İçeriğe Yönlendir

115Ps Focusa Lpg Taktırmak Ne Kadar Mantıklı?

Özkan Örs

Recommended Posts

Özkan Örs

Sevgili abilerim!!!! aylık minimum 400 km şehirlerarası ve gene minimum 120 km şehiriçi yol yapıyorum.bu bağlamda aylık tahminime göre 200 tl ve üstü benzin parası vereceğim.Gerek ekonomi gerek motorun özelliği (115ps ti-vct) bakımından lpg taktırıp kullanmak mantıklı mı?taktırılacak olsa hangi marka lpg takılmalı?çevremde bu konuda bilgili birisi olmadığından,sizin değerli görüşlerinize başvurmak istedim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yaklaşık %30 tasaruftan hesap edin derim, aylık 600 km, yılda 7200 km,

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

siz aylık 500 -600 km yapıyorsanız gereksz biz o kmleri haftada yapıyoruz :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

500 km ile hesap edince gereksiz, ama taktıktan sonra lpg'nin dayanılmaz cazibesi ile daha fazla yol yaparsınız. Ama yılda 7000-8000 km için lpg takmak gereksiz.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Aylık yıllık kullanım hesabınızı iyi yapın öncelikle.6000-7000 km için lpg takılmaya değmez.Haaa yok ben taktıracağım dersenizde iyi bir usta iyi bir kitle sorunsuz kullanırsınız aracınızı.Ben aynı motor olan aracımda 23.000 km dir sorunsuz kullanıyorum ancak ben benzindede aracımı kullanıyorum ayrıca sadece full lpg olarak kullanmıyorum.Detay yazmaya gerek yok ama aylık 1.000 km yol yapıyorsam bunun 250 km benzindedir.Bunun faydası varmı yokmu onu bilmem :D benzinli kullanmanın da tadına varmış oluyorum böylece

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

25.000 km'dir bende kullanıyorum,

kullanmakta olduğum lpg kiti BRC marka, (pipolu sistem), yalan yok benzinde şehir içi 45 kuruştan aşağı yakmıyordum, şu an ise 30 kuruş üstüne çıktığını görmedim, zamanla o 30 kuruş bile canınızı sıkacaktır :)

hiç düşünmeden taktırın, gözünüz yol bilgisayarı ve km sayacına değil yola bakmaya başlayacak :)

reklam gibi olmasın ama neden 30 kuruş yaktığımı belirtmek için bu konuyu ekliyorum :)

18" ST jant ve açık hava filtresiyle 30 kuruş az bile :)

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?/topic/184657-34-mus-57/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Örs

düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.arabaya 6 sene civarı binmeyi düşünüyorum,lpg kiti taktırdığım takdirde olağan dışı (benzin-lpg fiyat dengesi değişmediği takdirde) bir şey olmadığı takdirde kite verdiğim para amorti olcak.motor konusunda ise forumlarda yazılanlar sadece duyumlardan ibaret bire-bir motorla sorun yaşayan kimseye rastlamadım.Sorunsuz 30-40 bin km gidenleri de rastlayınca kit taktırma konusu kafama yattı.kit konusunda brc ve usta konusunda 2-a mühendislik düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

6 sene binecekseniz daha iyi bir kit taktırın derim..

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

mustafa son durum ne ,varmı düşüş

abi var valla :) geçen seninle konuştuktan sonra baya bi kilometre yaptım, 27-28 kuruşa kadar indi :) 30'un altında olsunda, psikolojik olarak rahatlayayım yeter :) gerçi yine zam geldi 2.56 oldu Ordu'da

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben anlamadım yorumları 6000-7000 km de neden gereksiz olsunki. 7000 km sonra sanki araba öylemi kalacak, yada satılacak mı ? Brc nin ortalama fiyatı 1500 tl desek; Benzinli 40 krş yaksa araç 7000 x 0,40 = 2800 tl. Lpg de 26 krş yaksa 7000 x 0,26 = 1820 tl. Yani yıllık tasarruf 1000 tl. İki yılda kendini faslasıyla kurtarıyo. Şimdi siz yıllık 1000 tl için değmez mi diyorsunuz. Oda minumum...

Hesap ortada, her türlü taktırmalı bence. Hatta taksitli olursa daha da güzel....

Ben bugün gene test ettim ve 35 lt lpg ile 341 km gitti araba. 2.53 tl/lt fiyat 26 krş yaktı yani...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hesaplamalar yapılırken benzinde şu kadar lpg de bu kadar yakıyor diye düşünmek yanlış.lpg olsa bile aracınızda benzin kullanacaksınız bunuda hesaplayın.uzun vade binecekseniz hertürlü avantajlısınız zaten.Bu arada lpg ye karşı gibi bir durum oluşmasın.bende lpg kullanıyorum aracımda.Az km bile yapsa insan lpg olunca birazda psikolojik olarak rahatlıyor ister istemez :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Benim aracımda brc pipolu sıralı sistem mevcut taktıralı 8000 km oldu.Çok memnunum herhangi bir problem yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Benzin de ne kadar kullanacaksınız ki Akan bey. Benimki 700 m de geçiyor. Bir depoda 1 lt yi bulmaz bence. Zaten kısa mesafelerde lpg gereksiz bence. Kaldı ki arkadaş yolun çoğunu şehir dışı yapıyo... En azından 2 yılda kendini amorti ediyo. Etmese bile sonuçta benzinde bile fazla para ödeyecek...

Yorum bağlantısı
Ufuk Tutkun

Özkan hocam, benim aracımda 115ps focus ve landi lpg li. araca takılı olarak aldım ve tüketimimi söyliyeyim 1 depo 28 lt. lpg ile tamamı şehiriçi 290-320km arası yol yapıyorum. performans olarakta farkını hiç anlamıyorum, benzine o kadar para vermek hiç istemiyorum, sırf bunun için bile lpg li araca binilir bence. zaten lpg li olunca bol bol biniyorsunuz, aractan daha fazla keyif alıyorsunuz

Yorum bağlantısı
Misafir

Özkan hocam, benim aracımda 115ps focus ve landi lpg li. araca takılı olarak aldım ve tüketimimi söyliyeyim 1 depo 28 lt. lpg ile tamamı şehiriçi 290-320km arası yol yapıyorum. performans olarakta farkını hiç anlamıyorum, benzine o kadar para vermek hiç istemiyorum, sırf bunun için bile lpg li araca binilir bence. zaten lpg li olunca bol bol biniyorsunuz, aractan daha fazla keyif alıyorsunuz

Hocam tüketim süper, bende bunu yakalamaya çalışıyorum, filtreyi değiştireyim bakalım bi nolur... Ben 35 litre ile 341 km gittim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

senede 10 bin km geçilmiyorsa lpg gereksiz bence.Ancak lpg taktırırsam rahat binerim kafam rahat olur diyorsanız,aklınızda kalacağınıza taktırın gitsin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

9,3lt/100 km lpg tüketimine denk düşer, yani aşağı yukarı 7lt/100km benzin tüketimi,üstelik şehiriçi tüketimine denk düşer, 1.5dci megane bile daha fazla yakıyor? Kitiniz arada sırada benzine geçiyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

bendede 125 hp ti vct mondeo var landirenzo takılı no problem.

ti vct motorda dikkat etmeniz gereken şey lpg enjektör faz ayarının benzinle eşdeğerde ayarlanması. Bu ayarı ise prins landirenzo brc gibi gerçek enjektör kullanan lpg markalarında yapabiliyorsun. Lpg faz ayarı düzgün yapılmaz ise silindir erir subap yakar vs. vs...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

1 km bile gitseniz de LPG iyidir. Benzin 4.32. İnsana evalt acısı gibi koyar oldu bu aralar. 100 lira ile 250km şehiriçi yapmak var,bir de 400km yapmak var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ufuk Tutkun

9,3lt/100 km lpg tüketimine denk düşer, yani aşağı yukarı 7lt/100km benzin tüketimi,üstelik şehiriçi tüketimine denk düşer, 1.5dci megane bile daha fazla yakıyor? Kitiniz arada sırada benzine geçiyor olabilir mi?

Hergün aynı yolu kullanıyorum, ve her lpg aldığımda sayacımı sıfırlıyorum ve aldığım en düşük değer 287km - en yüksek 322km. (belki de tesadüftür ama en yüksek değeri full den aldığım lpg ile aldım) Sizin tespitiniz braz kafamı karıştırdı, ayda bir 30tl gibi benzin alıyorum. aylık km 1500 civarında. sizce arada benzine geçiyor olabilirmi, yada bunu nasıl anlarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yine bir öğretmen ve yine bir yeni focus durumu ile karşı karşıyayız..

Kaşınma :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hergün aynı yolu kullanıyorum, ve her lpg aldığımda sayacımı sıfırlıyorum ve aldığım en düşük değer 287km - en yüksek 322km. (belki de tesadüftür ama en yüksek değeri full den aldığım lpg ile aldım) Sizin tespitiniz braz kafamı karıştırdı, ayda bir 30tl gibi benzin alıyorum. aylık km 1500 civarında. sizce arada benzine geçiyor olabilirmi, yada bunu nasıl anlarım.

benzin+lpg fullenir, mesela 4 depo lpg bitince, tekrar fullenir (benzin dahil) toplam tükemtime bakılır, hala şehiriçinde 7lt/100km benzine denk gelen bir tüketim yakalanmışsa, 50bin TL 2. el bedeli ile araç satışa çıkarılır, ben de talip olurum. nefis olurdu bu değer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İtiraf ediyorum, yetişemiyorum...

Eski forumda okunmamış konular takip edilemiyordu.. yeni forumda gözden kaçmıyor hiç.. Bu sebeple çok fazla konu cevaplanıyor...

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Gökhan Bora Yıldız

Ben anlamadım yorumları 6000-7000 km de neden gereksiz olsunki. 7000 km sonra sanki araba öylemi kalacak, yada satılacak mı ? Brc nin ortalama fiyatı 1500 tl desek; Benzinli 40 krş yaksa araç 7000 x 0,40 = 2800 tl. Lpg de 26 krş yaksa 7000 x 0,26 = 1820 tl. Yani yıllık tasarruf 1000 tl. İki yılda kendini faslasıyla kurtarıyo. Şimdi siz yıllık 1000 tl için değmez mi diyorsunuz. Oda minumum...

Hesap ortada, her türlü taktırmalı bence. Hatta taksitli olursa daha da güzel....

Ben bugün gene test ettim ve 35 lt lpg ile 341 km gitti araba. 2.53 tl/lt fiyat 26 krş yaktı yani...

slm bende bandırmadan balıkesirde nerede taktırdınız aracınıza gaz saygılarç...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...