İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 Benzinli Mi Dizel Mi ?

Emre Çolak

Recommended Posts

Emre Çolak

Merhaba abilerim, arkadaşlarım.

2005-2007 Ghia Mondeo düşünüyoruz.Benzinli ile dizel arasında kaldık.Bi kaç şey danışmak istedim.

1)Dizel Mondeo'nun çok mu sesi çıkıyo bi kaç yerde traktör gibi falan benzetmeler yapıldığını okudum,gerçekten öylemi?

2)Benzinli olana sıralı sistem LPG takıp kullancaz.Benzinli Mondeo nun LPG ile performansı ve yakıtı nasıldır km de ne kadar yakar ?

3)Siz hangisini tavsiye edersiniz?

4)Birde Dizelin Turbosundan dolayı korkmalımıyım ?

5) Başka D segmenti bi araç tavsiye edermisiniz? :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İlk çalıştırma sesi yüksektir. Traktör diyenler hiç traktöre binmemiş kimselerdir. Daha sonra ses azalır.

LPG tüketiminiz benzim tüketiminizden 1-1,5 lt/100 km daha fazla olacaktır. ama LPG birimi fiyatı hesaplandığında makul seviyelere inmektedir.

Performans olarak dizeldeki beygir ve tork fazlasıyla memnun edecektir.

sadece bu araç için değil diğer tüm araçlar için korkmalısınız lakin bakımsız ise. bakımlı bir mondeo sizi 5-10 sene götürür.

Ben etmem Ben bir ford çuyum :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

1) özellikle motor soğukken ses vardır. benzinli ile karşılaştırıldığında özellikle fazladır.

2) 2004 mondeo yu LPG ile kullanıyorum hiç bir problem yaşamadım. 100 km de en fazla 10 lt LPG yakıyor. hatta balıkesir-bursa yolu gibi düzgün duble yollarda 110 km. gibi hızlarda tüketim 8 lt lere kadar iner.

3) bu ikilemi yaşamış biri olarak dizeli düşük km. de bulmanın zorluğuda dahil olarak benzinliyi tercih ettim.

4) dizelin turbosunda kork. km.si geri alınmış bir araca rastlaman çok mümkün. turbo problemi 2-3 bin liralık bir maliyet.

5) skoda superb lerede bakabilirsin. ancak diğer d sınıfı araçlar mondeo ya göre çok pahalı.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

LPG+benzin...

Dizel...

Her ikisi de olabilir...temiz bulabilirsem ben olsam dizel triptronik alırdım. :good1:

D segmentinde fiyat/fayda olarak bence rakibi yok.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Hatta imkan varsa;

Trend 2.0TDCI 163PS PowerShift A/T 4K 101.780 TL

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

LPG+benzin...

Dizel...

Her ikisi de olabilir...temiz bulabilirsem ben olsam dizel triptronik alırdım. :good1:

D segmentinde fiyat/fayda olarak bence rakibi yok.

Fatih abi avatarını bir an önce değiştir yahu inan ki tanıyamadım ;) Bu arada ben senin yerinde olsam araç kısmını şöle yazarım. "Araç : Mercedes S 320"

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Fatih abi avatarını bir an önce değiştir yahu inan ki tanıyamadım ;) Bu arada ben senin yerinde olsam araç kısmını şöle yazarım. "Araç : Mercedes S 320"

:(

Bu fotoyu ekleyene kadar canım çıktı... :biggrin:

Avatardaki fotom yeni gerçi (1-1.5 yıl önce)

Sıkıntılı bir dönemden geçince bir anda çökmüşüm herhalde... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Hatta imkan varsa;

Trend 2.0TDCI 163PS PowerShift A/T 4K 101.780 TL

Hocam yapmayın Allah aşkına bu kadar para verdikten sonra 1 yaşında m paket 320d alınır 184ps ve ekonomi ile gezilir. Kolay kolay kimse bu parayı mondeo'ya vermez. Selection donanım 320d'den bile pahalı.

Mantıken LPG ve sorunları ile uğraşmak zor, özellikle Eskişehir'de iyi usta bulmak sorun. O nedenle temiz bir TDCi daha iyi bir tercih olacaktır. Bütçe ne kadar? Yılda ortalama kaç km yol yapıyorsunuz?

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Çolak

herkese teşekkür ederim.Yılda 15 000 km civarı temiz bi dizel bulabilirsek bakalım.Fakat zor gibi.Benzinli Mondeo da gayet iyidir sanırım performans olarak biraz ağırkanlı olduğunu duymuştum ?

Yorum bağlantısı
İzcem Fırat Oktar

herkese teşekkür ederim.Yılda 15 000 km civarı temiz bi dizel bulabilirsek bakalım.Fakat zor gibi.Benzinli Mondeo da gayet iyidir sanırım performans olarak biraz ağırkanlı olduğunu duymuştum ?

2005 model benzinli mondeo kullanan biri olarak ağırkanlıdan kastınız yavaş olması ise emin olun öyle bir hızlanıyorki siz bile o arabanın bu kadar hızlı hareket ettiğine inanamayacaksınız.Ağırlığı sadece 1450 kg.Ve benzinli olmasına rağmen torkunun 190 nm olduğunu da gözardı etmeyin.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

190 tork ve 146 ps güç sizi kesmiyorsa yazılımla daha da güçlendirebilirsiniz aracı. ancak nerde ve ne zaman kullanırsınız onu bilemem. Bu hali ile bir efsane olmuş bir araçtan bahsediyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Al Ford'un dizelini, sev köyün güzelini.

Şaka bir tarafa ama Ford'un dizel sesine traktör benzetmesi yapanlar hakikaten traktör sesini hiç duymamışlar galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Çolak

anladım abi ben sadece sormak istedim zaten sahip olduğumuz en performanslı araç 1.6 focus tu, focustan sonra çok iyi gelecek :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Hocam yapmayın Allah aşkına bu kadar para verdikten sonra 1 yaşında m paket 320d alınır 184ps ve ekonomi ile gezilir. Kolay kolay kimse bu parayı mondeo'ya vermez. Selection donanım 320d'den bile pahalı.

Eeee napalım Ford sordular. Bmw sorsalar z4 deriz.. :f1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yılda kaç km yaparsınız, bundan önce ne kullandınız? Vesile ile Bmw 3.20 denmiş, sıfırı 135bin TL civarında, 2-3 ay beklenirse , farkı da ödenerek, lütfen alınabiliyor, sonra da arka oturan , taze sıkılmış portakal suyu gibi çıkıyor, bagajı zaten unutalım. yağ/yağ filtresi değişimi için de 1000TL bile kesmiyor faturayı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

mk3 mondeo tdci ile 145ps 2.0lt benzinli motorları birbirleri ile aynı performansta olan araçlar. Sadece benzinli olanın top speed daha yüksek;) Ama tdci ya yazılım yapılırsa o zaman işin şekli değişir benzinli tokatlar her şekilde ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Benzinli otomatiğin performansı çok iyi değildir...sonra bu muydu demeyin. :unsure2:

Dizel otm veya manuel düşünün öncelikle...

3 yıl mondeo benzinli otm.kullandım...Biraz da dizeli performansı daha iyi olduğundan tavsiye ediyorum... :);)

Fakat hangisini alırsanız alın mondi kullandıkça sevilen çok fazla sorun çıkarmayan(en azından benimki)yol tutuş ve konforda nefis bir araçtır...Ghia,hatta bulabilirseniz Ghia-x alın...başka araca dönüp bakmazsınız bile... :good1:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Ben dizeli tavsiye ederim.Özellikler bakımları zamanında yapılmış dizel sizi fazlasıyla memnun edecektir.İstenilen serilik ve hız ise tdci den daha iyisi başka bir tdci dir.İbrenin sonlarını görmeniz çok vakit almaz...Ama dedim ya bakımlı bir dizel bulmanız çok önemli...

Şimdi aklıma geldi Samsun otokoçta hatasız bir dizel otomatik var...geçen gün sahibi tanınmayan ilanlar bölümünde de konuşmuştuk Sinop plakalı ...362 266 61 12 den Fatih Bey le görüşün...Ben fiyatı bilmiyorum ama çok da abartılı olacağını düşünmüyorum..

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

mk3 mondeo tdci ile 145ps 2.0lt benzinli motorları birbirleri ile aynı performansta olan araçlar. Sadece benzinli olanın top speed daha yüksek;) Ama tdci ya yazılım yapılırsa o zaman işin şekli değişir benzinli tokatlar her şekilde ;)

Süha,yine çipleme konusunda uzmanlığını göstermiş :D Bence de 2007 model mondi dizel alınır.Ben çok kovaladım 1 tane kaçırdım bulsam jetta alacağıma mondi alırdım.

Mondi'nin sesine traktör diyenler PD vw motorlarına baksınlar.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

MkIII'ün benzinlisini de kullandım,fakat tdci kesinlikle performans olarak daha üstün,tdci+jatco olmasına rağmen benzinli manuelin etrafında 2 tur atar.

Turbo da korkulacak hiçbir şey yok,benimki aldığımda ötüyordu bilerek aldım,revize yaptırdım 1000 tl tutmadı bile,hiç problemim yok zevkle kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...