İçeriğe Yönlendir

Passat - Esp Arızası Korkutucu Tehlike

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Guest Feti Ercan
(düzenlendi)

Hehe.. düğme yoksa esp yok :D

Abi sana inanmadım dur bide googleden sorayım dedim. Fakat oda ne!!! yine siz ve yine cümle :)

tarihinde Feti Ercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi sana inanmadım dur bide googleden sorayım dedim. Fakat oda ne!!! yine siz ve yine cümle :)

Link isterim :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bende focusu ilk çalıştırdığımda esp ışığı yanmıyor ekranda öyle bir simgenin olması gerekmiyor mu?

Feti Test Menüsünde yandığını görürsün ancak ;)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Ben 2010 senesinde 2005 1.6 Exclusive Passat bakıyordum. Arabayı aldık teste götürüyorum. Bindim araba çalışıyor ve ESP lambası yanıyor bende bastım devreye aldım ESP'yi göstergeden de lamba gitti. Yolda gidiyorum kırmızı ışığa yaklaştım boşa attığım gibi araba aniden sağ önden bir fren yapmaya başladı ne yağacağımı şaştım o anda. Hemen anladım ESP'nin mantara bağladığını kapattım ESP'yi. Sonra ilk göbekten döndüm geri bıraktım arabasını adamın.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Feti Test Menüsünde yandığını görürsün ancak ;)

o nasıl bir menüymüş ki ?

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mehmet Kodaz

Aynı olay 3 defa da benim başıma geldi, şükür ki hızım 80 km bin altında idi ve tarafta başka araç yoktu, dümdüz yolda giderken bir anda ışık yanıp aracı sağa doğru firen yaptırıyor , kendi şeridimden en az iki metre sağa kayıyorum, burada bu yazıyı okuyana kadar ne olduğunu anlamamıştım , çok teşekkür ederim , sorunun net ve kesin çözümü varmı , Allah korusun insanı durup dururken götürür bu saçma sistem. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kodaz
On 19.11.2012 at 16:30, Anil Berke Kavraal yazdı:

arka koltuğun altında esp nin hangi sensor ü var ki?

Aynen kardeşim sağ arka koltuğa biri oturunca araba saçmalıyor resmen , düz yolda kuru yolda kaç defa başıma geldi , doğru tespit ??

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arka koltuğun altında sensör değil de.. arka sağ tekerin oralarda abs sensörü soketleri vardır.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Arka koltuğun altında sensör değil de.. arka sağ tekerin oralarda abs sensörü soketleri vardır.. 

Bizim Mercedeste bagajda bı sensör varmış. Bı iki kere hata verdi soketle alakalı sanırım. Ama bizde ESP hemen devre dışı kalıyor ve ESP sistemini kontrol et diye mesaj çıkıyor. Alman mantığı ile vw ile aynı olabilir mi ki

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Arıkan

Arka koltuğun tam ortasında yanal ivme sensörü var. O sensör arızalanırsa bahsettiğiniz olay olur. Bizim araçlarda biraz kronik. Özellikle üzerine ağır biri oturursa sapıtabiliyor.

Çözümü tabiki var. 

Sensör bu:

31537384993_107a5c72ca_z.jpg

Sacdan üzerine koruma kesip büküp ayarlarsanız bir problem kalmıyor.

31537380063_aaa47b73e4.jpg

Bende fren yapma problemi olmadı ama arka koltuğun ortasına ağır biri bindiğinde ESP lambası yanmıştı. Ondan sonra bu koruma sacını yapmıştım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Vesile ile Vsa diye bir sistem var, gelişmiş esp diyebiliriz, bunlarda da kullananlar saçmalar bazen :crazy:
esp vsc vsa astc esc hepsi aynı bosch sisteminin altyapısı ile geliştirilen sadece markaların kalibre de tepkilerini markaya göre ayarladıkları sistem.
4 5 nesil oldu galiba son nesil esp+ vsc+ vs adıyla anılıyor ve kayma sonunda direksiyona da kontra verip yola sokmaya çalışıyor.

araçta bu şekilde sorun kabul edilemez. bunu 130 ile tek şeritli yolda tır sollarken yaptığını düşünün Allah muhafaza.
Microsaniyelik işlem yapan parçanın kalibrasyonu kaçıyorsavay haline... Ancak Cruise açık halde iken patinaja düşen teker frenleniyor. Tecrübe ile sabit..
aracınızın markası ne? Toyota da Cruise açıkken patinaj düşerse ya da esp devreye girerse otomatik kapatıyor. aksi halde çok tehlikeli bir durum ortaya çıkar. düşünün Cruise açık araç patinaj çekiyor senin Cruise umrumda değil çat çat çat dönen tekere fren yapmaya çalışan çekiş kontrol bu döngüye giriyor ve hep böyle devam ediyor..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Arıkan

Konu baya eski.

Biraz önce bir arkadaş aradı. 
Aracında konunun başında geçen olay olmuş. Sağ önden aniden fren yapmış. 
Hiç bir arıza kodu yok.

Durum üzerinde fikir alışverişi yaparken ABS sensörlerinin aks üzerindeki karşılığı olan bilezikte sorun olabileceği geldi aklıma. Şöyleki bu bilezik aks üzerine geçirilmiş üzerinde dikdörtgen deliklerin olduğu bir parça. Bilezik her hangi bir sebeple aks üzerinde sabit olduğu yerden kayarsa ESP sistemini yanıltması çok olağan. 
Ancak sağ önden fren yaptığına göre sol arka tekerin devir sayısı olarak daha az devir döndüğünü algılaması lazım sistemin. Çarpraz tarafa fren yaptırdığını düşünerek. 
Umarım sorunu çözer. Çok sıkıntılı bir arıza.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...