İçeriğe Yönlendir

Stop Lambaları Sökümü

Ufuk Alagöz

Recommended Posts

Ufuk Alagöz

Merhaba arkadaşlar, ampül gitmiş ama ben stopları sökemedim, sökmesini bilen varmı? Elektrikçiye bunun için gitmek istemiyorum. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral

Bu olay yolda başıma gelir diye ben söktüm. stopların tam arkasındaki döseme kapak söküldükten sonra içeride 2 tane plastik somun sökülüyor ve stop dışarı çıkarılıyor sonrası basit, kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Ufuk Alagöz

Metin bey bugün tarif ettiğiniz gibi söktüm değiştirdim , teşekkürler. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral

Metin bey bugün tarif ettiğiniz gibi söktüm değiştirdim , teşekkürler. :biggrin:

Rica ederim sevindim, ne olur ne olmaz yolda izde lazım olur... :good1:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Zeytin

Birde resimli görebilseydik süper olurdu...

Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral

Evet müsayit bir zamanda bunu da yapalım ama çokta gerekli değil önemli olan stopun arkasındaki pazzotun çıkarılması sonrası kolay.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ülker

C-Max stop lambalarının en iyi söküm şekli 12 mm lokma anahtarı tam ortasından kesme taşlı spral ile derince yarmak daha sonra mafsallı bir lokma kolu kullanarak hem sökmesi hemde sıkı bir şekilde takması gerçekten kolay oluyor. Diğer türlü elle, tornavida veya karga burnu ile çok uğraştırdığı gibi iyide sıkamıyorsunuz. Bu konu üstünde özellikle çok çalıştım çünkü benim C-Max sinyal lambası altındaki süngerler eskidiği ve yırtıldığı için bagaja su alıyor idi bir kaç defa uygun kalınlıkta süngeri kesip monte etmem gerektiği için böyle bir çözüm üretmek zorunda kaldım. Ampul değişimi yapabileceğim düşüncesi ile araçta bulunduruyorum.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Mehmet Atak

Bende arka lambaların içinde ki ampulleri sileyim diye sökmeye çalıştım ama beceremedim.

Lambaların arka kısmına gelen üstteki kapak nasıl sökülüyor bulamadım,ileri-geri,aşağı-yukarı uğraştım ama olmadı.Sertçe çekince çıkacak gibiydi ama cesaret edemedim.

Yorum bağlantısı

Bende arka lambaların içinde ki ampulleri sileyim diye sökmeye çalıştım ama beceremedim.

Lambaların arka kısmına gelen üstteki kapak nasıl sökülüyor bulamadım,ileri-geri,aşağı-yukarı uğraştım ama olmadı.Sertçe çekince çıkacak gibiydi ama cesaret edemedim.

Sertçe çekeceksiniz. Klipslerden kırılan olabilir. Değiştireceksiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Sertçe çekeceksiniz. Klipslerden kırılan olabilir. Değiştireceksiniz.

Cevap için teşekkürler,akşam bir deneyeyim.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Hem üstteki kapak hem de yanda bijon anahtarı vs konulabilen kapağın sökülmesi gerekiyor çünkü iki adet kelebek somun var; b,r,üstte diğeri altta. Mesela soltarafı sökerken sol elinizle dışarıdan stop farını biraz bastırken sağ elinizle de somunu sökün bir nevi somunu boşa almış oluyorsunuz farı dıştan bastırarak, eğer direk sökeyim derseniz sökülmeyebilir. Keza işiniz bitip takmak istediğinizde de aynı şekilde farı dıştan biraz basarak somunu sıkın asla gevşeme yapmaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni konu açmayayım, buradan devam edeyim dedim. Ön farları değiştireceğim. Bununla birlikte park sensörü ve led iç aydınlatma vs işlemleri yaptıracağım. Elektrik ustasıyla fiyat konuştum telefonda. 75 TL olur dedi. Ancak "ön farlar tampon sökülerek mi takılıyor" diye sordu. Eğer tampon sökülecekse işçilik artacakmış. Acaba ön far değişiminde tampon sökülmesine gerek var mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

C-Max ön tampon sökmeden farlar çıkartılabiliyor mu?

Tek bir vidası vardır, alttaki tırnakları kurtardıktan sonra öne doğru yukarı kaldırmadan bir kaç cm. sürükleyerek sökülür. Araç kataloğunda detaylı anlatımı vardır.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Tek bir vidası vardır, alttaki tırnakları kurtardıktan sonra öne doğru yukarı kaldırmadan bir kaç cm. sürükleyerek sökülür. Araç kataloğunda detaylı anlatımı vardır.

Farı gören bir çok arkadaşım tampon sökülecek demişti. Meğer 1 vida 2 tırnak hoop far elinizde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Konuyu takip altına aldım.. Her zamanki gibi Mükremin abi noktayı koymuş..

Yorum bağlantısı
Misafir

Konuyu takip altına aldım.. Her zamanki gibi Mükremin abi noktayı koymuş..

Sende öğren tabi bunları. Birgün işine yarayacak  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...