İçeriğe Yönlendir

Ubuntu Linux 11.10'Da Driver Kurulumu...

Ümit Atmaca

Recommended Posts

Ümit Atmaca

Değerli forumdaşlarım, forumda arama yaptım ama buna benzer bir konu görmedim, şayet buna benzer bir konu daha önce açıldıysa çok özür dilerim.

Eski dizüstü bilgisayarıma bugün Ubuntu Linux 11.10 versiyonunu yükledim, her şey çok güzel, harika bir işletim sistemi ancak driver sorununu çözemedim. Ethernet portu zaten çalışmıyordu ama ben kablosuz bağlantının driver sorununu da çözemedim. Kendi kendine tanıyor diye biliyordum ama ne yazık ki olmadı. Acilen yardıma ihtiyacım var; indirdiğim driver'ı linux'a nasıl yükleyeceğim bunu bilmiyorum. Açık bir şekilde bunu öğrenmem lazım. Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Wifi adaptörünüzün marka modelini yazar mısınız?

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Broadcom DW 1370 yazıyor kartın üzerinde ama başka bir harf-numara karışımı bir şey daha yazıyor, şöyle: BCM94318MPG Rev 4

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Sistem Settingsden, Additional Driversa tıklayınca gerekli sürücüyü buluyordu sanırım, Türkçe kullanıyorsanız, sistem ayarları, ek sürücüler gibi birşeydi sanırım..

tarihinde Erkan Kıyak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Sistem Settingsden, Additional Driversa tıklayınca gerekli sürücüyü buluyordu sanırım, Türkçe kullanıyorsanız, sistem ayarları, ek sürücüler gibi birşeydi sanırım..

Aslında yüklerken Türkçe yükledim ama neredeyse her şey ingilizce. Bİr şekilde wireless'i tanıtmam lazım, yoksa internet olmadan bir şeye yaramaz. Bilgi için teşekkürler. Bakıyorum hemen.

ndis wrapper'ı deneyin

Linux'un kendi bünyesinde olan bir şey mi yoksa indirmek mi gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

google'da arayıp indirin. Linux'un kendi rapositylerinde de olabilir.

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

google'da arayıp indirin. Linux'un kendi rapositylerinde de olabilir.

Söylediğiniz programı buldum ve indirdim. Flaş belleğime attım. Şimdi bunu linux'a nasıl yükleyeceğim onu bilmem lazım? tar.gz diye bir uzantısı var. Nasıl yükleyeceğim?

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Şuralara bi bakın

https://help.ubuntu..../Driver/bcm43xx

http://linuxforums.o...hp?topic=5842.0

Konsoldan derleme ve yükleme yapmak biraz zor gelebilir, aslında ubuntu yüklü bilgisayarla bi 5 dakika nete çıkabilseniz, otomatik kuracak ama ethernet çalışmıyormuş, cep telefonunuzla nete çıkmaya çalışabilirsiniz.

tarihinde Erkan Kıyak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Gerçi Hakan bey bu konularda çok daha bilgili ve tecrübelidir ama benim aklıma gelen çözüm yolları bunlar, yanlış yolda mıyız Hakan bey?

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Şuralara bi bakın

https://help.ubuntu..../Driver/bcm43xx

http://linuxforums.o...hp?topic=5842.0

Konsoldan derleme ve yükleme yapmak biraz zor gelebilir, aslında ubuntu yüklü bilgisayarla bi 5 dakika nete çıkabilseniz, otomatik kuracak ama ethernet çalışmıyormuş, cep telefonunuzla nete çıkmaya çalışabilirsiniz.

Cep telefonumla nasıl bağlanacağım ki? Linux hakkında hiç bilgim yok. Yani program yüklemeyi falan bilmiyorum; nasıl yapılır, nereden yapılır bir bilgim yok. İndirdiğim tar.gz uzantılı programları nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum. En önemli sorunum bu, yoksa bir şekilde driver bulurum. Yeter ki şu wireless'i bir tanısın zaten sorun kalmayacak.

Dışarı çıkınca cevaplar gelmiş. Chipset 43xx olsaydı aslında otomatik tanıması gerekirdi. Siz armağanın dediğini yani Ndis' i bir deneyin. Büyük bir ihtimal olur...

http://ubuntuforums....30&postcount=13

İşte onu nasıl çalıştıracağımı bir bilsem meseleyi çözeceğim ama bilmiyorum işte. :) Önümde linux yüklü bir pc var ama indirdiğim dosyaları nasıl yükleyeceğim? Yöntemini öğrenmek istiyorum ben Hakan abi. :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

43xx otomatik tanır normalde. Ama bu wifi'nin boardı değişikmiş yazılanlara göre. Tanıyamama olayı onun içinmiş.

Cep telefonumla nasıl bağlanacağım ki? Linux hakkında hiç bilgim yok. Yani program yüklemeyi falan bilmiyorum; nasıl yapılır, nereden yapılır bir bilgim yok. İndirdiğim tar.gz uzantılı programları nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum. En önemli sorunum bu, yoksa bir şekilde driver bulurum. Yeter ki şu wireless'i bir tanısın zaten sorun kalmayacak. İşte onu nasıl çalıştıracağımı bir bilsem meseleyi çözeceğim ama bilmiyorum işte. :) Önümde linux yüklü bir pc var ama indirdiğim dosyaları nasıl yükleyeceğim? Yöntemini öğrenmek istiyorum ben Hakan abi. :)

O zaman ubuntu-tr den okumaya başla. Konsol kullanımı vs. ana temaları bir gözucuyla bak derim ben sana :) Takıldıklarında çıkamadıklarında yardımcı oluruz.

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Nereye baksam ingilizce anlatım çıkıyor karşıma. :D Sadece linux programlarının nasıl kurulacağını öğrensem, mantığını iyice bir kavrasam daha da başka bir şey istemem. :D Zaten elimdeki driver'ı yükleyip, wireless'i çalıştırdım mı olay bitmiştir. Elveda windows, hoşgeldin linux diyecem ama çok fırın ekmek yemem gerekecek sanırım. :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

11.10 kullanmayan ve kesinlikle kullanmayacak biri olaraktan synaptic program yöneticisini tavsiye ederim. Tıktık ile istediğinizi kurarsınız. Menülerde biryerlerde olması lazım :p

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca
(düzenlendi)

11.10 kullanmayan ve kesinlikle kullanmayacak biri olaraktan synaptic program yöneticisini tavsiye ederim. Tıktık ile istediğinizi kurarsınız. Menülerde biryerlerde olması lazım :p

Eyvallah Hakan abi; yardımların ve tavsiyelerin için gerçekten çok teşekkür ederim. Tabii yardımcı olan herkese çok teşekkürler. Ben inat ettim, bir şekilde yolunu bulup halledeceğim. Hakan abi, bu sözünü ettiğin program 11.10'un içerisinde var mı yoksa ayrıyeten yüklemek mi gerekiyor? Ahh bu cahillik, idare edin artık. :D

tarihinde Ümit Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Var var ubuntu standartlarından. Sen konsol açmasını bir bul. Yeni versiyonun menülerini bilmiyorum şuan. sudo synaptic yaz enterla :p Gerisini yapar o :)

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Var var ubuntu standartlarından. Sen konsol açmasını bir bul. Yeni versiyonun menülerini bilmiyorum şuan. sudo synaptic yaz enterla :p Gerisini yapar o :)

Öğrenecem öğrenecem ve windowsa elveda diyecem. Bıktım usandım virüslerler mücadele edip, boğuşmaktan. :D Biraz zaman gerekecek, konsolu bir kavrarsam olay biter. :D:p Sağolasın abi.

ndiswrapper windows sürücülerini adapte eder.

Terminal kullanımı başta karmaşık gelebilir, alışınca grafik arabiriminden çok daha rahattır.

sudo make sandwich :)

Hele bir öğreneyim de Yavuz bey, onu da yapıcam. :) Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Windows'a asla elveda diyemezsiniz. O bi şekilde tekelciliğini kullanarak hayatımıza girmeyi başarır.

Biraz araştırıp okumanız lazım linux için. tar.gz dediğiniz dosya sıkıştırılmış dosyadır. Dosyanın içindekileri dizine çıkarın. İçinde yükleme talimatları vardır. INSTALL dosyasını açın adımları izlerin. Eğer make kuruluysa (Değilse make'i uygulama deposundan kurun) INSTALL üzerinde sağtuş INSTALL-MAKE'e tıklayarak da kurabilirsiniz.. Ya da dosyaları çıkardığınız klasörde iken F4'e basın konsol açılsın. Şu komutu yazın:

Sudo make install

Daha sonra windows için olan driverını indirin.Daha sonra uygulamalardan ndiswrapper'ı açın. Install new driver' diyerek indirdiğiniz driver (.inf dosyası) seçin.

Daha ayrıntılı bilgi

http://tr.pardus-wik...SIL:Ndiswrapper

Uygun kartların listesi

http://tr.pardus-wik...er/Kart_listesi

tarihinde Armağan Pekatik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Windows'a asla elveda diyemezsiniz. O bi şekilde tekelciliğini kullanarak hayatımıza girmeyi başarır.

Biraz araştırıp okumanız lazım linux için. tar.gz dediğiniz dosya sıkıştırılmış dosyadır. Dosyanın içindekileri dizine çıkarın. İçinde yükleme talimatları vardır. INSTALL dosyasını açın adımları izlerin. Eğer make kuruluysa (Değilse make'i uygulama deposundan kurun) INSTALL üzerinde sağtuş INSTALL-MAKE'e tıklayarak da kurabilirsiniz.. Ya da dosyaları çıkardığınız klasörde iken F4'e basın konsol açılsın. Şu komutu yazın:

Sudo make install

Daha sonra windows için olan driverını indirin.Daha sonra uygulamalardan ndiswrapper'ı açın. Install new driver' diyerek indirdiğiniz driver (.inf dosyası) seçin.

Daha ayrıntılı bilgi

http://tr.pardus-wik...SIL:Ndiswrapper

Uygun kartların listesi

http://tr.pardus-wik...er/Kart_listesi

Çok teşekkür ederim, bugün fırsat buldukça uğraşacağım bununla. Driver işi bir çözülsün de gerisi sorun değil. :) Aslında windows'a elveda demek o kadar da zor olmayabilir, sadece alışkanlıklarımızı değiştirmek biraz zor olabilir.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Konsol açmayı öğreniyseniz bir lspci yazın da çıktısını buraya yapıştırın.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Çok teşekkür ederim, bugün fırsat buldukça uğraşacağım bununla. Driver işi bir çözülsün de gerisi sorun değil. :) Aslında windows'a elveda demek o kadar da zor olmayabilir, sadece alışkanlıklarımızı değiştirmek biraz zor olabilir.

Visual studio, 3ds Max, Office 2010 ve oyunlar da mı alışkanlık? Nasıl bir çözüm olacak. Şimdi bana tutup wine ya da crossover demeyin de...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...