerde tam aksine alkol yok bildiğim kadarı ile.

Cam suyuma antifreeze'li su dışında hiç bir şey koymam.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Camsil veya türevleri silecek silgilerine zarar veriyor.Su içine saf alkol koysanız da donma olayının önüne geçersiniz.Eskiden öyle yapardım ancak şu anda Antifrizli hazır cam sularından kullanıyorum.Leke falan yaptığını da görmedim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sadık abi eskiden bende eczaneden alırdım ama nereden baksan 8-10 yıl önce...Şimdi durum nedir bilmiyorum.O dönem şişeyle veriyorlardı.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Camsil tortu bırakıyor ve su kanallarını tıkıyor, kullanmayın.

Temizlik için bunu kullanıyorum, çok etkili, ölçekli ve pratik kullanımlı: http://shop.wurth.com.tr/araciniz-icin-urunler/cam-temizleme-sabunu-250ml

Donma noktasınıa seyahat edersem de bunu ekliyorum: http://shop.wurth.com.tr/araciniz-icin-urunler/detayli-temizlik/dort-mevsim-cam-temizleme-suyu-250ml

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

yaklaşık olarak 5 senedir 7 arabada camsil ve musluk suyu karışımı kullanıyoruz. Şuanada kadar bir problem yaşamadık çok şükür. Temizlemeside oldukça güzel.

Yorum bağlantısı

yaklaşık olarak 5 senedir 7 arabada camsil ve musluk suyu karışımı kullanıyoruz. Şuanada kadar bir problem yaşamadık çok şükür. Temizlemeside oldukça güzel.

3 yada 4 sene önce sadece camsil doldurmuştum. 1 ay gibi bir zamanda motorlar dahil tüm hortumları tıkadı. Sizin sanırım su karıştırdığınız için tıkanmıyor yada ben bim den aldığım için tıkandı :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Cam suyuna koyduğunuz katkılarının oranına dikkat edin. Tavan veya ön kaput üzerinde kuruyup boyaya zarar verebiliyor.

Atıyorum, 1 ölçek koyduğunuzda -20'ye kadar donmamasını sağlıyor ama bulunduğunuz ortam -5 derecenin altına inmiyorsa yarım ölçek koyun.

Benim arabam garajda durduğu için 10 derecenin altında soğuk görmüyor. Bursa zaten sıfırın altına nadir düşer. O yüzden donma problemi olmadığı için cam suyuna yarım kapak oto şampuanı atıyorum. Hem temizlik açısından iyi oluyor, hemde güzel kokuyor.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bugün 5lt antifirizli cam suyu aldım beş kere doldursam kışı geçirir bana. 4,5TL

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Camsil camada zarar veriyor.

Antifirizli su tabiki.

Bugün 5lt antifirizli cam suyu aldım beş kere doldursam kışı geçirir bana. 4,5TL

Onların çoğu konsantre dir.

Su ile karıştırırsanız dahada uzun süre gider.

Yorum bağlantısı

öylesine satışı yasak olan bir ürünü nasıl alabiliyorsunuz, eczane tanıdık mı?

Yasak olduğunu bilmiyordum abi.Eczacı tanıdık araba için kullandığımızı biliyor hatta dükanın önünde dolduruyorum.

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Aracımda herzaman bir camsil şişesinde saf İSOPROPANOL bulunduruyorum donmuş durumdaki camın üzerine 2 fısfıs yapıyorum buz namına birşey kalmıyor.Medikalcilerde 5 lik bidonu 25-30 lira arasında satılıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Camsil olmaz...

Bir eczaneden veya sanayiden metil alkol alın, çok az bulaşık deterjanı ilave edin. su ile 2 su 1alkol olacak şekilde karıştırın...

Yada

şu ürünü alın.. Kalwax

Hangi ildesiniz bilmiyorum, Beğendik Marketlerinde de var.. Şiddetle tavsiye ederim, şikayetlerinizde beni arayabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Aracımda herzaman bir camsil şişesinde saf İSOPROPANOL bulunduruyorum donmuş durumdaki camın üzerine 2 fısfıs yapıyorum buz namına birşey kalmıyor.Medikalcilerde 5 lik bidonu 25-30 lira arasında satılıyor.

bizim elektronikte kullandığımız isopropil alkol olmasın o acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O kadar iyi mi abi?

İyi.. 40 derece yazıyorsa 40 derecedir.. doğru sulandırdığın sürece sorun yaşamazsın... Kocatepe Beğendikte bulabilirsin..

İçeriğinde bişey yok zaten Yavuz..

deterjan, boya, su ve metil alkol.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Camsil donar.

Alkolu artik tanidik olmasa satmiyorlar.

Burda -40 lık cam sulari var onlar is goruyor test ettim bizzat. Donma da yasanmiyor (en azindan -35 e kadar donmuyor :) )

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bulaşuk deterjanı güçlü bir çözücü. Tavsiye etmem. Boyaya ve verniğe zararlı. Aynı zamanda sıfır arac kullananlar farketmiş olabilir. Cam üzerinde koruyucu bir kaplama bulunuyor. Su itici özelliği yüksek bir kaplama. Arac doğru yıkanırsa ve cam suyunca yanlış kimyasallar kullanılmassa bu kaplama 10 yıla kadar dayanabilir diye tahmin ediyorum. Benim aracım 5 yılını doldurdu ve o kaplama hala sağlam. Sadece camın üst köşesinde sileceğin aşındırdığı 2 cmlik bir kısım var. Diğer bölgeler sağlam. Cam ıslandığında da tek su yapışan nokta o 2 cmlik kısım...

Camdaki kaplamanın ilk yırtıldığı yer silecek çalışırken yukarı çıkıp aşşaya doğru hareket etmeden önce durduğu bir nokta var. Çalışırken gidebildiği en kenar noktada diyebiliriz. Arac yıkanırken veya cam ıslakken o noktadaki yırtılmayı farkedebilirsiniz.

Resimdeki yeşil ok silecek rotası ve yeşil okun ucundaki kırmısı kısım ise camdaki kaplamanın ilk yırtılmaya başlama noktası.Sebebi sileceğin o noktata yavaşlayarak su filmini yırtıp cama temas ederek kaplamayı aşındırması.

pict0179r.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici
(düzenlendi)

Camsil mi, antifirizli su mu? etil alkol mü, metil alkol mü? kafam çok karıştı, iyi bir derlemeyle konuyu özetlemek istiyorum;

camsilin hem kışın donması hemde kaporta ve sileceklere zarar verdiği konusunda herkes hemfikir ve kullanılmaması gerekiyor. bunun yerine ya kendiniz su+alkol+deterjan(mutfak deterjanı değil, wurth konsantre tarzı) karışımı yapacaksınız(bunun için metil değil, etil alkol kullanmanız gerekir,eczanelerde satılan alkol etil alkoldur) yada antifirizli hazır cam suyu alacaksınız. eğer hazır alınacaksa içeriğinde alkolun metil alkol olmaması gerekiyor. zaten birçok kaliteli üründe özellikle metanol(metil alkol) içermez diye ibareler var. metil alkol, etil alkole göre zararlı bir madde, buharlaşıp fan ile araç içine girip solunması nispeten tehlikeli.olayın özeti budur.bunun dışında donma derecesi etil ve metil alkolde hemen hemen aynıdır)

(sahte rakıda bulunan alkolde metil alkoldur, öldürücü etkisi vardır, kör eder. eczanelerde etil alkol var, yasaklanmasının mantığı içki olarak kullanılması fakat zaten denature edilmiş yani içilemez etil alkoldur)

tarihinde Hasan Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

bizim elektronikte kullandığımız isopropil alkol olmasın o acaba ?

Aynen o bizde anakart onarımında flux temizleme amacı ile kullanıyoruz

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben Pril bulaşık deterjanına bir miktar alkol karıştırıp sulandırıp Dayıyorum Gecen sabah araç dış ısı göstergesi -1 veriyordu donma gibi bir sorun yaşamadım ama Malum ön cama düşen kırağılar donmuştu onları kazımakla uğraştım :(

Kazımaya uğraşmayın. Üzerine direk soğuk su atın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...