İçeriğe Yönlendir

Lpg Kiti Taktırmalı Mı, Taktırmamalı Mı?

İsa Köse

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

LPG olursa gezeriz ailecek. Hem bu zevki biz de tadarız Mehmet Abi. Acaba gerçekten %40 tasarruf sağlar mı? Yani ne bileyim ayda 200 TL benzine veriyorum diyelim. LPG de 120 TL ye düşer mi bu değer? Öyleyse çok çok iyi bence.... :good1:

Lpg'yi % 10 indirimli alarak % 40 tasarruf sağlıyorum, Lpg'yi indirimli alamazsan % 30 tasarruf yaparsın hocam...

Kısaca hesap şu:

Uzun yolda 7 litre benzin yakıyorsan, 8-8.5 litre lpg yakarsın.. İlindeki lpg ve benzin fiyatları ile hesaplamanı yap.

Bir de şu var. LPG'yi hemen ruhsata işletmeli miyiz? Muayene ekimde doluyordu. O zamana kadar işletmesek sorun olur mu? İşletmemenin bir artısı mı var da millet: "ruhsata işli veya ruhsata işli değil" muhabbetine giriyor?

Ben muayene zamanını beklerdim. Bu konuda bir kontrol görmüyorum hiç..

Yakalanırsan, 60 lira civarı ceza yersin, bir hafta süre verirler, bu süre zarfında işletmen gerekir..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

LPG ruhsata işli mi değil mi diye şu ana kadar kontrol edeni hiç görmedim.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Muayene dolmadı diye beklemek yanlış takan yer kapanır, usta gider, el değiştirir, unutur, sonrasında fatura kesmezler KDV isterler. Dolayısıyla değmez 135 lira için.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben yaklaşık 20 ay işletmeden gezdim. Aldığımda muayenesi 3 aylıktı, bir sonrakine kadar bekledim. Ancak bunun için sakın proje ve faturayı hemen almayın. İşleteceğiniz zaman alırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Köse

4 kişiden 3'ü "muayene zamanını bekle" diyor gibi... Teşekkürler fikir belirten herkese.

Az sonra gideceğim sanayiye ama hala içimde şüphe var. Dün konuştuğum arkadaşlardan bazıları, ben lpg taktırmam! LPGli alırım diyor. :shok: Aslında mantıklı gibi. Şimdi kite 1650 TL vereceğim. Ama acaba aracımı satmam durumunda bu farkı ekleyebilecek miyim? bence hayır. Yani alıcıya hediyem oalcak. Diğer yandan da LPGli aracın geçmişi belli değil. Hangi kit takıldı?, sorun çıkardı mı?, bakımları yapıldı mı? bir sürü soru işareti... Böyle düşününce de "arkadaşları boşver, git taktır" diyorum... Eşim de tartışmaya yeni bir boyut katıyor. Arabayı sat tüplüsünü al diye... :D Saat gibi çalışan arabaya kıyar mıyım? :nazar: Risk alır mıyım? :i-ih: Atiker gibi daha hesaplı bir kite forumdan onay gelseydi hemen bu saate kalmadan gidiyordum sanayiye ama bu BRC fiyatı iki kere hatta üç kere düşündürüyor....

LPG olursa Yıllık 980 TL tasarruf hesap ettim. (Kısa mesafede motor ısınana kadar yakacağım benzini saymadım... :( )

Yani 2 yıl boyunca 2A mühendislik için çalışacağım. :tongue: Üçüncü yıl tasarruf ediyorum diyebileceğim... Bu açıdan bakınca pek de tasarruf etmiyorum gibi oldu yine...

Terzi kendi söküğünü dikemez ya... aynen o durumdayım... En kötü karar kararsızlıktan iyidir... :blush:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yarın BRC için gidip bir fiyat alacağım... Bursa'da Küçük Sanayi'de Tomurcuk Oto var. Oraya gitmeyi düşünüyorum. Bilen var mı orayı? Ustalar işin ehli midir? Fiyat konusunda neler yapabileceğiz bakalım...

Bir de şu var. LPG'yi hemen ruhsata işletmeli miyiz? Muayene ekimde doluyordu. O zamana kadar işletmesek sorun olur mu? İşletmemenin bir artısı mı var da millet: "ruhsata işli veya ruhsata işli değil" muhabbetine giriyor?

Tomurcuk oto Bursa nın en meşhur yeri.. Tüm taksilerde dolmuşlarda onların etiketini görüyorum.. İşçilik konusunda sorun çıkacağını sanmıyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Gülten

Bende biraz araştırıp fiyat aldım;

Atiker 990 TL,İtalyan ecu olursa 1.150 TL

Tartarani,Brc,Lovato,Zavoli (sanırım bunuda sormuştum) 1.600 TL. Markalar arasında 50-100 lira oyanayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Focus1'i aldığım günün ertesi lpg servisine gittim(Mayıs 2009).Verilen fiyatlardan Atiker olanında karar kıldım.900tl/10 taksit olarak aklımda kalan.Şu an arabam 107.000km'de ve 73.000 km'den beri kullanıyorum.İki defa gaz filtresi değişimi ve filtre değişimleri sırasında bilgisayara bağlanıp program kontrolleri yapıldı.Çok şükür hiç bir sorun yaşamadım.Güncel fiyatlarda Lpg'den sonra 34000 km yol yapmışım.34000 km'yi benzinle yapsam 12000 tl civarı cebimden çıkardı.Lpg ile 7000 tl civarı harcamışımdır.Aradaki fark kısaca böyle.Keşke benzin fiyatları ucuz olsada hiç bu işlerle uğraşmasak.İnsanlar mecbur kalıyor pahalı benzin ve pahalı dizel motorlu araçlar karşısında lpg'li araçlara.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Bulent Ozkan

Değerli forum üyeleri,

LPG'li 1.6 gti (karpüratörlü) Fiat tipo kullanıcısıydım,

Fiat aracımı 3 gün önce sattım ve 2001 Ford Focus 1.6 Ghia aldım,

Şimdiki aracıma hiç tüp takılmamış ve ilk işim LPG taktırmalımıyım? oldu,

İşte bu aşamada bir paratoks girdabına kapıldım gidiyorum,

Neden mi?

Şu an orta kalitede bir LPG taktıracaksam 1450 - 1800 TL arası gözden çıkarmam gerekecek.

Siz değerli arkadaşlarımın forumda paylaştıklarını okumaya başladım,

Şu soruları sizlerin paylaşımı ile kendime sormaya başladım,

Tüp taktırmak için günde minimum kaç km gitmem gerekir ki LPG taktırmış olmam bana avantaj sağlasın?

Ben sabah işe 10 km akşam eve 10 km gidiyorum,

ilk aracı çalıştırdığımda araç ısınana kadar benzin de çalışıyorsa ve bu 10 km mesafenin ortalama ( yaz şartlarında ) 1.5 - 2 km (kış şartlarında)  4-5 km benzin ile gideceksem ve birde 1500 - 1800 TL nin amorti edilme süresini hesaplarsanız takılacak LPG bu kadar dayanır mı? diye kendime sorup duruyorum,

Bunu konuyu siz forumda bulunan değerli üyelerimiz ile tartışmaya açmak istedim,

Bir araç sahibi lpg taktırmak için günde minimum kaç km yapmalıdır ki bu araç sahibi için avantaja dönüşsün?

Umuyorum beni aydınlatırsınız.

Şimdiden katkı sağlayan tüm değerli forum üyelerine teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konunuz birleştirilmiştir. BAştan okumanızı tavsiye ederim.

Hayırlı olsun aracınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüp taktırmak için günde minimum kaç km gitmem gerekir ki LPG taktırmış olmam bana avantaj sağlasın?

Ankara'da lpg ucuz, km ye falan bakmadan bence taktırmalısınız... 

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Konunuz birleştirilmiştir. BAştan okumanızı tavsiye ederim.

Hayırlı olsun aracınız.

İlginiz için teşekkür ederim Sayın GERŞON.

Yorum bağlantısı

Değerli forum üyeleri,

LPG'li 1.6 gti (karpüratörlü) Fiat tipo kullanıcısıydım,

Fiat aracımı 3 gün önce sattım ve 2001 Ford Focus 1.6 Ghia aldım,

Şimdiki aracıma hiç tüp takılmamış ve ilk işim LPG taktırmalımıyım? oldu,

İşte bu aşamada bir paratoks girdabına kapıldım gidiyorum,

Neden mi?

Şu an orta kalitede bir LPG taktıracaksam 1450 - 1800 TL arası gözden çıkarmam gerekecek.

Siz değerli arkadaşlarımın forumda paylaştıklarını okumaya başladım,

Şu soruları sizlerin paylaşımı ile kendime sormaya başladım,

ilk aracı çalıştırdığımda araç ısınana kadar benzin de çalışıyorsa ve bu 10 km mesafenin ortalama ( yaz şartlarında ) 1.5 - 2 km (kış şartlarında) 4-5 km benzin ile gideceksem ve birde 1500 - 1800 TL nin amorti edilme süresini hesaplarsanız takılacak LPG bu kadar dayanır mı? diye kendime sorup duruyorum,

Bunu konuyu siz forumda bulunan değerli üyelerimiz ile tartışmaya açmak istedim,

Bir araç sahibi lpg taktırmak için günde minimum kaç km yapmalıdır ki bu araç sahibi için avantaja dönüşsün?

Umuyorum beni aydınlatırsınız.

Şimdiden katkı sağlayan tüm değerli forum üyelerine teşekkür ediyorum.

Tüplü araçtan sonra benzinli araç kullaniminiz çok uzun surmeyecektir. Bu kararı verene kadar benzinli kullaniminiz size zarar yazacak. Birçok benzer konuda lpg için daha ihtiyatlı görüş bildiririm ancak sizin durumunuz bir miktar farklı. Tahminimce tipo'da 30-35 krş civarı yakiyordunuz, focus1 zetec motor güzel bir motor, sakin kullanımda güzel değerler verebilir ancak guncel benzin Fiyatları ile şehir içi 45 krş altına düşürmeniz çok mümkün değil.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Ankara'da lpg ucuz, km ye falan bakmadan bence taktırmalısınız... 

Sayın ÖZYÜREK,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim,

Ancak cepten bir anda çıkacak para az bir meblağ değildir.

Onun içindir ki; uzun uzun düşünmekteyim,

Hatırlatmakda fayda görüyorum (motorin fiyatı ile benzin fiyatı arasındaki makas çok açıktı, şimdi neredeyse kafa kafaya gitmekte)

LPG taktırdığım zaman motor amortisman payı yükselmekte,

Sıralı sistem araca ki; karbüratörlü olsa 1 sn bile düşünmem, LPG taktırdığım zaman LPG+Benzin gideriniz oluyor,

LPG taktırdığım zaman garanti bitiminde, ülkemizde satış sonrası hizmet, ürün ne olursa olsun sizin de takdir buyuracağınız gibi malesef sıfırdır.  LPG arıza + işcilik + malzeme ve bakım giderleri beni korkutuğu gibi, ürün memnuniyeti ise ayrı düşündürüyor.

Tabiri caizse: Rezil olmakta var, Vezir olmakta,

Ancak Rezil olursak, kendi paramızla rezil olmakta cabası :)

Affınıza sığınarak son kısım latifeli oldu,

Sürc-i lisan ettiysem lütfen bağışlayınız .

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan
(düzenlendi)

Tüplü araçtan sonra benzinli araç kullaniminiz çok uzun surmeyecektir. Bu kararı verene kadar benzinli kullaniminiz size zarar yazacak. Birçok benzer konuda lpg için daha ihtiyatlı görüş bildiririm ancak sizin durumunuz bir miktar farklı. Tahminimce tipo'da 30-35 krş civarı yakiyordunuz, focus1 zetec motor güzel bir motor, sakin kullanımda güzel değerler verebilir ancak guncel benzin Fiyatları ile şehir içi 45 krş altına düşürmeniz çok mümkün değil.

Saygılarımla.

Sayın İSKENT,

Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim,

Tipo karbüratörlü gti motordu ve motorunu yeni yaptırmıştım km 25 krş yakmaktaydı.

Vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda benzini de hesaba katarak LPG dönüşümünde (manuel vites) 1.6 zetec motorun km kaç krş yakacağını söyleme imkanımız var mı?

Beni aydınlatırsanız sevinirim.

tarihinde Bulent Ozkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bülent abi, aracını eğer bir yıl sonra satacaksan böyle kalsın, ha uzun yıllar bana hizmet edecek der isen lpgsiz her günün hata :) Doğru sistem doğru usta ile rezillik yaşamadan aracı kullanırsınız. Lpg öyle ha deyince motora zarar veren bir sistem değil, yeterki iyi kalibre edilsin.

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Bülent abi, aracını eğer bir yıl sonra satacaksan böyle kalsın, ha uzun yıllar bana hizmet edecek der isen lpgsiz her günün hata :) Doğru sistem doğru usta ile rezillik yaşamadan aracı kullanırsınız. Lpg öyle ha deyince motora zarar veren bir sistem değil, yeterki iyi kalibre edilsin.

Sayın AYDIN,

Öncelikle cevabınız ve alakanız için teşekkür ediyorum,

Onu ALLAH bilir,

Yarın pikniğe gidelim diyoruz, RABBİM nasip ederse gidiyoruz, yoksa gidemiyoruz.

Aracı alırkende öyle oldu, hesapta olmadan aldık,

şimdilik depoyu fulledim 200 km gittikten sonra tekrar fulleyeceğim bakalım önce kaç krş yakıyor onu bilmek gerekli diye düşünüyorum.

35 - 40  krş civarı yakarsa benzinle devam edecek gibiyim,

İnsan ucuz birşey bulunca bol bol kullanmak istiyor, gerekli gereksiz heryere koşturuyor, arabasını harap etmesi cabası sankı bedava gibi :)

Benzine vereceği paradan daha fazlasını israf ediyor diye düşünmeden edemiyorum :)

Bizde heryere değil de ihtiyacımız olan yere gideriz diyoruz aynı paraya gelir :)

Belirttiğim gibi bir benzin sarfiyatını görmem gerektiğini düşünüyorum.

Katkın ve ilgin için çok teşekkür ederim Sayın AYDIN.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tabiri caizse: Rezil olmakta var, Vezir olmakta,

Ancak Rezil olursak, kendi paramızla rezil olmakta cabası :)

Düzgün bir kit, düzgün bir usta ile Ankara'da mutlu olacağınız kanısındayım... 

Benzinle araç kullanmak resmen psikolojik baskı.. 

2 küsür fiyatlarla yakıt almak.. 100 liraya depo doldurmak keyif verecektir.. 

Arabayla yapmak isteyip de benzin parasını düşünerek yapamadığınız pek çok seyahati yapacaksınız.. Evet sonuçta tasarruf yapamayacaksınız belki ama daha çok gezecek ve bence daha mutlu olacaksınız.. 

Düzgün kit, düzgün usta şart.. Focus 1 ile sorun yaşamazsınız.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda benzini de hesaba katarak LPG dönüşümünde (manuel vites) 1.6 zetec motorun km kaç krş yakacağını söyleme imkanımız var mı?

Aracınızın ne kadar yaktığını litre olarak tespit edin.. Örnek 7 litre, Bunu % 20 artırın.. örneği cevaplarsak, 8.4 litre lpg yakacaksınız.. ilk çalışmadaki benzin tüketimi de takriben 2 depo lpg de 50 lira civarıdır... Bu yaz aylarında daha azdır... 

Dikkat etmeniz gereken depoyu boş bırakmamaktır.. Taktiğiniz, çeyreğe düşünce yarıma tamamla şeklinde olmalı ve ortalama yarım depo benzininiz olmalıdır.. Bu hatırlatmayı da sırası gelmişken yapmış olayım, Benzin pompası sıhhati için için bu gereklidir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Düzgün bir kit, düzgün bir usta ile Ankara'da mutlu olacağınız kanısındayım... 

Benzinle araç kullanmak resmen psikolojik baskı.. 

2 küsür fiyatlarla yakıt almak.. 100 liraya depo doldurmak keyif verecektir.. 

Arabayla yapmak isteyip de benzin parasını düşünerek yapamadığınız pek çok seyahati yapacaksınız.. Evet sonuçta tasarruf yapamayacaksınız belki ama daha çok gezecek ve bence daha mutlu olacaksınız.. 

Düzgün kit, düzgün usta şart.. Focus 1 ile sorun yaşamazsınız.. 

Sayın ÖZYÜREK,

İnanın tipo kullanırken o zevki yaşıyordum fakat şimdi LPG nin yanında benzin deyince işte o beni uzaklaştıran LPG den önce %50 tasarruf ediyordum sorun yoktu fakat şimdi hesaplarıma göre bu aylık 600 kilometrenin 60 kilometresini benzinle gideceğim ki; bu yaz şartlarında,

kışın 120 kilometresini benzinle gidecek olduğunu düşünürsek, sistem kendini çok zor amorti eder edersede lpg sisteminin ömrü biter gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sayın ÖZYÜREK,

İnanın tipo kullanırken o zevki yaşıyordum fakat şimdi LPG nin yanında benzin deyince işte o beni uzaklaştıran LPG den önce %50 tasarruf ediyordum sorun yoktu fakat şimdi hesaplarıma göre bu aylık 600 kilometrenin 60 kilometresini benzinle gideceğim ki; bu yaz şartlarında,

kışın 120 kilometresini benzinle gidecek olduğunu düşünürsek, sistem kendini çok zor amorti eder edersede lpg sisteminin ömrü biter gibi geliyor.

Kaliteli bir kitin ömrü bitmez abi.. Enjektörü enjektör gibi olsun..

Kalibrasyonu düzgün olursa motor da zarar görmez, dayanıklıdır focus1

Aracınız sedan ise stepne yerine simit depo, düzgün buji, düzgün buji kablosu, bakımlı bir araç.. Yıllarca keyif verir size..

10 yıldan fazla lpg li araç kullandım...

Ancak kitin hep en iyisini taktırdım... (Sırayla; focusta Brc, mondeo2 de Teleflex, mondeo3 te Prins)

Ortağım focus1 de 7 sene falan sorunsuz kullandı. Ben focus1 de 4 sene kullandım... 

Bence düşünerek zaman kaybediyorsunuz... 

Sorunuz şu olmalı, hangi kiti, kime taktırmalıyım... ?

Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan
(düzenlendi)

Kaliteli bir kitin ömrü bitmez abi.. Enjektörü enjektör gibi olsun..

Kalibrasyonu düzgün olursa motor da zarar görmez, dayanıklıdır focus1

Aracınız sedan ise stepne yerine simit depo, düzgün buji, düzgün buji kablosu, bakımlı bir araç.. Yıllarca keyif verir size..

10 yıldan fazla lpg li araç kullandım...

Ancak kitin hep en iyisini taktırdım... (Sırayla; focusta Brc, mondeo2 de Teleflex, mondeo3 te Prins)

Ortağım focus1 de 7 sene falan sorunsuz kullandı. Ben focus1 de 4 sene kullandım... 

Bence düşünerek zaman kaybediyorsunuz... 

Sorunuz şu olmalı, hangi kiti, kime taktırmalıyım... ?

Sayın ÖZYÜREK,

Öncelikle sabırlı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim,

İlk benzin tüketimimi görmeliyim diye düşünüyorum, İkinci aşamada sorunuzun cevabını sizin gibi değerli dostlarımdan alacağımı biliyorum.

o yüzden içim rahat sayın ÖZYÜREK,

Tekrar tekrar şahsınız ve değerli forum üyelerine, sabırlı bilgilendirme için teşekkür ederim.

tarihinde Bulent Ozkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet ilk benzin tüketimini minimum 300 km civarında görüp yorumlayalım... 

Teşekkür etmenize gerek yok, bu tür paylaşımlardan keyif alan 17 bin kişi var burada :)

Siz mutluysanız biz de mutluyuz..

19 Temmuzda Ankara'da toplantımız var, tanışmak isterim, mesleğiniz ilgimi çekti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bulent Ozkan

Evet ilk benzin tüketimini minimum 300 km civarında görüp yorumlayalım... 

Teşekkür etmenize gerek yok, bu tür paylaşımlardan keyif alan 17 bin kişi var burada :)

Siz mutluysanız biz de mutluyuz..

19 Temmuzda Ankara'da toplantımız var, tanışmak isterim, mesleğiniz ilgimi çekti :)

Sayın ÖZYÜREK,

Yakıt tüketimimi sizlerle paylaşırım,

İnşallah o zaman birlikte daha sağlıklı bir değerlendirme yaparız.

İnşallah RABBİM nasip etsin, seve seve çağrınıza hicabet ederim.

Bende sizlerle tanışmaktan memnuniyet duyarım Sevgili ÖZYÜREK,

RABBİM mutluluğunuzu daim kılsın İNŞALLAH.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...