İçeriğe Yönlendir

Motor Beyni

Mehmet Akif Acer

Recommended Posts

Mehmet Akif Acer
(düzenlendi)

Herkese selam olsun.

Arabam 75lik 2003 model 155.000 Connect. Sorunum aracım bazen turbo yok oluyor. Örnek 2. vitesde gidiyorum belirli bir süre veya kısa 3. vitese attığım zaman araba yığılıyor hırcın araba gidiyor yerinden kımıldamayan bir araç geliyor. Servise gittim turbo valfi dediler degiştiler 400TL verdim. Sorun devam etti araç burda kalacak dediler 1gün servisde kaldı. Dedilerki motor beyni arızalı 3500 TL imiş fiyatı. Size soruyorum çıkma bir beyin veya tamir ettirsem sorundan kurtulurmuyum. Başına gelen biri varsa bilgi verirse sevinirim kolay gelsin...

tarihinde Akif Acer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

sizin dediğiniz gibi bi sorun bende de vardı ama kendi kendine düzeldi büyük bi ihtimal bi yerde tıkanıklık olabilir bu arada yakışı arttımı

?

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer

Çok yakıyor normalde kmde ne yakar bu araç. 34 ile 38 arası yakıyor sanırım. 150 tl mazot aldım 560 km felan gidebildim sanırım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Mekanik derken anlamadım.

Turbo valfi değişmişler ya onuniçin dedim. Eğer bu alf dedikleri wastgate ise oda mekanik beyinle kontrol edilmiyor diye dedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer

Fren yağ koyma yerinin sol tarafında kara kutu şeklinde 10cm boyunda ince bir hortumu var. Kırmızı cizgili olan yerdeki parça işte arkadaşlar değişen.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Çok yakıyor normalde kmde ne yakar bu araç. 34 ile 38 arası yakıyor sanırım. 150 tl mazot aldım 560 km felan gidebildim sanırım.

su an da hesabınıza göre 26 kuruş yakıyo normal bence yakıtınız artma yok soyle bi soru sorıyım arac sanki bastıgınız halde gitmiyo dimi ne kadar da yuklenseniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer
(düzenlendi)

Yozgat niğde arası gidiş geliş 440 km yol araç 120 tl mazot yakıyor 110- 120 hız yapıyorum. Dediklerinizin hepsi var Uğur bey

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

ben bi yerde okuyup yapmıştim o parçanın yanında olan parçadan manifolda giden hortumu sokup bi bakın tıkanıklık veya delik varsa ondan yapabilir ben o hortumu cıkartıp taktığımda düzelmişdi :D

1fcnz.jpg

çizgili olan kısım

yakıt gene normal :D :D fazla artıs yok doksanlık mı motor acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer
(düzenlendi)

Motor 75lik öyle yazıyor üstünde bu dediğim parçadan ince bir boru gidiyor o sanırım. Valf değişince borusuda değişti. Demekki bana çok yakıyor geliyomuş bu değerler normal ise sorun bende yakıt konusunda :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer

Can bey bunu diyen kayseride yetkili servis fordmetinler kayseride.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektronik aksam keyfe keder bir çalışıp bir çalışmamazlık yapmaz genelde. Bahsettiğiniz mekanik sıkıntı gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer

Araçı çalıştırdım devam ediyor belirli bir vitesde sonra gaza basıyorum araba yığılıyor. Kontağı kapatıp açıyorum düzeliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Araçı çalıştırdım devam ediyor belirli bir vitesde sonra gaza basıyorum araba yığılıyor. Kontağı kapatıp açıyorum düzeliyor.

Beyin bilmez hangi viteste olduğunu. Gaz tepkine bakar, devire bakar, hava basıncına bakar yakıtı gönderir. Muhtemelen turbo yüksek basınca ulaşamıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer
(düzenlendi)

Dediğim gibi seyir halinde iken oluyor arabayı sağa cekiyom kontağı kapatıyom açıyom sıkıntı yok devam. Vites olayı örnek arızası ne olabilir turbo felan olurmu. Arabayı yüksek devirde veya agresif kullanırsam pek olmuyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Uğur Çınar'ın söyledigi hortumu konturol ettinizmi? Benzer bi durum arkadaşın başınada gelmişti kaputu açtıgında o hortumun çıktıgını görmüştü ve takınca düzelmişti.

Küçük ve önemsiz bi parça gibi duruyor ama aracın gidişini çok fazla etkiliyor ;)

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

ben o hortumu cıkartınca yağ cıkmısti ondan sonra düzlme görmüştü

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Gökhan Efiloğlu
(düzenlendi)

ben o hortumu cıkartınca yağ cıkmısti ondan sonra düzlme görmüştü

uğur abi konu baya eski ama aynı dert bendede var gibi resim silinmiş hangi hortum bu resim atabilirmisin bende bi kontrol etsem 

tarihinde Gökhan Efiloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

uğur abi konu baya eski ama aynı dert bendede var gibi resim silinmiş hangi hortum bu resim atabilirmisin bende bi kontrol etsem 

gokhan hangi resim nerden hatırlıyım :D yazıları okudum çözemedim :D

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

ben bi yerde okuyup yapmıştim o parçanın yanında olan parçadan manifolda giden hortumu sokup bi bakın tıkanıklık veya delik varsa ondan yapabilir ben o hortumu cıkartıp taktığımda düzelmişdi :D

1fcnz.jpg

çizgili olan kısım

yakıt gene normal :D :D fazla artıs yok doksanlık mı motor acaba

bu yazıdaki hortum aaabi....:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...