İçeriğe Yönlendir

Lpg Ülkemize Yararlı Mı Zararlı Mı?

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ahmet Çankaya

devlet artık yüksek vergi kazancından biraz feragat etmeli...

böylece herşey daha da normalleşir...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

benim cebimden çıkan para,aslında devletin cebinden çıkan para diye düşünelim.......10 bin km de 2500 tl gaz parası verdim diyelim........aynı km de benzine 3500 tl verirdim...........bu durumda ben ve dolayısıyla devlet 1000 tl karda......lpg kitinin maliyeti 1500 tl,bunun parasını ben 1,5 yılda çıkartırım...........üstüne üstlük aracımı satarken ekstra katma değer olarak geri de alabilirim............devlet açısından 1500 liralık kit cari açığa negatif etkisi olsa bile 1,5 yıl sonunda daha az enerji tüketimi/gideri nedeniyle amorti etmekte.........bu hesabı 10 yıla vurursanız lpg nin hem bizim,hem devlet açısından daha avantajlı olduğu aşikar......

lpg ile bu yollarda şahinler broadwayler geziniyor yıllardır.......hemde daha eski teknoloji ile.hala da gezinmeye devam edecek.eskiyen ölen bir araç da yok yani.......

işin çevre kirliliği boyutunu hiç kıstas olarak almıyorum.........en çok çevreyi kirleten yakıt olan mazot hesabıma uyarsa,onu da kullanırım.

Şu anda çevreye en az zararlı gaz salınımı yapan yeni nesil dizel motorlardır. Avrupada satışları o neden ile Burda ise az yaktığından artmaktadır. Her ne kadar dizel motorları sevmesemde zannettiğiniz gibi değildir

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdinç Sefer

valla arkadaslar 2 sene once gıttım herkese atıkerı kotuleyıp ıtalyan markalarını överken ben atiker taktırdım.

brc 1600 tl idi atıkeri 950 tlye taktılar.arabam 32000 km ıdı şimdi ise 180.000 km de bu gunkı fıyatlata göre hesap yaparsak ş.içi 45 krş yakıcağıma 25 krş yakıyorum.neredeyse 150000 km olmuş.sadece bayram öncesi sibop erittim bana 1400 tl ye mal oldu bırde her bakımda ekstradan verdiğm gaz filitresinin bedeli 20 tl.

Hesap yaptığımızda;

950 tl montaj

1400 tl arıza bedeli

300 tl total gaz filtresi fiyatı

3000 tl de her çalışmada harcadığı benzin desek

benzin - lpg kar oranım 24.350 tl cebımde kalmıs.

artık lpg karlımı değil mi sizin kararınız

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

valla arkadaslar 2 sene once gıttım herkese atıkerı kotuleyıp ıtalyan markalarını överken ben atiker taktırdım.

brc 1600 tl idi atıkeri 950 tlye taktılar.arabam 32000 km ıdı şimdi ise 180.000 km de bu gunkı fıyatlata göre hesap yaparsak ş.içi 45 krş yakıcağıma 25 krş yakıyorum.neredeyse 150000 km olmuş.sadece bayram öncesi sibop erittim bana 1400 tl ye mal oldu bırde her bakımda ekstradan verdiğm gaz filitresinin bedeli 20 tl.

Hesap yaptığımızda;

950 tl montaj

1400 tl arıza bedeli

300 tl total gaz filtresi fiyatı

3000 tl de her çalışmada harcadığı benzin desek

benzin - lpg kar oranım 24.350 tl cebımde kalmıs.

artık lpg karlımı değil mi sizin kararınız

Birde dizel in çıkardığı iğrenç seside duymamanız yanınıza kar kaldı. Bana görede lpg ülkemize yararlımı zararlımı bilemiyeceğim ama keseye kesin yararlı :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Brc nin şuanda hem yerli hem italyan ürünleri var...Brc tamamen italyan değil.Uygun fiyata takılan BRC kitler yerli üretim.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

kara duman atan dizellerdense kokan lpgli arabalar (ki karbratörlüler dıışnda egsozundan o tip koku çıkan araç denk gelmedim) tercihim :p

hop artislik yapma öle ;) bizde her ikisinde de var hem kafası dumanlı olandan hemde LPG lisinden. :) HP yazıcı kartuşları orjinal aldın mı 100$ tutuyor. Yeniside o para millet kartuş dolduracağıma yada tamir ettireceğime gider yenisini alırım diyor !! Burda kim kazanıyor satan mı sattıran mı

Yorum bağlantısı

Alıntı<Sonuçta vergiyi de bu ülke kullanmıyor mu? Gittiğin yolu kim yapacak? Uzaylılar mı?>

Quato çalışmıyor o yüzden böyle yazdım.

Gittiğimiz yol zaten deprem vergilerinden yapılıyor yeteri kadar. Ayrıca herkesin bildiği üzere zaten vergi ödeme cennetinde yaşıyoruz. Zamanında vergi mükellefiydim çok iyi bilirim vergi ödemenin ne demek olduğunu. Öyle ileri görüşlü bir devletimiz varki seneye ne kazanacağımı bilir peşin alıverir vergisini. İşyeri kiralarsın, mülk sahibinden vergi almaz kiracıdan alır stopaj adı altında daha bu liste okadar kabarabilirki. Lpg kullanmanın devlet kasasına zarar teşkil edeceğini düşünmüyorum ayrıca teşkil etse dahi kullanırım. Milletin kullandığı kaçak elektriği bile biz ödüyoruz. Sizce bu anlayıştaki devlet yaş tahtaya basarmı? Zararına yada az karla lpg verirmi. Keşke tüm tüketim mallarındaki abartılı vergiler ortadan kalkıverse.

Sadece örnek olarak yazıyorum tek kabinli transit kamyonetin fabrika montaj ve malzeme maliyeti 9 000 tl civarında imiş. İzmit ford muhasebede çalışan çok yakın arkadaşımdan gelen duyumdur. Liste satış fiyatını az çok herkes bilir. Zaten bu tablo anlatıyor cenneti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

iyi de peki o zaman bu vergiler ne oluyor? buharlaşıyor mu?

Galiba kısmen evet :D

Yorum bağlantısı

iyi de peki o zaman bu vergiler ne oluyor? buharlaşıyor mu?

Mehmet bey yazarım ama forumdan tayinim çıkar.

Yorum bağlantısı

Yaşadığım yerden örnek,

yaklaşık 60 km lik duble yol 4 yıldır abartmıyorum 5. ye sök kaldır tekrar yap,

kaldırımlar sök yap,

insanların bilinçsizliği yada devlet hainliği dvlet malına zarar hep tamir-bakım. Ş içi otobüsler mesela,

Aslında hiçbir hastalığı olmayan hastalık hastaları ve eczane gibi evler, sadece çöpe atılan ilaçlar,

Kendi sigortalı yada haneden biri sigortalı çalıştığı halde alınabilen yeşil kartlar, yardımlar, kömürler,

30 seneyi aşkın süredir sonuçlanmayan ve korkarım daha bir süre sonuçlanamayacak olan ordu giderleri- terör,

Vergi kontrol sistemlerinin boşluklarından yararlanıp masraf gösteren ve vergi kaçıran büyük mükellefler, ve sonucunda küçük esnafın tepesine binen devlet,

elektronik çağında olmamıza ragmen devlet dairelerinde kullanılan aşırı kırtasiye malzemeler, ordan form cıkar buraya kaşelet diğerine götür.

kabaca aklıma gelenleri yazdım Mehmet bey gerek yaşınız gerek eğitiminiz ile siz bu listeyi 1000 e katlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

bu başlıkta yazılanlardan anladığım kadarı ile;

1- aslınde benzin ucuza ithal ediliyor ama vergiler yüzünden pahalı

2- lpg ise pahalı ithal edliyor ama satış fiyatı benzine göre ucuz.

bu durumda bir taraf diyor ki; arkadaşlar lpgli araç kullanmak ile aslında devletimizin pekte yararına olmayan bir iş yapmış oluyoruz. bu görüşün karşıtı olarak ise çeşitli şekilde aslında para dışarı düşünüldüğü kadar çok gitmiyor, bizi mecbur edenler utansın, yan sektörlere iş çıkıyor vs. vs. şeklinde görüşler ifade ediliyor.

bu durumda bence çözüm kolay. ben yanlış anlamadıysam mademki devletimiz benzini lpgye göre daha ucuza ithal edip vergilerle şişirdiği için biz benzin yerine devletin daha az vergi topladığı lpg ye yöneliyoruz ve devlet vergi kaybediyorsa, devletimiz benzindeki vergi yükünü azaltsın hepimiz benzinli araç kullanalım. böylelikle daha az lpg kullanmış oluruz ve devletimiz de lpgnin ithalatındaki fiyat fazlalığından ettiği zararı etmemiş olur. az lpg tüketiminden kaynaklanacak kazancı ise benzindeki vergiden düşürerek insanları rahatlatabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

abi ben devletin lpgye de yüklenip al lpg 4 Tl benzin 4.2 Tl demesinden korkuyorum :D bir ara CNG dönüşümü vs de gündemdeydi o daha da ucuzmuş ama depolama sıkıntısı var vs kompakt sınıfıta. mesela bizim belediye CNG li otobüsler aldı ve kullanıyor şuanda.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Doğalgazdan sonraki kombi dönüşümleri bence daha da büyük bir pazar, her eve 1 adet kombiyi desteklyen zihniyet , yalıtımsız binalara doğalgaz döşetenler bizden neler götürdü?

En sevmediğim konu yalıtımsız binaların varlığı.İnanılmaz kayıplar yaşıyoruz binalarımızda.Hatta ben derimki hidroelektriğe alternatif olarak çok üzerinde durduğumuz güneşten,rüzgardan v.b.elektrik elde etme yöntemlerine çok fazla eğileceğimize bu paraları önce bina yalıtımlarına harcasak anında ekonomik,konforlu,sağlıklı binalara kavuşacağız.Doğalgazın ülkemizdeki durumu malum.Dışarıya muhtaç ve gebeyiz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...