İçeriğe Yönlendir

İlginç Bir Ceza

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik

Bugün bir arkadaşımla sohbet ederken ilginç bir konu açıldı;

Arkadaşımın bir arkadaşı geçen gün bir çevirmeye denk gelmiş.

Ehliyetinde gözlükle kullanır yazıyormuş.

Gözlüğü gözünde olmasına rağmen polis yedek gözlüğü sormuş.

Araçta yedek gözlük bulundurmak şart demiş ve ceza yazmış.

Bana çok gerçekçi gelmemekle beraber bana anlatan arkadaşın ciddiyetinden eminim.

Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Gözlükle kullanır ibareli ehliyeti olanlar arçta yedek gözlük bulundurmak zorunluluk mu?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Vay ilk defa duydum ve bende merak ettim şimdi.Ya adam lens kullanıyorsa aynı gözlük numarasında ne olacak ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Doğrudur araçta gözlük bulundurmak zorunda lenste taksa gözlük sorarlar çok uğraştım ehliyette gözlükle yazmasın diye ama kurtaramadım malesef.Yanlız bunu sorulduğunu ilk defa duyuyorum polis niye böyle bir şeye diretip ceza yazdı onuda anlamadım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bende yedek bulundurmanın şart olduğunu ilk defa duydum. Kaldı ki, benim ehliyette gözlükle yazıyor bizde oda yok. Şu ana kadar belki 30 kez polis çevirmiştir, tek kelime söyleyen olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Orası muamma Tahir.

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bende yedek bulundurmanın şart olduğunu ilk defa duydum. Kaldı ki, benim ehliyette gözlükle yazıyor bizde oda yok. Şu ana kadar belki 30 kez polis çevirmiştir, tek kelime söyleyen olmadı.

Hocam sana yazacak bir şey buluyorlar nasılsa gözlüğe kadar sıra gelmiyordur :D:p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

15 senedir gözlükle araç kullanırım,ehliyetimde de gözlükle diye yazar,fakat böyle bir kuralı ilk defa duydum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Hocam sana yazacak bir şey buluyorlar nasılsa gözlüğe kadar sıra gelmiyordur :D:p

30 seferin 20'si genel kontrol. Karıştırmaaa. :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

:hahahoho:

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

5 liraya pazar tezgahlarında çin malı gözlük satıyorlar, alın dursun arabada :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Var ki yazmış abi. Daha neler var o kanunda da bilmiyoruz. :)

Niyeti bozmuş bir kere. :biggrin:

Benim ehliyette gözlükle kullanır yazanlardan.

12 yıldır lens kullanırım.

Daha hiç gözlüğü soran olmadı kaldı ki yedeği.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Niyeti bozmuş bir kere. :biggrin:

Valla aklıma geldi de hadi yazmıyım dedim Abi sen demişsin ağzına sağlık :D

Konuyu dağıtmayalım. :)

Eh hocam sen yarın bigün konu açarsın yine ceza yedim diye orada kapışırız artık :p:D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

5 liraya pazar tezgahlarında çin malı gözlük satıyorlar, alın dursun arabada :)

Baran 3 kağıda gerek yok.

Olayın mantıklı ve gerekliymiş gibi geldi bana.

Düşünsene gözlüğün kavanoz dibi, aniden uzun yolda kırıldı.

Bence araca yedek gözlük konmalı.

Güzel bir kural gibi geliyor.

Düşündükçe daha mantıklı gelmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Evet, inanırım; bazıları soruyor. Benim ehliyetimde gözlükle kullanır gibi bir ibare yok çünkü aldığım zamanlarda kullanmıyordum, daha sonraları görme kaybı iyice artınca kullanmaya başladım ama ehliyette gözlük ibaresi yok. Sonraları bir çevirmede memur bey sordu; niye gözlükle kullanır ibaresi yok diye, ben de durumu izah ettim bir şey demedi. Yani bazıları gözlük olayını sorgulayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Eh hocam sen yarın bigün konu açarsın yine ceza yedim diye orada kapışırız artık :p:D

Sonuna kadar. :)

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Baran 3 kağıda gerek yok.

Olayın mantıklı ve gerekliymiş gibi geldi bana.

Düşünsene gözlüğün kavanoz dibi, aniden uzun yolda kırıldı.

Bence araca yedek gözlük konmalı.

Güzel bir kural gibi geliyor.

Düşündükçe daha mantıklı gelmeye başladı.

Abi zaten o tezgah gözlüklerinin de numaraları var, uygun olanı alırsın, gideceğin yere kadar idare eder :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Tamam gözlük olayı mantıklı ama bence çağın gerisinde kalmış bir yasa buda.Artık lens var çok kişide lens kullanıyor yerine göre.Gözlükle kullanıyor yazıyor ehliyette ama adam lesn takmış bu durumda ne olacak yine ceza yazacakmı memur arkadaşlar.Ben bunu biladere bir sorayım bakalım :D

O zaman gözlük yada lens ile kullanır yazmalı ehliyette.Acaba o zamanda yedek lens sorarlarımı.Bu işin içinden çıkılmaz böyle :biggrin:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hadise doğru ise mutlaka bir dayanağı vardır polisin, vesile ile geçenlerde sohbeti olmuştu, yıl sonu bütçedeki açğıa paralel olarak ceza patlaması yaşabiliyor mu ne....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Saat

benimkinde gözlükle veya lensle yazıyor.. yedek lensim arabada mutlaka bulunur.. gözlük nerde derse :fiuw:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ya polisler böyle davrandığında ister istemez aklıma iki soru geliyor;

1-Polisle sürtüşme veya tartışma olduğu tüm kontrolde polis yazacak bişey bulamadığı için böyle birşey sorup buradan ceza yazdığı.

2-Polisin bir beklentisi olduğu yazacak hiç birşey bulamadığı ve beklentisininde karşılanmadığı için buradan ceza yazmış olması.

Aslında yaptığında kanunen hiçbir şey yok ama uygulamada birlik olmadığı için ister istemez böyle tuhaf şeyler düşünmeye yöneliyoruz veya bunları duyunca şaşırıyoruz.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Muhtemelen, kısa süre önce bir yerden bununla ilgili kanun maddesini okumuştur veya duymuştur. Sonra o kanun maddesi aklına gelince, dur ya şu maddeyi de kullanayım demiştir. :biggrin:

Abi, kanunda aksi bir durum olmasa cezayı yazamazdı. Demek ki var böyle birşey.

Buna dair hiç kontrol yapılmamasını mı yadırgayalım, yoksa hiç kontrol yapılmazken birisinin çıkıp bu maddeden ceza yazmasını mı yadırgayalım, benim kafamı karıştıran bu. :unsure2:

Hep şikayet ettiğimiz şey işte: uygulamada birlik yok.

Kişiye göre değil, kanuna göre olmalı bütün uygulamalar.

Sonuna kadar katılıyor ve destekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...