İçeriğe Yönlendir

El Freni Çekili Halde Araç Kullanmak

Recep Korkmaz

Recommended Posts

Recep Korkmaz
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar geçen gün aracımla kısa bir mesafe kattettim 1 - 1.5 km kadar tam gideceğim yere geldiğimde geri vitese taktım giderken arka taraftan dumanların yükseldiğini fark ettim sonra el frenini indirmeyi unuttuğumu fark ettim aracım ford focus c max 1.6 tdci ghia 2004 yüksek sesle müzik dinlediğimden hiç bir şey duymamışım ama normalde araç el freni çekili iken kalkış yapmazdı o zaman nasıl oldu da kalktı onu hala anlayabilmiş değilim bu durumun araca herhangi bir zararı olmuş mudur ya da var mıdır ?

Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum ... Saygılar...

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan

bence arka fern balatalarınız biraz yanmış .bu dumanda balatalarınızdan geliyor sanırım.balata ve el freni tellerinin baglantılarını kontrol ettirin .

Yorum bağlantısı
Recep Korkmaz
(düzenlendi)

Teşekkürler,ancak el freni elektrikli yarım çekilme gibi bir durumu var mı bilmiyorum el frenini daha sonra denedim tutuyor ...

bence arka fern balatalarınız biraz yanmış .bu dumanda balatalarınızdan geliyor sanırım.balata ve el freni tellerinin baglantılarını kontrol ettirin .

Benim korkum disklere bir şey olması acaba disklerde bir sorun var mıdır ?

Benim korkum disklere bir şey olması acaba disklerde bir sorun var mıdır ?

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Geçmiş olsun.

mrbh=merhaba

tşkkrler=teşekkürler

klavyede 6 tuşa eksik bastınız bunun size kazancı nedir? Onu merak ettim ve sormak istedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Eksen

Siz hareket etmeden önce tuşa basarak el frenini devre dışı bıraktığınızdan emin misiniz? Eğer öyleyse;

1-Elektrikli sistem, freni tam olarak bırakmadı/bırakamadı (Bu sistemde tek tük bu sorunu yaşayanları biliyorum)

2-Yolda hiç dur kalk yapıp, el frenini kullandığınız oldu mu?

3-Sürüş esnasında aracın ataletinde, ivmelenmesinde hiç bir ağırlık/yavaşlama hissetmediniz mi?

4-Hangi tarz müzik dinliyorsunuz? :)

Yorum bağlantısı
Recep Korkmaz

Geçmiş olsun.

mrbh=merhaba

tşkkrler=teşekkürler

klavyede 6 tuşa eksik bastınız bunun size kazancı nedir? Onu merak ettim ve sormak istedim.

herhangi bir kazancı yok sadece kısaltarak yazmak istedim ama sanırım onu da beceremedim : :biggrin:

Yorum bağlantısı
Recep Korkmaz

Siz hareket etmeden önce tuşa basarak el frenini devre dışı bıraktığınızdan emin misiniz? Eğer öyleyse;

1-Elektrikli sistem, freni tam olarak bırakmadı/bırakamadı (Bu sistemde tek tük bu sorunu yaşayanları biliyorum)

2-Yolda hiç dur kalk yapıp, el frenini kullandığınız oldu mu?

3-Sürüş esnasında aracın ataletinde, ivmelenmesinde hiç bir ağırlık/yavaşlama hissetmediniz mi?

4-Hangi tarz müzik dinliyorsunuz? :)

El frenini bırakıp bırakmadığıma hiç dikkat etmedim o sırada müzik sesi çok yüksekti aklıma bile gelmedi yolda dur kalk yapmadım yolda giderken müzik sesi çok yüksek olduğundan araçtan gelen sesleri duyamadım fakat aracın çekişinde bir zorluk yoktu fakat yolda lastik izleri dikkatimi çekti araçtan indikten sonra sanki sert bir fren yapılmış gibi iz vardı yalnız kalkıştan önce sürücü tarafındaki arka teker çok hafif yükseklikteki kaldırımın üzerinde idi onun bir etkisi olabilir mi yabancı pop tarzında dinliyorum genellikle...

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Değerli kardeşim, Elfreni çekili olarak kullandığınız aracınızda zaman içerisinde meydana gelecek arızaları bildiriyorum,

1- Fren balatalarınız aşırı ısındığından dolayı zaman içerisinde kemiklişme meydana gelecek ve bu kemikleşme frene bastığınızda ses yapacak bu ses sizi deli edecek,(müziği yüksek sesle dinlerseniz duymazsınız)

2-Fren disklerinizde aşırı ısıdan dolayı bozulmalar meydana gelmiş ve süratli olarak frene bastığınızda aracınızın arka kısmında titreme ve fren mesafesinde uzamalar meydana gelecektir.

Ustanıza bir kontrol ettirin belki birşey olmamıştır ama görmüş olduğunuz duman hayra alamet değil... :police:

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Radyonun sesini kısarmısınız biraz, sizi duyamıyoruz da.. :) (Korna ikazlarını duyacak kadar açmaz iseniz iyi olur, güvenlik açısından)

Diskleri aşırı ısıttığı için balans yapmış olabilir, suyla falan temas ettiyse ihtimal fazla. Fren ayarlarınıda kontrol ettirmekte fayda var tabi..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

El freni elektronik araçlarda unutulduğu zaman otomatik olarak bırakmıyor muydu freni ? Ben Kia Opirus ile Düzce'den Bolu'ya gittim ve Bolu'da tekrar el frenini kullanacağım zaman farkettim indirmediğimi. İnip kontrol ettiğimde herhangi bir ısınma yanık kokusu falan yoktu. Onun ki bide ayak freniydi :unsure2:

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Elekttirkli el freni, yokuş kalkış desteği olmadan zaten başlı başına bir talihsizlik, normalde gidememesi lazımdı :s , acaba son mtlerde el frenini çekmiş olabilir misiniz? Bence arka balataları kontrol ettirin, nazik de bir sistemdir, bozulursa tamiri yok, değişimi de fena para.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...